Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] 50 kişi sınırı 100'e çıkarılmak isteniyor...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Danua.

Üye
Konular
105
Reaksiyonlar
0
[size=6]Aşağıdaki konu güncelliğini kaybetmiştir. Lütfen dikkate almayın.
Şu anda sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır.
[/size]

OturanBoğa Not (28 Mayıs 2006): 50 ve daha fazla personel çalıştıran işyerlerinde % 3-4 oranında sakat statüsünde personel çalıştırma zorunluluğu var. Bazı haberlere göre, bu 50 kişi sınırının 100'e çıkarılması düşüncesi söz konusu.
  • * Varolan kota uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
    * 50 sınırının 100'e çıkarılması sizce doğru mu?
    * Böylesi bir düşüncenin hayata geçirilmesi engellilerin istihdamını nasıl etkiler?
    * Böylesi bir düşünce işvereni korumak için mi, yoksa çalışanı korumak için mi düşünülüyor?
    * Varolan kota uygulamasının yeteri derecede uygulanıp uygulanmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz?
[size=6] İstihdamda yükü azaltmak özürlü ve hükümlüye düştü[/size]

[size=4]stihdam yükünü azaltmak için çalışan bürokratlar, 50 kişi çalışan yerde engelli işçi çalıştırma zorunluluğunu 100'e çıkarmayı planlıyor.

İstihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına dönük çalışmalarda vergide bir çıkış noktası bulamayan ekonomi yönetimi çareyi sakat, hükümlü, avukat çalıştırma zorunluluklarını azaltarak çözme yoluna gidiyor. Maliye, Sanayi, Çalışma Bakanlıkları ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Hazine'nin istihdam üzerindeki yükleri bir paket olarak ele aldığı çalışmanın teknik detaylarının ay sonuna kadar tamamlanması ve haziranda bakanların bir araya gelerek paketi değerlendirmeleri bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, işverenlerin doğrudan talebi, "prim oranlarının düşürülmesi ve vergilerin azaltılması" üzerinde yoğunlaşıyor. DPT ise vergide yüzda 1'lik indirimin bütçeye 1 milyar YTL'lik ek yük getireceğini hesaplayarak vergi indiriminin sosyal güvenlik kurumlarının finansal dengelerinin göz önüne alınarak yapılması gerektiği'' kanaatini taşıyor. Parasal yüklerin indirimi konusuna temkinli yaklaşan bürokratların çözümleri ise özetle şöyle:

* 50 ve daha fazla kişinin çalıştığı işyerlerinde, engelli, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırılması zorunluluğunun 100'e çıkarılması.

* 50 işçi çalıştırılan işyerlerinde 1 veya işin tehlikesine göre daha fazla işyeri hekimi çalıştırmak zorunluluğunda da 50'den 250'ye yükseltilmesi.

KREŞ KALKACAK
* 100-150 arasında kadın işçi çalıştırılan işyerlerinde 1 yaşından küçük çocuklar için emzirme odası kurulması, 150'den fazla kadın işçinin çalıştığı yerlerde de kreşlerin kaldırılması.

* 500'den fazla memur ya da işçi bulunan işyerlerinde spor tesisi bulunması, anonim şirketler ile üye sayısı 100 ve üzeri olan yapı kooperatiflerinin avukat bulundurma zorunluluğunun kaldırılması.

www.sabah.com.tr/2006/05/17/eko112.html [/size]

güzel bir haber en azından engelli bireylerinin ekonomiye katkısı atıl kalmaması adına........

Malum, 50 ve daha fazla personel çalıştıran işyerleri, %3-4 oranında sakat statüsünde personel çalıştırmakla yükümlü.
İşte bu 50 sınırı 100'e çıkarlırsa, aynı gün engelli istihdamı %80 azalır!
Engellilerin iş bulması neredeyse imkansız bir hal alır!

Ben şöyle öngörüyorum: Hükümet (ki aslında tüm siyasi partiler aynı), sadaka/acıma güdüsü gereği bu öneriyi kabul etmeyecek. Bence sakatlara "Allah rızası için" acıyacaklardır... Ve bizler onların bu "iman"ları sayesinde yaşamaya devam edeceğiz. Çok şükür!!!

