Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Belediyede çalışmak için neler yapmak gerekiyor?

smurf

Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
94
Merhaba arkadaşlar, belediyede çalışmak için neler yapmak gerekiyor? EKPSS puanı düşük olsa da alım yapabilirler mi?

@smurf genelde belediye ilanlarında şunu görüyorum: ikametgah zorunluluğu. Yani şu şehirdeki büyükşehir belediyesi veya belediyede çalışayım diyince iş ilanı koysalar da başvuramıyorsun. Başvursan da geçersiz sayılıyor. Benim yaşadığım şehirde iş için cv bırakın tarzı sayfaları var. Belki bu şekilde cv bırakıp belediyeye sesinizi duyurabilirsiniz.

Kadir Topbaş rahmetli zamanında Zeytinburnu belediyesinde “Erişilebilir İstanbul” toplantıları yapılırdı. O toplantıların büyük kısmına ben de katılmış idim. “Toplantılardan bir sonuç çıkıyor muydu?” diye sorarsanız, benim bildiğim kadarı ile pek de bir şey çıkmadı. Ayda bir kez toplanır selam, sabah, muhabbet, çay, kahve sonra ayrılırdık. Hatta o toplantıda neler konuşulduğunu rapor olarak burada aktarıyordum. Yönetici Hakan Bey de o toplantılara nadiren de olsa iştirak eden kişilerden birisi idi. Toplantı moderatörü belediyede çalışan ve Topbaş Beyin görevlendirdiği bir mimar hanım idi. Benim kızım da o zamanlarda mimarlık birinci veya ikinci sınıf talebesi olduğu için bu mimar bayana belediyeye nasıl girdiğini sormuştum. Bana dediği aynen şu oldu: Torpiller çarpışır. Kimin torpili en kuvvetli ise, kimin torpili en yukarıda ise o işe alınır.

O zamandan bu güne sistem değişmemiş ise maalesef durum budur sevgili kardeşim.

Selametle

EKPSS puanı ile girme imkanı var mı peki? Açıktan alabilirler mi kadrolu olarak?

o toplantılara nadiren de olsa iştirak eden kişilerden birisi idi
Geçenlerde bir yetkiliye o dönemde neler yaptığımızı özetleyen bir not hazırlamıştım. Pek öyle nadiren katılmamışım :))) Arşivim sağlamdır, bütün toplantı tutanakları halen duruyor. Orada katılanların adları da yazardı. Bir dönemden sonra, bazı nedenlerle (şimdi açmayayım burada) katılmadım, evet.

Hatta belediyenin girmediğim binası, tesisi kalmamış. her bir iştirak için raporlar yazmışız. şimdi sıralamaya kalksam boşa teferruat olur. ey gidi günler! O zamanlar demokrasi gelecek, insan hakları ciddiye alınacak gibi hissetmişiz, meğerse değilmiş.

Neyse, konuya bakacak olursak, dün de bugün de siyasetin olduğu her yerde torpil vardır. Bunun kavramsallaştırılmış bir adı da var: Nepotizm!

Peki her işe giren mi torpilli? Yerine göre değişiyor. Bazı yönetimler (nadiren) hem torpil hem de herkesin bileğinin hakkıyla girdiği alanlar açıyor ama bazıları ise sadece torpille işe alım yapıyor.

Kadir Topbaş'ın yönetimi zamanında, adı il teşkilatından gelmemiş kişiyi tuvalet temizlemeye almıyorlardı.

@hozgul,

Babam rahmetli siyasilerden hoşlanmazdı. İşin doğrusu siyasiler de babamı sevmezlerdi çünkü merhum babam hatalarını küt küt suratlarına vururdu, hiçbir siyasi beklentisi olmadığından, makam mevki hırsı ile yanıp tutuşmadığından çekinmezdi hiçbir şeyden. Tayyip Bey de gördüğü yerde “abi” diyerek elini öpmek ister hürmette kusur etmezdi. İstanbul Sirkeci’deki Büyük Postanenin karşısındaki sokakta bulunan bisikletçi dükkanının ağzı dili olsa da anlatsa kimler gelirdi oraya. Oraya gelenlerin ekseriyeti milletvekili oldular (tek tek isimlerini saymama gerek yok) ve zannettiler ki abileri (yani babam) hiçbir zaman onları tenkit etmeyecek, hatalarını görmeyecek. Hey gidi günler hey…

35 gün hastanede yattı bir ziyarete gelen olmadı, vefat etti cenazesine de gelmediler. Hadi Tayyip Bey yurt dışında Bosna’da idi, ya diğerleri? Siyaset böyle bir şey işte, bendensen, hatalarımı görmüyorsan sen harika bir insansın, yok benden olup da hatalarımı dile getirirsen kötülerin en kötüsüsün. Sadece sağ cenahta değil bu rezil durum, sol tarafta da durum aynı. Zaten dikkat ederseniz siyasiler mebus seçimlerinde genellikle kendilerine kul köle olacak insanları listeye alırlar, biraz kafa kaldıracak olan tiplere ise listelerinde yer vermezler. İstisnalar yok mu var elbette ama istisnalar da kaideyi bozmuyor.

