Sayfa 7 / 53 İlkİlk ... 3456789101117 ... SonSon
Toplam 781 mesajın 91-105 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    xugol Avatarı

Son Giriş
    28.03-2013
    Saat
    03:24
    Yaşadığı Yer
    İzmir

xugol

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar, aylardır bende bu konuyu araştırıyorum arada bu forumada denk geliyordum ama konuya cevap verimi pek yoktu..Bugün baktım baya hareketlenmiş benimde nacizane bir kaç sorum var umarım cevaplarsınız..

Boy uzatma ameliyatlarında ortalama ayağa kalkma süresi ne kadardır ?

Boy uzatalım derken kısalma riskimiz varmı ? Aynı şekilde ölüm vb. riskler mevcutmu ?

En fazla kaç cm uzayabiliyoruz ?

Doktorlar cücelik vb. hastalık olmasa dahi bir insanı sırf kendi istediği için boyunu uzatıyormu ?

SonundaKostu dostum acaba sen ameliyatı ne kadara oldun bunuda yanıtlarsan memnun olurum..

Üye
    rayc Avatarı

Son Giriş
    25.01-2015
    Saat
    16:03
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi

rayc

SonundaKostu,

Evet, bilgi alisverisi cok keyifli oluyor gercekten Dr. Paley'nin fiyatlarini yazsam gunah mi olur diye dusunuyorum acikcasi, ama ozel bir bilgi olmadigi icin yazayim. Femur uzatma 65,000 dolar (117,000 tl) , tibia uzatma 75,000 dolar (135,000 lira). Bahcende petrol cikmadigi surece bu parayi kozmetik bir ameliyata vermek hakikaten yazik gunah. Dunyada ihtiyac sahibi o kadar insan var. "Sunu yaptin da ne oldu, boyun mu uzadi?" diye bir deyimimiz var ya hani, tam buraya uyuyor Bu kadar parayi gider ihtiyac sahibine verir kendini daha iyi hissedersin.. Ustelik ben daha 21 yasindayim. Kendim kazanmadigim bir parayi -bu miktarda ise ustelik- boyle bir amac icin kullanamam. Iste bu yuzden LON/LATN veya external fiksator diyorum. Cok daha hesapli olacagina eminim. Muharrem Inan hocaya da web sitesinden yazayim, hatirlattigin icin tesekkur ederim. Bu arada nacizane fikrim, acikcasi bacakta iz kalip kalmayacagini soran arkadaslara cok sasiriyorum. Bacaginiz kirilacak, yurumeyi yeni bastan ogreneceksiniz, vucut agirlik merkezi, denge gibi meseleler var.. Bacakta kalan izlerin ne onemi var ki bunlarin yaninda? Ben cocukken bisikletten dusmustum, izi hala duruyor. Iz kalsa ne olur ki?

xugol'un sorusuna da cevap vereyim,

Her ameliyatin riski vardir. Anestezinin bile riski var. Ama bugune kadar kozmetik uzatma yaptigi icin olen kimseyi duymadim. Sakat kalan maalesef var. Mesela su an dizini 90 detecelik aciyla kiramadigi icin ekstra ameliyat geciren ve bunu duzeltelim derken diz kapagi kirilan bir hasta biliyorum. Ukrayna'da bir bacagi digerinden 2 cm kisa kalan Isvecli bir hastayla da gorusuyorum, su anda Kanada'da tedavi goruyor, basina gelenlerden dolayi morali cok bozuk, cok sinirli. Iran'da ameliyat gecirip basina felaket gelen var. Fat embolism (pihtilasma) gibi riskler var. Olume kadar goturur. Zaten bu yuzden femur ile tibia'nin ayni anda uzatilmasi asla tavsiye edilmiyor. Iki ameliyat olacaklar once femur veya tibia'dan baslayip, iki ameliyat arasinda belli basli (en az 6 ay diyor cogu kisi, ama degiskenlik gosterebilir) bir "ara", bir iyilesme suresi veriyorlar. Non-union (kemiklerin kaynamamasi) gibi riskler var. Bone grafting gibi mudahaleler gerekebiliyor. Tibia'sini uzatan hastalara asilotenotomi (asil tendonunun uzatilmasi) gerekebiliyor. SonundaKostu, Muharrem hocaya Exogen 4000 cihazini sorabilirsin. Bazi doktorlar bacaga kok hucre enjeksiyonu da yapiyor cabuk iyilesme icin.

