+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon
Toplam 34 mesajın 1-15 arasındakiler
Tek böbrekli yaşamak mümkün, ama nasıl?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

number Tek Böbrekli Yaşamak Mümkün, Ama Nasıl?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Tek Böbrekli Olarak Yaşamsal Faliyetleri Sürdürmek Elbette Mümkün Ama Nasıl ?

Tek Böbrekli Bir İnsanın Hayatını Nasıl İdame Ettiğini Google'da Araştırdığınız'da Hiç Tatmin Edici Bir Bilgi Bulamazsınız, Sadece Yaşamak Mümkün, Nefes Alır, Ivır Zıvır Gibi Tıbbi Tanılar, Halbu Ki Benim Aradığım Bu İnsanın Hayat Standardı Tek Böbrekli Olduğundan Ne Gibi Kısıtlamalara Maruz Kaldığını, Nelerden Mahrum Kaldığını Öğrenmek, Böbreklerin Nedenli Önemli Organlar Olduğunu Anlamak İçin Ben Bari Buraya Bildiklerimi Yazayım Ve Bilenler Konuya Yazmaya Devam Etsin Lütfen ;

Öncelikle Sonradan Tek Böbrekli Kalanlar İçin, Diğer Sağlam Olan Böbreği Korumak Gerekiyo, Zira 2 Böbreği Olan İnsanların Kendini Koruduğu Kadarının Daha Fazlasını Uygulamanız Gerekiyo, Mesela 2 Böbrekli Kişi Tek Çorap Giyip Kendini Koruyorsa Üşütmeye Karşı, Tek Böbrek Olan Kişi'de 1 Çorap Giyer Ama Daha Kalınını Tercih Eder. Koşmak, Zıplamak Hoplamak Gibi Efor Sarf Ettirici Eylemler'de Bulunmak Son Derece Tehlikeli Terlemek'de Bu Eylemin Bir Getirisi Buda Tehlikeli, Darbelere Maruz Kalıp Böbreği Zedelemek Tehlikeli, Sağlıklı Yaşamak Gerekiyo İçki, Sigara Kullanmamak, Herhangi Bir İlaç Kullanmamak, Günde 2,5 - 3 Litre Su İçmek Gerekir. Tüm Bunlara Dikkat Etmeyip Sonuçta O Sağlam Olan Böbreği Zorlayıp Yitirip Makinaya Bağlı Yaşamak Var İşin Sonun'da ..

Doktorlara Göre Böbreksiz'de Yaşamak Mümkün, Makinaya Bağla Nefes Alsın İşte Tamam Yaşıyo ..

Düşünün Futbolcu Olmak İsteyen Hayal Eden Bir Çocuk, Olur Olmaz Bir Şekilde Böbreğinin Tekini Yitiriyor. Daha Ne Olduğunu Anlayamadan Kendini Hastanede Buluyor, Çıktığında Artık Kendine Daha Fazla Dikkat Etmesi Gerektiği Tembih Ediliyor. Ama Çocuk Yine Çocuktur O Yinede Hayal Etmektedir Futbolcu Olmayı Ama Sonunda Acı Gerçeği Anlar Futbolcu Olmasının Sadece Hayal Ettiği İle Kalacağını ..

İnsan Vücudunu Bir Bilgisayara Benzetmek İsteseydik Böbrek RAM Olurdu, Bir Böbrek 1Gb olarak Saysaydık Toplam 2Gb Ram'e Benzete Bilirdik, Dolayısıyla Tek Böbrekli Kişinin 1 Gb Ram'ı Kalmıştır Birde Bu Ram Lerin Çalışma Frekansı Vardır. Frekans Ne Kadar Yüksekse Veri Akışıda O Kadar Seri Olur, Aynı Şekilde Böbreklerinde % Durumu Vardır.Tek Böbrekli Kişinin Böbreğini Kontrol Ettirip % Kaç Performansla Çalıştığını Öğrenmeli.. Bilgisayarlar'da 1Gb İle Çalışır Ama Frekansı Düşükse Sistemde Aksaklıklar Çıkması Muhtemeldir.

