Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Atipik psikoz ve öğretmenlik deneyimim

krakenz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba ben en son atanabilmek için forumda paylaşım yapiyordum. Bana öğretmen olur raporu verdiler almak için çok uğraştım ve sevinçli ve heyecanlıydım. Ama bana güvenlik soruşturmam 1.5 ay sürdü ve beni geç işe başlattılar. Şimdi daha yeni derse giriyorum ve hiç beklediğim gibi değil. Bana yaşattığı duygular stres ve yorgunluk ayrıca heyecanımı kaybettmis ve bulamıyorum. Öğrenciler beni çok yoruyor ve çok gürültülü bir rtam endisemi artırıyor. Sürekli kendimi eksik hissediyorum.
Daha önce içime bı kuvvet doğmuştu ve ben bunu yaparım diyordum ama şimdi ilk haftadan acaba tamamen bıraksam mı diye düşünceler geçiyor. Bugun o yüzden uyuyamadım ve burda içimi dökmek ihtiyaç duydum. Okulumuz yikilcak diye boşaltıldı ve başka okula taşındık aynı sınıfları sabah bir okul öğlen bir okul kullanıyor. Çıkışta emniyet güçleri tarafından korunuyor bıçak çekme falan olayları olmuş. Bilmiyorum aileme ne dicem onlar çok sevinmişti çalışmaya başlamama ama bana çok ağır geliyor. Eve gelir gelmez yatıyorum hiç böyle olacağını düşünüyordum.

Tedaviden fayda gördüm ama artık normal bir birey kadar sorumluluk alamıyorum. Bırakırsam aileme üzülecek perişan olurlar diye tahmin ediyorum. Ama şuan kendimi o çocuklara ders anlatırken hayal edemiyorum. Neden bu kadar yıprandım bilmiyorum bu tedavinin sonunda ilaçları da bıraktım bir ara ailem bilmiyordu bir arkadaşıma özel ders veriyordum o da ağır engelli ve bırakmış ilaçları bana da dua etti bırak diye o ceseratle bir iki hafta kullanmayı bıraktım ve sonra ailem anladı şimdi sadece yatmadan iciyirioda unutmazsam. Beni bilerek evimden uzak yere atadilar dayanabilir miyim bilmiyorum öğrencilere söz geçmiyor habire azarlamak zorunda kalıyorum Daha nasıl bir tedavi görebilirim bilmiyorum ilaç ve iğne kullanıyorum.

Bı önerisi olan varsa yazsın lütfen 1 yıl dolmadan tayin de isteyeniyormuşuz git gel çok yoruldum. Psikolojik olarak kaldıramadim bu öğretmenliği sizce alışabilir miyim ne yapmam gerek?

krakenz
Yeni başladığın için alışmak biraz zor olacaktır...alıştıkça bu durum stres vs azalacaktır.

Psikoz kolay bir hastalık değil...ancak okul sana bir uğraş getirecektir,buda hastalığına olumlu yansıyacaktır.

Derdi çeken bilir,ne desek boş.

Ama bence okulu bırakırsan gün gelecek pişman olacaksın,o yüzden bu kararı alırken çok iyi düşün.

Öğretmenlik çok kutsal bir meslek,ben yapabileceğini düşünüyorum...zamanla alışırsın inş.

Bir iki sorum olacak,

İlaç olarak ne kullanıyorsun...hastane yatışın oldumu?

Atipik psikoz da sanrılar, varsanılar, uyku ve iştah düzensizlikleri, düşünce bozuklukları, şüphecilik ve kaygı bozukluğu çok sık görülür,bu durum sizde ne zamandır var?

Bilerek yada bilmeyerek etrafa yada ailene zarar verdiğin oldu mu?

krakenz hocam, öğretmenlik zor meslek . Seni çok iyi anlıyorum Ben de 7 sene Türkçe (orta okul) öğretmenliği yaptıktan sonra geri hizmete alındım. Hakkında hayırlısı olsun.

krakenz

Her şeyden önce ilaçları aksatmadan kullanmak yaşamsal önemde bir şey. Gündelik hayat ritmi için dahi ilaç şartken, üstüne öğretmenlik gibi stresli ve yorucu bir iş yükü olduğunda ilaç olmadan dengede kalmak bence imkansız. Hiç ama hiç aksatmadan ilaçlarınızı düzenli olarak almalısınız. Bu bir kural.