En fazla kac cm uzayabiliyoruz? En az riski almak istiyorsak femur 5 cm, tibia 5 cm. Toplam 10 cm. Biraz daha -orta- risk almayi goze alirsak bolge basina 7,5-8 cm. Yani toplamda 15-16 cm. Bu limiti gecenler var, mesela Cin'de sadece tibia bolgesini 14 cm uzatan Dong Mei diye bir kiz biliyorum. Peki tavsiye edilir mi, asla. Kemik uzar ama etrafini cevreleyen yumusak doku ve sinir hucrelerini de goze katmak gerekiyor. Kozmetik olarak maksimum 15-16 cm diyelim. Akondroplasi (cucelik) hastalarinda daha cok uzatma yapildigi oluyor.

Doktorlar herhangi bir hastalik olmamasina ragmen, sirf kozmetik amacli boy uzatir mi? Bazilari uzatiyor, bazilari kabul etmiyor. Uzatsalar bile herkesi kabul etmezler. Hastanin psikolojik olarak uygun durumda olmasi gerekiyor. Bazi doktorlar boy siniri koyup ornegin 1,75 cm ustundekileri kabul etmiyor. Sinir koymadan kabul edenler de var. Etik bir doktor her zaman hastayi vazgecirmeye calisir. Cunku insanlar bu ameliyatin tereyagindan kil ceker gibi kolay olacagini zannediyor. Bu dogru degil..

Boyunu uzatanlar oldugu gibi cok uzun oldugunu dusunup kisaltanlar da var. Bunu genellikle kadinlar yapiyor.. Ortalama ayaga kalkma suresi metoda gore degisiyor.

Üye
    xugol Avatarı

Son Giriş
    28.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir

xugol

verdiginiz cevaplar için teşekkür ederim rayc...

benim için 10 cm uzatma gayet yeterli olur fazla risk almaya gerek yok..

Türkiyedeki bu işi en sağlam ve en uygun fiyata hangi doktora yaptırabilirim ? Kemiklerim özellikle ayak son derece kalınlar, hatta aile içinde bazen takılanlar bile olur bu yüzden Bu bana - yöndemi yoksa + yöndemi fayda getirir ?

Gerçekten bu konuda bilgi paylaşımı harika, verdiğiniz cevaplar ve yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim..

Üye
    SonundaKostu Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Aralı
    Son Giriş
    01.07-2015
    Saat
    09:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

SonundaKostu

aman arkadaşlar. kabul edilebilir sınırda olanlar sakın şansını zorlamasın. bu kolay bir ameliyat değil sonuçta. bakın ben ameliyat oldum. gerçekten zorlu bir süreç.
    Bugün inanılmaz bir şeye şahit oldum ve Allah'a şükür ettim. Çünkü ben şanslıymışım ve bana bu Tübitak ödüllü smart correction kullanıldı. Daha önce bahsettiğim bir bayan vardır hatırlarsanız. Ona da spider frame diye çakma bir mal kullanılmış bu ihale işleri nedeni ile. Kız aylarca perişan olmuştu ve düzeltmeye çalışıyorlardı ve yeniden ameliyat edilmek zorunda kaldı bugün ve onada benim bacaklarıma takılan smart correction takıldı. Umarım şimdi şifa bulur. İnsanın karşısına istemediği aksilikler çıkabiliyor hepimizin gördüğü üzere. Ama lütfen bildiğiniz herkese söyleyin. bu spider frame denen çakma aletten uzak dursunlar. bu kız sanırım şikayet edecek onları sağlık bakanlığına ama adamlar para verip çözerlerse başkaları yanmasınlar. bizler bu adamların para hırsına alet edilecek bir kitle değiliz ve en iyisine layık olduğumuzu düşünüyorum. Tekrar çok şükür diyorum şanslı olduğum için ve bu smart correction ı geliştiren adamlara ve doktorlarıma teşekkür ediyorum.

Üye
    rayc Avatarı

Son Giriş
    25.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi

rayc

Hanimefendinin ilk tedavisinde Spider Frame'i kullanan kim, Alman Hastanesi mi yoksa baska bir hastane mi? Kimleri sikayet edecek, bu konuda bizi bilgilendirebilir misin? Eger dedigin gibi bu "cakma" veya guvenilir olmayan fiksatoru gelistiren sirketi sikayet edecekse, guvenilir olmayan bir aleti kullanan hastane ne kadar guvenli olabilir?

