Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli kişi refakatçili kartı ile tek başına yolculuk yapabilir mi?

Furkan08

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar . Yüzde 70 üzeri raporunuz varsa ulaşımda yanınızda refakatçi de ücretsiz yolculuk yapabiliyor . Sorum şu ki kartımda refakatçi yazıyor diye tek başıma otobüslere almıyorlar. Bazı şöförler bu konu hakkında kesin bir bilgilere de ulaşamadım . Ben engelliyim ücretsiz binmek hakkım . Refakatçi yanımda olursa ücretsiz biner olmazsa ben tek bu hakkımdan faydalanırım . Doğrumudur ???

Tek başına yolculuk yapabilirsin, benim kartımda da refakatçi yazıyor 2 senedir tek başıma dolaşıyorum.Kimse bana refakatçin nerede diye sormadı.Dolayısıyla gönül rahatlığıyla tek başına dolaşıp tek kullanım hakkından yararlanırsın, dezavantajı ise kartları inceliyorlar ,tek gezdiğin tespit edilirse refakatçi hakkını iptal edebilirler kartından.Hatta bir şoför beni uyarmıştı tek geziyorsan 2 kere basmaya çalış ki diğer hakkını senden almasınlar dedi.

deco53 kardeşim işte bende tek geziyorum.bazı şöförler refakatçim yanımda yok diye almıyorlar. Yani bu konuda net bir Bilgi yok şöförlerde aynı konuşmuyor . Ondan böyle oluyo . Kesin net Bilgi ögrensek bizde ona göre davranırız
Paranoya sen ne düşünüyorsun bu konuda

Kartları inceliyorlar derken şoförler incelemiyor yanlış anlaşılma olmasın, merkezi sistemden yıllık kontrol ediyorlar binişte kaç kere basmış falan..Şoförlerin refakatçin yok diye seni almaması ilginç , başıma hiç gelmedi açıkcası.

tek başına engelli yolculuk yapabilir sıkıntı çıkaran olursa 153 bildirin pilakayı alıp 153 tende bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz Furkan08

Arkadaşlar engeli refakatci kartım var tek başıma otobüse bindigimde kartı okutugumda kamera bakıyor yani diyorumki kameraya bakıyorlar mı bunu öğrenmek istiyorum şimdiden tesekkurler
Furkan08

bende yüzde seksen ağır engelli ulaşımda refakatçi hakkı vardır kimliğimle
trenler ücretsiz olduğundan beri genelde tek biniyorum çok nadir yanımda
bir arkadaşımla akrabamla binerim genel olarak tek binip geziyorum
hiç sorun yaşamadım

yani genelde trene binip istanbul ankara yaparım çok nadir otobüsede binerim
dedim ya sorun yaşamadım

Furkan08 raporunuzun yüzde 70 olup refakatçi nizin binme hakkı yoktur Refakatçi nizin olması için tam bağımlı olup toplu taşıma da kartınızda refakatçi li yazması gerekiyor
Ayrıca ben yanımda refakatçi taşımak zorunda değilim belki refakatçim hasta benim acil işim var kaldıki bazı akülü sandalye li arkadaşlarımız yht ile Ankara Eskişehir İzmir e tek başına refakatçi siz seyahat ediyor

Engeli refakatci kartimi yeni aldım 2 defa tek başıma otobüse bindim ve 2 kere bastım bişey olmadı bazı kişiler yazmiski 1 defa bastığında refakatçi hakkını elinden alıyor
GRAHAM BELL günde 2 defa basildiginda 15 TL ediyor az para değil , ve 17 yaşındayım devlet boşuna ağır engeli raporu vermedi bana KOAH hastasıyım

MUHAMMED728 adı üstünde engelli kartı 2 defa bastığında para ödemiyorsun ücretsiz hakkın senin tek başına her yere gidebilirsin sıkıntı yok yıllardan beri kullanıyoruz

Ben her gün engelli refakatçi ile otobüse biniyorum sorun olur mu yada ceza gelir mi her gün kullanıldığı için

Hiç bir şey olmaz bin geç. Otobüs, vapur, yht... vs hepsine bindim. Sorun yok !

MUHAMMED728 kendi kartını birine verip o kullanırsa suç hem para cezası hem kart elinden gider sen kullandıktan sonra sıkıntı yok istediğin kadar kullan

Engelli ve bakıcı maaşım var bakıcı maaşını alıyorum engelli maaşı yapılacak bunun için engeli maaşı için ayrı bir kart mi vericekler ve PTT kart mi veriyorlar öğrenmek istiyorum

Engelli ve bakıcı maaşım var bakıcı maaşını alıyorum engelli maaşı yapılacak bunun için engeli maaşı için ayrı bir kart mi vericekler ve PTT kart mi veriyorlar öğrenmek istiyorum

Alman engelli refakatçi kartına günlük 10 kullanma sınırı getirilmiş, engelli refakatçi kartını otobüste 2 defa bastığımızda 1 defa olarak mı geçiyor bunu bilmem lazım şimdiden teşekkür ederim

Ya arkadaşlar benimde kardeşim %80 engelli kısmı bağımlı olarak geçiyor. ama kart çıkartığımızda bana Refakaçı kart vermediler istememe rağmen? tam bağımlı olması gerekiyor dendi bana
acaba bu konu yanlışmı bilgilendirirmisiniz beni rica etsem???

muhammed7928
Onu bilemiyorum yanlış yönlendirmek istemem sizi. En iyisi birinci ağızdan öğrenin derim istanbul kart birimine yolun düşerse sorarsın ya da çağrı merkezini arayarak kesin cevabını öğrenin derim. Mantıken 1 defa olması lazım.

Engelli ve bakıcı maaşım var %90 süresiz ve abimin evi ayrıydı babamın üstüne taşındı 2 çalışan var asgari ücret alıyorlar engelli raporu iptal olur mu yada maaş kesilir mi Bilgi almak istiyorum lütfen

bilgeadam araştırdım engelli refakatçi kartı aylık kullanım sınırı 210 Muş günde 4 defa tek otobüse binebiliyoruz çok az 300 olsaydı keşke

Selamün aleyküm bı konuda size danismak istiyorum dubleks daire alicaz abim üst kat ta kalıcak biz alt engelli raporum iptal olur mu yada maaş kesilir mi %83 raporum var bilen bilir dubleks Te merdiven var o merdiveni duvarla kapatılacak abimin daire numarası 4 . Bizim daire numarası 3 gibi olacak engelli maaşı kesilir mi yada rapor iptal olur mu öğrenmek istiyorum...

Ulaşım

bilgeadam araştırdım engelli refakatçi kartı aylık kullanım sınırı 210 Muş günde 4 defa tek otobüse binebiliyoruz çok az 300 olsaydı keşke
Kardeş yüzde 83engelim var diyorsun 300 kere binisten bahsediyorsun sen nasıl engellisin 200 yetmiyormu saglam adam binemez 200 defa üstelik ağır engellisin sözde ağır engelli sin 300 defa nereye gidecek ağır engelli biri senin engelli olduguna inanmıyorum sürekli rapor korkusu yaşıyorsun hayırdır neden çekiniyorsun endişen ne bukadar hayırdır

muhammed7928 tapuda dubleks gözüküyorsa abininizin içten kapatsa bile tek tek daire gözükmez tapuda ne yazıyor sa odur

Üst Alt