Sayfa 11 / 83 İlkİlk ... 7891011121314152161 ... SonSon
Toplam 1244 mesajın 151-165 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sinan41 Avatarı

Gerçek Adı
    Sinan Berkdemir
    Son Giriş
    18.12-2012
    Saat
    02:04
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli

Sinan41

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kazazede; Verdiğin bilgiler genel olarak yerinde, bunu da takdir ediyorum. Bizler de mağdurları öncelikle bilgilendirip neler olabileceğine dair olasılıkları sıralıyoruz. Ancak aracılar için sürekli yanlış bilgiler veriyorsun! Bazı çantacılar veya aracılar bunu yapsa da herkes için bu genellemeyi yapman hiç doğru olmuyor. Şimdiye kadar bu şekilde aldattığımız veya yanlış verdiğimiz bir mağdurumuz bile olmadı. Tam tersine, bize gelen bu şekildeki dosyaları bilgilendirerek almadık ve başlarına gelecekleri tek tek açıkladık. Bildiğini söyle ama bilmediğin konularda lütfen danışman şirketler için varsayımlarda bununarak genelleme yapmaktan vazgeç...

Üye
    slm Avatarı

Son Giriş
    25.12-2012
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

slm

sevgili arkadaşlar 2009 da alkollü bir sürücü şahsıma çarpıp kaçtı bu zamana kadar sigorta şirketi ve kişilerle mücadelem devam etti ve %50 devamlı iş göremez raporu aldım...bu halde sigorta bana ne kadar tazminat öder bilgisi olan varsa cevap verirse çok sevinirim..şimdiden teşekkürler

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:52
    Yaşadığı Yer
    izmir

kazazede

tazminat hesabı kolay bir hesap değildir uzman kişilerce yapılır.tahmini olmaz

Üye
    eren bey Avatarı

Gerçek Adı
    eren
    Son Giriş
    21.09-2013
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    istanbul

eren bey

bir de derler ki, bu işin uzmanlığı olmaz...vay beee...

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:52
    Yaşadığı Yer
    izmir

kazazede

sigorta takipçiliğinin uzmanlığı olmaz
    tazminat hesabı uzmanlarca yapılır , mesleğin ismi de aktüer liktir.tüm tazminat hesaplamalarını Aktüer ler yaparlar.

Üye
    slm Avatarı

Son Giriş
    25.12-2012
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

slm

teşekkür ederim kazazede..ne demek istediğinizi ben anladım...

Üye
    Sinan41 Avatarı

Gerçek Adı
    Sinan Berkdemir
    Son Giriş
    18.12-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli

Sinan41

Sevgili Kazazede;

Trafik Sigortasının genel şartları 4 sayfadan ibarettir, ancak kazada kusur tayini her bir olay için ayrıca belirlenir. Yaklaşık olarak şekillerle anlatılmış 100'e yakına "genel kusur tarifi" vardır. Bu genellemeler sayesinde tüm kazalara bilirkişi tarafından değerlendirmeler yapılır. Bildiğim kadarıyla bunun özel bir okulu yoktur, ancak sınavı vardır. Trafik Sigortaları diğer elementer sigortalar ile birlikte, sigorta şirketlerinin yetkili kıldığı sigorta acenteleri tarafından yapılır. Acentelik de belli bir eğitim ve birikim gerektirir. Sigortacılığın artık okulu da vardır ve sigorta şirketleri acentelerini belli özelliklere sahip kişiler tarafından seçmesine rağmen çeşitli dönemlerde eğitimler vererek acentelerini sürekli olarak bilgilendirirler.

Aktüerlik sadece sigorta hesabı yapmaz, esasen bir risk hesapçısıdır. Aktüerler bu konudaki bilgi ve birikimlerini arttırarak bir sınav sonucu aktüer olurlar. Birçok aktüer aktüerlik okulundan mezun değildir! Sigorta şirketleri her bir hasar konusunda aktüerlere danışarak kişinin tazminatının (vefatta destekten yoksun kalma tazminatı ve sakat kalmada ise İşgücü kaybı tazminatı) hesaplanmasını isterler. Sigorta Hukuku ayrı bir konudur ve bu konuda yetişmiş hukukçu çok azdır, ancak bazı sigorta tazminatların avukat vasıtasıyla takibi gerekebilir. Aradaki fark, dava açıldığı anda sigorta şirketinden alınacak tazminatın faiz hesabının başlamasıdır. Uzun süren davalarda bu bir avataj gibi görünmekle birlikte sadece paranın değerinin korunmasına yardımcı olur. Dava açılması mutlaka davanın kazanılacağı ve tazminatın alınacağı anlamına gelmez.