Şunu'da Belirtmek İstiyorum Böbrekler Sadece İdrar Yapmamızı Sağlamaya Yaramaz, Vücut İçin Son derece Gerekli Bir Organdır.

Böbreklerin işlevleri beş çatı altında toplanabilir:

* Metobolizma atık ürünleri olan üre, kreatinin, ürik asit, ilaç ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak
    * Vücut sıvı elektrolit dengesini düzenlemek
    * Vücudun asit baz dengesini düzenlemek
    * Kan basıncını ayarlamak
    * Alyuvar yapımını uyarmak

Göründüğü Üzre Böbreklerin Son Derece Hayati İşlevleri Bulunmakta, Allah 2 Tane Yarattıysa Boşa Değildir Gerekli Olduğu İçindir. Doktorlar Çıkıp Diyo, Bir Böbrek Vücudun Bütün Fonksiyonlarını Eksiksiz Yerine Getirir Bu Tibbi Bir Gerçek Olabilir Eyvallah, Yukarıda Yazdığım Gibi Nefes Alıyorsa Yaşıyordur Mantığı Ama Önemli Olan, Ne Şekilde Nasıl Yaşıyor? Büyük Bir Performans Düşüşü Olmuyor mu İnsan'da, Pek Tabi Oluyor.

Yazdığım İşlevleri Okuduğunuz'da Bunu Anlamamanız İmkansız, Böbreklerin Çok Önemli Vücut Dengeleyici Görevleri Var. Bilgisayar Benzetmemde'de Bu Teknolojiyle Alakalı Olanlar Daha Rahat Kavrayacak Bu Önemli Organın Değerini. Yüce Allah'ın İşlerine Kusurlu Diyebilir Miyiz? Elbetteki Hayır, Peki Allah Yaratmış Olduğu İnsanın İçine Neden Kusurlu Fazlalık Sayıla Bilecek Bir Organ Koysun Ki ?!?

Böbrekler İçin Sakatlık % Aşağı Çekiliyor, Bunu Son Derece Yanlış Buluyorum. Küçümsenecek Bir Organdan Söz Etmiyoruz. 1000 Kişiden 1'i Tek Böbrekliymiş Falan Felan Diyip Küçümsüyorlar. Oysaki Doğuştan Tek Böbrekli Olmakla Sonradan Tek Böbrekli OLmak Bence Çok Farklı En Basidi Şu ;

Doğuştan Tek Böbrekli Olan Ameliyathaneyi Görmüyor Ama Sonradan Böbreğini Kaybeden Ameliyat Oluyor. Eğer Küçük Yaşlarda Böyle Bir Şeyle Karşı Karşıya Kalınabiliyorsa, Ameliyat Büyük Bir Travma Niteliği Taşıyor Kişi İçin. Doğuştan Tek Böbreği Olanların Böbreği Olması Gerekenden Daha Sağlam Oluyor. Bu Konuları Ayıt Etmemiz Gerekiyor. Şimdi Bende Sorarım O 1000 Kişi'den Kaçı Sonradan Böbreklerini Yitirdiler ?

busra96 tek böbrek

bende tek böbrekliyim 3 yasındayken böbreğimi çürüdüğü için aldılar.suan 13 yasındayım ve okulun atletizm takımına katılmak istiyorum ama saglık sorunum oldugu ıcın alınamıyorum

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

number

Büşracım Senin Yaşındayken Beni Doğru Düzgün Yönlendiren Olmadı Sana Birkaç Tavsiyem Var Öncelikle Vücut Eforu İle Yapılabilecek Sporlarla İlgili Düşüncelerini At Kafandan Çok Güzel Yıllar Var Önünde Bu Senin İçin Küçük Bir Hayal Kırıklığından Ötesine Geçmesin Çok Üzme Kendini ..

