Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

EMG ve kas biyopsisi sonucuma göre bir kas hastalığım var mı?

Bi kahve

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba . Aslında dün yaklaşık 5 yıllık serüvenimi yazdığım uzun bir mesajım vardı ama henüz keşfetme aşamasında olduğumdan sanırım yayınlanayamadım ..
öncelikle rabbim hepimize sağlık versin içinde bize de inşallah …. Tecrübelerinize ihtiyacım var z. Size emg ve kas biyopsisi sonucumu yazmak fikir alışverişinde bulunmak istiyorum….

Emg : deltoid ve iliopsoas kaslarında yer yer miyojen mup gözlenmiş olup iliopsasta müphem erken katılım gözlenmiştir….
Kas biyopsisi : kas liflerinde hafif derecede çap farklılıkları ve rejenere nükleus oluşumları içeren çizgili kas dokusu….

Çok kas güçsüzlüğüm var . Merdiven çıkamıyorum yüksek raftan bir bardak dahi alamıyorum.

Nöroloji uzmanına gitmediniz mi ne diyor biz güçsüzlük vs varsa kas hastalığınız vardır büyük ihtimalle çünkü söylediğiniz şeyler kas hastalığına işaret ediyor. Kas biyopsisi alındı mı tahlile gitmedi mi

Aslında benim hikayem çok karışık ve uzun . 5 yıl oldu başlayalı . Romatizma dediler ama asla ispat edilemedi . Romatizma olarak bir şeyim yok . İlk gittiğim zaman da ne oturtabiliyordum ne yere çökebiliyordum . Ankilozan spondilit dediler . Durmadan ilaç içtim MR çekildim bir sonuç yok . 7 MR var elimde hepsi temiz. Kalça ekleminin olabilecek tüm hastalıkları bile tarandı yok . En son nöroloji doktoruna gittim o istedi emg yi . Emg sonucuna göre de miyopati çıkmışsın ama romatizma Nın bir yansıması bu dedi tekrar romatoloji ye yolladı . Romatoloji kas biyopsisi istedi. Ama isteyen doktor izin de olacağı için üniversiteye hocasına yolladı . Onlar yatırdı biyopsi yaptı ben sadece sonucu alabildim . Gösteremedim. Hem hoca yı göremedim hem de isteyen doktorum izinden dönmedi daha . Lökositozum var benim . Kemik iliği alındı 2 kez inceleme yapıldı . Hemotolojik bir sorun çıkmadı . İyiysem sabit 15 bin kötüysem 25 bin den başlıyor . Mayestenia gravis bakıldı negatif çıktı test . Ama ben hareket edince kötü oluyorum . Hareket ile artan bir leğen kemiği ağrısı var bende . Dinlenirsem bir şeyim kalmıyor hele gece uyuyup sabah uyanayım gayet iyiyim .

Bir şey daha anlatmak isterim ah vaktinizi de alıyorum ama inanın çok yıprandım çok yoruldum belirsizlik beni çok yordu . Geçen ay bir şey yaşadım. Kalıcı makyaj yaptırmak istedim göz kapağıma malum iğne ile yapılıyor. O gün bir şeyim yoktu sabah bir kalktım ki boyundan aşağım tutmuyor . Kulaklarım uğulduyor. Boyun kaslarım kollarım bacaklarım kaldırdığım anda düşüyor güçsüzlükten konuşurken kekeliyorum . Hiç acil e gitmeyen ben gittim ama dosyan çok kalın şu an sana bir şey yapamayız kendi doktoruna gitmen lazım dedi . Ne yaşadım bilmiyorum kaslara sinirlere iğne değdi kriz gibi bir şey oldu .

Ya sen bir an önce bi nöroloji uzmanına git raporlara bakılsın ilaçlara başla iyi gelecektir. Ben mesela kortizon kullanıyorum ilaçları almasam bütün vücuduma kramplar girer ayrıca kendini yoracak işler yapma istirahat et böylece daha iyi olursun. Ayrıca sorması ayıp olmasın kaç yaşındasın bu hastalık 35 den sonra daha da fazla etki gösteriyor

Estağfurullah niye ayıp olsun . 39 yaşındayım ve 34 te başladı . İyice çoğalacak devam ediyor .. korkuyorum bir gün hiç yürüyemeyeceğim diye . Ve bu söylediğimi ne olur yanlış anlamayın ama benim bu kadar gecikmem özel de romatizma doktoru yüzünden . Hep dedim ona merdiven çıkamıyorum ben diye her şeyi hastalığına yorma dedi . E neye yoracağım o zaman ? Basit bir çorba karıştırma dahi yapamıyorum ben .