Daha önce de söylediğim gibi esasen bir avukatın yaptığı tüm işlemleri kişi kendisi yapabilir, ancak hukuk bilgisinin olmaması nedeniyle kişinin kendisini kanun önünde savunması çoğu kez imkansız olduğu için avukata ihtiyaç duyulur. Avukat kanun karşısında müvekkilinin haklarını savunmakla mükelleftir. Hukuk okumuş ve avukat olmuş bir kişinin her zaman müvekkilinin haklarını savunması mümkün olamaz, çünkü belli konularda daha uzman olan kişiler karşısında bilgisini her zaman savunamaz.

Hasar Danışmanlığı yapan bizlerin görevi de Trafik, Tüpgaz veya iş kazalarında Sigorta Hukukundan doğan hakların mağdur lehine takibidir. Sigorta şirketleri de her şirket veya birey gibi mağduru değil, kendi haklarını ön planda tutmak zorundadır! Bu aşamada mağdur savunmasız kalmaktadır. Mağdur, Sigorta şirketlerinin yorumları çerçevesinde belli bir tazminat alır, bazı durumlarda sigorta şirketi "tazminat alamazsın" derse de hukuk yoluna müracaat açarak dava açabilir. Dava açmayı bilmeyen, dava için gerekli parası olamayan ve zaten kazadan dolayı mağdur kalan kişileri savunacak bir merci yoktur. Bizim de yaptığımız iş budur.

Eğer sözünü ettiğin şey hala "sigorta takipçiliği" ise benim şimdiye kadar yaptığım elementer ve bireysel sigortacılık, sigorta şirketlerinin mali tablolarının analizi, farklı şirketlerin mali sistemlerinin kurulması ve yanında iki tane yüksek lisans çalışmasını "sigorta takipçiliği" olarak değerlendirebilirsin! Tekrar söylüyorum, sadece bir konuyu çözmekle uzman olunmaz, bilgi sahibi olunur. "Bir konuyu çözdüm" diye konunun bütün detaylarını bildiğini düşünme. Ben hesaplama yapıyorum ama yaptığım hesaplar genel bir bilgi verebilir. Üstelik hesaplamalar tek tip değildir, farklı yöntemlerle hesaplama yapılabilir. Hesaplamayı bilirkişi olan bazı avukatlar veya mali müşavirler yapsa da, sigorta şirketleri ve sigorta tahkim komisyonu hemen her defasında bir aktüerin hesaplamasını kabul eder.

Bu aşamada mağdur bir sigorta şirketine karşı, bazen de başka kişilere, kazazedelere veya mağdurlara karşı hala kendi hakkını savunabilir mi? Hala "sigorta takipçiliğinin uzmanlığı olmaz" mı diyorsun yoksa "Her işi sadece ehil kişiler yapabilir" mi diyorsun? Bilgim ve bildiğim kadarıyla kazazedelere ve mağdurlara vakit buldukça yazmaya devam edeceğim. Bu, hasar danışmanları hakkında yazacağım son yazıdır, umarım anlamışsındır....

RTB Uluslararası Hasar Danışmanlığı

Üye
    kererm Avatarı

Gerçek Adı
    kerim
    Son Giriş
    16.12-2012
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    karabük

kererm

merhaba arkadaşlar yazdıklarınız için çok sağolsun benim %10 böbrek %32 de boyun kırığı ve omuz için raporun var trafik sigortasından yaklaşık olarak ne kadar para alırım teşekkürler.

Üye
    gokhankahya Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan Kahya
    Son Giriş
    19.12-2012
    Saat
    19:14
    Yaşadığı Yer
    Antalya