Üye
    SonundaKostu Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Aralı
    Son Giriş
    01.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

SonundaKostu

Bakırköy'de ameliyat olmuş ilk kez. Bu arkadaşın ailesi şikayet edecek.
    İşin garip tarafı da bu zaten. Bu sistemin çalışmasından emin olmadan önce bir hekimin kullanması veya hastanenin alması da büyük bir sorun.
    Umarım arkadaşımızın bu kötü tecrübesi birilerine ders olur ve bu adamlara cezasını verirler. Kızcağızın çektiği acıyı görünce insanın içinden bu spider frame denen şeyi üretenlere hakaret etmek geliyor.

Neyseki bu platform var ve Rayc gibi arkadaşlaral tecrübe ve gözlem paylaşımında bulunabiliyoruz. Boy uzatma konusunda yazdıkların sayesinde sırf ben iki kişi tanıyorum aldığı bilgilerden dolayı mutlu olan.

Üye
    ramazanb Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan baykal
    Son Giriş
    11.03-2013
    Saat
    19:10
    Yaşadığı Yer
    uşak

ramazanb

hocam sizinle birebir konusmak isterim görüşmek isterim münkün mü acabaa

Üye
    matemrengi Avatarı

Gerçek Adı
    zikri
    Son Giriş
    19.03-2013
    Saat
    20:02
    Yaşadığı Yer
    Konya

matemrengi iz

sewal;

sewal arkadaşım kafana iz konusunu takma iz konusu en snraki iş izden önce cok daha öenmli konular var.dizin bükülmüyor mesela eskiisi gibi esnek olmuyor gerçi bu uzatmaya bağlı ama sonucta ameliyat oluyorsun uzayan yerde kan dolaşım bozukluğu oluyor odem oluyor hadi bunlar zamanla geçiyor da diz bükülmemesi cok öenmli.kısıtlı kalıyorsun rahat olmuyor.ben 1.65 boyunda yada daha uzun arkadaşların estetik olarak bu ameliaytı olmalarını tavsiye etmiyorum çok ağır ve zahmetli bir iş sabırlı iradeli ve psikolojinizin güçlü olması gerekiyor.ama kemiklerdeki eğrilikten kaynaklanan bir düzeltmeye bağlı eğrilik yada bacağın biri kısa kalması gibi söz konusu ise olun derim çünkü eğri bacak hem dizleri hem kalçayı deforme ediyor

Üye
    sunlight Avatarı

Son Giriş
    06.05-2014
    Saat
    21:17
    Yaşadığı Yer
    istanbul

sunlight

Sevgili rayc bastan sona butun yazdiklarinizi okudum.Oncelikle verdiginiz bilgiler simdiye dek forumlarda vs. yerlerde okuduklarimin en detayli ve iyisi gercekten. Bu acidan bizlerle paylasimda bulundugunuz icin tesekkur ediyorum. Ayrica dilerim hakkinizda en hayirli olan doktorla karsilasir ve basarili bir ameliyat gecirirsiniz.

Bununla birlikte ameliyati dusunen birisi olarakbenim de kafami kurcalayan seyler var. Uzatma sonlandirildiktan, tedavi bittikten sonra, uzatma icin kullanilan aksamlar bacagin icinde mi kaliyor omurboyu? (Kalan parcalar sanirim metaldendir, zira biodegradable olsa uzama surecinde cozunurdu) Eger metalse bunun ileride romatizmal bir hastaliga sebep olup olmayacagi ile ilgili herhangi bir duyumunuz var mi? Bir de biliyorsunuz kalp vucutta pompa islevinde ve senelerce belli bir yukseklige kan pompaliyor.Ve bu yukseklik degistikten sonra ister istemez herhangi bir kalp hastaliginin ortaya cikmasi soz konusu olabilir mi? Son olarak da bacak uzunlugunun degismesi guzel fakat bacak uzadiktan sonra boya gore kollar kisa kalmis olmayacak mi? Kollara da uzatma yapilmasi soz konusu olabiliyor mu? Cok detayli arastirma yaptiginiz icin, belki duyum almissinizdir diye bunlari size soruyorum. Cevaplarsaniz cok sevinirim.

Üye
    SonundaKostu Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Aralı
    Son Giriş
    01.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

SonundaKostu

Merhaba sunlight

uzatma ve düzeltme ameliyatlarından sonra bütün implantları çıkarıyorlar. Özellikle uzatma çivisini geri çıkarma ameliyatını yapmayı kabul eden bir taahhüt verirsen yapıyorlar. Buradaki arkadaşlardan birinde uzatma çivisi var ve onlar bu taahhüdü verdiler.

Bu arada ben bu hafta taburcu oluyorum ve düzeltme işlemi bir hafta sonra bitecek. Umarım herşey şuana kadar olduğu gibi iyi gider. Gözle görülür bir düzelme oldu ve bu inanılmaz mutlu ediyor beni. Yaza güzel gireceğim.

