Sayfa 1 / 11 12345 ... SonSon
Toplam 152 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    31 Ocak 2011 Güncel:
    Oya Tekin arkadaşımızın açmış olduğu davada İzmir 3. İdare Mahkemesi engelliler Lehine karar vermiştir.
    Konuya dair gelişmeler bu başlıktaki 44 ve devamındaki mesajlarda: http://www.engelliler.biz/forum/yere...tml#post827104

05subat2011cts - İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hepimiz adına açtığım davada önemli bir gelişme
    16 Temmuz 2010 Güncel:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi yürütmeyi durdurma kararına itiraz ederek bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesine başvuruda bulunarak itirazda bulunmuştur. Bu itirazları Bölge İdare mahkemesi tarafından kabul edilerek 3. İdare Mahkemesinin almış olduğu yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına karar verilmiştir.
    Konuya daire detaylı bilgi bu konunun 31. mesajında

_____
    Sayfayı özellikle ayrı açtım. Herkesin göreceği bir yerde olsun diye gözden kaçmaması için.

Mart ayı içerisinde buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne dava açtığımı duyurmuş bu konuda yasal haklarımızı arayacağımı söylemiştim: Engelli kartlarıyla alakalı İzmir Büyükşehir Belediyesine 11.03.2010 tarihi itibariyle bölge idari mahkemesine dava açtım

Bugünse bu davanın sonucunu sizlerle paylaşacağım. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne açmış olduğum davayla ilgili idare mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı.. Hepimiz adına bireysel olarak açtığım dava eski şekliyle uygulanması üzere karara bağlanarak yapılan uygulamada belediye haksız bulundu.

İlgili karar özetle şu şekilde;
    Bakılan davada davalı idare tarafından 4736 sayılı Yasa’nın verdiği yetkiye istinaden özürlülerin şehir içi toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak yararlanacağına ilişkin anılan yönetmelik düzenlemesinin yapıldığı anılan yönetmelikte ücretsiz yaralandırmanın sınırlandırılabilmesine yönelik herhangi bir düzenleme yapılmadığı görülmektedir.

Bu durumda anılan yönetmelikte özürlülerin şehir içi toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak yararlanacağına ilişkin düzenlemeye aykırı şekilde davalı idare tarafından alınan özürlülere yıllık 750 biniş hakkı yüklemesi ve 90 dakika içerisinde sınırsız aktarma hakkı verilmesi dolayısıyla 750 biniş hakkından fazla binişleri ücretlendirmeye yönelik dava konusu kararda hukuka uygunluk görülmemiştir.

Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere 18.05.2010 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Bu konuda derneklerin açtığı bir dava olmuş. Bende basından gördüm. Onlar ne yazık ki açtığı davada haklı görülmemişler. Hangi gerekçelerle açtıklarını yasal dayanaklarını bilmediğim için yorum yapamayacağım onlarla ilgili.

Yalnızca şunu söylemek istiyorum, hukuku iyi biliyor, haklarınızı iyi biliyorsanız kazanamayacağınız hiçbir şey yok. Ben bu davayı birey olarak açtım; dayanaklarım, gerekçelerim ve delillerim sağlamdı. Avukatımda bu konuda gerekenleri fazlasıyla yaptığı için hâkimlerde tüm bunlara dayanarak bu konuda beni, bizi haklı buldu belediyenin itiraz ve gerekçelerine rağmen, yapılan yeni uygulamanın doğru olmadığına karar verdi.

Bu noktadan sonra belediyeye itirazı ne olur, ne yaparlar sonrasında sonuç ne olur bilemem. Şu an itibariyle kazanılan haklarımızın geri verilmesi için gerekli işlemleri başlatıp bunları hızlandıracağım, hızlandıracağız. En kısa zamanda eski haklarımıza yeniden kavuşmamız için elimden geleni yapacağım. Yapacağız Avukatımla.

Buradan da gelişmeleri sizlere duyururum.

Daha öncede söylediğim gibi bu davayı açma nedenim, gerekçelerim, biz yaptık odluların önünü kesmekti.
    Açtığım dava insanca yaşama mücadelesinde ötekileştirilmeye bir başkaldırıştı.

“Engelliler üzerinden siyasi emelleriniz için ellerinizi çekiniz, onların insanca yaşama hakkını gasp etmeyiniz, toplumla aralarına kendi siyasi ve ticari emelleriniz için uçurumlar koymayınız” demenin yasal mücadelesiydi bu dava.

Bir engelli olarak hiçbir derneğe bağlı olmadan bireysel hak mücadelesi yapılabilineceğinin bir örneği olsun istemiştim bu davayı açarken.

