Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

OKB sebebiyle rapor alırsam çalışma yaşamını etkiler mi?

Malatyalı33

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar şimdi ben okb hastasıyım 15 ay ilaç kullandım ve sol gözümde %95 görme kaybı var 2.5 yıldır okb ilacını bıraktım şimdi ben ilaç kullanmaya başlasam ve rapor için heyete girsem ve rapor alamazsam bu ilaçları kullandığım için normal işe girerken istenilen sağlık raporu varya ondan dolayı sıkıntı yaparlar mı ve ilacı kullanırken de normalde bi yerde çalışmaya devam edebilir miyim işe alırken yani ilaçtan dolayı işe almada sıkıntı çıkarırlar mı birde okbden engelli raporu alınca hangi koşullarda çalışamaz yazıyor bilen var mı

Malatyalı33
OturanBoğa Bülent abinin söylediği gibi hiç bir sorun teşkil etmez.
Okb psikiyatride inatcı bir hastalık olarak bilinsede iyi bir hekim ve doğru ilaç planlanması ile %80 düzelen bir takıntı bozukluğu dur.
Uzun süre tedavi aldığınızı belgelerseniz Okb rapor oranı %30 dur.çok nadir 500 okb hastasından onuna %70verilir.
Dolayısı ile tedavini aksatma ilaçlarını düzenli kullan, aile hekimi o kadar incelemez merak etmeyin genel rutin muayene eder./geçmiş oldun...

Takıntı demek Okb mi demek sadece mesela ben de geçmiş takıntısı var geçmişte yaşadığım sinirimi bozan insanlar ve onların tripleri konuşmaları aklıma geliyor yeterince sert davranmadığım adam yerine koyduğum ya da onların ağzının payını vermediğim için kendine kızıyorum gıcık bir durum gerçekten ama Okb mi bu emin değilim neredeyse 5 yıl olmuş hiç aklıma gelmeseler olmaz mı ?

sokrates bu da bir çeşit okb olabilir ama geneli daha farklı okbnin
sokrates bu da bir çeşit okb olabilir ama geneli daha farklı okbnin

(OKB)
Açılımı, obsesif kompulsif bozukluk.
Hayır sizinkisi kompulsiz sayılmaz.
Geçmişe dair pişmanlıklar diyelim, ama tabi hekiminiz öykünüzü dinleyip ona göre tanı koyacaktır.
Okb de tekrar eden absürt kompulsif eylemler olur.olağan dışı obsesyonlar olur.
Sürekli el yıkama, eller yara bere olur yıkamaktan
Yolda yürürken iki adım ileri 5 adım geri sayar bunu çoğaltabiliriz.
Dini ve cinsel obsesyonlar ve kompulsif davranışlar sergiler.mesela inanclı bir okb hastası namaz kılarken aklına yada gözünün önüne cinsel objeler getirebilir.
Yaratıca çok ağır küfürler edebilir.bu onun elinde değildir.pişmanlık duyar hatta intihara bile gidebilir.
O yüzden okb mutlaka tedavi edilmeli.

Ben de Okb olduğunu düşünmüyorum benimki daha çok depresif bir durum gibi geliyor bana çünkü depresyonda olan insanlarda geçmişi düşünüp pişmanlık duyabilir, üzülebilirmiş . Zaten ben çok çabuk depresyona giren biriyim ufak şeyleri bile kafama çok takar hasta ederim kendimi hassasım sanırım kişilikle de alakalı fazla hassas olmak ,öz güven eksikliğinden dolayı belki de her şeyi gurur meselesi yapmak boş ver olan olmuş salla diyememek değersiz insanları kafaya takarak değerli hale getirmek çünkü sonuçta nefret etmek düşünmek o insana değer vermektir bir yerde aklına bile gelmemesi gerekir olması gereken bu .

