Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme cihazı kanal sayısının önemi konusunda bilgisi olan var mı?

mightyravendark

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Tek taraflı ileri derece işitme kaybım var. İşitme cihazlarındaki kanal sayılarına göre fiyatlar çok değişiyor. Kanal sayısının tam olarak ne konuda işe yaradığıyla ilgili internette araştırma yaptım ancak tam olarak net bilgi alamadım.

Sanırım işime testi sonucunda ince seslerden kalın seslere doğru grafikte çok yukarı-aşağı oynamalar varsa kanal sayısının fazlalığı işe yarayabilirmiş ancak daha yatay pozisyonda bir grafik varsa kanal sayısının fazlalığı önemli değilmiş.

Cihaz satan yerlerden de net bilgi alamıyorum, her biri farklı bir şey söylüyor. Yardımcı olabilecek var mıdır?

Tam olarak kanal şudur, şu işe yarıyor diyecek kadar teknik bilgiye sahip değilim.
Tecrübelerimden yola çıkarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim; birincisi kulak sağlığına etkisi var, ikincisi ses kalitesine etkisi var. Bir kulağınız sağlam ve doğal sesi alacaksınız, diğer kulağınıza da ne kadar iyi bir cihaz alırsanız o kadar doğal ses alırsınız.

Cihazi ayarlayan odyometriste kolaylik cihazi kkullanana daha iyi ses kalitesi sunarmis
Simdiki pahali cihazlarda kanal sayisi artir artirabildigin gibi yuksek olmakla birlikte odyometrist usenirse bir ize yaramaz
Bence 4 veya 6 kanal is gorur tahminim
Bunu bize en iyi hocamiz mehmet aksit bey anlatirdi
Tek kulagi niz saglam oldugu icin birde ileri isitme kaybiyla korkarimki cihaz pekte isinize yaramayabilir
Cunku saglikli duyan kulaginizla dogal seslere alisikken
Bilmem kac kanalli diye size okutulan isitme cihazinin seslerini asla begenmezsiniz

Son düzenleme:
bilgilere ek olarak yüksek frekans kayıplarında işe yaramıyor. En azından bende yaramadı.

Tek kulağımda ortalama hava yolu 95 DB kayıp var. Cihazı denediğimde (oticon xseed 1) sesleri çok şiddetli duydum, aşırı rahatsız edici ve neredeyse megafonla birisi kulağıma bağırıyormuş gibi rahatsız edici bir bir hissiyatla sesleri duydum. Bu sorunu odyolog giderdiğinde ise konuşma seslerini de pek duyamadım. 48 kanallı başka bir oticon cihazı denedik, modelini hatırlamıyorum ama gücü daha düşük olmasına rağmen sesleri neredeyse hiç rahatsız edici bir hissiyat olmadan duyabilmeye başladım. Sorun nedir anlamayamadım ve belki kanal sayısıyla ilgili olabilir diye düşündüm.

Kanal sayisi ile ses yuksekligi oluyorduysa xceed 3 cesidide 48 kanal diye okutuluyor
Bant sayisi degisik cesitler arasinda ama

Size o begendiginiz cihazi satmayi aklina koyan saticinin isi olmali
Saka saka
Bunun modelini soylemeniz lazim sitemizde ki her oticon alan o modeli tercih etsin dimiya
Bir sey hayretimi cekti
sesi tahammul edebileceginiz araliga cekilince konusma anlamadiginizi soyluyorsunuz
Obur kulaginiz tam duyarken bu xceedi suclamakmis gibi geldi bana😁

İşitme cihazı teknolojisindeki gelişmeler, konuşma sesinin diğer tüm seslerden ayrıştırılmasını sağlayabiliyor. Bunun için konuşma sesinin frekans aralığının bölüm bölüm işlenmesi gerekiyor. Bu bölümlerden her birine kanal deniyor. Kanal sayısı ne kadar fazlaysa konuşma sesi o kadar fazla bölümde işleniyor demektir.

Ses işlenirken hafif, normal ve yüksek ses girişleri için ayrı ayrı kazanç ve çıkış miktarı belirlenir. Örneğin normal bir konuşmada /a/ sesi 60 dB civarında, /s/ sesi ise 20 dB civarındadır. Bu nedenle /s/ sesi daha fazla, /a/ sesi daha az yükseltilir. Eğer tek kanal olsaydı tüm sesler aynı miktarda yükseltilecekti.

