Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

10 aylık çocuğum için EEG sonucunda bir çeşit epilepsi teşhisi kondu..?

metee

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Oncelikle Merhaba,

6 Ocak 2010 dogumlu, suan 10. ayin icinde olan bir oglum var.
Sorunsuz, saglikli bir hamilelik sonucunda, problemsiz sezeryanla, 3.670. 52 cm. dunyaya geldi. Ilk kontrolleri yapildiktan sonra odamiza alindik, hersey o gece oldu, hemsiresi karnini doyurduktan kisa bir sure sonra (gece) once agzindan normal bir sekilde cikardigini farkettim ardindan burnundan cikarmak suretiyle giderek morarmaya yakin bir renge burundu,
ve direk mudehale edilerek acile alindi.
10 gun suren zaman diliminde, emin olabilmek adina, kromozom testi de dahil olmak uzere bircok teste tabii tutuldu, butun sonuclar temiz cikti ve biz evimize donduk.
Hersey yolunda giderken, bebegim 6 aylik olmasina ragmen hala donemiyor oturamiyor ve de emeklemiyordu. Bu suphelerime istinaden yeniden hastane ile irtibata gecerek testleri yeniledik, ve yine hicbir sorun cikmadi.

Bundan 1 ay kadar once, doktorumuz gelisme geriligi (fiziksel degil ama, cunku suan 10 aylik 10.700 gr, 74 cm) motor gelisiminin de yavas oldugunu vurgulayarak israrla eeg istedi, nedenini sordugumda, epilepsiden suphelendiklerini ve bunu dogrulamak icin de bu testi istedigini belirtti.
Nihayetinde eeg yapildi ve bugun sonucunu aldik. Ama ben hicbirsey anlamadim?

Surekli burnu aktigi ve nefes alis verislerinin sorunlu oldugu icin, eeg sinin bozuk cikmamasina ragmen yine de epilepsinin bir baska cesitini tasidigini soylediler.
Oysa ki epilepsi olabilmesi icin, nobet ya da atak gecirmesi lazim ama bebegim simdiye kadar boyle birsey yasamadi.

(KUSURA BAKMAYIN UZATTIM BILIYORUM AMA, YORUMLANABILECEK EN UFACIK BIR AYRINTI BILE ONEM TASIYOR)

Son olarak;
Bebegim suan 10 aylik, 1 bucuk ay once kafasini ve govdesini sallayarak ittirerek yer degistirebiliyor, 3 haftadir kaldirdigimda ayaklarinin uzerine basabiliyor,
2 haftadir da yuz ustunden sirt ustune donebiliyor.
Ama desteksiz oturamiyor devriliyor.
Ayrica simdiye kadar herhangi bir oyuncagi eline alip oynamisligi yok,
emzigi tek dostu, bir elinden diger eline gecirerek damaklarini kasiyor.
Hala tek bir disi bile yok.

Aylardir agliyorum, bayginliklar geciriyorum, bazi geceler esim iglileniyor ben ancak uyku ilaclari ile uyuyabiliyorum, cunku dusunceler esir aliyor engel olamiyorum,
psikolojim berbat, ne yerdeyim ne de gokte.

Lutfen, cevrenizde benzer durumlari ya da sizler arasindan bu tarz problemler yasayanlar var ise fikir alisverisinde bulunmak istiyorum.

Ayrica fizyoterapi aliyoruz.

.....

size uzulmeyin diyemem ama lutfen lutfen kendinizi uzuntuye kaptirip umitsiz olmayin ki dayanma gucunuz cocugunuza destek bakim icin cok cok lazimolacak gayretli ugraslariniz icin bunlar lazim
eger kendinizi birakir uzuntu icinde bocalarsaniz bu bebecigin hali ne olur
lutfen silkinin once sabir sonra gayret
hele bakalim gelecek gunler belki arastirarak iyi doktorlara denk gelerek bebeginiz cok iyi olacak belki
bide her bebek ayni olucak degil ya belki biraz yavas gelisiyor sizin gayretiniz bakiminizla cok daha iyi olucak
gun dogmadan neler dogar umidinizi kaybetmemeniz dileklerimle

Merhaba... Öncelikle çok geçmiş olsun Allah şifa ve sabır versin..

Kendinize direnme gücü vermelisiniz henüz kanıtlanmış bir şey yok,siz kendinizi bırakmayıp bebeğinizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışın ama kontrollerini de ihmal etmeyin..
Üzgünüm bu konuda bilgim yok gerçekten iyi bir doktor bulmak çok zor Ankaradaysanız hacettepe üniverstesi Hakan Oruçkaptan'ı tavsiye ederim isterseniz özelden cep numarasını gönderebilirim hani böyle bi konuda yapabilecek bişeyi var mı gibi görüşebilirsiniz çok iyi niyetli bir doktordur ve illa ki size ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi verecektir.. Eğer ona gitmişseniz bilemiyorum tabiki..Benim 6yıldır doktorum ve çok memnunum. Kendisi beyin cerrahı ama her konuda da bilgisi var götürmediğim hasta kalmadı hepsine de bir şekilde yardımcı olmuştur eğer elinden gelmezse yol gösterir en azından diye düşünüyorum.

