Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emekli olmak memur olarak atanmaya engel midir?

udevecili

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
36
Malulen emekli oldum. maaşım öbür ay bağlanacak. ben şimdi ekpss ye hazırlanıyorum. malulen emekli olmak memurluğa atanmama engel olur mu ? bilgilendirirseniz çok sevinirim.

emekli maaşınız kesilir malulen olduğunuz için diye biliyorum

evet maaş kesiliyor. ama zaten sana malulluk vermişiz yani çalışamazlık şimdide çalışamazsın gibi birşeyle karşı karşıya kalır mıyım acaba.

@udevecili,
Malülen Emeklilik benim bilgi alanı dışında OLSADA Ama sana sen çalışamazsın diyemezler. EVET SENDE ÇALIŞMAK İSTİYORSUN ZATEN.

HİÇ GÜVENEMİYORSAN GÖREVE BAŞLAYACAĞIN GÜNDEN 1 HAFTA FALAN ÖNCE SGK ya DİLEKÇE VEREREK EMEKLİLİĞİNİ İPTAL ETTİRİRSİN İSTERSEN. KESİN ÇÖZÜM BU OLABİLİR BANA GÖRE.

Ben %80 vergi indirimi ile emekli iken 4C li olarak göreve başlamıştım 15 NİSAN 2019 tarihinde idi. Emekliliğim iptal olmuştu.

hocam zaten aslında malulen emekli olmak istemiyorum. ameliyat olduğum sırada başvurdum. bu ay onaylanmış maaşımda bağlanacak. sağlık şartlarım artık çalışmaya müsait. muhtemelen öbür ay zaten normal bir işe girip çalışmaya başlıcam. normal bir işe girdiğimde otomatikman iptal olacakmış bildirim yapmama bile gerek yokmuş. mayıs 2025 e kadar süreli vermişler sonra kontrola çağırmışlar ama ona bile gitmeyi düşünmüyorum. benim aklımı kurcalayan sen daha önce maulul olmuşsun raporunda yüzde 64 çalışma kaybı yazıyor. bu rakam ben ömrüm boyunca değişmeyecek çünkü ileride de en iyi bu halim olacak. bu yüzden de çalışma kaybın yüksek çalışamazsın diye bir sorunla karşılaşır mıyım acaba.

engel oranınız kaçtı acaba.

sgk il müdürü ile görüştüm. malulen emeklilik senin atanmana engel değildir dedi. emekliliğin iptal olur dedi. tekrar kurula gireceksin çalışır durumu alırsan işe başlarsın dedi. ama o gün yüzde 64 aldım malul aldım. bugünde yüzde 64 alıcam çalışır verecekler. o zaman mulul verildiyse niye şimdi çalışır veriliyor. bu ne yaman çelişki mantığı var. ama işleyişte mantığa bakmıcaz sanırım.

Herkese merhaba

bir yerde okudum engelli oranının rakamının önemi olmaksızın %60 iş gücü kaybı olan kişi malul sayılır ve hem memur olarak hemde sigortalı olarak çalışamaz yazıyor. böyle birşey mümkün mü. yani benim yüzde 64 engelli raporum var. iş gücü kaybım yüzde 60 yazıyor. ama çalışır veya çalışamaz ibaresi yok. tekrar mı sağlık raporu almam gerekiyor. memur olmakta problem yaşar mıyım.

Herkese merhaba ;

yüzde 64 kanser hastası olarak engelli raporum var. çalıştırlamayacağı işler kısmı boş. bağımlı kısmı tam bağımsız yani ağır engel yok. ameliyat esnasında malullüğe başvurmuştum ve devlet beni malul yapmış ama 1 sene kontrollü. şunu merak ediyorum. ben normal bir işe başlıcam öbür ay artık kendimide iyi hissediyorum. işe başladığımda malulen aylığım kesilecek. malul demek bu vatandaş hiç bir yerde çalışamaz anlamına mı geliyor. ocak ayında memur olarak atanma durumum var elimdeki engelli raporumda çalışamaz veya ağır engelli durumu yok. ama devlet sana malul demiş. bunu kaldır öyle gel mi derler yoksa direk iş başlangıcımı yaparlar mı. bu malulluk ben sana bu hakkı verdim ister kullan ister kullanma mantığıyla mı işliyor. devlet hastanesine gittiğimde rapor için malulsun çalışamazsın mı derler.

