Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%42 raporlu eşim için isteğe bağlı sigorta ödesek aldığı sosyal yardım kesilir mi?

aslan789

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar.

Durum:
- Eşimin 10 sene önce aldığı monoküler %42 raporu var.
- Raporda, "Geçerliliği: Süresiz" yazıyor.
- Sigorta giriş: 2004. Ödediği prim: 660 gün. Sorguladığımda emeklilik tarihi: 2023.
- Şu an valilkten sosyal yardım olarak 3 ayda bir maaş alıyor.

Soru 1: Şu an kendim için ödediğim isteğe bağlı bağkur primlerini kesip onun primlerini ödemek gibi bir düşüncem var fakat emin olamıyorum.
Sizce primlerini ödersem emeklilikle ilgili bir sorun çıkar mı? Tabii ki emekli olamayacaksa primleri boşuna ödemek istemeyiz.

Soru 2: İsteğe bağlı sigortasını ödemeye başlarsak valilikten aldığımız yardım kesilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Bir gözün görmemesi halinde % 32 oran verilir ve maalesef bu oran sakat statüsünde sayılığ erkn emekli olabilmek için yeterli değildir.

Not: % 42 oranlı raporu aldığınız tarihte defterdarlığa başvurup sakatlık indirim hakkı elde etmişseniz iş değişir...

valilik yardımını bilmem ama sydv nin 2022 üzerinde engelli aylığı alıyorsa kesilir çünkü hiçbir sigorta koluna kayıtlı olmaması gerekir

Tüm sosyal yardımlar için ön koşuldur sigortalı olmamak.

Yani emeklilik işlemlerini başlattığımızda bizden raporu yenilememizi isteyecekler anladığım kadarıyla.

Peki şu an sahip olduğu rapordaki "Süresiz" ibaresinin bir hükmü yok mu? "Kazanılmış haklar" denen durumdan faydalanamıyor mu?

Teşekkür ederim.

maalesef rapor süreklide olsa istiyorlar hakları yok ama eski raporu kabul etmiyorlar malesef

Üst Alt