Bana da epilepsi demişlerdi ist.da tokatta.gazi hastanesinde vs. vs. kaç yıl uğraştım birsürü eeg çekindim uyku eegsi çekindim gitmediğim yer kalmadı hepsi ayrı bir şey söyledi ama sonuç epilepsi falan değilmişim..Kendinizi yıpratmayın önce siz ayakta durabilmelisiniz ki bebeğinize iyi bakabilesiniz lütfen..

Eğer Hakan Beyle görüşmemişseniz ve görüşmek isterseniz numarası 0312 305 17 15 fakat eğer derseniz ki gitmeden önce bir arayalım soralım yardımcı olabilme ihtimali var mı vs. o zaman cebini de verebilirim özelden msj olarak yazarsanız numarasını yazabilirim.. Tekrar geçmiş olsun Allah hepimize acil şifalar versin ( aminnn )

Yeniden Merhaba;
Uzun zaman oldu, oncelikle ilgilenip yorum yapan arkadaslara cok tesekkur ederim.

Keske ben buraya yine;¨
'acaba bebegim epilepsi mi?' diye yaziyor olsaydim, cunku cok daha buyuk sarsici problemlerle karsi karsiyayiz.

Bebegimin epilepsi oldugu kesinlesti, dep... adli ilaci kullanmaya basladik bile, hatta kas gevsetici bir tur baska ilacta kullaniyoruz.
Biz epilepsi hastaligini evimizde agirlarken, aslinda bir nevi istenmeyen misafir gozu ile bakip, kabullenememisken;
1 hafta kadar once, 40 derece atesle acile alindi, ates nobeti de tetiklemis.
bu da yetmezmis gibi astim bronsit teshisi de konuldu, krizlere girdi.
Bugun itibariyle hala hastanedeyiz, bronsiti daha iyi, nobetleri durdu.

ASIL yasama sevincimi alip goturen, gelecek icin kurdugum bir yigin hayali rafa kaldirmama sebep olan sey;
Emar cekildi ve dediklerine gore beyincik gelismemis, oylece duruyormus.
Hamileigimde defalarca ultrasona girdim, bircok test yaptirdim, bu problem kendini gostermez miydi?
Ya da hamilelik doneminde olan bir sey degil de o bahsettigim dogdugunun gecesi kusmasi morarmasi, oksijensiz kalmasindan kaynakli bir problem mi bilmiyorum.

Aklim oylesine karisik ki; simdi bu noktada ne gibi seyler bizi bekliyor, yani beyincigin gelismemis olmasi nasil problemlerle karsilasmamizi saglayacak?

Bebegim 1 ay sonra yasina girecek, 11 aylik oldu bile..

Belki vardir bu problemi yasayan birileri?

oncelıkle cok gecmıs olsun.sızı tum kalbımle anlıyorum.cunku benım yavrumda epılepsı ve gelısım gerılıgı var.ılk etapta bızımde aynı sızınkıler gıbı aklımıza bır suru soru takılmıstı.neden hamıleyken anlasılmadı ne zaman nasıl oldu fılan dıye.testlerde bısey cıkmadı nasıl anlasılmadı dıye.bunları dusunmekten artık vazgecın cunku hıcbır yararı yok.ayrıca ultrasonda bellı olmuyormus.benım kızım 8 aylıkken hasta bıle degılken soguk nobet gecırdı.hersey boyle basladı.yuregınız nasıl yanıyor nasıl acı cekıyorsunuz bılıyorum.aynı acıları bende yasıyorum.nobetlerı kontrol altına alın.oncelıkle bunu halletmelısınız.cunku her nobet bebegın gelısımını fızık tedavıde aldıgınız yolu gerıletıyor.duzenlı ılaclarını verın ve fızyoterapıstın yaptıgı hareketlerı ogrenıp evde kendınızde yapın.ben suan refleksolojı uzay terapı gıbı tedavı yontemlerını duydum.onları arastırıyorum.yararlı olan ne varsa yavrularımız ıcın onları uygulamaktan baska yapacak bısey yok.bır de bır yasına gelınce fızık ted.mrk.dekı cocuk egıtmenındende ders aldırın.bızım cocuklarımızın bagısıklık sıstemlerı saglıklı cocuklara gore daha zayıf.onun ıcın daha hassas oluyorlar.bronsıt olmaması ıcın battanıye gıbı tuylu seylerı yanında bulundurmayın yada nevresımleyın.onu tozdan koruyun.Rabbım hepımıze acıl sıfalar verır ıns.dualarımız kabul olur.yavrularımız yururler ıns.konusurlar...

merhabalar sızın yasadıklarınızın hemen hemen aynılarını bizde kızımızda yasıyoruz.suan kızım 21 aylık sızınle mutlaka ırtıbata gecmek ısterım..

geçmiş olsun

sizinle aynı sorunları yaşayanların paylaştığı forum var. bebekkokusu com da forum bölümünde engelli çocuklar bölümü west sendromu. 2 yaş altında nöbet geçirmeye başlayan çocukların ailelerin bilgi paylaştıkları bölüm. sizlere faydalı pek çok bilgi var. tekrar geçmiş olsun