kafa çok karıştı yardımcı olan birisi olursa duacısı olurum. hatta ücretli hizmet veren olursa ücret bile verebilirim. 170 i atıyorum bilgisi yok. 183 ü arıyorum sınava girersin atanırsın ama kurum malul olduğun için alır mı bilemeyiz diyorlar. öyle ise şimdiden gideyim hasteneye beni malul yapmayın ben artık iyiyim desem. özür oranımı mı düşürürler.

@udevecili,

Selam,

Hocam siz çalışmak istedikten sonra, maaşınızı zaten kestirirsiniz. Çalışma Hakkı anayasal bir haktır.
Aşağı yapıştırdığım siteden alıntılıyorum:

''Malûllük aylığı almakta iken bu Kanuna göre veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında
çalışmaya başlayanların malûllük aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesilir ve bu Kanuna tabi olarak çalıştıkları süre zarfında 80 inci maddeye göre belirlenen prime esas kazançları üzerinden 81 inci madde gereğince kısa ve uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortasına ait prim alınır.''

Yalnız eğer siz, işe girdiğiniz halde SGK'dan emekli maaşınızı kestirmezseniz bir yersiz ödeme kararı çıkar ve çalışırken kestirmediğiniz emekli maaşlarınızı geri ödemek zorunda kalırsınız.

Geçiş olsun.

evet iptal edicem hatta bu ay iptal edicem çünkü gereksiz birşey benim adıma. elim ayapım tutuyor çalıştığımda 30 bin lira alıyorken 10 binin başını beklemem. o konuda hemfikirim ama işe girerken sağlık raporu istendiğinde hastane sen malul sayılmışsın sana çalışabilir raporu veremeyiz derler mi. çünkü resmiyette hastalık ile alakalı işlemlerde değişiklik olmayacak. buradaki tek sorun malulluk. bu emeklilik memur olduğumda karşıma sen malulsun diye çıkmasın derdim bu.

@udevecili,

Kontrollerinizi yaptırdığınız doktorla görüşebilirsiniz.
Konuyu anlatır ve bir çözüm önerisi istersiniz?

Merhabalar;

yakın zamanda kanser sebebiyle geçici olarak malulluğum onaylanmış. çok hasta iken başvurmuştum 6 ay sonra (3 gün önce) onay gelmiş. şimdi sağlık durumum çok şükür iyi ve yakın zamanda işe girmeyi düşünüyorum. onaylanmış fakat daha işleme alınmadı yani sistemde gözükmüyor. ben bunu arayıp iptal etsem istemediğimi belirtsem yinede malul işlemlerim devam edermi. yakın zamanda memur olma durumum var. iptal etmeme rağmen sistemde malul olarak gözüküp tekrar sağlık raporlarıyla uğraşmak durumunda kalır mıyım. istemediğimde maaş bağlanmadığında sistemde hala malul durumunda olur muyum. memur olduğumda sgk işlemlerimi yaparken sen malul gözüküyorsun malulluğunu iptal eden sağlık raporu al derlermi.

çok soru sordum farkındayım aramadığım görüşmediğim yer kalmadı kimsenin doğru düzgün bir bilgisi yok.

derdim malul aylığı almamak ve sistemde malul olarak gözükmemek. çünkü benim engelli raporumda çalışır durumda gözüküyorum. durduk yere raporuma çalışamaz ifadesi sokturmak istemiyorum. zaten işe giricem bir işime yaramayacak bu malulluk.

normal standartta malul aylığı alan birisi sgk ya giderek malul olmadığının tespitini yaptırarak memuriyette iş başı yapabilir. ama hiç maaş almayan birisinin de böylebirşey yapmasıan gerek varmı. ince detaylar sonra baş ağrıtıyor. kurum sana 15 gün süre veriyor. malulluğu iptal ettirmek 6 ay sürüyor. olmadık birşey için uğraşmak istemiyorum.

@OturanBoğa abi bunu senden başka bilen zor çıkar bana bir yardım etsen.

Üst Alt