gokhankahya

Merhaba arkadaşlar öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ben 05.06.2011 Tarihinde motorsikletimle bir kaza geçirdim Ehliyetim mevcut ve alkol yok. kaza yaptığım aracın şoförü aracı bırakıp olay yerinden kaçtı bu sebeple benim elimde sadece kaza yeri terk tutanağı ve benim o günki hastane raporum var. Sağ ayak bileğime iki platin takıldı ve kolumda buyuk yara izleri mevcut pisikolojimimde pek rahat olduğunu soyleyemem. 3 Ay raporlu olarak yattım. Ancak ayaktaki hareket kabiliyetim cıddı azaldı. Kamu davası açıldı 8 şubatta karar yazılacak bilirkişi incelemelerini yapmış ve 1. dereceden kusurlu olarak karşı tarafı bulmuş. Beni geçen hafta birileri arayıp belirli bir yüzde karşılığı işlemlerimi yapacağını ve trfaik sigortasından tazminat alabileceğimi soyledi. aynı zamanda kararı beklememıze gerek olmadığınıda soyledi. yazdıklarınızı okudum. Şimdi belki atladığım paylaşımlar vardır diye bende sormak istedim. Birbuçuk yıl oldu Dava sonuçlanmadan ben yinede trafik sigortasından tazminat talep edebilirmiyim. Ve Hangi trafik sigorta şirketinden isteyeceğim. Benim motorsikletimin sigortasındanmı yoksa karşı tarafınkindenmi şayet karşı taraf ise benim bildiğim sadece o aracın plakası ve kime ait olduğu. Teşekkür ederim.

Üye
    erol__81 Avatarı

Gerçek Adı
    erol karaduman
    Son Giriş
    10.12-2015
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    balıkesir

erol__81

öncelikle çok geçmiş olsun. kaderimiz yakın. bende 11,05,2011 tarihinde motorsikletle kaza geçirdim. bacağımda açık çok parçalı kırık sonrasında ameliyat ve bilekten dize kadar pilatin. ben motorsikletin arkasındaydım. bende senin gibi dava açtım. karşı taraf asli kusurlu. daha bir hafta önce karar çıktı, karşı tarafın hükmün açıklanmasının ertelenmesi yani ceza almadı. bir taraftan da tazminat davası devam ediyor. tazminat davasını açalı da bir sene oldu. tahminimce 6 ay daha sürecek. beni yönlendiren olmadı, direk ben avukat aracılığıyla dava açtım. süreç biraz uzun sürsede güzel bir sonuç alacağımı ümit ediyorum. bu arada tazminat davasını hem karşı tarafın araç sigortasına, hemde bana vuran aracın şöförüne(50,000) açtım.

senin öncelikle yapacağın ilk şey zaman kaybetmeden tam teşekküllü bir devlet hastanesinden özür raporu alman. özür raporunu aldığın vakit sana vuran araçın trafik sigortasına kendin başvuru yapabilirsin, sigorta takipçisine verebilirsin, yada uzun ve bana göre daha sağlam olan hem trafik sigortasına, hemde karşı tarafın sigorta şirketine dava açabiliirsin. bu işlemleri kendin yapmazsan sigorta takipçileri ve avukatlar senden para istemezler, yüzdelik olarak çalışıyorlar. %10 dan %20 lere varan rakamlar çıkıyor. ben %15 anlaştım avukatla. trafik sigortasından parayı hemen almak istiyorsan dava yoluna başvurma çünkü 2 seneye yakın bir zaman alıyor. kendin veya sigorta takipçisine verirsen 30 iş günü içinden alabileceklerini söylüyorlar. ama para az gelirse ve karşı taraftan manevi tazminat davası isteyeceksen ki iste o zaman dava yoluna başvur. bir kaybın olmaz.

Burada daha bilgili ve tecrubeli abilerim bu işi yapan arkadaşlarda var. bilgiler yanlış değil, eksik olabilir. onları da dinlemende fayda olur diye düşünüyorum. ama hemen hastaneye özür raporunu al.

Üye
    osman kamil haydar Avatarı

Gerçek Adı
    Halil İbrahim Çelik
    Son Giriş
    23.01-2013
    Saat
    15:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

osman kamil haydar

erol__81;

Sevgili erol_81;
    Ceza davasından hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı çıkması ceza çıkmadığı anlamına gelmez. Bu şahıs suçlu bulunmuş ve cezalandırımıştır ancak suçun vasfı ve sabıkasızlığı nedeniyle cezası ertelenmiştir. Bu şartlarda seninbelirttiğin gibi ciddi bir tazminata hak kazanacaksın. Umuyorum adalet senin için olabildiğince hızlı tecelli eder.

Gökhan Bey;
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Sİzi olayı belirli bir seviyeye taşımışsınız. Artık buradan sonra devreye adli makamlar devreye girebilir. Ceza davasında alınan bilirkişi raporu senin sürecini daha da hızlandırır. Açacağın maddi ve manevi tazminat davası ile kaza nedeniyle gördüğün zararı bir nebzede olsa giderebilirsin. Ben sana naçizane tavsiyem iyi bir avukatla çalışman. Yapacağın avukatlık sözleşmesi ile maksimum % 25'lik bir oran karşılığında doğru sonuçlar alabilirsin. Tekrar geçmiş olsun.

Kererm Bey;
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu tür oranlarda tazminat hesabını bizler yapamayız. Konusunda uzman bilirkişiler(aktüerler) sizin kusur oranınız, yaşınız, işiniz, maaşınız vs. gibi durumları gözönüne alarak bir hesaplama yaparlar. Bu hesaplama neticesinde alabileceğiniz tazminat belirlenmiş olur.

Üye
    samet40 Avatarı

Son Giriş
    21.10-2016
    Saat
    08:16
    Yaşadığı Yer
    ANKARA

samet40

14 yıl önce geçirmiş olduğum trafik kazası sonucu dalağımı aldılar. Karşı taraf % 100 kusurlu bulundu .Ben bu durumdan dolayı 14 yıl geçmesine rağmen tazminat alabilirmiyim.?

Üye
    eren bey Avatarı

Gerçek Adı
    eren
    Son Giriş
    21.09-2013
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    istanbul

eren bey

samet40;

Trafik kazalarında zamanaşımı süresi 10 yıldır.Sigortacı için belirlenen bu süre sigorta yükümlüsünü de bağlar.Ayrıca 14 yıl önceki poliçe tutarı şimdiki tutarlara göre çook düşük olacağından çok fazla bir şey alamazdınız.

Üye
    osman kamil haydar Avatarı

Gerçek Adı
    Halil İbrahim Çelik
    Son Giriş
    23.01-2013
    Saat
    15:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

osman kamil haydar

Samet Bey;
    Ceza soruşturması sonucunda ne tür bir sonuç çıktı. Ayrıca kazada ölüm oldu mu? Paylaşırsanız daha net yardımcı olabilirim.

Üye
    Sinan41 Avatarı

Gerçek Adı
    Sinan Berkdemir
    Son Giriş
    18.12-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli

Sinan41

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba Kerim Bey;
    Öncelikle büyük geçmiş olsun. Verdiğiniz bilgiler Özürlü Raporunda ayrı olarak değil, "Baltazhar Tablosu"na göre toplanarak raporda yazılır. Örnek olarak bu iki oranın doğru olduğunu varsayar ise sizin özürlü raporunuzun oranı % 42 değil, % 39 olur. Ancak alınan heyet raporunda bunun açıkça belirtilmesi gerekir. Bazen tabloya bakarak yanlış yazıldığı da oluyor, bu nedenle raporunuza dikkat edin. Bunun yanında yaşınız, kaza tarihinde belgelenebilir geliriniz, kaza tarihi, kaza tespit tutanağı (kusur dağılımı) olmaksızın bir hesap yapılamaz. Özelden bu bilgileri paylaşırsanız sizin için genel bir hesaplama yapabilirim.

Merhaba Gökhan Kahya;
    Öncelikle geçmiş olsun. Şimdiye kadar davanın sonucunu boşuna beklemişsiniz, kazadan bir yıl sonra alacağınız rapor ile müracaat edilebilirdi. Trafik Sigortasında karşı tarafın sigortasından tazminat alabilirsiniz. Erol Karaduma'ın da belirttği gibi dava açılması sadece süreci ciddi şekilde uzatıyor. En kısa sürede bir özürlü heyet raporu veren devlet hastanesinden raporunuzu alın ve bu rapor trafik kazasından kaynaklanan özürlülük oranınızı göstersin. Heyete giderken özellikle kazadan sonraki tüm tıbbi kayıtlarınızı yanınızda götürün ve herhangi bir eczaneden de ilaç ve tıbbi dökümlerini alıp gitmenizde fayda var. Heyet raporları oldukça sıkıntılıdır, derdinizi çok iyi şekilde anlatmanız gerekir. Birçok mağdur maalesef aldıkları raporlarda ciddi sıkıntılar olmaktadır. Aklınıza takılan diğer sorular için direkt olarak beni arayabilirsiniz.

Sinan Berkdemir
    RTB Uluslararası Hasar Danışmanlığı

Sayfa 11 / 83 İlkİlk ... 7891011121314152161 ... SonSon

Başlığın Etiketleri