Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kas hastaları korona virüs aşı seçimini neye göre yapmalıdır?

dilemma

Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
1
Merhaba. Baktim, kimse bahsetmemis sanki. Korona virus asisi olacagim ama karar veremedim snovac mi biontech mi? Snovak gec antikor uretiyor yani koruma saglamasi 2. Asidan 28 gun sonra basliyormus fakat biontech ilk igneden 4 gun sonra basliyor korumaya. Buraya kadar guzel, netiz ama biontch in yan etkilerini karsilayabilecek miyiz. Eklem agrilari kol agrisi, yüksek ates bilemedim bunlari atlatabilir miyim. Muskuler distrofiyim ben. Snovac in yan etkisi yok. biontech tercih etmek istiyorum hemen korumaya basladigi icin ama yan etkilerinden korkuyorum hastaligim dolayisiyla. Kas hastalarindan fikir almak istiyorum. Haftaya bu isi halletmeliyim. Bana akil verirseniz sevinirim. Yada kas hastasi olup da asi olanlar tavsiye verirse sevinirim.

Merhaba Dilek hanım.öncelikle geçmiş olsun.herşeyden önce tabiki bu karar da önce siz kendinizi alerjiniz var mı yok mu bi doktorunuzla görüşün derim..ama bi vatandaş olarak sinovac aşısı derim çünkü bildiğimiz alışılagelmiş aşı türünden bu aşı..ama biontek dediğimiz Mrna aşıları son teknolojik aşılar olduğu için toplumda yıllarca denenmiş bi karşılığı yok.biliyosunuz aşı şirketleri bu tip aşılarda herhangi bi sorumlulukta kabul etmiyolar .bu da ben de şüphe oluşturuyo..evet biontek etkili ama beş on sene sonra yada vucudunuzda ne gibi bi kalıtsal etkli birakcak bunu hiç bi doktor söyleyemiyo.Zaten bilgatesin elinde aşı şirketleri..sözün bittiği yer yani..siz klasik aşıdan vazgeçmeyin yani ya sinovac yada ilerde türk aşıları derimm

dilemma Merhabalar, ben muskuler distrofi hastası olarak Sinovac şirketinin coronavac aşısının 1.dozunu geçtiğimiz ay sonu oldum herhangi bir yan etki yaşamadım ikinci dozuda bu hafta sonu olacagim İnsAllah

bende müsküler distrofiyim, biontech tercih etmeyi düşünüyorum vucudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kas genlerinide harekete geçirir diye kafamda birmilyon düşünce oluştu

Cevaplariniz icin tesekkurler herkese. Simdi bir haberde okudum israilin bir gozlemi bu, kalp kası iltihabi ortaya cikmis bu asiyi vurulan bircok kiside. 😟 karar vermistim biontechte, randovu da aldim ama ne yapacagimi yine bilemiyorum.bu haberden sonra kafam karisti. İnternette de kas hastaliklari/korona asisi baglantisiyla ilgili hicbir arguman yok yazikki.

bence şöyle düşünebilirsiniz...

kas hastası olarak aşı olduğunuzda ve istenmeyen yan etki oluştuğunda bunun sizdeki sonucunu tahmin etmelisiniz...

bildiğim kadarıyla kas hastalarında, yani müsküler distrofi denilen hastalıkta kas kitleleri gelişmiyor, olması gereken boyuttan daha küçük boyutta kalıyor ve dolayısıyla da gerekli/yeterli gücü üretemediği için işlev kaybı ya da kalitesizliği yaşanıyor... yani, sağlıklı kişilerin bacaklarındaki kaslar onların yürümesini/koşmasını sağlarken kas hastalarının bacak kasları onları ya hiç taşıyamıyor ya da zar zor taşıyabiliyor...

sizin kas hastalığınızın sizdeki işlev bozukluğunun/kaybının derecesini bilemem elbette, o yüzden kendiniz şöyle düşünmelisiniz: aşı sonrası istenmeyen etki görüldüğünde bu sizde şu anda zaten var olan işlev kaybını daha ne kadar kötüleştirecek ve bu geçici (tahminen 2-3 gün) süreçteki olası sorunları/ihtiyaçları nasıl çözeceksiniz?

şöyle basit bir senaryo kurgulayayım: temel doğal ve gündelik ihtiyaçlarınızı gün boyunca kendi başınıza karşılayabilen/halledebilen bir kas hastasısınız, daha çok güç ve işlev gerektiren ihtiyaçlarınızı da -yine diyelim akşam işten/okuldan eve gelen- aile üyelerinizin yardımıyla hallediyorsunuz, bu durumdayken -diyelim- biontech aşı olup istenmeyen etkisi yüzünden temel doğal ihtiyaçlarınızı gidermek konusunda sıkıntı yaşadığınızda bir çözüm planınız var mı?
en kötüsünü düşünün, tuvalete bile gidemiyorsunuz, ne yapacaksınız?

ben olsam, bana yardımcı olabilecek bir aile üyesi varsa, onunla konuşup anlaştıktan sonra (özellikle aşı olma tarihi konusunda) biontech aşısı olurdum... yardımcı olacak kimse yoksa: sinovac.

ek bilgi: geçen hafta pazar günü twitterde hashtag yöntemiyle #moderna #biontech #astrazeneca #sinovac araştırması yaptım... şu anda amerika'da nüfusun çoğunluğu moderna 2. doz aşısı oluyor, norveç (ve amerika) kan pıhtısı riski yüzünden (aslında çok, çok düşük) astrazeneca aşısından vazgeçmiş, elindekileri dünyanın diğer ülkelerine verecek, biontech hakkında şikayet astrazeneca ve moderna'dan daha az görünüyor...

ancak sinovac hakkında neredeyse hiçbir yan etki şikayeti yok... en başta benim 65 üstü akrabalarımın hepsine sinovac aşısı yapıldı, hiçbirinden tek şikayet yok, ayrıca 65 yaş üstü tanıdıklarım, ya da daha genç arkadaşlarımın 65 üstü büyüklerinden sinovac aşısı olanlardan hiçbir şikayet duymadım... geçenlerde watzaptan tanıdık genç bir bayanla konuştum, annesi sinovac aşı olmuş, 1 hafta sonra kendisinin pcr testi pozitif çıkınca hem kendisi kovid olmuş hem annesine de bulaştırmış, ancak annesi (tek doz sinovac aşısına rağmen) kovidi çok hafif atlatmış, sadece biraz öksürük oldu, sıradan bir soğukalgınlığı gibi geçirdi, dedi...

şu anda, 55+ yaş üstünde olanların aşı olma sırası geldi, mhrs'den baktığımda benim için de 2 aşı seçeneği belirtilmiş: sinovac ya da biontech aşısı olabilirim... ancak ben 2020 kasım ayında kovid geçirdiğim için aradan 6 ay geçmesi gerekiyor aşı olmak için bu yüzden mayıs sonunu bekleyeceğim...

katrancalı arkadasim, detayli bilgi icin cok tesekkur ederim. Bu cvp benim icin aydinlatici ve rahatlatici oldu. Bir B planim var elbette.zaten İdari izinliyim 2 haftadir.okullar kapandığı için. Anneme gececegim aşı vurulduktan sonra. bilmek istegigim,daha dogrusu hepimizin, gelecekte biontechin vucudumuza kalıcı sıkıntı bırakıp birakmayacagi. Ve daha bir suru soru aslında.... Annem de snovac oldu sorunu hic olmadi. Ne biliyim, korkuyorum covidi atlatamam diye cunku bizlerin bagisiklik sistemi gucsuz. O yuzden biontechi tercih ettim ki hemen koruma saglasin....neyse bakalim.bugun buyuk gun. Dua edelim de hicbirimize birsey olmasin. Herkese iyi gunler dilerim..
Not:Aşı olduktan sonra aşı gunlugu tutacagim. Kısaca burada paylaşırım, kas hastasi arkadaslara da fikir olur.

Covid-19/ biontch aşı günlüğü

27.04.2021 gatada 1. Dozu vuruldum.
Hemsirenin eli cok hafifti.azcik bisiy hissettim.
Sonra yarim saat orda beklettiler bizi.
Birkac saat sonra basladi asi yerim acimaya.
28 carsamba.Omzuma yatmadim.kolumu hareket ettiremedim. Ertesi gunde .2 gun cok acidi sonra yavasca gecti. 8.gun artik tamamen yatiyordum omzumun uzerine........
.......10 haziran 2021 2.doz aşı oldum aksam 8,5 da. O aksam birsey yoktu hafiften agri disinda ama ertesi gun asinin yan etkilerini yasamaya başladım.hic beklemiyordum. Yataktan kalktim, her tarafim aciyordu. Eklem agrisi yasadim ayak bileklerime kadar. Mide bulantisi ve bas agrim da vardi. İzin almistim o gun temkinli olmak adina. İyiki.. parol aldim yemekten sonra. birsey olursa sadece parol alin demislerdi. Bundan sonra 2 gun parol aldim. İşe yaradi. Ama cuma gunu hic iyi degildim. Cumartesi gunu eklem agrilarim ve bas agrim gecti.mide bulantisi ve kol agrimla kaldim. Bugun 8.gun.hala kolum cok agriyor ama ben asidan sonra kolumu cok yordum. Ve yan etkilerini yasayinca gercekten korktum. Bilemiyorum bizim aci esigimiz artik yuksek ama alt yapida bir hastalik olunca insan endiseleniyor.atlatabilecek miyim diye.benim 2,5 gun surdu yan etkileri ama cevremdeki saglikli birkac kiside 3 gun surdugu olmus..
Saglikli gunler dilerim......🙂👍

Üst Alt