+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon
Toplam 29 mesajın 1-15 arasındakiler
Engellilerin ev dışına çıkarken karşılaştığı sorunlar ve çözüm seçenekleriniz..? [Araştırma]
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

ftmperge Engellilerin ev dışına çıkarken karşılaştığı sorunlar ve çözüm seçenekleriniz..? [Araştırma]

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    bir araştırma yapıyorum, konusu:
    1- engelli yaşlı ve hastaların, ev dışına çıkmak istediklerinde onlara kimler eşlık ediyor (kişinin ne kadar özürlü olduğu kız yada erkek olduğu da önemli değil)
    2- eşlik eden kimse yok ama ille de dışarı çıkmak gerekiyorsa ne yapıyorsunuz? belki iş görüşeceksin, arkadaşınla sohbet edeceksin, belki bir köfteciye gitmeyi çok istiyorsun yada turşucu, belki de sinemaya… nasıl çözüm buluyorsunuz?

yalnız, lütfen "çıkmıyorum" diye yazmayın. diğer aşamalarda sizin düşüncelerinize de ihtiyacımız olacak. ancak şimdilik bulunan çözümleri öğrenmek istiyorum.

Bu çalışmadan çıkacak sonuçlar size daha iyi bir yaşam için geri dönecek, inanın.

OturanBoğa

Evden çıkacağım zaman, fiziksel koşullarımdan dolayı mutlaka birilerinin yardımına ihtiyaç duyuyorum. Bu genellikle kardeşim oluyor. Kardeşim yoksa, kuzenim ya da annem olabiliyor. Ama hiç biri yoksa, çıkamıyorum evden!

Ayrıca yine fiziksel koşullarımdan dolayı toplu ulaşım araçlarını kullanmam mümkün değil. Kendi aracım da olmadığı için her seferinde taksi tutmak zorunda kalıyoruz. E bu da (hele İstanbul gibi bir yerde) ciddi bir mali güç gerektiriyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

Halil

Ben akülü sandalye kullanıyorum yaz aylarında köydeyim ve köydeki bir engelli şehirdeki engelliye göre daha avantajlı bence en azından kendi köyüm için bunu diyebilirim yolları asfalt ve düz bir araziye sahib tabi tirafik derdide yok...

Dışarı cıkacağım zaman kardeşim arabama binmeme yardımcı olur sonra gün boyu dağ bayır gezerim...

Şehire gitmem gerektiğinde kendi otomobilimizle ve yine kardeşimin yardımıyla gerçekleştiriyorum....

shukufe

ısıtmem cok agır oldugudan ben nasılsa kendı kendıme yetıyorum ama hastane gıbı doktorların cok mesgul oldugu hastalara kısıtlı zaman ayrılan yerlerde karsımdakı ısımı gorecekler ıcın bıraz zor olabılıyor benım ıcın sorun olmasada bazen guluyorum bazen utanıyorum
    oysa bıraz dıkkatle yavas konusarak anlatsalar bende guzel anlıyabılıyorum
    gecen bıraz tetkıkler vardı gıt gel ıyınıyetle yardımcı olsalarda son gıttıgımde mecburen kardesımı goturdum yanıma
    gorun ama oyle sevındılerkı muhatap olucagım doktorlar hastabakıcılar....

Yasaklı Üye
    Gerçek Adı
    Sölemem ki
    Son Giriş
    05.07-2013
    Saat
    08:40
    Yaşadığı Yer
    Lazimsa Sor

_MesuT_

Ben 1 sene öncesine kadar kendim arabamLa istedim yere gidebiLiyodum ama şu an yardımsız çıkamıyorum (Arabaya da :? )Bi işim oLdunda babamın şöförLüğünde ve yardımıyLa işLerimi haLLediyorum

Üye
    Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    17.04-2014
    Saat
    14:16
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Blog Mesajları
    14

Mediha

Maalesef bende her gün işe giderken babam yada erkek kardeşimin yardımıyla evden çıkıyorum. Şaslıyımki ailecek aynı yerde çalışıyoruz bu yüzden çok sorun olmuyor.
    Diğer zamanlarda dışarıda işim olduğu zaman yada gezmeye gittiğimizde kardeşlerim veya arkadaşlarımın yardımını alıyorum bende. tekerlekli sandalyede olduğum için kendi başıma bu mimari şartlarda gezmem mümkün değil maalesef hala. Toplu taşıma araçlarını kullanmıyorum bende küçük yerde yaşadığım için ve kendi arabam yok ama, geneldede arkadaslarımın aracı olduğu için bu yönde henüz zorluk yaşamadım..

ismayil

Ben kısaca bir günümü anlatayım, ki bu gün hemen hemen tamamıyla yardımsız geçiyor. Bu arada ben T8 complet paraplejiye sahibim. Evimde yalnız yaşıyorum. Ailem ayrı, yan binada yaşıyor ve bu benim tercihim.
    Sabah yataktan kalktığımda önce çay suyunu ve yumurtamı ocağa koyup sonra banyoya geçiyorum. Giyinme ve banyo işlerinde yardım almıyorum. Kahvaltıdan sonra sabah en geç 8 30 da işe gitmek için evden çıkıyorum. İskemlemi arabaya geçtikten sonra garajda olduğu yerde bırakıyorum. İşyerine vardığımda oradaki personelimiz işyerindeki iskemlemi yanıma getiriyor. İskemleden arabaya geçişi de yardımsız yapıyorum. Öğleye kadar 50 60 kadar hasta muayene ediyorum. Öğleyin işyerinde kalıyorum ama bazen alışveriş için öğle zamanını kullanıyorum.
    Akşam üzeri saat 4 den sonra eve geldiğimde hemen kendimi hemen yatağa atıyorum. Saat kadar eğer gelen giden olmazsa uzanmak istiyorum. Saat 8 gibi kalkıyorum ve bu arada ailem (annemler)'in geirdiği yemeği fazla beğenmezsem ki bazen olabiliyor neler yapabilirim diye düşünüp bişeyler hazırlıyorum. sonra çayımı içip biraz daha zaman geçirdikten sonra gene yatağa geçip oyalanıyorum. Büyük banyoyu akşam yapıyorum. Bazen ertesi gün kullanacağım elbiseleri ütülüyorum.
    Tüm bu işlerde yardım almıyorum..

Üye
    Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    22:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Blog Mesajları
    7

kuyucak

tekerlekli sandalye kullanan birisiyim ve kendi otomobilim var...Hiç bir şekilde
    ayakta duramıyorum ...Çocuk felci benim engel nedenim ve iki ayakta mort...

Tek başa çıkamadığım sorunum var : Oda merdivenler...Onun dışında hemen her
    şeyin bi şekilde çözümünü buldum...Evim asansörlü, eski çalıştığım iş yeride engellilere uygun dizayn edilmişti (turistik olduğundan, benim için değil), gidip gelme, banyo,tuvalet sorunum hiç olmadı zaten..tekerlekli sandalyemi, otoma rahat indirip bindirebilirim...Yaşam tarzımıda merdivensiz yerlere endeksledim...
    Çarşı alışverişi, pazar alışverişi dahil herşeyi kendim yapabilirim..İsmayil gibi
    Denizli kökenliyim bende, suyundanmıdır bilmem ama daha bir özgür yapılı arkadaşlar biliyorum oradan çıkan...(İsmayil orada çalışan/yaşayan Cihan diye
    bir doktor arkadaşım daha var)..Bekar öğrenci iken çamaşır, bulaşık ve yemek
    dahil herşeyi yapmakla başladık biz hayata...

Ahh, birde kumda giden sandalye icat etsem...

shukufe

kuyucak abım yasam savasında basarıların ıcın hayranım
    tekerleklı sandalyle hıc alakam olmadı yanı bılmıyorum hıc malzeme mekanık bılgısı olan bır atelyeye tekerleklı sandalyenızın tekerleklerıne soyle 25 30 cm lık hafıf bır malzemeyı saglamca monte edılıp kolayca sokulur sekılde bır aparat yaptırmayı dusundunuzmu
    kumda rahat gıder herhalde guzel bır sekılde tasarlanırsa
    sızın gıbı nazık bır bey o kadar yer kapamak ıstemıyorum kumsalda dıyebılır
    ıkı ayagının ustunde zıp zıp zıplayanların dunyasında sızde o kadar bır hakkı kendınıze cok gormeyın

ftmperge

kuyucak, kumda giden vede denize girmeyi sağlayan tekerlekli sandalye var

Üye
    Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    22:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Blog Mesajları
    7

kuyucak

Nerede bulabileceğimiz, nasıl bulabileceğimiz, kaça bulabileceğimiz hakkında bilgi
    vermekte sana verdiğimiz bilgilerin karşılığı olsun...Yoksa üste bi şeyler dahamı
    istiyorsun?

LaiLa

Bende de çocuk felci var,çalışan birisiyim aslında her işimi rahatlıkla yapabiliyorum ama babam emekli olduğu için beni iş yerime getirip götürüyor bunu kendisi yapmak istiyor bende hayır demiyorum çok yoğun ve çoğunlukla ayakta yapmak zorunda olduğum işlerimden yorulduğum için babamın beni getirip götürmesi aslında işimede geliyor..Bu yıl kısmet olursa arabamı artık alıyorum sonunda ikna ettim canım babacığımı
    Genelde çarşı işlerimi ödemelerim falan varsa kardeşlerim yada babam hallediyor.Yalnızda çıkabiliyorum sorun olmuyor belli bir düzenim olduğu için iş çıkışında akşamlarıda arkadaşlarım geliyor onlarla sinema kafe yada ev oturmalarım oluyor bazen kendimi çok rutinleşmiş gibi görsemde aslında tam hayatın içinde olduğumuda biliyorum..

bLaCkRaCe

Evden çıkarken karşıLaşmadıqımız fizikseL ve mimari sorunLar oLsaydı eqer ßaşLık,daha az yazı yazıLırdı.

ßen ßuqün akraßama qidecektim kucakta taşınmaktan,qittiqim evde aynı odada çakıLı kaLmaktan sıkıLacaqım için qitmemeyi yeqLedim.(tekerlekli sandaLyemi daireye taşımıyoruz)

Ah istanßuL trafiqinde caßası.
    ßir insan ßedenseL enqeLLi oLupta ßaşkasına muhtaç kaLmasın ßu şehirde en kötü yüzünü qösteriyor hep.

Üye
    Gerçek Adı
    ali kemal cengiz
    Son Giriş
    16.12-2013
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    bodrum

kawasaki

bende tekerlekli sandalyeye malesef mahkümum evin giriş cıkışlarına gerekli rampaları yaptırdım nişanlımın yardımıyla atv yani dört tekerli motosikletime binim işyerlerime gidiyorum evde ve iş yerlerimde ayrı ayrı tekerlekli sandalyelerim var o yuzden gidis geliş lerim de hiç sıkıntım olmuyor gezecegim zamanda bazı zaman arabamla cogu zamanda atv le istediğim yere gidiyorum bu foruma yazmamın en büyük sebebide atv motosikletinin bizim gibiler için kolaylıgıdır samimiyetle söyluyorum atv motosikletinin bize sagladıgı kolaylık ne arabada nede akülü sandalyede var istediginiz yere giriyor istediginiz kaldırımdan rahatlıkla geciyor park sorunu yok yakıt arabaya göre cok daha tasaruflu ve aynı zamanda aparat yapılıp yanınınızda tekerlekli sandalyeyide taşıyabileceginiz bir araç kısacası tüm benim durumumdaki arkadaşlara tavsiye edebileceğim çok kullanışlı bir dört tekerlekli motosiklet saygılarımla.

Vefat Etti
    Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    14:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz

bayke

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    internet sayesinde neredeyse tüm alışverişimi netten yapıyorum.
    değil köfte ekmek, kokoreç, midye tava, rakı bira bile adresime teslim
    geliyor.(eve alkol sevkiyatı yasaklandı ama herzaman yasakları delen birileri bulunuyor)
    bi de rakı muhabbetine ekabir adam servisi olsa bu internet tadından yenmicek valla.
    şimdilik
    http://www.mercanabi.com
    ile idare ediyorum. bazen muhabbeti bayıyo ama hiç yoktan iyidir
    yalnız içmeyi sevmeyenlere tavsiye ederim
    otomobilim var ama yalnız çıkmıyorum. kardeşlerim veya yeğenlerimle çıkıyorum.
    illaki ve mutlaka bi yere yalnız gitmem gerekiyorsa maallemizin korsan taksicisini
    çağırıyorum. çünkü adam bana, ben ona alıştım. kolumu şöyle tut, bacamı şöyle kaldır,
    t.sandalyeyi şöyle monte et vs vs gibi teknik bilgileri her seferinde açıklamak gibi
    bi angaryadan kurtuluyorum. duraktan legal taksi çağırmak durumunda olan arkadaşlara da
    tavsiye ederim. bir iki saat öncesinden haber verip her seferinde aynı şöförü isteyin.
    üç servisden sonra kanka oluyorsunuz zaten ara sıra da cebine 5-10 ytl extra koyun
    kebap.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye