alisveris.engelliler.biz | Tekerlekli sandalye, akülü sandalye, çocuk ürünleri vb. tüm şey Engelliler.Biz alışveriş sitemizde
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Tiroit kanseri ve Diyabet hastasıyım. Malulen emekli olabilir miyim?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

sevil_ Tiroit kanseri ve Diyabet hastasıyım. Malulen emekli olabilir miyim?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Merhabalar
    Cetveli inceledim, ama net anlayamadım. Bilgi ve fikirlerinize ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Tiroid kanserinden iki kez op. oldum. Bir adet paratiroid hormonum alınmış. Tip2 diabetim var. Bunlar cetvele göre endokrine giriyor.
    Diğer yandan paratiroidin alınması, sürekli tiroid ilacı kullanmam sebepleriyle kemik erimesi başlamış, Lipit depolanması var bunlar metabolizmaya giriyor
    ortopedi ve hafif astım sorunlarım da var ama dış görünüşte hiç bir şeyim yok.

Cetvele göre; malülen emeklilik için sadece bir hastalıktan %60 oranında rapor gerektiği yazılıyor burada. cetvelin "O.DİĞER" KISMININ 3. maddeside birden fazla hastalığı olanlar tanımlanıyor.
    Dizlerimde ki sorun sebebiyle uzun süre sandalyede oturamıyorum ağrı yapıyor. Şeker zaman zaman görüşümü engelliyor. Yani ben kendimi çalışabilecek durumda görmüyorum.

şu an isteğe bağlı ödüyorum. 1991 öncesi ssk lıyım. sizlerden ricam öneri ve fikirleriniz. malulen emeklilik veya erken emeklilik şansım nedir. hiç raporum yok. Malülen emeklilik tercih ederim zira uzun süre ödeme yaptığımda ssk değil bağkur sigortalısı statüsüne gireceğim.

Raman72

Allah(c.c)Hazretleri size acil şifalar versin.Acılarınızı azaltsın.Sorunuza gelince;
    Malulen emekli olabilmenin kriterleri;%60 işgücü kaybı,10 yıl hizmet ve 1800 prim günü,bakıma muhtaçsanız hizmet yılına bakılmadan 1800 prim günü,daha önce maluliyet derecesinde engelli olmamak.Maluliyet için daha önce tüm hastalıklar değerlendirilerek,toplam değer rapora yazılıyordu.Yasada yapılan değişiklikle,ne kadar hastalığınız olursa olsun,tek hastalık üzerinden değerlendirilme yapılmakta.
    Maluliyet şartlarınızın oluşmaması durumunda,vergi indirimli rapor için vergi dairesine başvurun.Olumlu rapor almanız durumunda erken emeklilikten faydalanacaksınız.Yararlanacağınız erken emeklilik hakları işe giriş tarihi,engellilik dereceniz ve yatırdığınız prim oranlarına göre değerlendirilecektir.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

sevil_

Allah sizden razı olsun Raman..

Öğrenmek istediğim.Arıza/hastalık cetvelinin son maddesinde "birden çok hastalık durumu halinde ve tedaviye rağmen çalışma durumunun bulunmadığı durumlarda" diyor. Buna göre;
    -Birden çok hastalığın da değerlendirilmesi gerekmiyor mu? Burada benim atladığım bir şey mi var?
    -Şu an çalışmıyorum vergi indiriminde yararlanabilmek için çalışıyor olmak zorunluluğu var mı?
    -% 40 alınacak bir raporla vergi indirimi almadan, erken emeklilik şartları oluşur mu?
    -özürlülük ölçüt oranları yeni yasasına göre; yüzde olarak 40-40-20-20 oranlarında özürlü sayılan birinin, tek hastalığının değerlendirilerk % 40 oranında rapor verilmesi hukuki açıdan nasıl yasal olur?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.. HAYIRLI KANDİLLER....

OturanBoğa

Sevil hanım, dikat çektiğiniz gibi, yüzde 60 olmasa da çalışamayacak durumda olduğu kurum sağlık kurulu raporuyla onanırsa, malulen emeklilik de mümkün tabii. Ama bu konuda kurum çok çok ketum davranacaktır. Zor da olsa bi ihtimaldir tabii.