Yine bu dava sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi değil tüm bu tarz uygulamaları uygulayan belediyelere de örnek teşkil edecek bir dava olacağı için önemliydi.

Gelinen bu noktada kazanılan bu davanın gerek belediye tarafından gerekse engelliler tarafından kamu yararına kullanılması için gereken adımların hızla atılmasını umut ediyorum. Bundan sonrasında gerek dernekler, gerekse belediye oturup her şeyi yeniden gözden geçirmeli ve silkelenmelidirler. Biz yaptık odluyla bu işlerin olmayacağını anlamalılar. Bunu anlatmak istedim bu davayı açarken.

Ben yarınlarımız için bir adım attım bundan sonrası artık sizlere kalıyor arkadaşlar. Haklarınıza sahip çıkın ve onları hiç kimsenin çıkarları için kullanmasına izin vermeyin.

Umuyorum herkes payına düşeni çıkarır. Hukukun üstünde kimsenin olmadığını anlar… Her yönüyle bu hukuk mücadelesini ve sonucunu iyi algılar.

Şimdilik dava ile ilgili aktaracaklarım bunlar. Bundan sonrasında gelişmeleri yine ileteceğim sizlere. Şimdilik hepinizden sabırlı olmanızı bekliyor, sadece biraz daha beklemenizi istiyorum.

İyi haftalar olsun hepimize…

Oya Tekin

Üye
    ada Avatarı

Son Giriş
    29.12-2016
    Saat
    16:35
    Yaşadığı Yer
    İzmir/Karabağlar...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Sevgili Oya Tekin; öncelikle göstermiş bizler için göstermiş olduğunuz bu hukuk mücadelesinde gösterdiğin azim ve sabır için sonsuz teşekkürler....Umarım en kısa zamanda alınan haklarımız geri iade edilir..

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mükemmel bir haber vay be izmirde böyle savaşçılar varmış demek ki .En kısa zamanda tanımak isterdim sizi oya hanım yaptığınız mücadele için de izmir deki engelli bir birey olarak kendi adıma teşekkür edrim

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    10.08-2016
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

açtığınız davanın içeriği nedir tam anlıyamadım?

Üye
    yorgun_77 Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    24.07-2010
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    istanbul ümraniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

önceliklen hayatta yapılan her haksızlıga kim yaparsa yapsın karsı cıkmak insanlık görevidir vede o yüzden egerki haksızlıga ugramıssanız vede hakınızı savunmussanız tebrikler oya hanım..burda bir cümle aklıma takıldı ... ^^ Engelliler üzerinden siyasi emelleriniz için ellerinizi çekiniz, onların insanca yaşama hakkını gasp etmeyiniz, toplumla aralarına kendi siyasi ve ticari emelleriniz için uçurumlar koymayınız” demenin yasal mücadelesiydi bu dava. ^^...

bu dünyada yasayıpda bir hayat felsefesi olmayan insan yoktur herkesin bir dogrusu vardır vede kimse aslında maşa deildir kimseye olsaydı 7 milyar kisi demekki maşa ..bu istek talep isidir..vede secim zamanı sadece engelli bireyler deil herkes memurundan esnafına iscisinden üreticisine herkes birlesip kendi hakkını isterler cünkü bilirlerki secimden 3 ay önce tanınır dinlenirler sonra secim bitince hersey yalan olur ondan ki en cok istedikleri seyleri almak isterler o zaman herkes bir sekilde kullanılıor..bugün dikkat ederseniz engelli insanlara vaadlerde evet secimlerden önce verilip bazı kesim yapmıs bazısı ise sadece politika deipde verdigi hic bir vaadi gerceklestirmemistir ..ondan ki biz vede tüm insanlar icten vaad verenlerlen politika yapanları anlamalı ona göre davranmalıyız ..yoksa bence kimse bizi kullanamaz eger secimden önceki sözleri kullanılmak olarak görüyorsak sadece engelliler deil herkes payını bos vaadleri alıor...

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hakandogualp;

Sayın dogualp bu konuyla ilgili eklediğim linkleri okursanız davanın içeriğini görürsünüz; Aşağıdaki linkler bu konuyla ilgilidir.

http://www.engelliler.biz/forum/yere...tml#post613149

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne dava açtım ( yazının içeriğini okumak için tıklayın)

Dava sonucuyla ilgili yazı ( yazının içeriğini okumak için tıklayın)

Okumak için yazıları tıklamanız yeterli. Umarım aydınlatmışımdır...

Üye
    ATOM KARINCA Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    3364954
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

mücadeleniz olması gerektiği şekilde sonuçlanır umarım, tebrik ederim sizi.

Üye
    alperen Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşad YAVUZ
    Son Giriş
    22.09-2016
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Önce böyle bir mücadele için yola çıkmanızdan dolayı tebrik ederim.