Kısa bir süre önce nasıl motive olmuş ve "yaparım" demişseniz, bence biraz sabır ve çabayla bu motivasyona yeniden kavuşabilirsiniz. Bırakmak en kolayı. Bence bir dönem deneyip, olmazsa sağlık gerekçesi ile geri hizmete geçmeyi talep edebilirsiniz.

Bir de, ben olsam, okulda iyi bir arkadaş edinir, aralarda onun sohbeti ile iyi hissetmeye çalışırdım. Okulun günlük ritminde nefes alacak bir zaman ayarlayabilirsen çok yararlı olur. Belki müzik dinlemek, belki biraz uyuklamak. Bilmiyorum. Ama yarım saat de olsa bi soluklanmak iyi gelir.

bence yaparsın bırakma çünkü bırakınca ne olucak evde o boşluk hissine geri döndüğünde neden böyle bir şey yaptım diye pişman olabilirsin.

geri hizmette çalışmalısın sorumluluğu vebali çok öğretmenliğin

ben de öğretmenim. bence herşeye rağmen güzel yönleri de fazlaca var. En çok dikkat çeken eksiği bence maaşı çok düşük. tabi başka eksikleri de vardır.
valla idare zorla bir dayatmaya gitmezse ben bu okuldan emekli olsam da gitmek istemem şahsen şimdiki aklım bana böyle söylüyorda ilerisini bilemem. Allah iyi -güzel insanları çıkarsın karşıma amin amin amin.

bazı dikkat çeken farklar: ben çocukları hemen hemen hiç azarlamıyorum hatta çok seviyorum da desem öğrencilerimi bence hata olmaz. evet başarılı değiller (sadece akademik açıdan) ama bu herşey değil. bence onlarada fırsat tanınmalı. ve iyi sözleri de hak ediyorlar. yani öğrenci tarafında herşey kötü değil.

benim yaptıklarım: öğrencilerime kendilerini ifade etmeleri için hemen her fırsatta söz hakkı veriyorum. arada alçalan yükselen ses tonları ile bazen şaka bazen günlük hayattan örnekler verebiliyorum.

çok keyifli çocuklara ders anlatmam hem onlar için hem benim için keyifli bir halde diyebilirim. ama tabi gerçekleri de görmüyor değilim. üstte de belirttim benim öğrencilerim akademik açıdan zayıflar malesef. bir süre sonra bazı sınıflarda öğretmenlik sadece iş moduna geçebiliyor ama şikayetçi değilim. dediğim gibi akademik olarak güçlü / zayıf olmak bana göre herşey demek değil. Ayrıca öğrencilerim içerisinde yetenekli olduklarına inandıklarım var. Bu beni güçlü tutuyor bir manada.

ve fırsat tanınmayı bence hak ediyorlar (birçoğu)

klasik değil çağdaş eğitimci olduğuma inanıyorum. 4 yıldır öğretmenim mebde (kadrolu) ve bu sürede en fazla 3 defa olmak üzere en fazla 5-15 dk derse geç kalmışlığım mevcut.

dediğim gibi idare zorla kendi uydurduğu dayatmalar olmazsa genel idare hizmetine (geri hizmete) geçmeyi aklımın ucundan bile geçirmiyorum ve inşallah daha iyi bir mesleğe atamam olmazsada bu okuldan ve bu meslekten gitmem. eğlenceli bence .

outputlar & yetkinliklerim

çocuklar hem güleryüzlü hemde bence saygılılar bana karşı. bu en fazla beni güçlü tutan tarafı. bazı çalışmalara (akademik veya intellektüel) dahil olmayı planlıyorum veya hayal ediyorum. 3 yabancı dil hakkında detaylı bilgi sahibiyim. (her biri en az B1 (Bu çok zamanımı aldı ama bence değdi)) akademik ve intellektüel çok sayıda proje üretim potansiyelim mevcut. geliştirimciyim (henüz aktif faaliyet yok ama yüksek potansiyel tabi) ben dediğim gibi maaşının çok çok düşük olduğunu düşünüyorum. (yani alım güçü çok düşük) o sebepten de bazı uluslararası şirketlerin iş ilanlarını takipteyim hatta bir tanesine başvurumu yaptım. istekli olurlarsa yurtdışına gidip orda çalışmak istiyorum. (uluslararası geçerliliğe sahip bir adet dil belgem de var)

kafanıza takılan bir soru olursa sorabilirsiniz.

iyi çalışmalar.
kar&yağmur

Son düzenleme:
Size kısaca acı tecrübemden bahsedeyim. Ben çalışırken rahatsızlandım. Teşhisimin adı organik olmayan psikoz diğer adıyla ilaç raporu Atipik psikoz yazmışlar.