Şunları Yapabilirsin ; Müzikle İlgilen Gitar,Keman,Piyano Yada Başka Bi Enstüman Dersi Al .. Resimle İlgilenebilirsin.. Bunlar Gibi Çeşitli Kurslara Gidebilirsin.. Hayatın Her Alanında Kendini Yetiştirebilirsin Hiç Bir Engel Yok Önünde.. Ok Kendine İyi Bak

mıstık33

selam doğru söylüyon performans düşüyor.iki böbrekli ve sağlık bir insan gibi olamıyoruz.ben kendim de örnek vereyim normalde sağlam bir kişi 8 veya 10 saat ayakta çalışıyorsa ben belli bir süre sonra hemen yoruluyorum eli ayam titremeye başlıyor bir an adım atacak halim kalmıyor.fakat 2 saat bir 10 dakkika dinlendimmi kendime geliyorum.işyeri sahibinin o an gözüne batıyon kaytarıyor çalışmıyor sen napyın niye geziyon bir sürü laf....yani demek istediğim bizim çalışma hayatımızı etkiliyor.yapacak bazen bir şey olmuyor gücüm kalmıyor işi bırakıyorum dicekler ki rahat bir iş bul kendine göre nerde nasıl kimse boşuna işçisine para vermek istemez.
    ne desek ne anlatsak boş.bazı doktorlar diyorlartek böbrekle yaşamak mümkün dogru yaşarsın fakat yarım insan gibi yaşarsın bazı şeylerden kısıtlı .bu özürlülük dercelerini aşağı çekenlerin evlatlarına yakınlarına bir şey olduğu zamanmı özürlülük dercelerini yükseltecekler acaba yaparlarmı belki yaparlar.başbakanlığa sağlık bakanlığına mail attım dedimkimki tek böbrekli insanlara % 40 rapor verilsin sadece iş bulmak amacıyla ne emekli olmak nede devlete yük olmak gibi bir şey düşünmedim.özürlülerin hakların dan faydalanamaz ve sadece işe yerleştirilmesi için bir yasa yapsınlar diye başvuruda bulundum.malesef boşu boşunu bir tokatta devlet vuruyor bunu anladım.neyse her kes kendine iyi baksın başka dicek bir şey bulamıyorum

number

NOT: Bazen şu foruma girmiyeyim diyorum ama bildiklerimi, düşüncelerimi paylaşmak isteyişimden dolayı giriyorum neyse..

Özürlülük oranlarını aşağı değil (yukarı) çekiyorlar orada yanlış yazmışım düzeltme imkanımda yok malesef.. Neyse işte dediğin gibi performans düşüyor usta böbrekler sadece işemekle ilgili değil işin içinde şunlarda var :

Neden işeriz?
    * Metobolizma atık ürünleri olan üre, kreatinin, ürik asit, ilaç ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak
    * Vücut sıvı elektrolit dengesini düzenlemek
    * Vücudun asit baz dengesini düzenlemek

Neden önemsizleştiriliyor bu görevler?
    * Kan basıncını ayarlamak
    * Alyuvar yapımını uyarmak

Google'da şöyle bir arama yaptığında (Tek Böbrekle Yaşamak) Karşına özel bi hastanenin bilgilendirici bir yazısı çıkıyor. İşte bunlar dediğim tarzda hani nefes alıyorsa yaşıyordur diyenler yani durumun detaylarını kişinin yaşama şeklini isteklerini önemsemeyenler. Kutu içerisine alıp demişler ki ;çift böbrekleri doğarsınız ancak mutlak ihtiyacınız tek bir böbrektir. Sağlıklı tek böbrek iki böbreğin görevini rahatlıkla yerine getirebilir. Bir kişi ancak iki böbreği de alındığı zaman hayatını devam ettirmesi için diyaliz ya da böbrek nakli gerekir. Demişler.