Ne zaman ki siyasilerin sadaka değil de "açığı kapatma/dayanışma" güdüsü gelişir, işte sakatlar ancak o zaman birilerinin "iman" ya da iyilik metaları olmaktan kurtulur ve onurlu bir yaşam sürer...

100' e çıkarsınlar isterlerse 1000 e çıkarsınlar hiç farketmez. Çoğu işyerleri hata Devlet bile %3-4 oranında sakat statüsünde personel çalıştırmakla yükümlüğü yerine getirmiyor..

Bakıyorum kimseyi ilgilendirmeyen konu olmuş kalmış maalesef:
Sessiz38 Arkadaşımız bile duruma açıklık getirmiş yine de ses yok.
Bir Zamanlar özürlü elemanların işe girmelerini sağlamak için çıakrılan yasa yozlaşmış gelmiş bu durumlara 50 olan kontenjan oranı kalkmış 100 olmuş. Oturanboğa arkadaşımız dehşeti uyarmış; bakıyorum yine de ses yok. Buradan şu sonuç çıkarıyorum acaba diyorum herkes yerinden memnun. Dolayısıyla sesleri çıkmıyor.
Yakında 100 kontenjan oranı önemsenmediğinde 1000 olsa ne farkeder dendiği zaman, torunlarımızın bize dik dik baktığı o günlerde yasaya olan tepkilerimizi anlatırım. Kimse ilgilenmiyor.
Şuan mevcut olan 50 olan kontenjan oranı, gelişen teknoloji ve çalışma gücü nedeniyle 100 değil 25 olmalıydı (belki daha az). Hatta durumlar daha iyileştirilmeliydi. Toplumda sakata verilen değer olmayınca bizi bu duruma düşürenlerde vicdan diye birşey kalmayacak.

Acaba özürlü olmadan önce işveren olupta iş yerinde özürlü çalıştıran kaç kişi olmuştur.Bireysel bazda hiç olmamıştır.İnsanlarımızda riayakar olmuş.Yaşadığım bir olayı kısaca anlatacağım.Bir holding bünyesinde Gn.Müdür olarak çalıştığım zamanlarda iş kanunlarını okurken mevzuata uygunluğu denetlemek istedim.Özürlü kapsamında işe alınanların hepsi sağlamdı.Eski hükümlü statüsünde olanlarda 1 aylık ceza almış kişilerdi.İş kanunun 17.maddesine göre iş akdini tek taraflı fesh ettim.Uygun durmda adam almak için ilan verdiğimde aynen yaşadıklarım"Personel yakınlarını getirmiş kişiler değişik uygulama aynı,sorduğumda yokmu çevrenizde işe ihtiyacı olan insanlar dediğimde sağlam iş bulamazken sakatın ne işi var müdürüm diyen personel müdürünüde kovdum.Halbu ki personel müdürüde ortepedik özürlü olmasına karşın riyakarca davranmaktaydı."Özürlüler arasında bile sınıf ayrımı yapıldığı sürece bu düzende ayrımcılık hep var olacaktır.Saygılarımla.......

eğer söylendiği gibi bu 40-50 sınırı 100 e çıkarılırsa bu engelli istihdam potansiyelinin yarıya düşmesi demek. hele ki cezai yaptırımlarında caydırıcı olduğu ve bu istihdamın gerçekten uygulanır hale geldiği bir dönemde engelliler için büyük bir geriye gidiştir. ama şunuda unutmamak gerekir ki burası gerçekten Türkiye. Verilen hak geri alınmaz gibisinden hak hukuk aforizmaları mantaliteleri bu ülkede sökmez. her an herşey her şekilde karşınıza çıkabilir. bütün statüler çok kısa bir süre içinde değişebilir. gıdım gıdım verilen hakların tepesinde birgün akbabaların gezdiğini görebilirsiniz. bu gerçekle mücadele edecek gücü bulanları ve edenleri alkışlıyorum. herkese sabır ve kolaylıklar diliyorum...

çalıştırma oranının 50 den 100 e çıkarıması iyiye delalet değil
bu çalıştıma oranlarına bile devlet uymuyorsa düşünün
özel sektörlerin durumunu çünkü çalıştırmama cezaları
pek de caydırıcı değil.

