Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kronik hastalığım var. Sigortam bitmek üzere! Ne yapmam gerekiyor?

ibsr

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhabalar, doğuştan kronik böbrek yetmezliğine sahibim sürekli bir ayağım hastanede 18 yaşıma kadar ailemin üzerinden bakıldım 18 yaşımdan itibaren bir fabrikada çalışmaya başladım. kendi sigortam üzerinden bakılıyordum. geçtiğimiz yıl böbrek yetmezliğine bağlı nakil oldum ve engelli raporumda çalışmayacağım alanlar arttı buna bağlı olarak bu yıl içerisinde mayıs ayında işten çıkartıldım. işsizlik ödeneğine başvurdum ve şu an onun üzerinden aylık kontrollerimi ve sürekli kullandığım ilaçları alabiliyorum ancak 3 ocak 2023 tarihinde işsizlik ödeneğim son buluyor. yoğun iş aramamın üzerine hala daha bulamadım maalesef.

ilimizdeki sigorta binasına başvurdum ne yapmam gerektiğiyle ilgili valiliğe yeşil kart için başvurmamı söylediler ancak internetten baktığım kadarıyla hane gelirinin kişi başı asgari ücretin 3/1den az olması gerektiğiymiş. şu an hane olarak üç kişi yaşamaktayız annem ağabeyim ve ben bu sınırı aşıyoruz. çalıştığım zaman içerisinde orta sınıf bir araç sahibi olduğum için yeşil kart almam mümkün değil gibi görünüyor.

organ nakli olmam sebebiyle 30-40 gün arasında hastane kontrollerim oluyor ve şu an için içtiğim 9 farklı ilaç bulunmakta ilaçları kendim almam mümkün değil.
daha önce başına bu tür şeyler gelmiş olan veya konu ile ilgili bilgi sahibi olan kişiler yardımcı olursa sevinirim.

ibsr

Maalesef 2 seçenek:
1- Bir şekilde sigortalı olmalısınız. Ya çalışan statüsünde ya 4b isteğe bağlı statüsünde
2- Gelir testine göre Genel Sağlık Sigortası primi ödemelisiniz

Bence git yeşil kart başvurusunda bulun bende çıkmaz zannediyordum bana çıktı annemin üzerine ev var eve çift maaş giriyor aynı evdeyim bana çıktı bence git yeşil kart başvurunu yap engelli raporunu da götür giderken allah yar ve yardımcın olsun.

dostlar teşekkür ederim ilginiz için konuyu açtığımın ertesi günü başvuruda bulunduğum bir şirket geri dönüş yaptı işe girdim eğitim sürecinden dolayı çok meşguldüm ve şimdi yazma şansı buldum. ilginize teşekkür ederim.

ibsr
derler ya kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş sizin de öyle olmuş adınıza çok sevindim Allah bir daha yaşatmasın

Üst Alt