Kanal uygulaması, konuşma sesi ile gürültü sesini ayırmada da önemlidir. Her bir kanal (frekans bölümü) kendi başına gürültü sesi ile konuşma sesini ayırabilir. Ayrıca tüm kanallar birlikte işlem yaparak gürültü ile konuşmayı ayırabilirler. Bu sayede gürültülü ortamlarda konuşmanın anlaşılması daha iyi sağlanırken, konuşmayı anlamak için harcan çaba ve konsantrasyon da azaltılmış oluyor.

Bu yöntemler en azından laboratuvar ortamlarında oldukça iyi sonuç veriyor. Günlük uygulamada ise uzmanın bilgi ve tecrübesi belirleyici öneme sahiptir.

@Mehmet Akşit Hocam ses kalitesinin (aslında kanal sayısının) kulak sağlığına doğrudan bir etkisi var mı?

@Tenê,
Kulak sagligindan once o kadar paralar bayilanlarin psikolojisine faydasi var😁

@GRAHAM BELL inan ekonomik olarak hayatımdaki en kötü dönemindeyim ama hiç beklemediğin bir yorum yapabilirim. Acele etmeyeceğim 1-2 ay geçsin, emin olayım. Şimdilik şunu diyeyim uzun süre cihaz takamayan ben, biraz cihaz taktım mı mantar, enfeksiyon belasıyla uğraşan ben, artık uzun süre cihaz takmama rağmen böyle bir sorun yaşamıyorum. Fakat emin olamadığım konu şu; yeni cihazımın hava deliği çok geniş, hava deliğinin faydası mı kanal sayısının fazla olmasının faydası mı emin değilim. Kontrole gittiğimde bunu özellikle sorarım.

Senin soruna hocamiz mehmet aksitten once atladimdiye umarim kizmazsin
hocamiz ne derse o dogrudur
Cunku konunun otoritesi hemde akademik basarilari var

Sizin derdiniz mantar degil allerji gibi gorunuyor anlattiginiza bakarsaniz
Cihazin kanali ile baglantili sorun degildir
Kalibin maddesidir bence
Benim yeni cihazin maddeside bu sefer degisikmis gibi gordum daha saydam daha sert degisik bir madde gibi
Ama yalanim yok bunu ben kulkanamiyorum asiri basinc yapiyor bu kadar siki kalipta canimi acitiyor
Zaten kadinin ayar yapmasini begenirimde yaptigi kaliplari hic begenmem
Soyleyince senin kalibin gevsek diyor
Bende otmuyor iyi o deyince
Onu sen duymuyorsun biz duyuyoruz diyor
Sagir oldunmu boyle
Oysa evdekiler hic otmuyor diyor sordugumda

@GRAHAM BELL Yok estf. cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Tecrübelerinizi paylaşmanız önemlidir beni benim için. Doktorlar mantar diyordu, işitme cihazı merkezi de kireçlenme vs dedi. Alerji de olabilir, çünkü bende alerji sorunu da çıktı son bir yıldır. Geçmiyor o da... Mantar sorunum 2-3 yıldır var, alerji ise daha 1 yıl dolmadı. Sorunum nedir bilmiyorum, işe yarar bir ilacı yok. En son bu forum sayesinde her gün kolanya kullanmaya başladım ve işe yaradı, en azından her gün cihaz takabiliyordum. Bu cihazla beraber bu sorun ortadan kalkacak gibi ama henüz erken, biraz zaman geçsin yorum yaparım.

Cam kalıp için işitme cihazı merkezi mantara karşı daha iyi ve hava deliği daha iyi olur demişti ve bence de haklıydı. Plastik olan kalıbın deliği çok ince oluyor ve zaten o da kapanıyor hiçbir işe yaramıyor. Hava sorunu yoksa, alerji sorunu yoksa plastik kalıp daha konforlu tabi ki ama bence cam kalıp da güzel, daha az rahatsız ediyor. Sizin cam kalıpta hava deliği var mı?

Hava deligi hicbir cihazimda olmadi deneyimim yo o konuda
Benim isitme kaybim cok ileri her zaman

@GRAHAM BELL Basınçtan rahatsız oluyorsun sanırım. Tam olarak nasıl bir rahatsızlık bu basınç olayı?

Simsiki dolunca dar gelince bende buna basinc diyorum

Üst Alt