Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Odyometri testi nedir, nasıl yapılır? Doğru işitme cevapları vermenin püf noktaları

Konular
19
Reaksiyonlar
0
Merhabalar ismim fatih , biruni üniversitesi odyometri 2.sınıf öğrencisi olarak forumda eksik gördüğüm konular üzerine yazmak istedim umarım herkese yardımımız dokunur.
Halk arasında odyometri bazen odyo testi :) olarak bilinen en temel testimiz Saf ses Odyometrisi :
Her iki kulağın değişik frekanslardaki (ince ve kalın seslerdeki) duyabildiği en az ses şiddetini (duyma eşiği) belirler. Hasta ses geçirmez bir kabine oturtulur. Bir kulaklık aracılığı ile hastanın kulağına ses verilir. Hasta sesi duyduğu zaman elindeki butona basarak işaret verir. Böylece işittiği ses seviyesi belirlenmiş olur. Bu ölçümde hava yolu ve kemik yolu işitme seviyesi belirlenir. Hava yolu ölçümleri kulak kepçesinden beyine kadar olan işitme yolları hakkında bilgi verir. Kemik yolu ise iç kulaktan itibaren bilgi verir. Hava yolu ve kemik yolu ölçümlerine bakarak işitme kaybının kulağın hangi bölümünden kaynaklandığı hakkında da bilgi edinilir. Eğer sadece hava yolu işitmelerinde kayıp varsa ‘iletim tipi işitme kaybı’ , hava yolu ve kemik yolunda aynı derecede işitme kaybı varsa ‘sensörinöral işitme kaybı’ , hava yolunda daha fazla ama ikisinde birden işitme kaybı varsa ‘mikst tip işitme kaybı denir. İletim tipi işitme kaybı dış ve orta kulak hastalıklarında, sensörinöral tip işitme kaybı iç kulak hastalıklarında olur. İşitme seviyesi desibel (dB) olarak ölçülür. Bu teste göre işitme kaybı dereceleri belirlenir.

Forumda hastalardan okuduğum bir genel kanı var odyometristler test yapmayı mı bilmiyor girdiğim her test'de farklı eşikler saptandı neden böyle oluyor diye merak eden hastalarımız olabiliyor bu sorunun cevabı şöyel izah edilebilir,Saf ses odyometrisi subjektiftir bir testtir.Yani hasta odaklı bir testtir.odyometristin yaptığı sadece belirli kurallar izahlar çerçevesinde sizlere ses yollamaktır bunun haricinde testleri yaptırdığınız ortamda kullanılan sessiz kabinden kulaklığa kadar bir çok şey testi etkiliyor , peki bu test'e nasıl adapte olunur en doğru cevaplar verilebilir bundan bahsedelim

1) Öncelikle eğer kulak çınlamanız varsa ap ayrı bir özende test yapılması gerekiyor odyometristinizin verdiği ses tonu warble(vörbıl) yani çınlama hastalarına özel hazırlanmış ton da gönderilmelidir

2) Testinizi yapan odyometristle yüz yüze gelmemelisiniz ses yollarken ki el hareketlerinden psikolojik olarak ses gelmiş gibi varsayıp yanlış cevaplar verebilirsiniz

3)Kesinlikle ve kesinlikle en önemli nokta hastalar tarafından da karıştırılan bir noktaya değiniyorum duyduğunuz en rahat seslere değil duyduğunuz en düşük en ufak sesler de butona basmanız gerekiyor

4) Odyometristiniz kemik yolu ses ileticisini taktığında kulağınızın arka tarafına olabildiğince hareketsiz durmanız gerekiyor çünkü kemik yolu ses ileticisi saç veya kulağınıza değerse yeterli doğruluk sağlanmış olmaz.

5) Odyometristiniz'in gözünden kaçabileceği durumlar olabilir bayan hastalar için saç tacı ve küpeleriniz çıkartmanız sizin için çok daha iyi olacaktır

Paylasimlarinizin devamini bekliyoruz.Birde bu kabinler ses geciriyor.Yalıtımı iyi degil.Çınlaması olanlar derinden gelen sesleri karıştırıyorlar.

login

Kabinlerin tamamen ses geçirmemesi gibi bir durum pek mümkün olmuyor test ortamının minimum düzeyde sessiz tutulması ve sessiz kabin birleşince ancak gerçek performans alınabilir odyometri kabinlerinin odalarının havalandırmalara vb. ortamlara uzak yapılması gerekir bu yüzden genellikle çoğu hastanelerde en alt kattadır test odası.Çınlaması olanlar için test bir hayli zor olmakta odyometristler tarafından iyi tespit edilip ayrı bir özen gösterilmek zorunda odyometristinize çınlamam var vörbıl(warble) ton da yollarsanız sesleri daha iyi bir verim alabilir miyiz diye sorarsanız belki çınlama ve test konusunda size daha fazla yardım edebilir.Ayrıca teşekkür ederim eksik konu gördükçe yazmaya çalışacağım

