Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araç alırsam evde bakım aylığı kesilir mi?

bekone

Üye
Konular
45
Reaksiyonlar
0
İyi günler arkadaşlar ben yetim aylığı alıyorum babam ve annem vefat ettiler babam SSK emeklisiydi Annem ise bağkur emeklisiydi. İkiside vefat ettikleri için maaşlarının %50 lik parasını ben alıyorum toplam 15,550 civarında eşim ise benim üzerimden bakım aylığı alıyor. Şimdi ben ilçede kalıyorum eniştem Sivas merkezde kalıyor ve benim üzerimden araç almak istiyor bu EBA aylığına sorun olur mu birde eniştem o aracı sivasda kullanacak bu da yasal mı?

Yazık edersin, bakım kesilir büyük ihtimalle

Senin üzerinden araç alacak Sivas'ta kendisi kullanacak... Ne kadar büyük günah.

Ne oldu bu topluma ne oldu bu insanlara.. müsaade etme kardeşim. @enes75,

@bekone,

Yeni kanuna göre aynı şehir şartı var herhalde birde alacağınız aracın rayiç bedelinin 120 de 1'i aylık gelire ekleniyor ona göre aylık kişi başı gelir kriterini aşarsanız evb kesilir yoksa kesilmez. %90 üzeninde rapor çıkarmanız lazım 2019 sonrası rapor oranları düşürüldü ona göre yeni rapor tam bağımlı olarak çıkmazsa ebm ozaman da kesilir. Yani sadece eniştenize iyilik olsun diye riske girmeyin bence.

Merhaba 120 de 1 i ne demek açıklayabilirmisiniz benimde oğlum var tam bagımlı %99 engelli en uygunu hangisi ise onu almayı düşünüyoruz

120 de 1 araç rayiç bedeli hesaplanıp aylık kazançmış gibi gelir gözüküyor. Buda evde bakım kişi başı gelirini arttırıyor bu sadece araçlarda değil yeni kanuna göre ev arsa tarla hepsinde var

Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği

Resmi Gazete Tarihi: 26/05/2023 Resmi Gazete Sayısı: 32202

Gelir Durumunun Tespiti, Yardımının Durdurulması ve Sonlandırılması
Gelir durumunun tespiti

Vergi indirimlerinden faydalanılarak alınan ve engelli adına kayıtlı olan araçlar için vergiler indirilmiş tutarın 120’de biri dikkate alınarak hanenin geliri hesaplanır.
araç kasko bedeli yanı rayiç bedelinden ÖTV düşürülür ve kalan kısım 120 bölünür... benim anladığım bu ..

Yani örneğin araç dün baktık Egea 596 bin tl idi şimdi birde rapor üstüne alınan araçlarda MTV alınıyormuş 51 bin 650 bin tl 650/120 :5416 tl eve giren gelire hesap edilir anladığım kadarıyla

@deasn12,

Ya cevap vermeye verecem de şöyle topluca fikirlerinizi almak istemiştim zaten bende böyle bir işe kalkışmak istemiyorum açıkçası

Üst Alt