Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şehirlerarası Otobüs Engelli İndirimi Ayrımcılığı İnsan Hakları Kurumuna Şikayet

uNiQuE_54

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar,
07/08/2022 Tarihinde Metro Turizm ile Fethiye'den Antalya'ya seyahat etmek için otobüs bileti aldım. İnternet üzerinden firmaya ait web sitesinden bilet fiyatının 120TL. olduğunu öğrendikten sonra, Otogarda bulunan Metro Turizm Acentesine gittim.
Acentedeki firma yetkilisi biletin 120TL. olduğunu söyledikten sonra engelli kimlik kartımı ibraz ederek %40 engelli indirimli bilet talep ettim. Sonrasında yetkili bilet liste fiyatının 150TL olduğunu ve bu tutar üzerinden %40 indirim uyguladıklarını söyledi. Akabinde bende Karayolları Taşıma Yönetmeliği 57. Maddesi 11. Bendini hatırlatarak, ekteki gibi herkes için geçerli fiyat olan 120TL üzerinden %40 indirim uygulanması gerektiğini söyledim. Ancak firma yetkilisi Yönetmeliği umursamayarak metro turizm sisteminin bu şekilde verdiğini söyledi ve bileti kesti. Bende mevzuat gereği engelli indirimli biletin geçerli güncel fiyat tarifesi olan 120TL. üzerinden %40 indirim uygulanmamasından dolayı şikayet edeceğimi bildirdim. Ancak Firma yetkilisi de cevaben "istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz" dedi.
ilgili firmanın bilet fiyatının herkese 120TL. olduğu ve acentede de aynı fiyat geçerli olduğu halde, kanunen mevzuata istinaden %40 indirim talep ettiğimde herkesten farklı muamele yapılmak suretle bilet fiyatının 150TL.’ye çıkarılması karşısında; Kanunen tanınmış hak ve hürriyetlerden karşılaştırılabilir durumdakilere kıyasla eşit şekilde yararlanmasını Kanunda sayılan ayrımcılık temellerine dayanılarak engelleyen veya zorlaştıran her türlü farklı muamele teşkil etmekte olup, doğrudan ve dolaylı olarak ayrımcılık yapılarak, hak ihlali yapılmıştır.
Konuyla ilgili cezai işlemin yapılması için Ulaştırma Bakanlığına engelli indirimi yapılmadığı için CİMER’ den şikayet ettim. Ayrıca Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yolcu biletleri üzerinde ‘‘Engelli’’ ibaresi bulunmak zorundaymış ancak bilette ‘‘engelli’’ ibaresi bulunmadığından onu da şikayette bulundum.
Ulaştırma bakanlığı ile görüştüğümde ilgili personel firmanın kuruma bildirdiği bilet liste fiyatlarına bakılarak liste fiyatı üzerinden hesaplayıp engelli indirimi uygulanmışsa ceza verilmeyecek uygulanmamışsa ceza verilecekmiş. Ancak ilgili personele liste fiyatından hesaplamayın yönetmelikte geçen ifadeye göre geçerli fiyat tarifesine bakarak yani 120TL. geçerli bilet fiyatı üzerinden işlem yapın dedim. Sonucu beklemekteyim.
Ayrıca konuyla ilgili İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna da herkese 120TL.ye sattığı bilette engelli indirimi talep edince 150TL. ye çıkarılması karşısında herkesten farklı muamele yapılarak ayrımcılık yapılması sebebiyle şikayette bulundum henüz sonuçlanmadı ancak firmanın kuruma verdiği savunmasını bana gönderdiklerinde bilet fiyatının 120tl olmadığını 140-180TL. olduğunu ve indirim yapıldığını yazmışlar ancak bilet fiyatı internette herkese 120TL. ve ekran görüntüsü olarak da göndermiştir. Sonucu beklemekteyim.
Bilgilerinize

bu yaz oğlumla pamukkale turizm ile istanbul denizli, denizli marmaris, marmaris istabul seyahati yaptım. her seferinde de firma acentaları oğluma kesilen biletten %30 indirimli verdiler. firma kalitesi çok önemli bu durumda anladığım. inşallah sonuç firmaya ceza olarak döner.

