Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

OFD'ye tekerlekli sandalye için para ödeyenler..?

Pegasus

Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
0
Sevgili Dostlar Merhabalar,

Yıllar önce yeni kaza geçirip omurilik felçlilerin saflarına katıldığımda ihtiyaç duyduğum güzel bir tekerlekli sandalye için Omurilik Felçlilerinin kapısını çalmıştım. Bana bu sandalyeyi verebileceklerini ancak derneğe bağış yapmak zorunda olduğumu söylediler. Bu bağışı (2003 yılında 400 TL) yapınca da tekerlekli sandalyeme kavuşmuştum. Bu dernekten iki kez tekerlekli sandalye almış ve ikisinde de bağış adı altında derneğe para ödemek zorunda kalmıştım.

Benzer şekilde ihtiyaç sahibi bir omurilik felçlisi için tekerlekli sandalye istediğimde yine bağış yapmam gerektiği söylenmiş, parayı ödeyene kadar depoda tekerlekli sandalye olmadığı ifade edilmiş, ödeme yapılınca da bu tekerlekli sandalye benim aracılığımla ihtiyaç sahibi kardeşimize ulaştırılmıştı. Bu parayı üniversite öğrencisi olduğum dönemde ben ve sınıf arkadaşlarım aramızda toplayarak derneğe ödemiştik. İhtiyaç sahibi omurilik felçlisi arkadaşımın da bu siteye üye olduğunu biliyorum. Gerekirse, kendisi de uygun görürse buraya yazabilir.

Kısa süre önce bu yaşadıklarımı anlattığım bir bayan derneğe gidip duyduklarını paylaşmış haklı olarak. Derneğe bağışlanan sandalyeleri neden engellilere bağış adı altında para alarak verdiklerini sormuş. Dernek başkanı Ramazan bey de asla böyle bir şey olmadığını ifade etmiş. Güya bağışlar sadece durumu iyi olan işadamlarından ve yurttaşlardan alınıyor ama asla sakat bireyden böyle bir talepte bulunulmuyormuş.

Bizzat yaşadığım için ifade ettiğim bu olayın omurilik felçlisi başka arkadaşların başına gelip gelmediğini merak ediyorum. Evet bugün kendi imkanlarımızla kendi medikal ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz ve bu tür derneklerden sandalye istemiyoruz. Ancak 13-15 yıl önce bu imkanlara sahip değildik ve bize destek olma hedefiyle kurulmuş bu derneklerin vereceği sandalyelere gerçekten muhtaçtık. Bu ayıp bir şey değil. Bunun suçlusu sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeyen devletimizdir. Ancak derneklerin de kendilerine bize ulaştırılmak amacıyla bağışlanan sandalyeler için sakatlardan para talep etmemesi gerekir.

Burada merak ettiğim şey benim gibi omurilik felçlileri derneğinden sandalye aldığında bağış yapmak zorunda bırakılan başka omurilik felçli arkadaşlar olup olmadığıdır. Bu uygulama münferit olarak sadece şahsımla mı ilgiliydi yoksa sistemli bir şekilde engellilerden bu paralar tahsil edilmiş midir?

Yaşadıklarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla

Ben yaklaşık 4 sene önce başvuru yapmıştım akülü tekerlekli sandalye için. Belirli evraklar istendi benden onları kargoladım ve 6 ay gibi bir süre bekledikten sonra aradılar. O dönem televizyonlara kadar çıkan yüklü bir bağış olmuştu. Benden herhangi bir para talep etmediler. Hatta kendimi kargo ücretini ödemeye bile hazırlamıştım İstanbul dışında olduğum için. Razıydım da kargo parasını kendim karşılamaya ama onu bile ödemem gerekmedi. Benim hikayem böyle :)

Arkadaşlar bu konuda fazla cevap gelmedi. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bende omurilik felci biriyim 7 ay önce başvuru yaptım 2 ay içinde elime ulaştı herhangi bir ücret kargo talep edilmedi

Üst Alt