Yahu beyler & bayanlar iki böbreği alınırsa o kişi ölüdür... ÖLÜ. Geriye kalan, yaşayan tek şey umuttur. Kendisi yaşamaz. Nefes alıyordur ama fiziksel olarak çok büyük zorlluklar çeker. Psikolojik açıdan'da aynı şekilde.. Yaşam kavramı doktorların için bu noktada farklılaşıyor işte. O durumu yaşayan ölmüştür.

Dolayısı tek böbrekli insanlar fiziksel olarak marifet isteyen işlerde çalışırken yorgunluk belirtilerinin erken gözükmesi çok normal çünkü işin içine kan ile ilgili görevlerde girdiğinden dolayı böbreklerin yeterli performansta çalışmaması vücut dengesini bozar. Tek böbrek yeterli değil baba, benim tavsiyem bu durumda olanlar sağlıklarını kaybetmesin.. Kendilerine iyi baksın hastanelerin eline düşersek işimiz zor. 3/1 böbrek yeter diyip alırlar yine bir kısmını.. Aldırmayalım babacım.

Doktorların söylediğini tercüme edeyim : İnsana tek böbrek yeterdir çünkü makinadan ve dışarıdan herhangi bir yardım almadan yaşaya bilir. Bu doğrumudur evet..

Fakat her işte çalışamazsın.. Her topa iyi vuranın futbolcu olamayacağı gibi, her tek böbrekli insan hayattan aynı tadı alamaz.. Dolayısı elde var ''Nefes alıyorsa yaşıyordur'' mantıksızlığı, o durum yaşayanı değil doktorları tatmin eder..Nedir bu düşünceliliği doğuran sebepler ; daha çok ilaç satarım, daha çok hizmet satarım..

denizsu

öyle bir anlatmışsınız ki, hani konunun içinde olmasam, yaşamasam inanıcam..
    mesele çift böbrek yada tek böbrek değil, önemli olan organın sağlıklı faalıyet göstermesidir.
    bana böbreğini annem bağışladı ve uzun zamandır annemde bende çok şükür iyiyiz..
    annemin hayatında hiç birşey değişmedi; iki böbrekliyken neyapıyorsa, şimdide aynı yaşamına devam ediyor ..
    ve bende onun sayesınde çok şükür sağlığıma kavuştum. tek böbrekli olmak, yarım insan olmak demek değildir!!
    bunu düşünen bilinçsiz insanlar yüzünden,
    günümüzde organ bağışının neden yetersiz olduğu aşikar zaten..

güzgülleri

Denizsu senin de pek bilinçli olduğun söylenemez arkadaşımızın söyledikleri ile organ nakli arasında iliştki kurarken lütfen konuya sağduyulu yaklaş gerçekten de sağlık kurulu verirken daha insiyatifli davranmalılar sen annenle doku uyuşmazlığın olmadığından şanslı konumdasın umarım daha iyi olursunuz ikinizde ancak dokuları tutmayan bir sürü insan var birde insanlar tek böbrekle yaşamaları güç olduğundan mı organ bağışı yapmıyorlar sanıyorsun eğer böyle düşünüyorsan haklısın ancak kan bağışı bile vermeyen insandan organ bağışı istemek saçma.Benim de böbrekle ilgili ciddi sıkıntılarım var ve number arkadaşın dediği gibi en ufak bir üşütme de acaba enfeksiyon böbreğe geçecek mi diye tedirgin oluyoruz ve doktorumuz da sık sık kendine iyi bak diye tembihliyor fonksiyonları azaldıkça hipertansiyon gibi birçok hastalık gündeme geliyor sana daha yeni yaşadığım bir olayı anlatayım geçen gün epeyce bir soğuk algınlığı geçirdim yataktan bile güç kalkıyorum apar topar dahiliye uzmanına gittik ve ben böbrekle ilgili sıkıntılarım olduğunu bu nedenle ilaç kullanamadığımdan bahsettim doktor ancak bu durumda ilaç kullanmak zorundayım dedi ve ilaç başladı ancak 2. gün kendimi acilde buldum böbrek fonksiyonlarım ilaçtan etkilenmiş number arkadaşımın söylemek istediği bu. Senin durumun belki istisnadır istisnalar kaideleri bozmaz ancak tek böbrekli olmak devamlı temkinli yaşamayı gerektirir iyi akşamlar...

UMOZTURK

Hastalıktan dolayı böbreğini kaybeden bir insanın tabiki de kendine çok dikkat etmesi gerekir, zira böbrek fonksiyonlarını kaybedenler, diyalize girenler ve nakil olup transplante böbrekle yani nakilli böbrekle yaşamını sürdürenlerde yaşantılarına çok dikkat etmeleri gerekiyor... Burada iki farklı durumu birbirinden ayırmak durumundayız. Ben 12 yıl önce nakil oldum ve abim verdi böbreğini bana, ben nakilli böbreği vücudun reddetmemesi için sürekli ilaç kullanmak durumundayım ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar çabucak enfeksiyon hastalıklarına (grip, soğuk algınlığı gibi..) yakalanmamıza ve bu rahatsızlıkları çok ağır geçirmemize neden oluyor. Her yıl grip aşısı oluyorum fakat yinede grip oluyorum ve şu andada gripten istirahat ediyorum evde maaleseff... Bunun yanında böbrek vericisi olan abim hiç bir ilaç kullanmıyor, senede bir defa konrol amaçlı tetkik yaptırıp kontrole gidiyor o kadar. Sonuçta tek böbrekle yaşıyor ama hayatını normal şekilde devam ettiriyor yani benim kadar yediğine içtiğine gezmesine tozmasına çalışmasına vs. dikkat etmesi gerekmiyor. Sonuçta organ naklini doktorlar sağlam olan insandan alıp yapıyorlar. Nakil yapmadan önc bi dünya hazırlık tahlilleri tetkikler yapılıyor. Doktorlar vericinin yaşamsal faaliyetlerinde bir şüpheye düşerlerse nakil yapmıyorlar. Yani hastalık nedeniyle böbreği alınan veya bir böbreğini bu şekilde kaybeden biri ile böbreğini bağışlayan insanlar için bahsettiğiniz durum aynı değil kanısındayım. Ve böyle yazarak gerçekten organ bağışı yapmak isteyen insanların aklınada şüphe düşürmeyiniz lütfen. Çünkü böbrek nakli olan insanlarda, diyalize giren insanlarda normal sağlıklı bir insandan çok daha fazla kendi yaşantılarına dikkat etmeleri gerekiyor. Hastalık sonucu böbreği alınan hastalarında bu şekilde yaşantılarına dikkat etmeleri potansiyel rahatsızlıklarının diğer böbreğinede zarar verebilme ihtimalinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı bir insanın organ bağışı yaparak tek böbrekle yaşamını sürdürmesi ile hastalık sonucu veya başka bir nedenle tek böbreğini kaybeden bir insanın yaşamlarının sağlık açısından aynı olmayacağını birbirinden ayırmak ve Organ bağışı yapacak olan insanların aklınıda bu şekilde karıştırmamak gerekir diye düşünüyorum...

güzgülleri

Arkadaşım söylemlerine %100 katılıyorum aynen söylediğin gibi birisi hastalıktan dolayı böbreğini kaybediyor diğeri ise sağlam böbreğini bağışlıyor. Number arkadaşımız sosyal sorumluluğu artırmak için ve gerçekten tek böbrekle yaşayan böbrek hastalarının yaşadığı güçlüklerden bahsederek oranın düşmesine tepkisini dile getiriyor. Hastalığı olup da hastalığından dolayı böbreğini kaybeden insanların hala hastalığı mevcut olduğundan ömür boyu kontrollerini yaptırmaları gerekiyor ve yaşamlarına dikkat etmeleri gerekiyor ancak sağlıklı olup böbreğini bağışlayan insanların böyle mecburiyetleri yok...

