Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ağır engelli ve aynı zamanda çalışabilir ibareli rapor olur mu?

Konular
22
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar, benim bu aralar kafama takılan bir konu var. Benim Sağlık Bakanlığına atanma ihtimalim var. Önceki dönemlerde atananlara baktığımda bakanlığın, adaylardan çalışabileceği iş alanlarının dolu olduğu bir rapor istediğini gördüm. Benim raporum 2017 tarihli ve çalışamayacağı iş alanları kısmı boş. Aynı zamanda bu raporum ağır engelli işaretli şekilde ve annem bu rapor üzerinden bakım maaşı alıyor. Ben atandığımda yeni rapor çıkartma süreciyle zaman kaybetmeyeyim diyerek yeni rapor çıkartayım dedim. Ama bir arkadaşım, çalışabileceği işler kısmının dolu olacağı bir rapor alırsan ağır engelli ibaresi koymazlar ve ağır engelli yazmadığı durumda da ailenin aldığı bakım maaşı hemen kesilir dedi. Bu bilgiler doğru mu acaba ve sizce bu aşamada ne yapmam en mantıklısı olur?

@PCKurdu1903, Raporda "xxx gerektiren işlerde çalışamaz" demediği sürece çalışmaya dair bir kısıtlama olmaz. Ağır engelli olup kamuda çalışanlar var.

Benim rapordada ağır engelli arkasında çalışamaz ve sosyal yardım alabilir yazıyor. Fakat bankada 9. yıl bitti. 4 sene 6 ay sonra emeklilik geliyor.

Alman @KKELEBEKK
Hocam benim raporum da sonuç kısmı şu şekilde:

lvj8scw.jpg

Sağlık bakanlığının önceki engelli atamalarında duyuru metninde şöyle bir şey yazıyor:

erihu4f.jpg

Temel endişem, ben atandığımda raporu gönderirim kabul edilmez, yeni rapor isterler ve bu sürede de 2-3 ay zaman kaybeder miyim şeklinde. Çünkü büyükşehirlerde yeni rapor çıkartmak, heyete girmek falan 2 ay sürebiliyor. Şimdiden rapor alayım dedim ama bu noktada da göreve başlamadan, etmeden bakım maaşı kesilir mi endişesi yaşamaya başladım.

Kurumdan kuruma degişiyor adalet sağlık sıkıntı bu gibi durumlarda meb en iyisi 20 yıllık raporları dahi meb kabul etti

Benim engel raporunda ağır işlerde çalışamaz yazıyor ve %40 ifadesi var. Meb için başvuru yapmayı düşünüyorum, bu seneki ekpss sınavından iyi puan alabilirsem. Bu rapor yeterli oluyor değil mi memuriyet başvurusu için?

@(Gölge),

Sağlık Bakanlığı çok bürokratik diyorlar, o yüzden her şeyi kitabına uygun ve güncel istiyormuş.

Rapor oranı önemli değil. Sadece "ayakta durmayı gerektirecek işlerde çalışamaz" ibaresi olur. Benim engel oranım 90 ve sağlık bakanlığında çalışıyorum.

@mutineer901,
Hocam peki sonuçlar açıklandıktan sonra bu ibareye sahip rapor çıkarmak ne kadar sürer, heyete girmem gerekir mi? Bir de Sağlık Bakanlığı çalışma şartları ile ilgili birkaç soru sorabilir miyim size?

@PCKurdu1903

Mevcut sağlık raporunuzda çalışma durumu değerlendirilmemişse yeniden kurula başvuru gerekebilir. Genelde kurul+değerlendirme 1 hafta sürüyor. Şahsi fikrim atamanız gerçekleştikten sonra görev yerinizin İl Sağlık Müdürlüğüne mevcut raporunuzu gösterip herhangi bir sıkıntı olup olmadığını sorabilirsiniz. Şayet isterlerse yeniden rapor alırsınız. Merak ettiğiniz başka durum varsa tabi sorabilirsiniz.

@PCKurdu1903,
Şuan için süre ne kadar bilmiyorum ama güvenlik taraması eskiye nazaran süreci biraz daha uzatıyor. Şuan hastaneler sağlık kurul raporunu 4-5 günde veriyor. Yani her halükarda atamanız gerçekleştikten sonra raporunuz kabul edilmezse birkaç gün içinde yeniden rapor alıp başvurunuzu yapabilirsiniz.

Merhabalar, 2024/1 EKPSS ataması ile Sağlık Bakanlığı'na psikolog olarak atandım. Bakanlık, istenen evrakları yayımladı. Engelli raporu ile ilgili maddede, çalışabileceği işlerin niteliğinin belirtildiği rapor ibaresi geçiyor. Benim raporum 2017 tarihli ve sürekli, süresiz ortopedik engel raporu. Fakat raporda çalıştırılamayacağı işlerin niteliği kısmı boş. Yani oraya hiçbir şey yazılmamış. Sağlık bakanlığı evrak teslimi için 5 mart'a kadar süre tanımış. Bu süreye kadar yeni raporun çıkması neredeyse imkansız olduğu için, dün nörolojiye gidip (hastalığımın temel bölümü) 3 hekim sağlık kurulu raporu aldım. Bu raporda doktor, hastalığımı ve çalışamayacağım işleri belirtti. Sizce evrakları gönderirken genel engelli raporumla birlikte bu son aldığım 3 hekim sağlık kurulu raporunu gönderirsem bakanlık kabul eder mi, yoksa yine de benden yeni rapor çıkarmamı ister mi? Yeni raporu isterse gerekli süreyi tanır değil mi? Bu konu gerçekten çok kafama takıldı Sağlık Bakanlığında çalışan veya süreç ile ilgili fikir sahibi olan yorum yaparsa çok mutlu olurum. Aldığım aşağıdaki gibidir.

lvj8scw.jpg

pi158g4.jpg

Üst Alt