Aynı durumla birkaç kere karşılaştım, artık otobüsle seyahat etmediğim için üstünde durmadım ama merak ettiğim bir konuydu. Sonucunuz haklarımızı savunmak adına emsal olabilir. Umarım lehinize sonuçlanır. uNiQuE_54

Aynen arkadaşlar örnek olması adına engelli indirimi isteyince güncel geçerli bilet fiyat üzerinden değil de farklı fiyat uygulamasından dolayı insan haklarına şikayette bulundum.
CİMER'den de engelli indirimi yapılmamasını şikayet ettim. Ayrıca biletlerde engelli ibaresi olması gerekiyormuş şuan biletlerde engelli ibaresi olmadığından onunla ilgili şikayette de bulundum.
Bu arada Metro turizmden de aramışlardı beni indirim konusunda otogarlardaki yazaneleri engelli indirimi konusunda denetleyeceklerini söyleyerek özür dilediler bende personelinizin suçu yok sisteminizi düzeltin dedim onu da düzelteceğiz dediler bakalım.
Şikayetlerim sonuçlanınca buradan herkese örnek olması adına paylaşacağım.

Geçerli bilet fiyatı üzerinden %40 veya %30 indirim yapılmazsa
ve de bilette ''engelli ibaresi'' yoksa CİMER' den şikayette bulunun.
Ayrıca ayrımcılık yapılması konusunda da İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna şikayette bulunun arkadaşlar.

Merhaba Arkadaşlar daha evvel engelli biletimi yeterli indirim yapmadıklarından dolayı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna şikayette bulunmuştum. İlgili Otobüs firmasına engelli indirimi konusunda ayrımcılık yapılmasından dolayı 50 Bin TL. Ceza verilmiştir. Bunun örnek olması adına başvurmuştum.
Umarım bundan sonra engelli indirimini yaparlar yapmazlarsa sizlerde insan hakları ve eşitlik kurumuna şikayette bulunarak ceza verilmesini sağlayabilirsiniz.
İlgili kararın Linki
https://www.tihek.gov.tr/public/images/kararlar/9hf7ee.pdf

Bu konuda indirim yapmayan firmalara ceza verilirse belki düzelme olur. Çünkü ''Bizde bu yönde indirim yok veya haberimiz yok.'' gibi şeyler söyleyip geçiştiriyorlar. Cimer'e şahsen yazacağım. Yönetmelikle kural altına alınan durumu kimse haberim yok deyip gözden gelemezlik edemez, etmemeli.

uNiQuE_54
Merhaba, konuyla ilgili bir şey soracağım size : Cimer'e bu konuda şikayette bulunurken firmanın adını da yazmalı mıyız? Yoksa genel anlamda indirim yapılmıyor deyip firma adı belirtmeden mi yazmalıyız?

Merhaba, firmayı şikayet etmeniz gerekiyor ama cimerden degil size indirim yapilmazsa sikayet edebilirsiniz. sizin dediginiz şekilde olmuyor zaten o yüzden uymuyorlar kendi kafalarina göre davraniyorlar. Ben aynı tarihlerde CİMER'ede şikayette bulundum Ulaştırma Bakanlıgına neredeyse 6 ay oldu Bakanlik hala firmanin savunmasını bekliyormus öğrendigim kadarıyla.
Ancak ben bu konuyu insan haklari ve esitlik kurumunada başvurmuştum yönetmelige uymadıkları icin ingelli indirimi yapmadıklarından ayrımcılık yapıldığından kurum 50 bin tl idari ceza verdi.
İşin özeti şu; Gideceğiniz yer icin ilgili firmanin sitesine girip bilet fiyatina bakın sonrasında otogardan o firmaya giderek normal bilet sorun sonrasında engelli kimliğinizi gosterip engelli indirimli alacağınızi bildirin. Eğerki hiç indirim yapmazlarsa veya biletiniz %30 indirimli kesilmezse daha az indirimle kesilse dahi insan hakları ve esitlik kurumuna başvurarak şikayet edebilirsiniz. Ancak başvuracak olursanızda firmanin internet sitesinden ekran gorüntüsü alın ve biletinizle birlikte başvurun.
Insan hakları ve esitlik kurumu kararlarinda hiç engelli indirimi yapılmayan birisi içinde 35 bin tl ceza kararı var. ayrıca benim %10 indirim yapmışlardi yinede ceza verildi. sizde bu sekilde şikayet edinki birkac arkadasımız daha şikayet ederse kimse indirimsiz bilet vermez ceza yiyeceklerini bildikleri icin.

Üst Alt