gul2011

merhaba
    ben de ilk number arkadaşımızın yazdıklarını okuyunca ne kadar karamsar yaklaşmış olaya demiştim ama diğer mesajların hepsini okuyup düşününce aslında herkes kendi tarafından bakıldığında haklı olabilir ama o kadar durumlar kötü değil
    ben de yaklaşık 12 yıl önce annemin verdiği böbrekle yaşamaktayım, düzenli olarak ilaç kullanıyorum, bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar ve işte mide koruyucu, vitamin takviyesi vs.
    çok çabuk yoruluyordum ve bunun nedeninin ameliyatlı olmamdan kaynaklandığını düşünüyordum ama hayatımı normal bir insan gibi yaşadım ve yaşıyorum da.. etrafımdaki herkes bnm nakilli olduğumu bilir ama yeri geldiğinde yani kendimi çok yorgun hissettiğimde, kimse de sen ameliyatlısın otur dinlen demedi bugune kadar bana
    üniversitedeyken laboratuvarda 10 sandalye olurdu ve sınıfa ilk gelen kapardı, 4 saat ayakta durduğumu ve eve gittiğimde adım atacak halim kalmadığını bilirim
    kendime elbette dikkat ediyorum tuzsuz besleniyorum, hazır gıdalar tüketmiyorum, fazla efor harcayamıyorum, çabuk yoruluyorum
    ama hiç kendimi hasta olarak görmedim kimsenin de bana sırf hastayım diye acımasına izin vermedim
    ama number arkadaşımızın dediğine iş konusunda çok katılıyorum
    ben 2 uni.mezunu, yabancı dili olan ve birçok vasıflara sahip biri olmama rağmen sırf yeterince aktif olamamam nedeniyle maaşıma zam yapılmadı ben de işi bıraktım çünkü çok komik rakamda çalışıyordum zten
    ailem çalışma diyor ama evde ne kadar oturabilirim ki, boşuna mı okudum, hala okuyorum???
    özürlü olsan acırlar bu özürlü işe yaramaz derler, sağlıklı olarak girmeye çalışsan pestilini çıkartırlar
    ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim,
    tek böbrekli olmak yazdığınız kadar kötü birşey değil
    diyalize bağlanan bir insan olsaydınız, inanın bnm ne demek istediğimi çok iyi anlardınız
    bir de internette yer alan her yazı, doğru değildir, şişirilerek karamsarlaştırılmış gibi geldi bana
    yaşam standartları o kadar da kötü değil
    aslında hayat bir ayna nasıl bakarsanız öyle görürsünüz, evet belki futbolcu veya koşucu olamayız ama her insanın kendini geliştirebileceği başka meziyetleri de vardır
    organ bağışına gelince, yazınız özellikle ilk mesajınız, belki böbrek donörü olacakları korkutabilir çünkü gerçekten bana felaket senaryosu çizilmiş gibi geldi
    ama bu sizin organ bağışını olumsuz etkileyeceğiniz anlamına gelmez, organ bağışı ancak bu konuda bilgilenmeyle artar, birkaç sözle değil
    hepinize Allahtan şifa diliyorum
    son bir şey, tek de olsa çalışan bir böbreğimiz var şükür, makineye bağlanmaktan iyidir, o yüzden olanın kıymetini bilelim lütfen,
    saygılar...

denizsu

benim demek istediğimi, sevgili umozturk ve sevgili gül2011 daha iyi anlatmış, teşekkür ederim.
    ben daha yüzeysel bahsetmiştim.
    emeklilik konusunda iyileştirme yapalım derken, bu durumun yanlış lanse edilmesi rahatsız etti sadece..
    saygılar

xxxman

akıl var fikir var tek böbrekle yaşama standartı düşse bilmem ne olsa hayati tehlike olsa tek böbrek insana yetmeyecek olsa insandan insana böbrek nakli yapılırmı? böbrekleri iflas etmiş bi kişiye neden sağlıklı bi insandan böbrek alarak onunda hayat standartlarını düşürsünler demek ki insana tek böbrek yetiyor...

