Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV ödemeden alınan aracın ruhsat işlemleri, kimlerin kullanabilileceği ve satış şart

robroy_19

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhabalar,
ilk önce vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim.

Yapılan kanuni değişiklik üzerine %90 özürlü olan çocuğum adına 0 km bir araç aldım, ama kafama takılan bazı sorunlar var.

- çocuğum 4 yaşında olduğu için noterden "muvafakatname" düzenledik ve trafikten ruhsat işlemlerini tamamladık. Ancak ruhsatta "ötv ödenmeden satılamaz, kiraya verilemez" diye bir ibare var. Bu ibarenin olması normal mi?
- çocuğum adına aracı ben kullanacam ama ruhsatta bununla ilgili hiç bir bilgi yok. Bununla ilgili ayrıca noterden tekrar taahhütname mi düzenleyeceğiz, yoksa bu ibarenin ruhsatta olmasımı gerekli?
- mtv muafiyeti için araç bayii tarafından bana bazı evraklar verildi ve vergi dairesine müracaat etmem söylendi, ancak vergi dairesinden bana aracın ötv'den muafiyetinin sağlandığı için, ayrıca mtv muafiyeti için müracaat etmeme gerek olmadığı söylendi.

Daha önce bu şekilde araç alan arkadaşlar tarafından başından sonuna kadar süreç hakkında bilgi verirseniz bana ve bu şekilde araç alacak arkadaşların faydalanacağını düşünmekteyim.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

1- Siz aracı 4 Haziran 2008 tarihinden önce almışsınız sanırım. Öyle olduğu için de ruhsata "satılırken ötv ödenecek" şerhi düşmüşler. Ama bunun hiç bir önemi yok. Siz aracı 5 yıl kullandıktan sonra istediğiniz herkese ötv ödemeden satabileceksiniz. Sadece 5 yıldan önce satarsanız başta ödemediğiniz ötv'yi ödemek zorundasınız.

2- Aracı sizin kullanmanızda hiç bir sakınca yok. Araç ruhsatında hiç bir şey yazmaması, aracı araç sahibinin 3. dereceye kadar kan ve sıhri yakınları kullanabilir demektir. Mevzuat böyle diyor.

3- Aracınıza MTV borcu tahakkuk ettirilip ettirilmediğini teyit edin bence. Zira MTV için ayrıca başvuru yapmanızı istiyorlar genellikle. Gerçi borç çıkartılsa bile bir önemi yok, borcu iptal ederler ama, bence siz yine de mtv muafiyeti uygulandığından emin olun.

Bülent bey ilginiz için teşekkür ederim, aracın trafiğe işletilme tarihi 08/08/2008 ama yinede ruhsatta "ötv ödenmeden satılamaz, kiralanamaz, başkasına devredilemez' diye ruhsata şerh düşmüşler

bir madde vardı kaldırılmışmı bilemiyorum: Çocukları adına araç alınacaksa 7 yaşından büyük olması gerekiyor.

Üst Alt