Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yönetime yönelik konu ve mesaj düzenlemeleri hakkında bazı öneriler?

MeTePe

Emektar Üye
Konular
119
Reaksiyonlar
706
Üye olalı epey oldu ama kısa denebilecek bir süredir foruma aktif olarak katılıyorum.

Başka bir vbulletin tabanlı forumda uzun süredir yöneticilik yaptığım için oradaki bazı uygulamalarımızı olabilirse burada görmek isterim.

1. Konu içeriğindeki mesajların ve konuların silinmesi:

Gördüğüm kadarıyla yöneticiler mesaj veya konu silerken hard-delete yöntemiyle siliyor.. veya iz bırakmadan siliyor. Halbuki mesaj veya konu silerken soft delete yapılırsa ve silinen mesaj yerine kısa bir silme gerekçesi yazılırsa en azından tekrar aynı hataların yapılması önlenmiş, diğer mesaj yazanlara da yol göstermiş olur. Örneğin: Mesajınız/konunuz hakaret içerdiği gerekçesiyle silinmiştir gibi... Veya "konu dışı mesaj" şeklinde..

Aynı şekilde silinen bir mesaj oratadan kaybolduğunda ona yanıt olarak yazılmış mesaj havada kalıyor. Okuyan başka kişiler için kronolojik olarak anlamsız kendi kendine konuşmuş gibi bir intiba bırakıyor.

2. Mesaj alıntıları:

Herhangi bir mesajdan alıntı yaparak yanıt yazıldığında alıntı mesaj ya kendiliğinden kayboluyor ve yerine alıntı sahibinin adı çıkıyor, ya da yöneticiler tarafından kaldırılıyor. Bu yüzden bazı üyelerin alıntı yenine o mesajı kopyalayıp, yapıştırdıklarını görüyorum. Çok aşırı uzun olmadıkça alıntıların kaldırılması, kimin neye yanıt verdiğinin anlaşılmasını zorlaştırıyor. Örneğin ben yarım sayfalık bir mesaj içinde 1 cümleyi alıntılayıp yanıtlamak istiyorum ama olmuyor.

3. Forum dışından alıntılar:

Gerekçesi nedir bilmiyorum ama dışarıdan yaptığımız alıntılar linklere dönüştürülüyor. Her zaman bir şey yazarken alıntı yapılan kaynaktaki bazı ifadelere gerek duyulabilir. Buna bir sınırlama getirilmesini anlayorum ama bana sanki biraz aşırıya kaçılıyor gibi geliyor. Zaman zaman fikrinizi destekleyen görüşleri başka kaynaklardan kopyalamanız gerekir.. Örneğin bir yazı içerisindeki paragraf gibi. Link verdiğinizde 5 sayfalık bir yazıdaki o paragrafı değil, uzunca bir yazıyı göstermiş olursunuz. Bu da okuyan kişi için anlam ifade etmez.

Örneğin yazımda Einstein'in bir ifadesini kullanacaksam onun görelilik üzere kitabının linkini vermem okuyucu için bir eziyet olur. :)

Aşırıya kaçılmadıkça bu tür alıntıların serbest olması kanaatindeyim.

Bunların dışında, belli bir kitleyi bir araya getiren ve sorunlarına çözüm arayan forumu ve özverili yöneticilerini kutluyor, çabalarında başarılar diliyorum.

Son olarak :)

Smiley listesi biraz daha zenginleştirilse iyi olur sanki.. :cool:

Önce teşekkürler. Hem katkı için hem de öneriler için.

Mesajların silinmesinden nefret ediyorum. Mesajlar bazen üyelerin kendi isteğiyle (üyelikleriyle birlikte) siliniyor, bazen üyenin kötü niyetli ve sırf polemik amacıyla sitede bulunmasından kaynaklı silinmeler oluyor, bazen de bazı mesajların hakaret vb. saçmalıklar içermesi nedeniyle siliniyor.
Geri döndürülebilir şekilde silmiyorum, çünkü o kadar çok artık kalıyor ki forumlarda, bu görüntü bence siteyi çöpe çeviriyor. Bir mesaj silinmişse silinme nedeninin muhataplarınca çok net olarak bilindiğini düşünüyorum. Çünkü sahiden bariz bir durum olmadan asla silmiyoruz.
Özellikle polemik içeren ve karşılıklı yazışma şeklinde olan başlıklarda silme işlemi iyice kötü oluyor. Çünkü cevaben yazılan içerik anlamsız hale gelebiliyor. Böyle olmaması için genelde o cevaben yazılan mesajları da siliyoruz. Ama hiç bir zaman temiz şekilde düzenlemek mümkün olmuyor. İnanın bu çok çok çok çok zor bir iş. Özellikle bu şekilde anlamsız mesaj yazma işi kronik bir hal almış kişilerin mesajlarını ayıklamak eziyet. Benim bunu yapmaya uzun süredir zamanım da sabrım da yok. Siliyorum gidiyor. Adam günlerce pislemiş ortalığa ve ben günlerce onun pislikleri için dolanmak istemiyorum. Çekiyorum sifonu gidiyor....
Amaaa; bu tür silmeler sakatlık konularında neredeyse olmuyor. Ne zaman Cafe'de din/siyaset konuları tartışılıyor, bir bakıyorsunuz ortalık saçma sapan mesajlarla dolmuş ve sifonu çekmek kaçınılmaz olmuş.

Üye Mesajlarından Alıntı için zaten söylediğiniz şekilde olmasına özen gösteriyoruz. Bazen gözden kaçan veya hatalı uygulanan haller de olabiliyor. Bunun için özür dileriz. Amacımız alıntı özelliğinin sahiden okuma ve anlamayı kolaylaştırmak için kullanılmasını sağlamak. Bir üst mesajda 20 satır yazmış adam, onu tümden alıntılıyor arkadaşlar... Buna bir kez yol verdiğimizde sayfa sayfa alıntıyla doluyor konular. Bu sitenin düzeni için bu tolete eidlemez bir durum. Olabildiğince özenli olmaya çalışıyoruz, ama ipin ucu kaçabiliyor bazen...

Cafe'de forum dışı alıntı konusu uzun süreli deneyimin sonucunda alınan bir karar. Buna alternatif bir şey maalesef bulamadık. En başta serbestti, bir de baktık ki konular sayfalarsa ama sayfalarca uzunlıkta alıntılarla dolmuş. DÜnyanın en kolay işi, inteernetten binlerce sayfa içeriği al, kopyala/yapıştır. Oh! :)
Evet, bu kuralı bu katılıkta uygulamak verdiğiniz örnekte olduğu gibi absürd olabiliyor bazen, ama bunu tolere etmek sayfalarca alıntı içeriği görmekten daha kolay bence. Doğrusu bu konuda da bir orta yol bulabilmiş değiliz. Bence çözüm yok. Ya öyle ya böyle...

___
oezix, 1. soruyu tam anlamadım?

Alıntı içeriğin orjinalinde değişiklik yapıldığında alıntı kopyanın da değişmesi inanılmaz bi yoğynluk yapar server'da. Bunun teknik olarak mümkün olabileceğini de sanmıyorum.

Yanıtlarınız için teşekkürler..

Kolay gelsin. :)

yönetime bir soru da benden:p

sosyal gruplarda paylaşımlar yapılamıyor. bu gecici bi durum mu?

Modernatörler ve diğer yöneticiler üyelerin forum başlıklarındaki mesajlarını silmeleri durumunda lütfen birebir mesajın silinme nedeni ile ilgili kişilere bildirim yapsınlar.

Sevgili ayşegül_01.
Mesajların silinmesi bir yana, renginin neden değiştiğini dahi size özel mesajla açıkladım.
Renkli yazmayı bıraktınız, şafak sayarken büyük resimler atmaya başladınız.
Aynı günde diğer arkadaşlarda, sizde ikişer resim atmaya devam edince, ilk göndereninkini bırakıp, ikinci geleni sildim ve bunu sizede söyledim.
Ama siz bunada kızdınız.
En son 1417x1417 piksel şu dev resmi atttınız:http://f1205.hizliresim.com/x/7/5g29y.jpg
Uyarınca "
Tamam sizde büyütmeyin o zaman sildim bitti işte o kadar.."
diye yine bana kızdınız!​
Bugün yine 2 tane "8" resmi vardı, birincisini ufalttım, ikincisini sildim.
İkincisi size ait olduğu için yine kızdınız ve buraya yazdınız.

Herşeyi an be an biliyorken, sanki haberiniz yokmuş gibi "mesajlarımız neden siliniyorsa bize bildirim yapsınlar" yazmanız ilginç.
Lütfen başlıkları "büyük resim" savaşlarına çevirmeden mesajlarımızı yazalım.

ben kendi yazdığım mesajları silmek istiyorum ama silemiyorum. iletişimden siteyede mesaj attım dönen olmadı . formlara yazdığım mesajları silmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz? yada üyelik silme nereden nasıl yapılıyor bilgi verebilirmisiniz

Üst Alt