Arkadaşlar benim gözden ve okbden engelli raporum vardı ve 2 gün sonra engelli raporumun süresi bitiyor ve ben bu süre zarfında hiç ilaç kullanmadım 2 gün sonra artık normal kadrodan işe girebilir miyim? Yani işe girişte herhangi bir sıkıntı olur mu?

İşe alımda aile hekiminden sağlık raporu istiyorlarsa ordan çok kolay görüyorlar ve sağlam rapor vermeyebilir diye biliyorum

Engelli olup olmadığını nasıl görebiliriz

Arkadaşlar benim raporum 28 ocakta bitti ve ben normal kadrodan işe girmeyi düşünüyorum, pandemi den dolayı raporum uzatılmış mıdır bir sıkıntı olur mu? Şuan da engelli statüsünde olup olmadığımızı nerden öğrenebilirim?

Süreli,engelli ve ilaç raporları ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı,

Var olan bütün haklarınızdan faydalanabilirsiniz.

Bulunduğunuz ildeki il sağlık müdürlüğü'nü arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz...
Malatyalı33

OğuzHan112

vay agam sen benim okb mi burda yazmışın bak şansa denk geldi. gerçi bende öğrenmiştim dini obsesyonların okb olduğunu google'dan ama senden daha ayrıntılı ve tıpkı benimkiler gibi olanları gördüm. ama bende psikozda olduğu için doktora bile gitmiyorum. doktorda benim rüyamdaki bir varlıksa ve beni yanıltmaya çalışırsa diye korkuyorum ve bu böyle devam edicek gibi duruyo.

daha geçen gün psikiyatri bölümünde bunun konusunu açtım ben. nette başka sitelerde çok yoğun dini okb gördüm forumda göremeyince ben açayım dedim. kimse ne olduğunu bile anlayamadı sen gelseydin biliyomuşun aga valla bi parçada olsa içim rahatladı ama biliyodum ztn sadece bi parça. kim bilir belkide ilerde doktora bile giderim.

Doktora gidin, okb tedavi edilebilen bir hastalık,

keşke okb tek başına olsada bende koşa koşa hastaneye gitsem. psikozda olduğu için kafam çok karışık kimseye güvenmiyorum belkide kısıtlanmam gerektiği için bana bunu birileri vermiştir. bu düşünce olduğu için ilaç kullansamda anca kafama takıcam . ama böyle devam yaa çok takmıyorum.

OğuzHan112

Hayır benim derdim de bu zaten uzamasın istiyorum işe gireceğim normal kadrodan bu sıkıntı olur mu bunu soruyorum işe girişimi etkiler mi?

Kimi Psikiyatrik Hastalıklar Ve Engelli Raporu

Merhaba arkadaşlar;
Yüzde 79 olan engelli raporumu yüzde 90 üstüne -kimi ek avantajlar- çıkarmak için bakınıyorken kimi psikiyatrik rahatsızlıklara da -Ben de var- oran verildiğini öğrendim. Ağırlığına göre değişmekle beraber. Arkadaşlar Bende geçmeyen -ergenlik beri- süreğen depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, OKB var. OKB bir ara çok kötü yapmıştı beni. Hiç bir şey yapamıyordum. Heralde tedaviye cevap vermeyen dediği ve yüksek oran verilen durum. Şu an -4-5 yıldır- çok iyiyim. Daha az takıyorum. İşimi gücümü etkilemiyor. Korku krizleri geçirmiyorum. Raporumu yenilemek için tekrar hastaneye gideceğim. İlk rapor alırken ileride başına bela olur diyenleri dinledim ve psikiyatriye de randevu almadım, psikiyatrist görmedim, şimdi sizde -oranlar iyi- gitmeli miyim? Başıma bela açar mı? Fişlenme, laf yeme, iş hayatında dert gibi? Çok şükür borderline, psikoz, şizofreni vs yok. Ama Türkiye belli sonuçta. İnsanlar yarı cahil. Densizin birinin ne yapacağı belli olmaz. Değer mi sizce?

Üst Alt