Çalışırken rahatsızlandığım için sözleşmem yeni yılda imzalanmadı. İşimden olmamak için çok uğraştım ama bu beni daha da kötü bir hal almamı sağladı.

Sonuç olarak bana vasi atanmasına kadar gitti. O zamanlar psikoza girdiğim zaman ailem dilekçe yazdı. Hasta olduğum için tedavi olmasını istiyoruz diye. Bu dilekçeden dolayı hem işimden oldum hemde bana vasi tayin edildi. Ayrıca İş yerindeki stresten dolayı hastalığım nüx etti.

Kesinlikle yalnız yaşamayız. Ben o zaman yalnız yaşıyordum ve hastalığım nüx ettiğinde atağın geldiğinin farkına varmama rağmen. Bu hastalığı kendim atlayabileceğimi ilaç kullanmadan geçirebileceğimi düşünmüştüm. Ancak olayın farkında olmama rağmen hastalık ilerledi ve içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı ve tam bir atak geçirdim.

Sonuç, işimden de oldum. Tüm hayatımdan oldum ve bana vasi tayin edildi.

Eğer durumunuz elvermiyorsa hastalığınız ilerlemeden yada yapabileceğiniz daha rahat bir işe girmeniz. Geri hizmete falan geçmezsiniz ama yeni atandığınız için bu pek mümkün olmaz

Çünkü ben istifada edemiyordum. Yıl sonundan önce istifa edersek tazminat ödüyorduk.

Bu durum hastalığınız ilerletip atak geçirtecek ise zaten çalışacak haliniz kalmıyor. Stresten psikoza giriyorsunuz ve otomatik olarak işinizden oluyorsunuz.

OğuzHan112

Evet Solian Akineton Dideral Venegis kullanıyorum

Daha önce intihara kalkıştıgim için 2 kere bu tanıyı aldım. O zamanlar sesler duyuyordum ama şimdi neredeyse psikoza dair bişe kalmadı ve doktor öğretmen olur raporu vermişti.

Ama depresyon ve huzursuzluk geçmiyor.

Hocalarım yazdığım silindi ama kendimi ifade edeyim tekrar. Bu ara kafam karışık baya. Bugün atak diyemem ama büyük bir huzursuzluk ve iç hesaplaşma yaşadım ve 3. dersten sonra okuldan ayrıldım. Çok yoruldum ve istediğim gibi olmadığı için aceleci kararlar veriyorum.Sanirim birakicam öğretmenliği. Soylecek çok şey var ama kafamı toplayamiyirum. Bir yandan çok normal hissediyorum eskisi gibi değil ataklar ama bir yandanda yapamicam öğretmenlik gibi geliyor.

En başta kendimi huzurlu hissedemiyorum. Sınıfın çoğu derste olduğunun farkında bile değil. Sürekli uyarmak zorunda kalıyorum.Ne yapacağımı bilemedim çok fazla sorumluluk alamıyorum.Derslere hazırlanıyorum yeterince.

Benim için geri hizmette daha uygun sanırım. Ne gibi bir yol izlemem gerekiyor?

Yorumlarınızı okudum ama içimde gereken cesaret uyanmiyor kaçmak gitmek istiyorum bı an önce.Hastaligimin yeni bir evresi sanırım bu halimle kimseye faydam olmaz diye düşünüyorum.
Kusura bakmayın bölük borcuk yazdım. Şuan bir iç hesaplaşma yaşıyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun ne diyelim.

Bide rapor almak istiyorum bu dönem psikiyatriden alabilir miyiz bu raporu yada ruh sağlığı merkezinden ?

merhaba krakenz size özelden ilettiğim mesajı okuyun , dilerseniz (varsa) sorularınızı buradan veya özelden sorabilirsiniz.
bazı yararlı diğer bilgiler.

