Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebellar Sendrom Ataxia hastalığının tedavisi mümkün mü?

yakamoza

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Serebellar Sendrum Ataxia Detavisi mümkünmü..?

Serebellar ataksi kaç yaşlarındayken ortaya çıkar?

Doktorlar yaptıkları muayenenin sonucunda Sarabellar ataxi tanısı koyuyorlar ama Cerrahpaşa ve Çapa'da yapılan tüm kan,idrar,DNA Testi,Omurilikten sıvı dahil Tahlil ve Testler sonucunda bahsi geçen hastalıkla ilgili bir bulguya rastlıyamıyorlar.

Başlıca rahatsızlıklarım:Üç senedir rahatsızlık her geçen gün artarak devam ediyor.Şu an yürüme bozukluğu(bir kişinin yardımı olmadan yürüyemiyorum),konuşma zorluğu,refleks yavaşlaması,yazı yazma zorluğu.

Doğum tarihim 16/5/1961 ayrıca on beş senedir sürekli olarak her iki kulağımda çınlama var.Belirtme gereği duyduğum bir mevzu da yedi sene den beri "zirtek" adlı bir alerji ilacı grip olduğum zaman veya olacağımı anladığım zaman kullandım ve o zamadan beri grip olmadım.Bu hastalık ellili yaşlarda meydana çıkıyormu bilgisi olan lütfen yanıtlasın.

40 yaşından sonra bile ataxia başlıyabiliyormuş(friedreich ataksisi için geçerli.Diğer ataksiler hakkında bilgim yok).
Cerrahpaşa ve Çapa bir bulguya rastlamadıysa;anlattıklarınızı okuyan Ordunaryüs ile olsa hiç bir şey diyemez.
Cerrahpaşa ve Çapa bir şey demeden bırakmaz,eğerki demediyse bile bir cevap alana kadar iletişimi sakın kesmeyin.

Serebral palsy tamam da.Serabeller ataxia sonradan oluyor.Anne karnında iken beyine kodlanıyor ancak ortaya çıkması sonraki zamanlarda oluyor.

yakamoza;

öncelikle çok geçmiş olsun;
yürüme bozukluğu(bir kişinin yardımı olmadan yürüyemiyorum),konuşma zorluğu,refleks yavaşlaması,yazı yazma zorluğu.
aynı bulgular bende de var. sol kulagımda çınlama var 3 yıldan beri çıldırtçak beni valla
Şunu söyleye bilirim yılllar önce star tv de gülgün feymanın bir programında izlemişdim
4 kardeş vardı 4düde FA lıydı 2si kız 2si erkek. erkek olanlar ikizdi erkekler 18-19 kızların biri 16 biri 26 yasındaydı
ikizlerde FA çok hızlı ilerlemiş ve tekerlekli sandalyedeydiler.
büyük olan kız (26) evlenmeye hazırlanırken hastalık başlamıs ve salana salana yürümeye başlamış.
16 yaşındaki kız okula gidiyormuş herkes sarhoş diye dalga geçiyormuş.
yani anlatmak istedigim FA hastalıgı herhangi bir yaşda ortaya çıka biliyor.
not: bu dört kardeş düzcede oturuyordu ve düzce depreminde bir bina yıkıntısından sağ kurtulmuşlar
(çekecek çilelerri varmış)

hepimiz için şifalar dilerim

bu hastalık ellili yaşlardada ortaya çıkabiliyomuş .hastanede yatarken birisini görmüştüm . hepimize allahtan şifalar dilerim

ben 2 bucuk yıldır serebellar sendrom hastasıyım. Bana kimse ayaga kalkamıcaksın dedi ler fakat azimle gerccekten hersey düzelio..12 yıllık profesyonel sporcuydum ilk hastalandıgım zaman yatalaktım tamamen ve hiç konusamıodum her tarafım titriodu.ama suan konusabiliorum titreme nerdeyse tamamen gecti hatta basket bile oynuorum eskisi gbi olmasada.. dr zaman dedi siz zamana bırakmayın bol bol yuruyus yapın eger ilk basta yapamıosanız yatagınızda baslayın hareketlere ve uykunuzu tam alın zararlı diilse taze ceviz dogal bal ve çörek otu tüketin emin olun faydasını görceksiniz ama önce iyileşeceginize inaanın ve spor yapın elinizden geldiginin en iyisi kadar.. facebook adresimden de bana ulaşabilirsiniz mustafa221285@outlook.commustafa kılınç. hepimize Allah şifa versin ii günler

Teşekkürler mutafa kardeşim önerilerine aynen uyacağım görüşmek dileğiyle Allah'a emanet ol...

bişi diil kardeşim umarım sende faydasını görürsün ama asla pes etme ben 8 ay sonra ilk ayaga kalktım 1 yıl sonra ilk adımımı attım. ama ilk adım atabilmenin verdiği hazla 2 bucuk yılda bu seviyeye ulaştım şükür.Allah yardımcın olsun Allaha emanet kardesim..

Mustafa kardeş çörek otunu nasıl kullanıyorsun tohumu mu yağı mı ayrıca taze ceviz derken yeni mahsülü mü kastadiyorsun?

çörek otu tohum olcak ve taze ceviz ise içi daha beyazken yeni mahsül şu an cıkmaya baslamıstır belki

Merhabalar, sca2 için

1. yürüyüş ve egzersizlerin faydası olurmu?
2. futbol koşu türü sporların olumsuz etkisi olurmu?
3. sigara alkol kullanımın (az ya da çok) hastalığın seyri üzerinde etkisi varmıdır?

teşekkürler

schicksal;

1.Tabiiki faydası olur.
2.Çok zorlamadıktan sonra olumsuzluk pek olmaz.(Eskiden ben de futbolcuydum).Yapabildiğiniz her spor türünün hatta vücut geliştirme dahil,kendini zorlamadıktan sonra bırak olumsuzluğu,bizim ataxia türlerinde çok faydası olur.
3.Sinir Sistemini etkilediği için alkolün kesinlikle zararı vardır.Sağlıklı insana bile çok zararı var.Sigaranın da illaki zararı vardır.Ben de uzun yıllardır sigara kullanıyorum.

SCA2 hastası bir yakınım 35-40 yaşları civarında hastalığın belirtileri çok az vardı. Trafik kazasın geçirdi ve hastalığın belirtileri çok daha belirgin ortaya çıktı. Örnek olarak kazadan önce sağlıklı insan gibi yürüyebiliyorken kazadan sonra sca2 belirtileri gibi belirgin olarak yürüyemedi. Yani kaza sca2 yi tetiklemiş gibi bir durum var.

Bu durumu kaza esnasında vücudun kaybettiği sinir hücerelerine bağlayablirmiyiz?

Eğer öyleyse normal hayatta her sinir hücres kaybı yaşatan olaylar ( örn futbolda topa kafa atma, box yapma, çarpışma,alkol, sigara ve daha nice benzeri normal vakalar) sca2 nin ilerleme hızını etkilermi?

Bu durumda sca2 hastasının hafif spor yapıp sakin bir hayat sürmesi mi daha faydalı olacaktır?

teşekkürler

ben 12 yıldır ugraşıyorum bu hastlıkta ilk başlarda yardımsız yürüyemiyordum ama spor yaparak egzersizler toparlandım ve şimdi günlük hayatımı sorunsuz sıkıntı cekmeden sürdürebiliyorum

Merhaba Fatma Nur Hanım spor,egzersiz'i biraz tarif edebilirmisiniz.Teşekkürler...

Merhaba,önce koşma yetenegim gitti sonra sağ elim yazı yazamaz oldu.ve konuşamz duruma geldim.konuşurken karnım çsı ok acıyord(diyafram).her yanım titriyordu sizin gibi dilim bile.titremem bitti iyilesti.sesli okuma yparak konuşur duruma geldim.çok spor yaparak dengemi hemen hemen düzelttim .çörek otu yagı mı yoksa kendisini mi tavsiye edersiniz.konuşmam hala bozuk elim eskisinden daha iyi ama cok gayret ettim sürekli yazı yazdım.ne önerirsiniz .3 ay içinde ayagım ,elim ve dilim gitmişti. Tam olarak teşhis konamadı (mr,idrar,kan omirilik sıvısı gen tahlilihep temiz çıkıyor)bu hasalık 3 ay gibi kısa sürede ilerler mi.hala hastalıgımın sca olduguna inanmıyorum .
Ama dengem hala sorunlu merdivenleri tutmadan inip çıkamıyorum.başka ne önerirsiniz has.ilgili tıp da bir gelişme olursa paylasın lütven tesekkürler saygılar

9 sadece

Benim tavsiyem kayserideki dr.yılmaz kliniğine gitmeniz. Q10 ve b vitamini almanız. Uzay terapisi hidroterapi ve re-step öneriyoru

Üst Alt