Merhaba
Metee ...ben 29 yıldır epilepsi hastasıyım ve sizinle irtibata geçmek ve yardımcı olmak isterim,allah yardımcınız olsun...ama üzülmeyin allah büyüktür..beni sadece siz ararsanız sevinirim..
0533 328 91 02...

bende kucuklugumden berı epılepsı gecırıyorum dıger rahatsızlıkları hakkında fıkrım yok ama epılepsı tabıkı zor ama abartılacak bı yanı da o kadar fazla yok ben sahsen sorun etmıyorum ılaclarımı duzenlı kullanıom tabı yas geregıde sorun olmuyor olabılır ama kucukkende sorun etmedım ben hıc bunu.gecmıs olsun ıstersenız bana özelden ulasabılırsenız num verırım sıze

beni taaa 16 sene öncesine götürdünüz.sanki kendi yaşadıklarımı yazmışsınız.kendimi okudum gibi.herşeyi oluruna bırakın ama azminizi yitirmeyin.kendinizi bırakmakla ona faydalı olamazsınız ve onun size ihitiyacı oldugunu sakın unutmayın.güçlü olun siz güçlü olunki ona yardımınız olsun.benim kızım şuan 15 yaşını bitirecek.sevginizi ve ilginizi eksik etmeyin.zamanla birçok şey aşılıyor emin olun.

merhaba mete bey, benim cocugumdada asagı yukarı aynı sorunlar var, yurumuyor konusmuyor vb. şuan 2 yasında yurumeye basladımı cocugunuz cok merak ettim. cevap yazarsanız sevinirim. iyi günler.

Benimde suan 3 yaşında bir oglum var sallama sendromu yüzünden bebegimin beyninin üst kisminda sivi birikimi olmuş halam çocuğu cok kötü salliyordu bende çocuğu var bilirdir normal diye düşündüm
beyin normlindem biraz küçük dedi ve bu sivi zamanla beyin emer beyin gelişir dedi doktor zamanla da dediği oldu ama gelişim geriliği var kafayi 10 aylikken tuttu ayaklara geç basti
suan bir cok şeyi anliyor ama konuşmuyor sadece suan bel dengesi gelmedi
fizik tedavi aliyoruz faydasını birazda olsa gördük

8 aylikken epilepsi ataklari geciriyordu korkar gibi atilmalari vardi cok sık olmaya başladı sonra en iyi hekim sitesinden çocuk nöroloji rıdvan akin doktor beyin hasta yorumlarını okuduk cok memnunuz yaziyorlar bizde ankaranin yollarini tuttuk götürdük gercekten profösör dalında cocugumun durmayan nöbetleri durdu ve yumurtaliklarina kadar baktı her testi yapti yürür ve konuşur dedi ama sabir dedi
görünüş itibari ile oğlum cok iyi gözüküyor kimse sorununun olduğuna inanmiyor ben söyleyince cok şaşırıyorlar gelişme agir da gelse onun bu gelişimi beni cok mutlu ediyor
@metee

mete said bey suan cocugunuz nasil sorunlarimiz benziyor gibi insan merak ediyor ilerde ne olacak diye bu gibi yakin hastalarla konuşmak yorumlara bakmak istoyor çünkü

bu gibi travma yasayanlar yada sorunu yaşayanlar az benim durumuma yakin yada olanlar yorum yazsin numaram 0541 238 51 56 zeynep kılıç

Bu arada engelliler.biz diye alış veriş sitesi bar çocuğunuza göre yurt dışı yurutecleri var boyuna gore sipriş verdik 3.50000 milyar fiyati ben oğluma sipariş verdim çünkü artik oda bunalmaya başladı boyu cok iyi oldugundan diger yuruteclerden düşer olmustu
ve hauck oyun parki yatagi var büyük boy hepsi comdan bakabilirsiniz hareketleri var oglumun sadece bel dengesi her seyi bitiriyor ama oyun parkini aldiginizda kenarlar tutuyor yürümeye calisiyor
bu gibi seylerr de baş vurabilirsiniz ama merak ediyorum ne olur evladlariniz nasil düZeldi mi duzelmesine ne kadar kaldi cevaplarinizi bekliyorum bi anne olarak

Arkadaşlar, bu konuda deneyimlerinizi paylaşırsanız herkes için çok faydalı olur

Herkese merhaba,

Sizlerle paylaşmak istediğim bir vidyo var. CNN'in Weed isimli bu belgeselinde epilepsi hastası 3 yaşında bir kız var. Kızın yaşadıklarını izlemek beni sarstı açıkçası. Etrafımda çok şükür böyle bir hastalığı olan kimse yok ama olanların mutlaka bakması gerektiğini düşünüyorum. Lütfen bir süre için önyargılarınızı ve korkularınızı bir kenara kaldırıp vidyoyu sonuna kadar izleyin.

ps: Vidyonun Türkçe altyazısı yok. İngilizce bilen birisinden yardım isteyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=jp-2nT81igc

Üst Alt