Onun dışında, yani malulen emekli olamazsanız da vergi indirim hakkı elde ederek erken emeklilikten yararlanmanız mümkün.

İşgücü kaybı cetveline göre işgücü kaybına neden olan tüm sakatlıklar/hastalıklar tek tek tespit edilir. Sonra bunlar bir formül ile (http://www.engelliler.biz/forum/sagl...tml#post218924) toplanır ve toplam işgücü kaybı oranı bulunur.
    Bu oranın kaç olduğuna (daha doğrusu rapora karşılık kaçıncı dereceden vergi indirim hakkı elde edildiğine) ve ilk sigortalı olunan tarihe göre değişir emeklilik koşulları (?).

Vergi indirim hakkına başvurmak için çalışıyopr olmak lazım diye biliyorum. 3 gün de olsa çalışıyorken başvurmalısınız... Sizi hastaneye sevk ederler vsçvsç Sonuç 3-5 ay içinde işyerinize yazılı olarak bildirilir. Ayrıca siz de defterdarlığa gidip sorarak öğrenebilirsiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

OturanBoğa

Formülü uyarladım, dilerim yanlış olmaz:

40 - 40 - 20 - 20

100 - 40 = 60
    60 x 40 = 2400
    2400 / 100 = 24

40 + 24 = 64

100 - 64 = 36
    36 x 20 = 720
    720 / 100 = 7,2

64 + 7,2 = 71,6

100 - 71,6 = 28,4
    28,4 x 20 = 568
    568 / 100 = 5,6

71,6 + 5,6 = 77,2 (bu da 2. dereceden vergi indirim hakkı elde etmeniz demek)
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

sevil_

Detaylı bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum Sayın OturanBoğa,

_yigit_

bu konuda bir şey sormak istiyorum bilgisi olan varsa ve cevaplarsa memnun olurum... ben tiroid kanseri hastasıyım ancak tiroidin tamamı alındı ve 3 tane günde tefor kullanıyorum bi defa ameliyat oldum bidefada iyot tedavisi aldım benim herhengi bir vergi, indirim yada emeklilik hakkım olabilirmi??? şimdiden teşekkürler

OturanBoğa

Cetvelde ilgili bölüm şöyle:
    C- Tiroid hastalıkları
    a- Guatrlar (Nodüler, diffüz, multinodüler, toksikve toksik olmayan) subakut tiroiditler
    1-Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış veya iyileşmiş %0
    2- Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap veren.) %10
    3- Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap vermeyen veya günlük 400 mikrogram ve daha fazla tiroksin gerektirenler) %40

b- Kretinizm %20
    c- Doğuştan iyot eksikliği sendromu %20
    d- İyot eksikliğine bağlı diğer tiroid bezi bozuklukları ve benzer durumlar %0
    e- Tirotoksikoz (komplikasyonsuz) %10
    f- Tiroidektomi (Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış, Ca dışı nedenler) %0

ayse1981 troid kanserinden rapor özür oranı raporu alabilen varmı

troid kanserinden rapor özür oranı raporu alabilen varmı? Birkaç gün sonra bende rapor almak için uğraşcam. yardımcı olurmusunuz.

_yigit_;

rapor alabildinizmii

ayse1981

henüz gidemedim. rapor alan yok sanırım

byprogramer

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    ben tiroid kanseri tanısıyla İzmirde eğitim ve araştırma hastanesinde ameliyat oldum ve rapor içinde bu hastaneye gittim ;
    onkoloji %80
    Kalıcı Hipotidoidi için endokrin %10
    sol ayağımda yanık olduğu için plastik cerrahi %5
    astım için göğüs %20
    birde dahiliye tansiyon için puan yazmadılar ama 14 ve üzeri tansiyon diye açıklama eklediler puanlamayı branş doktorları bu şekilde yaptılar ancak heyete girdiğimde doktorlar hiç birşey demedi sonucu sgk dan alacağımı söylediler şimdide sgk yı arıyorum bölge sağlık kurulunda diyorlar bi sonuç yok yani sonucum nezaman gelir 9 ekimde sgk bölge sağlık kuruluna göndermiş
    allah herkesse şifa versin

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye