Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol ayak polio, H sınıfı ehliyet, sağlık raporu, otomobil..?

66bozoklu

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Salam arkadaşlar, benim sol ayağım polio sekeli yani (çocuk felci). 1997 yılında H sınıfı ehliyet aldım, ancak H sınıfı ehliyetimde otomatik vites ve hidrolik direksinyon araç kullanır diye yazmıyor, sadece H yazıyor
bu durumda ehliyetimi hidrolik direksiyon ve otomatik vites araç kullanır diye değiştirmem gerekir mi? bunu Trafik şubesindenmi yaptırmam gerekir yoksa, Hastaneden yeniden rapor çıkartmam mı gerekir?
çünkü araba almayı düşünüyorum, beni aydanlatabilir misiniz?
ilginiz için teşekkür.

İYİDE RAMAN KARDEŞ OZAMAN ,öyle bir yazı yazdırırsa bu sefer sadece otamatik vites kullandığı için ötv den yararlanamıyacak. özel tertibatlı araç kullanır yazısı yazdırsa daha iyi olmazmı

Elbette daha iyi olacak.Özel tertibatlı araç kullanması uygundur.İbareli sağlık kurulu raporu alması halinde hem ÖTV, hemde MTV muafiyetinden faydalanacak.

bende 2009 da yeni araba alıcam 5 senem doluyo . sol ayağımda benimde engelim ama satmadan önce rapor almaya gidicem bide elimizdeki arabadan olmıyalım çünkü ,hastaneler sanki sol ayaktan engeli olanlara sadece otamatik vites kullanır raporu verirlerse alacağımız arabanın ötv ve mtv den yararlanamıyacağız. bende bu yüzden ilk önce deneme amaçlı muayene olucam eğer özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alırsam arabamı satıp yeni bir araba almayı düşünüyorum.
Acaba bu yakın zamanda sol ayğından engeli olupta hastaneden rapor alan arkadaşımız varmıdır ama raporunda tertibatlı araç kullanır ibaresi yada ona benzer bi yazı alan arkadaşımız varmı . yoksa artık sol ayağından engelli olan arkadaşlarımıza hep sadece otamatik araba kullanır raporumu veriyorlar. lütfen rapor alan arkadaşımız veya bilgisi olan bir arkadaşımız cevap yazarsa çok memnun kalırız. teşerkürler.

hastaneden alınan raporumda otomotık vites ve özel tertibatlı araç kullanr yazıyor. aracım otomotık vıtes aldım yanı aracta alınırken sorun cıkmıyor. ıkı arabamda o sekılde oldu 1. sini satıp 2. aynı şekilde aldım

H sınıfı surucu belgesı otomatık arac kullanabılır ıbaresı

trafık kazası sonucu sol bacagım dız ustu ampute vede protez kullanmaktayım h sınıfı surucu belgemde sadece otomatık arac kullanabılır ıbaresı var ve normal plakaya tescıllı otm vts arac kullanıyorum sorun olmuyor merak ettıgım protezı cıkarıp bagaza atıp protezsız arac kullansam sorun yasarmıyım surucu belgelerının sol alt kosesınde kullandıgı cıhaz ve protezler dıye yazar belgelerımızde kımımıze ozel tertıbatlı arac kullanır kımımıze otomatık arac kullanır dıye dusunun 18 yasında ehlıyet alan bırı olene dek bu belgeyle arac kullanıyor goz bozuklugu olabılır bedenınde refkles bozuklugu olabılır hala h sınıfı belgelerde sorunlar var arkadaslar arac bızı kullanmıyor bız aracı kullanıyoruz yazılması gereken kullandıgı cıhaz ve protezler yazan yere atıyorum sol kol protez sag bacak protez dız ustu dız altı ampute veya cıhaz kullanıyor duyma engellı ısıtme cıhazlı gozluklu lenslı vs... sol bacagında sakatlıgı olanı sakat bıle saymıyorlar otm vıteslı aracı otv sız alamıyoruz neymıs manuel vts arac alıcan vergı memuru gelıp gorecek doktor raporların h sınıfı belgen hepsı var yok araca proje cızılıcek gunlerce bekle merak ettıgım baska ulkelerde boyle sacmalık varmı bedensel engelı %90olan kısılerın otv odemeden arac alıp 3.dereceye kadar yakınlarına kullandırma hakkı var gozu gormeyen kısılere bu yok sacmalık degılmı bugunu degıl yarınları dusunmelıyız hep beraber engellıler bız

arkadaşlar benim sormak istediğim bu yakınlarda sol ayağı engelli olup rapor alan fakat ötv den muaf olan arkadaşlar varmı diyecektim . yani sadece rapor alanları değil.
SOL ayağından engeli olup hastaneden rapor almış ve aynı zamanda ötv ve mtv den muaf olan arkadaşlarımızın raporunu merak ettim. ama şu son 4-5 ay içerisinde özellkle alan varmı ,raporunda ne diyor arabasını almaya gittiğinde kontrole gelen memur arkadaş zorluk çıkarıyormu ? MESELA: ''Aslında sen otamatik kullanman lazım ve ötv den yararlanamazsın'' gibi cümleler kullanılıyormu yoksa rapora bakıp raporda tertibatlı araç kullanır yazısını görüp bir yorumda bulunmuyormu zaten. BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM BU
YANİ 2009 YILINDA ARABAMI SATIP TEKRARDAN ARABA ALDIĞIMDA BU HAKKIMI TEKRAR KULLANABİLECEKMİYIM EĞER ÖTV HAKKIMI KULLANAMIYACAKSAM BARİ ELİMDEKİ ARABAMDAN OLMIYIM DİYORUM .
İNŞALLAH ANLATABİLMİŞİMDİR.

Üst Alt