Kazanmasaydınız bile yola çıkmış olmanız yeterliydi ama siz hediyeyle döndünüz. Ankaradan teşekkürler.

Askıda Üyelik
    juliet35 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    9

Cesaretinizden, haksızlığa tahammül edemeyip gösterdiğiniz savaştan ötürü sizi kutluyorum... En güzeli bu savaştan galip gelmenizdi, artık İzmir Büyük Şehir Belediyesi haklarımızı alır ve kısıtlarken iki kere düşünür umarım...

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    10.08-2016
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oya hanım ,
    konuyu detaylı irdeleyip , eksik yanlarını çok iyi çıkarıp bu sonuca ulaşmanız gerçekten çok anlamlı olmuş.57 bin arkadaşımın adına teşekkürler..

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar dün yaptığım duyuru ile alakalı yanlış anlamalar olmaması için alınan kararı da yazımın içine ekledim. Birkaç gün içerisinde yeni gelişmeleri de paylaşacağım sizlerle. Yalnız bir şey eklemek istiyorum önemli bir konuda;

Bakanlar Kurulu 22.04.2010 tarihinde yeni bir karar alarak refakatçilerle alakalı yeni bir düzenleme getirmiştir.

Yani refakatçi olayı ile ilgili belediyelerin söylediği gibi, belediye meclislerinin inisiyatif kullandığı, bu uygulamanın yasal olmadığı, biz engellileri düşündüğümüz için böyle bir uygulama getirdik söylemlerinin hepsi gerçek dışıdır. Bunu yasa 2002 yılında belirlemiş 2010 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile 4736 sayılı kanuna eklemiş kesin dille muaf olduklarını belirtmiştir.

Ancak Bakanlar Kurulu kararında şu ibare eklenerek ağır özürlülerin refakatçileri muaftır denmiştir. Yani raporlarında her ne oranda olursa olsun refakatçi kullanması gerekiyor ibaresi bulunan özürlüler bu uygulamadan yararlanabiliyor.

Burada %70 ibaresi daha doğrusu hiçbir oran belirtilmediği için belediye bu konuda da hukuka dayanan bir uygulama yapmamaktadır.

Bununla alakalıda ayrı bir dava hazırlığında olacağım konusunda bilgilendirmek istedim. Aslında bunu benim değil derneklerin yapması, şimdiye kadar görmesi gerekirken neden bu konuda haklıyken haksızmışız gibi olmamıza sebep olduklarını anlamıyorum, anlamakta zorlanıyorum.

Her neyse bunu burada sorgulamayacağım dediğim gibi karar açık bu konuda belediye gerekli düzenlemeleri yapmazsa gereken yapılacaktır zaten.

Bu bilgilendirmeleri önemli bulduğum için paylaşmak istedim…

Üye
    koca çorumlu Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    22.12-2016
    Saat
    15:09
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tebrikler oya kardeşim. haklı mücadelende başarılar diliyorum .yüregine saglık.

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya oya hanım siz ne kadar iyi bir insanmışsınız böyle .Peki uygulamaya ne zaman geçilecek yani kontör olayı ne zaman son bulacak

Üye
    ancıl Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:20
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tebrik ederim oya ayrıca engellilerin haklarını koruman güzel bir davranış, herkes senin gibi hakkını arayabilen cesur biri olsa. kutlarım

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sayın Güven sözleriniz için teşekkür ederim. Ama eskiler, yani bu sitede uzun yıllar yöneticilik yaptığım dönemden beni tanıyanlar bilirler ben insanlık adına yapılan her haksızlığın bireysel sorumluluklar gereği karşısında olmak gerektiğine inanıyorum. Bu felsefeyle de insanlık adına yapılan haksızlıkların karşısında duruyorum. Yani söylediğiniz gibi iyi insan olmamla alakası yok bu hareketimin, insan olmanın, insanca yaşamanın sorumluluğu bu zaten. Herkesin yapması gereken bir davranış.

Gelelim kararın uygulanması konusuna bununla alakalı girişimleri başlatacağız. Mahkeme süreci henüz tamamlanmadı şu an yürütmeyi durdurma kararı aldık bunun için gerekli girişimleri avukatım aracılığıyla, gerekirse bizzat kendim yapacağız. Sadece biraz daha bekleyeceğiz. Ben sizlerden biraz daha sabırlı olmanızı istiyorum. Gelişmeleri yine buradan bildireceğim.

Bu arada buradan mesajlarıyla bana destek veren, temennilerini dile getiren arkadaşlara da tek tek teşekkür ediyorum….

Oya Tekin

Sayfa 1 / 11 12345 ... SonSon