Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli raporuna sahip olanlar muayenede öncelik hakkından nasıl yararlanır?

Albert454690

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar herkese merhaba.

Konuyu doğru başlığın altına açtım mı bilmiyorum, site moderatörleri istersen konuyu başka yere taşıyabilir.

Ben bundan 4-5 ay önce Asperger Sendromuna sahip olduğum için %40 engelli raporu aldım ve raporu aldıktan sonra yaptığım araştırmalarda engelli raporuna sahip olanların hastanede muayene sırasında önceliğe sahip olduğuna dair bir şeyler okudum. Bundan nasıl yararlanabileceğm hakkında bana bilgi verecek olan varsa çok seviniirm.

O eskiden di şimdi randevusuz bakılmıyor ,randevu aldığında zaten saatin geldimi içeri giresin muayneye

O pandemi zamanındaydı şimdi randevusuz ve önceliğin kalmadı randevun varsa dr seni içerden görüp insaflıysa gel hadi bakim diyor yoksa saatini beklicen

Kayıt yaptığınız sekreterliğe kaydınızı engelli olarak yapılmasını söyleyin.bu şekilde hastane sisteminde engelli kaydınız oluşur.röntgen,labaratuvar gibi birimler de size öncelik tanır.

hera

Yok öyle bir şey ben engelli kimlik kartınıda veriyorum kayıt esnasında bakmıyorlar bile bu tamamen hastanenin insiyatifine kalmış bir durum bazı hastaneler uyguluyor bazısı uygulamıyor. Kan alma sırasında bazen rica ediyorum zoraki alıyor bazen bekliyorum içerden hemşire görüyor neden bekliyorsun bekleme diyor yani sizi personelin insafına bırakıyorlar. Randevusuz da gene doktorun keyfine göre bakıyorlar size randevunuz yoksa sistemden kayıt açamam diyorlarsa bilin ki yalan tanıdık gelince anında açıyorlar çok kez şahit oldum. Yani tekerlekli sandalyede bir hasta geliyorsa istediği yere direkt girebilmeli bizim hastaneye gitmemiz kolay değil bizi bırak yakınlarımızda ha bire işten izin alamıyor bizi götürmek için. Zaten tekerlekli sandalyede zorlasamda 3 saatten fazla oturmak çok zor oluyor, görende sanıyorki o ne rahat sandalyesi de altında rahat rahat takılıyor 😁

Var öyle bişey.....
Hastanelerden önceliğiniz için ısrarınızı ortaya koyun

Yani arkadaşlar anladığım kadarıyla ısrarcı olmak ve randevu kayıt sırasında sekretere engelli olduğunuzu söylemek lazım.. Ben bunu bir sonraki hastaneye gittiğim zaman soracağım.

hep boş öncelik falan takdığı yok hemşirlerin hep boş lafdan iaberet onlşarer göruntu yanii,i

hera

Her hastanede yok onu diyorum hastane yönetiminin hatta personelin daha da acısı doktorların keyfine göre bakıyorlar yani kan alma sırasında hemşire bekleme sıra derken, göz bölümüne gidip asistana rica ettim doktor 2 saat düşündü orda engelli olduğumu gördüğü halde,yani bunları görünce böyle bir hak yasal olarak yok herhalde talimat olarak vardır belki oda hastane yönetimlerine bırakılmış. Yani böyle bir hakkımız olsa yasal olarak sisteme engelli hasta diye düşer rica minnet yürümez, hastaneden hastaneye fark etmez.

Arkadaşlar bugün kan alma sırasında engelli kartımı göstererek sıra beklemeden girdim.

Albert454690

Personelin anlayışlı olmasından dolayı giriyoruz işte normalde bize hangi işlem yapılacaksa sistemde hemen ilk sıraya düşmeli tiroid için ultrason çektirmem gerekti. Dedikleri öğleden sonra gel son sırada alalım saat daha 10 ,saat 4 e kadar beklersem işimi halledicem bekleyemem oturamıyorum uzun süre dedim genede almadılar 10 gün sonraya gün verdiler oda cuma vakti tam. Kabul etmezsen 1 ay sonra dediler. Ne edelim mecbur cuma günü gittik işlem 3 dk sürmedi. Yani dedeğim gibi yasal bir hakkımız yok. Personelin insafı.

Üst Alt