Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça Protezi sonrası ehliyeti değiştirmem gerekli mi?

pit10

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar ortopedik bir rahatsızlık geçirdiğim için çift kalçama protez takılması gerekiyor. B sınıfı ehliyetim ve SRC3 belgem var. Ehliyetimin geçerlilik tarihi 2030‘a kadar. Yakın zamanda protez ameliyatı olmayı planlıyorum.

1) Protez ameliyatı sonrası ehliyetimi yenilemem gerekiyormu yoksa 2030’a kadar geçerli kalacakmı ?
2) Ticari araç kullanmaya devam edebilirmiyim ve SRC3 belgem geçerliliğini koruyacakmı ?
3) Şahsi binek otomobilim vitesli aynı şekilde vitesli araç kullanmaya devam edebilirmiyim ?
4) Ehliyetimi B sınıfı olarak kullanmaya devam ederek (H sınıfına dönüştürmek istemiyorum) ÖTV siz araç alabilirmiyim (Bildiğim kadarıyla ortopedik engellilerin engellilik oranı %90 altında bile olsa ÖTV siz araç alma hakkına sahipler)

@OturanBoğa

@pit10, Geçmiş olsun,

1) Böyle bir mecburiyetiniz yok ehliyetinizi son geçerlilik tarihine kadar kullanabilirsiniz.
2) Engelinizden dolayı B Sınıfı tertibat kodları içeren ehliyet için değiştirmek isterseniz genellikle engelli sürücülere 102 Ticari araç,resmi araç, ambulans kullanamaz bu kodu ekliyorlar o zaman ticari araç kullanamazsınız.
3) Ameliyattan sonra ayaklarınızda bir güçsüzlük meydana gelmeyecekse debriyaj ve gaza basmakta sorun olmayacaksa eğer kendi manuel aracınızı kullanabilirsiniz. Ehliyet değişimi yaparsanız belki Otomatik Vites kodu eklenebilir o zaman kullanamazsınız.
4) Raporunuz olsa bile mevcut B sınıfı ehliyetiniz ile ÖTV indirimli araç alamazsınız. H sınıfı ehliyet yok artık. Ehliyetinizi de değiştirmek zorundasınız. B sınıfı tertibat kodları içeren ehliyetiniz ve tertibatlı araç kullanması gerekir ifadesi yazılı engelli raporu olması gerekiyor. İyi Günler

@BnymnYldz,
Teşekkür ederim
102 ehliyet engelli kodu minivan/panelvan için geçerlimi

@BnymnYldz fazla bilgim olmadığı için soruyorum kusura bakmayın
Ehliyeti yenileyeceğim zaman tertibat kodları içermesini istemezsem böyle bir seçeneğim varmı
Ben normal bir şekilde araba kullanmak istiyorum özel teribatlı araç vs istemiyorum

@pit10, Ehliyet değişimi yapacağınız zaman Aile Hekimi veya Uzman Doktor muayenesi sonucunda sizde bir sıkıntı görmezse sürücü olur raporu verilebilir. Bu şekilde olursa normal ehliyetinizi sadece nüfus müdürlüğünde yenileme yaparak değiştirebilirsiniz şu anki gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Diğer ihtimal Aile Hekimi veya Uzman Hekim muayene sırasında sizde gördüğü fiziksel/ortopedik bir sıkıntıdan dolayı ehliyet komisyonuna sevk edebilir. Bu aşamadan sonra son kararı komisyon veriyor maalesef ve engel durumuna göre tertibat kodları ekliyorlar. Engel durumu araç kullanmada tehlikeli olur diye düşünüp sürücü olamaz kararı bile çıkabilir. Bu şekilde sonuçlanınca çoğu arkadaşımız elindeki ehliyetinden oluyor ve itiraz mahkeme gibi uzun bir süreçle uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Sizin ehliyetinizin geçerlilik tarihi 2030 yazmışsınız o zamana kadar neler değişir bilemeyiz.

Son düzenleme:
@pit10 Ötv siz araç alacağım diye uğraşmayın sonra elinizdeki ehliyetiniz den olabilirsiniz eğer kısıtlama kodları yazarlarsa kullandığınız haklarınızın hepsi gider kaldıki ortopedik rahatsız lığınız yok kalça ameliyat ı olacaksınız kodlu b sınıfı ötv siz araç vermezler

@bilgeadam,
Merhaba elimdeki hakların devamlılığı için ehliyet yenileme sürecinde neler yapmalıyım. Kodsuz ehliyetim olsun istiyorum normal vitesli araba kullana bileyim

2030 a kadar ehliyetinizi devam ettirin kalça protezi olmanız demek ehliyetiniz elden gidecek değildir

Üst Alt