Hemen nöroloji doktoruna gidin derim bende 2 3 sene önce tam yürüyordum ama şuan değnekle zorlanıyorum bu hastalık ilerleyen bir hastalık. Zaten en büyük etkisi de 40 lı yaşlarda başlıyor o yüzden çok yorulmayın istirahat edin ve ilaçlarınıza biran önce başlayın ilaçlar hastalığın ilerlemesini engelliyor.
@mka aynen hatta fizik tedaviye de başlansa daha da iyi olur

Denge sorununuz var mı ? Yürürken veya gözlerinizi kapattığınızda sendeliyor musunuz ?

Denge sorunu yeni başladı daha . Çok eğelemiyorum yere güçsüzlükten ama mecbur kalınca da sendeliyorum .

Ayrıca bugün hep dışarıdaydım sabah iyiydim artık bu saatten sonra yorgunluktan boynum sağ tarafa gidiyor çünkü boyun kaslarım düz durunca yoruluyor yan durunca iyi. Acil dinlenmem gerekiyor hiç bir şey yapmadan boylu boyunca kalıcam yoksa yürümem iyice zorlaşacak bugün :(

Bi kahve çok fazla hareket etmemeye çalış vakit buldukça dinlen kendini yorma bende bu gün dinlenince baya rahatladım

Epey dinlendim ve çok iyi geldi . Ve hatta hiç kalkmak istemiyorum :). Perşembe gününe nasipse randevu ayarladım .

Nöroloji ye mi biran önce gitmende fayda var hastalık daha da ilerlemeden ilaçlarda belki etki yapar. Bu hastalıkta istirahat çok önemli benim doktorumda der sürekli günün 3 te 2 sinde dinlen diye

Evet nöroloji ye . Bu şekilde devam etmem zaten mümkün değil . Çuval gibi düşüyorum bir tarafa . 5 yıl bekledim bir iki gün daha beklerim . Yalnız söyleyince nasıl kızıyorum 5 yılll dile kolay oyalandım. Ağlayarak giderdim de bana bildiğin kırmızı reçete ilaç verirdi serumla romatizma doktoru . Serumu alırken oturuyorsun e tabi iyi gelir . Sonra ayağa kalkınca hop yine güçsüzlük ve leğen kemiği ağrısı. Hocam derdim araba kullanıyorum ben bu ilaç narkotik bir şey olmaz camları aç git derdi . Bak yine aklıma geldi sinirleneceğim en iyisi iyiye odaklanmak …

Neden sürekli o doktora gittiniz keşke başka doktor ve bölümlere gitseydiniz ama romatizma da da yorgunluk hissi olur. Annemden biliyorum onda da romatizma var oda yorulur hemen siz işin peşini bırakmayın sonuna kadar gidin derim

Sonuçlarınıza bakınca sizdeki Kas hastalığı değil, romatizmal (otoimmün hastalık)

Doğru dürüst bir romatizmal hastalık uzmanına gitmeniz lazım.

MeTePe
Yapılan her test her MR negatif çıkıyor . 7. MR üniversite hastanesinde çekildi çok kapsamlı . Ankilozan spondilit demişlerdi hep negatif çıktı . Romatoid artrit yok . Kaç lupus testim var bilmiyorum inanın sayamadım onlarda negatif . Hatta lupus un alt testleri varmış onlarda negatif çıktı . Eklem romatizması olarak ne bir şişme ne bir ağrı ne bir şekil bozukluğu bir şey yok . Hatta hiç bilinmeyen bir test bile yaptırdım Ankara ya gidip genetik oda negatif çıktı . Bilmiyorum açıkçası çok sıkıntılı bir durumum var . Tam teşhis alamıyorum . Yarın kan vereyim bugün kötüyüm diye wbc değerimi 20 binden aşağı beklemem . Henüz 15 binin altında bile göremedik kaç yıl oldu .

merhaba, genetik test ile genetik test farklı çıkabiliyor mu ?

@Bi kahve işini iyi yapan bir dr. Gidebilirsiniz yani iyi araştırın doktorları muayne ücretleri pahalı en azından belirsizlikten kurtulursunuz. Hastalıgına göre tedavi planı yapılır. Şuan size iyi gelen ne ise onu yapabilirsiniz

Üst Alt