üstteki kullanıcılar şu kısımda doğru mu konuştular bilmiyorum alanım veya bilgi sahibi olduğum bir konu olmadığından ben alanda bilgi sahibi olduğunu söyleyen hekmimin dediğini yapmayı tercih ettim , ilacımı düzenli ve her zaman kulandım.

ayrıca şu doğru bence yani ben unları yaptım şahsen ve yararlı oldu. öğretmenler odasında size dostça yaklaşan veya böyle bir görünüm veren veya her halükarda iletişimde bulunmak isteyen öğretmenler olacaktır. içlerinden bir tanesini seçin ve onunla iletişimi kesmeyin yani birşeyler paylaşın (ama herşey değil mesela hastalığınızdan bahsetmeyiniz)
bu faydalı gelecektir tahminim. yani ben bunu yaptım ve benim için faydalı oldu.

bir de bildiğim kadarı ile adaylık döneminde genel idae sınıfına yani geri hizmete geçiş olmuyor fakat emin değilim. dilerseniz konuyu bir şube müdürü veya ilçe mem ile görüşmeyi tercih edebilirsiniz ancak tercih sizin çünkü duruma bağlı olarak bu sizin lehinize veya aleyhinize olabilir.

...

Son düzenleme:
atipik psikoz raporumla bu sene bende öğretmenliğe başladım. ilk haftalar cok iyi motivasyonum vardı ara tatile doğru düşmeye başladım . ara tatil ilaç gibi geldi.ara tatil bitti biraz kötüydüm ama zorladım kendimi. ilaç dozumda artış oldu. meslek olarak çok seviyorum işimi uzun zamandan sonra bir işe yaradığımı hissediyorum . bazı öğrenciler var okulla alakaları yok onlar biraz modumu düşürüyor ama onlarla da baş etmeyi öğrenecem zamanla.sizin bence bir süre ara vermeye ihtiyacınız var. düzenli takibini yaptırdığınız psikiyatırınız varsa bir süre rapor isteyin ve iyice düşünün derim. selametle

neron+

okula alakaları olmayan öğrenciler ile ilgili;

evet bunu ben çok görüyorum yani bu tasnifiniz altında sayabileceğim.
açıkçası ben zorlamıyorum pek. dersini anlat geç modundayım , her ne hikmetse öyle öğrencilerim de beni seviyorlar yani dersimi.
genel olarak öğrencilerimle çok iyi geçiniyorum şahsen.
adaylık döneminde müfettişin bana tavsiyelerini iyi uygulamışa benziyorum.
çünkü o bana "siz şimdi bana integral hesap tan felan bahsediyorsunuz , ama burda toplama çıkarma bilmeyen öğrencileriniz olacak"

...

derken anladığım kadarı ile öğrenciler ile ben de hem mesafeye dikkat ederek hem de onlara onların da birey olduğunun bilincinde hareket etmem gerektiğini idrak ettirdi. ben de bunu muhtemelen başarı ile uyguladım ve sonuç mükemmel. ama bu öğrenci tarafında.

benim müdür ile sorunum var galiba.
çünkü derste otoriteyi sağlayamadığımı sanki ima ediyor. neyse beni norm fazlası durumuna getirecek sanırım. olsun. bence ben görevimi başarıyla süedürüyorum kadroda 4 yıl boyunca. zaten ücretli yapmıştım ki bazı şeyleri bilmekte idim.

arkadaslar basarı ile sürdürseniz bile size çelme takmaya çalışanlar dahi olabilecek (yani herşey mükemmel bile olsa) ..
çünkü psikiyatri grubundakileri kimse sevmiyor genel olarak.
yalnızız.
hoş yalnız olmak değil yalnız kalmak zor.

Arkadaşlar benimde psikiyatri geçmişimde atipik psikoz tanısı var özel poliklinikte muayene oluyodum ilaçları devletten alıyodum bu sene KPSS de iyi bir derece yaptım mülakatı geçersem atanma durumum söz konusu. Sağlık kurulu raporu çok endişelendiriyor beni psikiyatri den elenir miyim?

Üst Alt