Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    atmaca44 Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşat
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:35
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar;

1996 işe girişli 1977 doğumlu 3615 gün ssk + 15 ay bağkur (450 gün) hizmeti olan, raporsuz bir engelliyim. Sol gözüm hiç görmüyor ve askeri çürük raporum var. 8-10 yıl önceki rapor başvurumda %32 aldım, bir daha da üstüne gitmedim. Bu hafta göğüs rahatsızlığı için hastaneye gittiğimde, küçüklükten bronşit geçirip geçirmediğimi sordular, küçükken ağır bir bronşit geçirmiştim. Doktor çıkacak sonuçlara bakmak şartıyla bu orana %20 ilave edilebileceğini söyledi. Çıkacak sonuçlara göre tekrar heyete gireceğim ama şuanda bir işte çalışmıyorum. Mevzuatta çalışmayanlar yada serbest meslek erbabı olmayanlar faydalanamazlar diyor. Örneğin %90 özürlü raporu alması yüksek muhtemel bir kişi, ötv indiriminden faydalanmak istese ve bunun için işlem başlatsa, o zaman önce kendine bir iş bulması mı gerekiyor. Ötv indirimi bir vergi indirimi değilmidir. İlla asgari ücretli yada bağkurlu olmak mı şarttır. Mevzuata bakacak olursak, benim ya iş bulmam, yada işyeri açmam gerekiyor.
    Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar, yada başından geçenlerin fikri nedir. Saygılarla...

İlgili mevzuat (ivdb.gov.tr):

ENGELLİ İNDİRİMİ MÜRACAATLARINA İLİŞKİN BİLGİ NOTU
    1-Vergi indiriminden kimler faydalanabilir?
    ..................
    5- Halen çalışmayan engellilerin vergi indiriminden faydalanıp faydalanmayacağı.

Ücretlerden kesilen gelir vergisi indirimi sözkonusu olduğundan ÇALIŞMAYAN ENGELLİLER VERGİ İNDİRİMİ İÇİN BAŞVURAMAZLAR.

6-Bağ-kurlu engellilerin vergi indiriminden faydalanması

Serbest meslek erbabı veya basit usül mükellefiyeti olmayanlar faydalanamaz.

Üye
    umut2135 Avatarı

Gerçek Adı
    umut
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:57
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    3
    Blog Mesajları
    1

@atmaca44 bir tanıdığınız var ise 3.5 günlük sgk giriş gòstererek vergi indirimine baş vuru yapabilirsiniz.

Üye
    atmaca44 Avatarı

Gerçek Adı
    Kürşat
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:35
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten başka seçenek kalmıyor bu durumda. Acaba 3-5 gün yeterli olurmu, yoksa vergi indirimi sonuçlanana kadar çalışıyor görünmelimiyiz. Ortalama 2 ay falan sürüyor süreç.

Üye
    umut2135 Avatarı

Gerçek Adı
    umut
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:57
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    3
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    15 gün yeterli olur sgk giriş iniz in 2 günü başvuru yaparsınız