güzgülleri

Evet insana tek böbrek fazla bile doğru söylüyorsunuz o halde sağlık kurulu raporunda özür oranını sıfır koysunlar bir ayağın sağlamsa diğer ayağın yeter onu da sıfırlasınlar tek gözün tek kulağın sağlamsa tek kolun varsa sorun özürlü sayılmaz ne kadar sığ bakış açınız var ve böbrek hastası olmasanız bile yapın yorumlarınızı içinizden geldiği gibi şu hiç aklınıza gelmiyor herhalde diyaliz zor demişsiniz peki diyalize girmeye en fazla aday kimler sizce tek böbrekli olanlar değilmi ? Herhalde tek böbrek yeter diye ameliyatla böbreklerimizi alıyorlar doktorlar size teki yeter diye diğerini alıyorlar...Karamsar bir tablo çizilmiş de neler neler... Arkadaşlar ben de iki üniversite mezunuyum benim de hobilerim ve fobilerim var herkes gibi hayata da herkesten çok çok daha fazla bağlıyım engelli emekliliğim dolduğu halde çalışmaya devam ediyorum kısacası hasta olmadığım vakitler birçok insandan daha aktifim bir arkadaş demiş ya emeklilikten faydalanmak için yorum yapıldığından bahsetmiş bir arkadaş evet bir engelli için işe girmek ve emekli olmaktan daha önemli olay varmı? Number arkadaş söylediklerinde ve siteminde haklısın ben de son kez yorum yapıyorum...

MeTePe

Buradaki yorumların bazıları hakikaten amacını aşmış!

Tek bir böbrekle yaşamanın sağlık yönünden bir farkı var mıdır?

Kesinlikle yoktur!

Tek böbrekli bir kişi, 2 böbreği olan bir kişi gibi tümüyle sağlıklı ve normal bir yaşam sürebilir. Tek böbreği olan kişilerde görülen tek ve yegane anormallik böbreğin normalden daha fazla büyümesidir... ki yükü arttığı dikkate alınınca bu normal bir durumdur.

Tek böbrekli kişilerde yapılan tüm böbrek analizleri, böbrek fonksiyon testleri, biyokimya testleri vs. normal sınırlar içerisindedir.

Elbette tek böbrek sahibi olmak 2 böbrekli olmaktan daha büyük risk içerir. Çünkü böbreğinize bir şey olursa elinizde yedeği yoktur. Ama bu, sizin sağlık açısından sorunlu olduğunuzu değil, sağlık riskinizin yükseldiğini gösterir. Tek kalpli olmak da bir risktir ama bunu bir eksiklik olarak görmüyoruz nedense... Halbuki biri kriz geçirdiğinde devreye girecek 2. bir kalbimiz olsa fena olmazdı değil mi?

Yukarıda yazdıklarıma istisna olan durum böbrek nakli hastalarıdır. Çünkü bu kişilerin taşıdığı kendi böbreği değil, başkasının böbreğidir ve çeşitli uyum ve bağışıklık sorunları yaşamlarının her anını etkileyebilir.

Toplum içinde hatırı sayılır sayıda kişi tek böbrekli doğarlar ve bir hastaneye başka bir nedenle gidene kadar tek böbrekli olduklarını bilmezler.

xxxman

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    hep ihtimaller hep ihtimaller tek böbrekli birinin diyalize girme oranı daha yüksek değilmi evet daha yüksek ama bu bir ihtimal trafiğe çıkıp trafik kazası sonucu ölme ihtimalini düşünmek gibi trafik kazasında ölme ihtimalin nedir milyonda bir her insanın başına gelebilir insanlar bunu gerekçe göstererek trafiğe çıkmasın o zaman milyonda 1 olasılık olurmu olur. çift böbrekli bir insanın iki böbreğinin birden iflas etmeside ihtimal ona bakarsanız.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye