Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni hastası biri evlenebilir mi?

adamhak66

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
11
Şizofreni hastası biri evlenebilir mi? Evlenebilirse şartları nelerdir?

Bu konuluda doktora sordum ayrıntılı bilgi verdi. Uzun süre remisyonda olmak kaydı ile evleceğiniz kişiye hastalığı önceden bildirmek şartı ile evlenilebilir. Yoksa nikah düşüyormuş karşı taraf itiraz ederse

Evlenebilir ister erkek olsun ister bayan.evlenir.yeterki aileler ve eşler birbirini istesin hiçbir sakıncası yoktur.

Ya ben şunu anlamıyorum, kimse evlenmek zorunda değil ki. Evlilik şart değil, düşüneceğiniz son şey evlilik olmalı. Şu hasta evlense ne olur gibisinden konu açanlara anlam veremiyorum arkadaş. Ne olacağını görmek istiyorsan hayatını nasıl yaşadığına bakman yeterli. Yani bu hastalığın sende oluşuturduğu etkileri görmen, farkında olman yeterli. İşte bu, senin evlenip evlenmeme yönünden karar vermene yanıttır zaten.

"Evlenebilirse şartları nedir?" gibi bir soruyu da ilk defa gördüm. Şarta bağlı evlilik mi olur? Durumun neyse izah edersin. Zaten tanışmadan, uzun süre konuşmadan, birbirinizi tanımadan bir kişiyle evlenmek mantıklı değil. Demek istediğim birisi bir kız bulur, görüşmeye gidersin, birbirlerinin durumlarını kabul ederlerse kısa sürede evlenirler. Yani bu aşırı saçma ve ilkel. Hatta bu iki kişinin birbirine yapabileceği saygısızlıktır diye düşünüyorum.

Bir insan evliliğin sorumluluklarını kavrayabilecek tecrübeye, insan halinden anlayacak tecrübeye sahip değilse evlenmemeli. Sonradan çocuklar zorluk çekebiliyor. Sonradan keşke evlenmeseydim, bilmiyordum böyle olacağını gibi düşüncelerle ve anlayışsız tavırlar ile pismanlıklar ve ayrılıklar oluşuyor.

Kendi hayatınızı kolay, rahat bir şekilde idame ettiremiyorsanız evlenmeyi düşünmek bana doğru gelmiyor. Çünkü evlilik, zorlu hayatınıza daha da zorluk katabilir.

Son düzenleme:
Haklısınız evlilik sorumluluk ister.evlilik eğlence değildir.fakat yalnız hayatta yaşanmıyor.insan sevmek sevilmek aşık olmak istiyor.paylasmak istiyor hayatın tüm acısını sevincini hüznünü.guzelliklerini.Ama erkek olsun ama bayan olsun.engeli ne olursa olsun.sadece kişilerin birbirlerine saygısı sevgisi birbirlerine olan bakış açısı olmalı.ornegin ben 52 yaşındayım bekarım emekliyim yalnız yaşıyorum ayrıca çalışıyorum.yalnizlik kadar kötü bir şey olmadığını .yalnız kaldigin zaman bilirsin unutmayın.beni seven sayan değer veren biri olsun Türkiye'nin her yerinde sevdigimle yaşamak isterim

Üst Alt