Merhaba

Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Resmimi url olarak ekleyemiyorum. Başka adres veebilirseniz odyo testim hk yorum yapmanızı isterim

Teşekkürler

ekledim

QvkYnG.jpg

QvkYnG

QvkYnG.jpg

QvkYnG

X9nqgj.jpg

SUPERİSİ75

Merhabalar geçmiş olsun.Testinizin yorumu şöyle : Öncelikle iki kulağınız da "Orta-İleri" Derecede (İleri derecede kayıp sınırlarına yakın) Sensörinöral işitme kaybına sahip

Sensörinöral işitme kaybı terimi, iki farklı sorunu tanımlar: iç kulağı içine alan duyusal kayıp ve işitme sinirini içine alan sinirsel kayıp. çoğu vakada sorun işitme sinirinden daha çok iç kulaktan kaynaklanmaktadır. Buna karşın, bu iki sorunu gruplamaya devam ediyoruz, çünkü iç kulak ve işitme siniri birbirine bağlıdır ve birlikte çalışmaları gerekmektedir.

Bu durum, işitme kaybının vakit kaybetmeden tedavi edilmesinin gerekli olmasının bir başka nedenidir.

Sensörinöral işitme kaybının sebepleri değişken olmakla beraber, genel olarak iki kategoriye ayrılması mümkündür: doğuştan ve sonradan edinilmiş.

Doğuştan işitme kaybı doğumda mevcuttur ve yeni doğan bebeklerde görülen en yaygın sorundur. Kalıtsal yolla alınmış olabileceği gibi, yaşamın fetal aşamalarındaki anormal gelişimden de kaynaklanıyor olabilir. Aşısı geliştirilmeden önce, annedeki rubella veya kızamıkçık, doğuştan işitme kaybının yaygın sebeplerinden biriydi.

Doğum sonrasında meydana gelen, sonradan edinilmiş işitme kaybı, çok çeşitli faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Bunlar arasında, travma, presbikuzi (yaşa bağlı işitme kaybı), makine veya ateşli silahlardan gelen gürültüye maruz kalma, Meniere hastalığı ve menenjit sayılabilir. Kulağa zarar verebilen, ancak hayati tehlike taşıyan tıbbi rahatsızlıkların tedavisi için gerekli olan ototoksik ilaçlar da işitme kaybını tetikleyebilir. İşitme sinirindeki tümörler de daha nadir olarak işitme kaybına sebep olabilir.
işi
Sonuç olarak : Odyogram da çift taraflı orta ileri derecede sensörinöral işitme kaybı gözlemlenmektedir.İşitme cihazı konusunda size tavsiye edebileceğim şey şu olur : İşitme cihazı kişiye özeldir. aynı derece işitme kaybına sahip iki kişiden X kişisi için çok iyi olan cihaz Y kişisi için iyi olmayabiliyor. Siz İşitme merkezlerine gidip test ederek en iyisini seçmelisiniz.İşitme cihazını çift taraflı kullanmanızı tavsiye ederim.
Hasta hikayesini bilmediğim için kabadan bir yorum yaptım eğer detaylı anlatmak istediğiniz bir durum daha varsa Facebook Fatih Arıöz aratıp ekleyebilirseniz elimden geldiğince daha fazla yardımcı olmaya çalışırım.
Ayrıca forumda mehmet akşit hocamız ile konuşup işitme cihazından % kaç fayda görürüm vb.tarzında soruları sorarsanız benden çok daha iyi yardımcı olacaktır.

tekrar ilginize alakanıza çokteşekkür ederim. Kardeşimde iki taraflı işitme cihazı kullanıyor. Büyük ihtimalle doğuştan kaynaklı bizim sorununumuz.Bu testin sonucunu 38 olarak hesaplamıştım.Doğru mu hesaplama yapmışım?

Ben teşekkür ederim. 38 hesapladım derken anlayamadım engel oranı olarak mı 38 ? Ben o konuları pek anlamıyorum malesef

işitme kaybının özür oranı cetvelinden bahsetmiştim. teşekkür ederim

sonradan mı yoksa doğuştan mı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

O konu benim yetki ve görev tanımımı aşar fakat odyometrist değil de normal bir insan olaraj düşündüğümde çocukluk çağında işitme kaybı belirtileri gar mıydı yok muydu vb onları düşünmek lazım

Merhaba saf ses odyometrisi ve odyomotri fatklı mı? En güzel cihazlar daha çok üniversite hastanesinde mi? Test için farklı yerlere gönderilince anlayamadım da

ışılisitmemerkezi

Bende kayip var mı acaba söylediğimi tekrarla dediği bölümde kabin dışından duydum kulaktan bı cızırtı geldi sadece söyledim ama dinlemediler...
9581f8fba7591d4cc66cfe7542653215.jpg

GM 6 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşitme her iki kulakta da normal sınırlarda görülüyor. Konuşma testinde sanki teknik bir hata olmuş gibi.
Niye işitme testi yaptırdınız?

Aranızda odyo varmı?

İşitme testini yorumlayacak anlayan varmı

Üst Alt