Babam merhum hiçbir çocuğu için yukarıdakilerden yardım istemedi, “kendi işinizi kendiniz halledin, bana gelmeyin” derdi. Tek bir istisna var o da zamanın ilgili bakanını benim bir işim için aradı. Onda da o Müslüman kimlikli iş yeri büyük bir adilik yapıp paramı gasp etmeye çalışınca “höst” dedi ve hemen telefona sarıldı. Hakkımı alabilmek için maalesef torpile başvurduk. Ya torpili olmayan ne yapacak? Parasına el koyacak Müslüman görünümlü patron. İşin acı tarafı da buydu zaten, Müslüman görünümlü gaspçı. Ben ve kardeşlerimizin hayatındaki tek istisna budur.

Ben de babamdan öğrendiğimi hayatımda uyguladım ve uygulamaya çalışıyorum. Kimseden kendim ve ailem için bir şey istemem. Oğlum mesela ilk görev yeri olarak Şemdinli’yi çektiğinde, kimileri sağı solu aramamı önerdi yer değişikliği için. Aramadım, oğlum da kesinlikle böyle bir şey istemedi, Allah bin kere razı olsun kendisinden. Her Mehmedin bir anası var, sadece benimkisinin değil. Tanıdıklarım olduğunu bilen bir arkadaşım bir gün benden çocuğu için milletvekilini aramamı istedi. Ben mırın kırım ettim zira haz etmiyorum böyle şeylerden ama kıramadım, aradım. Mebusun bana söylediği şu oldu: “Gitsin filanca ilçe başkanlığına iş müracaatında bulunsun, referans olarak da beni göstersin” Yani belediyeye mühendis olarak işe girmek isteyen bir kişi belediyeye müracaat etmek yerine bir siyasi partinin ilçe başkanlığına gidecek ve oraya form bırakacak. Ve belediye ihtiyacı olan mühendisi alacağı zaman ne yapıyor? Partinin ilçe teşkilatlarına diyor ki “elinizdeki formlara bakın, mühendislik için yapılan başvuruları bana yollayın.” Formlar belediyeye gelince o zaman belediye formlardaki referanslara bakıyor, en kuvvetli referans kimse “hadi gel” diyor.

Liyakat mı? O da ne yahu?

O yüzden siyaset bu pis işlerden midesi bulanmayanlara göre ve dediğin gibi siyasetin olduğu her yerde torpil var.

Selametle

geçen ay ismini vermeyecem bir belediye başkanının yanına çıktık babam ile amcamı tanıyor eskiye dayalı mazileri var verdiği cevap tasarrüf paketi yüzünden hiçbir alım yapamıyoruz dedi ama onun öncesinde akrabalarını işe sokmuş bu paket olmasaydı başka bahane bulacaktı onuda geçtim ziyaretten birkaç gün sonra chp oraya kültür müdürü atadı ee hani tasarruf paketi ? hani hiçbir chpli belediye alım yapamıyordu gözümden düştü maalesef.. onun haricinde büyükşehir belediyesine defalarca cv bırakmaya gittim kimlerle kimlerle konuştum internetten bile cv bıraktım ama yok ayrıca bir belediye ye daha cv bıraktım 2 kez ordan da olmadı hem kamu hemde belediyeler yüzüme bakmıyor zaten kamuda belamız s*kiliyor alım olarak belediyelerde aynı halt yazıklar olsun valla

@smurf,
Sevgili kardeşim benim düşüncem şudur:
Aday sözlüye davet ediliyorsa orada torpil kesinlikle vardır.
İşin içinde sözlü mözlü yoksa ve sadece sınav sonuçlarına göre adam alınacaksa ve bu adam alma veya atama işi merkezi sistem ile yapılacaksa orada torpil olmama ihtimali yüksektir.
Selametle.

valla torpili olmayan şekil A daki gibi ( yani ben ) gibi sürünür tam 1 senedir işsizim iş başvurusu yaptığım yerler belki burdan istanbula yol olur ama ama gel gör ki oraya ismimizi adımız veren kimse olmayınca böyle işsiz güçsüz sürünüyoruz tabiri caizse...durum bundan ibaret....

hocam kocaeli gebze de yasıyorum gecen ay arkadasımı gördüm belediyede temizlik işine girmiş şaşırdım çünkü gebze akp de arkadasım ve ailesi chp li nasıl girdi şaşırdım muhtemelen torpil bulmuştur

@lordert,

Doğrudur bu işler böyle hocam minareyi çalan kılıfını her türlü uydurur

Üst Alt