Daha önce bahsettiğim bayan arkadaşın ameliyatında Spider Frame denen aleti söktüler ve bendeki Smart Correction 'dan taktılar. İnanılması zor bir durum ama böyle iki hasta daha geldi bu hafta ameliyat için. Spider Frame denilen alet bir türlü eğriliklerini düzeltememiş ve bu yüzden bir kez daha ameliyat oluyor insanlar. İlk arkadaşın ailesi Sağlık Bakanlığı'na şikayet ettiler bu ürünü. Bakalım yeni gelen arkadaşlar neler yapacak ama içimiz buruluyor bu hali görünce. Para kazanmak için bu kadar insanın ahını almak nasıl bir duygu olabilir bilmiyorum. Tasarımmed diye bir firmaymış bu çalışmayan Spider Frame'i üreten ve söyledikleri tek cevap ise halledeceğiz, düzeltmeye çalışıyoruz demek. Yeni satışlar yapmaya da devam ediyormuş bu insanlar ve birilerinin bunlara dur demesi gerekli sanırım.

Üye
    rayc Avatarı

Son Giriş
    25.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi

rayc

Sevgili sunlight,Albizzia, Betzbone veya PRECICE gibi internal (icten) metodlarda uzatma tamamlandiktan sonra kemik iyilesmeye (konsolide olma evresi) birakiliyor. Bu surecte cihaz iceride kalmaya devam ediyor. Alman Dr.Betz bazen hastanin arzusuna gore icerideki cihazi titanyum baska bir cihazla degistirebiliyor (PRECICE titanyum, Betzbone ise celikten yapilan cihazlar). Cihaz bazen 1-2 yil daha bacakta kalabiliyor. Kemik iyilestikten sonra hasta cihazi hissetmiyor bile zaten. Normal hayatiniza devam ediyorsunuz. Tabii belli bir sure gectikten sonra doktora geri donuyorsunuz ve bacaginizdaki cihaz nihayet son bir ameliyatla cikartiliyor. Bu ne yazik ki outpatient surgery kapsaminda ve doktorlar ekstra bir bedel istiyor. Benim gorusmeye gittiigim doktorda sirf bu "cihazi cikarma" ameliyati 15 bin dolardi. Ote yandan, external (distan) yontemlerde, ornegin klasik Ilizarov external fiksatorlerinde boyle bir durum yok. Civiler kemik iyilesince cikiyor ve kemigin icinde bir sey olmuyor. Bu yuzden external yontem deniyor nitekim. Kol uzatmayi sormussunuz, mumkun ve yapilan bir sey. Fakat kozmetik olarak yaptiran kimseyi bilmiyorum. Genellikle kol uzunlugu esitsizliklerinde, tibbi gereklilik olarak yapilir. Bacak uzatma ameliyati olan birinin oranim bozulmasin diye dusunerek yaptiracagi bir sey degil pek acikcasi.

Üye
    rayc Avatarı

Son Giriş
    25.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi

rayc

Dr. Muharrem Inan ve Dr. Mehmet Kocaoglu ile e-posta yoluyla iletisim kurdum. Ikisi de cok kiymetli hocalar. Dr. Mehmet Bey civi ile uzatma (LON) yontemini kullaniyormus. Insallah yazin memlekete dondugum zaman iki doktorla da gorusup nihai kararimi verecegim. Ameliyati Turkiye'de olmamak icin bir sebep gormuyorum.

Üye
    xugol Avatarı

Son Giriş
    28.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir

xugol

rayc;

ameliyatlarda ortalama masraf ne kadar çıkıyor acaba ?

Tek ameliyatla 15 santim uzamak mümkün - Posta

bu doktor hakkında hiç duyum aldınızmı ? sanırım kendisi çivi ile uzatma yapıyor..Söylediğine göre normal şartlar için 10 santim uzatabiliyormuş..

Üye
    balgiz Avatarı

Gerçek Adı
    meryem
    Son Giriş
    08.04-2013
    Saat
    08:43
    Yaşadığı Yer
    iran-tabriz

balgiz

meraba ben meryem irandan(tebriz). boyum 160 ama uzatmak istyorum bana rehberlik edemisiniz? kotu turkcem icin uzur dilerim.

thereya01

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    neden maddi açıdan bir bilgi vermiyorsunuz ? ssk karşılıyormu?

Sayfa 7 / 53 İlkİlk ... 3456789101117 ... SonSon