Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510'a göre malulen emekli maaşı almaya başlayınca eski GSS borçları silinebilir mi?

Çok Şükür2

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
2018 Ağustosda Emniyette gih memuruyken psikiyatrik bölüm üzerinden, resen malulen emekli edildim, ama 10 yıl sigorta süresi dolmadığı için maaş bağlanmadı, 2022 yılının Ağustos ayında bağlanacak.Bugün tarafıma Sgkdan 04.04.2022 tarihi itibariyle 4636,96 Tl genel sağlık sigortası prim borcunuz bulunmaktadır diye kağıt geldi.E devletten detaylıca incelediğimde Şubat 2019 itibariyle her ay ödemem gereken bir miktar var ve her ay ödenmediği için bellli bir oranda ceza gelmiş.Şubat 2019dan beridir hastaneye gitmedim sigortam olmadığı için fakat her ay böyle bir tutarın ödenmesi gerektiğini bilmiyordum.Tarafıma hiçbir tebliğ bugüne kadar yapılmadı.
2018den beridir işsizim,çalışmadım herhangi bir gelirim olmadı, Fakat aile içinde kişi başına düşen gelir seviyesi brüt asgari ücretin 3te 1 inden fazla durumdadır.
2022 ağustosda malulen emekli maaşı almaya başlayınca bu eski 2019dan beri ödemekle yükümlü olduğum borçlar silinir mi?
İkinci sorum ise , 2018de emekli olunca iş mahkemesinde malulen emekliliğin iptaline dair dava açtık.Dava halen sürüyor.Bu borçları ödediğimi farzedelim.Davayı kazanmam durumunda ödediğim gss borçları tarafıma iade edilir mi?
Teşekkürler.

Çok Şükür

GSS sizin durumunuz o anda tecil edilmediği için normal koşullarda ödemeye mahkumsunuz mahkeme açsanız da diyelim ki ödediniz tarafınıza iade edilmez. Sizin durumunuz biraz spesifik. Gerekirse resmi yazı ile (CİMER de olabilir) Bilgi Edinme Hakkı'nı kullanın ve yazdığınızın bire bir aynı başlığı ile kuruma (SGK) başvurun.

Üst Alt