Bu rakamlara çok fazla takılmak yerine engelli bireyler kendi standartlarının yüzdesini yükseltmek için mücadele etmeli diye düşünüyorum. Sonuçta bu rakamlar aşağı ya da yukarı oynasın farkeden bişey olmuyor, devletin engelli kadrosunda hala açık olduktan sonra, özel sektör engelli kadrosundaki çalışanları çalışıyor gibi gösterdikten sonra zaten bu rakamlarla istenildiği gibi oynanabiliniyor.

* Varolan kota uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Varolan kota uygulaması, sakat istihdamının sağlanması konusunda tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir. Kota uygulaması olmadığında, işverenler, katı önyargılarından dolayı asla sakat personel çalıştırmazlar.

Kesinlikle yanlış!

* Böylesi bir düşüncenin hayata geçirilmesi engellilerin istihdamını nasıl etkiler?
Böylesi bir durumda sakat istihdamı yüzde 80 oranında azalır! Ve bu sadece yeni istihdamın olmaması değil, varolan sakat kodrolarında halen çalışmakta olan kişilerin işsiz kalması sonucunu da doğuracaktır.

* Böylesi bir düşünce işvereni korumak için mi, yoksa çalışanı korumak için mi düşünülüyor?
Kesinlikle işvereni korumak için düşünülmüş. Çaışanın mutlak zararına bir düşünce.

* Varolan kota uygulamasının yeteri derecede uygulanıp uygulanmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz?
Kesinlikle uygulanmıyor. Ne bu istihdamın önündeki önyargıların kalkması için planlı bir çalışma yapılıyor, ne açık kadroların doldurulması için ciddi bir yönlendirme yapılıyor, ne de kota uygulaması gereği olarak çalıştırılması zorunlu olup çalıştırılmayan her kadro için uygulanan aylık 1200 YTL'lik ceza uygulaması hayata geçiriliyor!
Tüm bunlar olmayınca, işletmeler sakat personel (sırf sakat oldukları için) çalıştırmıyorlar.
Yapılması gereken şey topyekün bir bilgilendirme, bilinçlendirme ve ceza uygulamasının koşulsuz ve tavizsiz şekilde hayata geçirilmesidir.
Bunların yerine, "zaten uygulanmıyor..." diyerek şark kurnazlığı yapıp, yukarıdaki önerilerin gerçekleşmesi için zemin hazırlamak, bence sakat istihdamının köküne dinamit koymaktır. "Zaten uygulanmıyo" denileceğine, uygulatın kardeşim!

Hükümetin iktidara geldikten sonra Engelliler için istihdam yılı ilan ettiği dönem sonunda ortaya koymaya çalıştığı bu uygulama , denetleme-kontrol mekanizmasını harekete geçirmek yerine kolaya kaçarak açıkları kapatmaya çalışıyorlar.

Bu hükümetin duyurduğu icraatlarından, gerçekten iyi, güzel olanları hep kağıt üstünde, sözlerde kaldığını görüyoruz.
Uygulamaya geçenlere baktığımızda ise bir fayda getirmeyen, geri gidişatı ortaya koyan veya sadece belli bir kesimin yararına olan uygulamalar.

100 kişi uygulaması kesinleştiğinde, eski 50 kişiye göre engelli çalıştıran işverenlerde engelli çalıştırmama olacağının kesin olduğunu biliyoruz. Birde buna ilave olarak; kontenjan fazlası olan engelli işten çıkarılacak veya az bir ihtimal olsada emekliliği gelmiş olan engelli hiç vakit kaybetmeden emekli edilecektir.

* Varolan kota uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kota kesinlikle olmalıdır Aksi halde hemen hiç kimse (Özel-Kamu) yakını hariç Engelli çalıştırmaz.

Bülentin Dediği çok doğru 50'den 100'e çıkma demek Yarı yarıya azalma değil %80-90 azalmadır. 50-99 kişi arası zaten iş yerlerinin %90'ı

OturanBoğa' Alıntı:
Böylesi bir durumda sakat istihdamı yüzde 90 oranında azalır! Ve bu sadece yeni istihdamın olmaması değil, varolan sakat kodrolarında halen çalışmakta olan kişilerin işsiz kalması sonucunu da doğuracaktır.
Aynen...

Kesinlikle işvereni korumak için düşünülmüş. Çalışanın mutlak zararına bir düşünce. Ayrıca Önyargıları kalıcı yapar... Engelli=Calışamaz vb..

OturanBoğa' Alıntı:
Kesinlikle uygulanmıyor. Ne bu istihdamın önündeki önyargıların kalkması için planlı bir çalışma yapılıyor, ne açık kadroların doldurulması için ciddi bir yönlendirme yapılıyor, ne de kota uygulaması gereği olarak çalıştırılması zorunlu olup çalıştırılmayan her kadro için uygulanan aylık 1200 YTL'lik ceza uygulaması hayata geçiriliyor!
Tüm bunlar olmayınca, işletmeler sakat personel (sırf sakat oldukları için) çalıştırmıyorlar.

Yapılması gereken şey topyekün bir bilgilendirme, bilinçlendirme ve ceza uygulamasının koşulsuz ve tavizsiz şekilde hayata geçirilmesidir.
Bunların yerine, "zaten uygulanmıyor..." diyerek şark kurnazlığı yapıp, yukarıdaki önerilerin gerçekleşmesi için zemin hazırlamak, bence sakat istihdamının köküne dinamit koymaktır. "Zaten uygulanmıyo" denileceğine, uygulatın kardeşim!

Bu yasanın geçmesi zor bu bir nevi Ölümü gösterip Sıtmaya Razı Etme taktiği olabilir...

Böyle bir önerinin öncelikle bir gerekçesi olmak zorundadır. Bu önerinin gerekçesi nedir? Neden zorunluluk %50 den %100 e çıkartılmak istenmektedir? Türkiyede KOBI lerin sırtındaki yük azaltılmak ve onların rekabet şansları artırılmak isteniyorsa bunun yolu bu kesime fahiş fiyattan enerji satmaktan vazgeçmeleri olmalıdır. Bu ise köklü bir reforma ihtiyaç duymakta. O halde en kolay ezilebilecek kitleler yani engelliler üzerinden taviz verilip bu kesimler rahatlatılmaya çalışılıyor; ama hiçbir işe yaramaz. Ne Kobiler ne engelliler nede hükümet bu karardan fayda görmeyecektir. Dünyanın en pahalı benzininin en pahalı elektriğinin ve doğalgazının satıldığı, kayıtlı işçi çalıştırmanın bu kadar yüksek vergilerle mümkün olabildiği bir ülkede işveren 50 işçisinin yanında çalıştıracağı bir ya da iki engelli yüzünden zor durumda kalıyor gerekçesiyle böyle bir karar almak çok yanlış. Hükümet önce devlet olmayı becerip % 20 kaçak elektriğe kayıtdışı %40 lık ekonomiye , kayıtdışı işçi çalıştırmalara savaş açıp bu savaşta başarılı olamadıkça böyle kozmetik çözümlerle başarılı olamaz.

verilen sözler fasa fiso

Demekki bir arpa boyu yol alamamışız verilen imkanlar geri alınıyor teker teker zaten zor iş bulan engelli daha da zorlaşacak. kanuna uydurmakta zorlandı işverenler hükümete baskı yapıldığını gösterir eğer haber doğru ise ki aspagaras bayılan bir ülke olduğu için bir de siyasi manevralar başladı malum erken seçim moduna girildi. aslında vergi kaybını rakamlarla gösterilmesi gerekiyor ki bir söz söylensin vergi kaybına neden olunuyor diye bence hortumlayanlardan %1 bile değildir bu haberde ben mantıklı bir şey görmedim umarım yanlış duyumdur.

Sessiz38' Alıntı:
100' e çıkarsınlar isterlerse 1000 e çıkarsınlar hiç farketmez. Çoğu işyerleri hata Devlet bile %3-4 oranında sakat statüsünde personel çalıştırmakla yükümlüğü yerine getirmiyor..

kendileri uygulamıyor bunu öncelikle
Emniyet teşkilatında kaç engelli memur var
istanbulda 30 bin emniyet mensubu var
bu sitede emniyette çalışan bi arkadaş var mı?

ÖNCELİKLE ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM 50 İŞÇİ VE ÜZERİ ÇALIŞTIRAN İŞYERLERİ ÖZÜRLÜ PERSONEL ALMAK ZORUNDA KANUNİ ZORUNLULUK AMA BİR ÇOK İŞYERİ 50 İŞÇİNİN ÜZERİNDE İŞÇİ ÇALIŞTIRDIĞI HALDE ÖZÜRLÜ İŞÇİ ÇALIŞTIRMIYOR VE İŞİN OLUR YANIDA 48,49 İŞÇİYİ KENDİ KADROSUNDA GÖSTERİP FAZLA KALAN İŞÇİLERİDE ALT İŞVEREN YANİ MÜTAHİT PERSONELİ OLARAK GÖSTERİYOR. BENCE BUNA BİR ÇÖZÜM BULUNMALI BELKİ VARDIRDA BİR ÇÖZÜMÜ AMA BEN BİLMİYORUM. HEPİNİZE SAYGILARIMI SUNARIM.

DİYAR21 arkadaşıma katılıyorum.Özürlülere her bakımdan sahip çıkmak hükümetin görevi.50 ve üzeri personel çalıştıran işyerlerinin çok sıkı denetlenmeli diye düşünüyorum.zaten durumu olan ve engelli personel çalıştırmayan işyerlerine uygulanan bir ceza'da sözkonusu.

hayretler içinde kaldım inanın zaten cezai yaptırımları bile iplemeyen kurumlar şirketler hiç umurlarında bile olmayacak nedenmi amaç zaten hep bir kesimin daha fakir bir kesiminde daha zengin olmasıdır bu ülkenin suçumu bu hayır bu ülkeyi toprakları bu hale getirenlerin suçu cahillik,açlık,sefalet,aklınıza gelecek herşey bu iktidarların işidir işverenler zaten ne dese yaptırıyorlar devlete 100 degil 200 yapsınlar en azından kendi adıma konuşacagım bana hiçbirşey yapamayacaklar vazgeçmeyecegim ....

Başka iş bulur yine çalışırım orası olmazsa başka bir yere oda olmadı vs vs vs ben kendi adıma yılmayacagım ama tepkimizide dile getirelim hakkımızıda savunamadıgımız halde yettiğince savunalım.

Arkadaşlar işverenin ekemğine yağ sürmek istiyorlar. Bugün çoğu işyerinde 150-200 kişi çalışıyor fakat sigortası ödenen 30-40 kişiyi geçmez. Yaz aylarında işler biraz iyi olunca işyerinde artık insanlarda sigortasız çalışmıyor, 30-40 kişiden sigortalı sayısını artırmak zorunda kalıyorlar ve 50 kişilik rakamı bazen mecburen geçiyorlar (sigortası yapılan). Bu rakamı geçincede özürlü çalıştırma mecburiyeti biniyor, bundan kaçarak para kazanacaklarını sanıyorlar. Özürlüyle uğraşacaklarına 150-200 kişi çalışıpta 30-40 kişi sigortalı gösterilen firmaların peşine düşsünler. Bugün sadece devlet firmalara gidip elektrik sayaçlarının yaktığı enerjiye karşılık kaç kişinin bir işyerinde eçalıştığını yüzde 90 tespit ederler. Fakat bunu yapmak yerine özürlülerle uğraşıyorlar.

Bence suç milletvekillerinde değil, bizde. T.B.M.M deki milletvekillerinin çoğu işadamı, kendi menfaatlerini sarsacak halleri yok.

Sessiz38' Alıntı:
bencede sessiz haklı.önce%3 açıklarını kapatsalar firmalar zaten ortad a
işsizlık diye bir şey olmaz.işe almamak için bahane türatiyolar.yoküniverste mezunu yok bilmem kaç yıl tecrübeli.işde ingilizce bilen ,birde açık kapalı ayrımı yapıyolar ona çok sinir oluyorum.
:twisted: önce devlet kendı kurumlarındaki engelli açığınıı kapatması gerekir .özel sektörlere örnek olmalı bence:
.(

kendileri uygulamıyor bunu öncelikle
Emniyet teşkilatında kaç engelli memur var
istanbulda 30 bin emniyet mensubu var
bu sitede emniyette çalışan bi arkadaş var mı?[/quote]

Emniyet tam anlamıyla uyguluyormu bilmem ama benim arkadaşım var polis memuru. Ama yine şöyle açıklık getirelim belkide çalışırken hastalandığı için devam edebilmektedir. Gerçekten emniyet şimdiye dek kesinlikle engelli kadrosunda kimse çalıştırmıyor heralde. Şimdiye kadar hiç duymadım. Ben duymamışta olabilirim.

ÖNCELİKLE MEVCUT KURALLARA UYSALAR. CEZASINI VERMEYE RAZILAR. CEZASINI CARDIRICI HALE GETİRSİNLER.

[size=6]ENGELLİ İSTİHDAMINDA PANİĞE GEREK YOK… [/size]

[size=4]İstihdam yükünü hafifletmek için bürokratlar, 50 kişi çalışan yerde engelli işçi çalıştırma zorunluluğunu 100'e çıkarmayı planlıyor” açıklamasını yapan Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), STK’lar ve engellilerin büyük tepkisine neden oldu.
Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Dr. Mehmet Aysoy’un, Yaşadıkça’ya konu ile ilgili yaptığı özel açıklamada, “DTP böyle bir açıklama yapabilir. Paniğe hiç gerek yok. Çünkü konuyu yakından takip ediyoruz. Böyle bir kararın alınmasının söz konusu olmadığı gibi engelli istihdamında daha ciddi çözüme yönelik adımlar atılması için çalışıyoruz.” dedi.

Alinti : www.yasadikca.com [/size]

Metas25, haber için teşekkürler.
Bizler tepki vermezsek/vermeseydik, bir de bakardık ki bu uygulama yürürlüğe girivermiş. Onun için, "paniğe gerek VAR" arkadaşlar. Çünkü ses vermediğimizde kucağımızda o kadar çok sorunla kalakalıyoruz ki... Ses verelim ki, herşeyi gördüğümüzü, izlediğimizi, değerlendirdiğimizi ve notettiğimizi herkese gösterelim/ unutturmayalım.

Özürlüler İdaresi Başkanı Sayın Mehmet Aysoy "paniğe gerek yok" derken, "DTP'nin önerisini gördük. Bunun üzerine bu önerinin hayata geçirilmemesi için ilgili kurumlarla iletişime geçtik ve görüşümüzü ilettik/ ağırlığımızı koyduk" mu demek istemiştir yoksa "bişey olmaz, bişey olmaz" diye geçiştirmiş midir, öğrenmek isterim doğrusu (?). Gerekli önlemleri aldılarsa, çok güzel, kutlarım, ama yok idare ettiyse ve bir süre sonra böylesi bir uygulamayla karşı karşıya kalırsak, o zaman hoş olmaz...
Zira yetkili ağızlardan böylesi söylemler, doğası gereği bizleri "sakinleştirir". Ve bu "sakinlik" hakların alınması aşamasında yasa yapıcılar tarafından yanlış değerlendirileblir...

bence mesele hukuki düzenlemelerle çözülemez. eğer alt yapı buna yönelik hazırlanmassa bir düzenleme yapılmış da sayılmaz. bu doğrultuda inanın hiç birşey değişmez.
şöle düşünün, devler zaten özürlü maaşı veriyor. eğer bu parayı istihdam edilen özürlülerin prim giderleri için kullanırsa istihdam özendirilmiş olcaktır. ayrıca ekonomik kaybı da söz konusu olmayacaktır.
neyse, hayırlısı bakalım

Rakamlar üzerinde oynanırken İstatistiksel veriler değerlendiriliyormu çok merak ediyorum.
%12 si özürlü olan bir ülkeyiz. 50 den fazla çalışan sayısı bulunan sektörlerin sayısı ve çalıştırmak zorunda oldukları toplam engelli sayısı ile ülkede çalışmak zorunda olan engellilerin sayısı başı başına denk geliyormu?
Masa başında, hiç bir araştırma yapmadan alınan kararların olmayan dengeyi daha da bozacağını düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt