Sayfa 5 / 53 İlkİlk 12345678915 ... SonSon
Toplam 781 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    rayc Avatarı

Son Giriş
    25.01-2015
    Saat
    16:03
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi

rayc

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bacibey merhaba,

Boyum 1.67 civarinda. Once femur (uyluk kemigi/dizin ustu), ardindan tibia-fibula (kaval kemigi/dizin alti) olmak uzere iki ameliyat gecirecegim. 16-20 cm arasinda uzama hedefliyorum. Prosedur sonuclandiginda 1.83-1.87 cm arasinda olacagim. Hayatimin yaklasik iki senesini bunun icin ayirdim. Kendimi fiziksel ve zihinsel olarak (tekerlekli sandalyede yasamaya) hazirladim. Vaktim var, okulu erken bitirdim, para biriktirdim. Gordugunuz gibi ben duygusal yaklasimda bulunmayi sevmeyen, hedefe dayali bir insanim. Cesaretli olduguma katilmakla beraber, insallah bunu deli cesareti olarak degerlendirip beni kirmaz, veya beni yargilamazsiniz. Kendimce hakli sebeplerim var ve acikcasi kendimi hesap vermek zorunda hissetmiyorum. "Cesaret" veya "korku" dediginiz sey ince bir cizgidir, bunu ayiran da konu hakkinda bilgi sahibi olmaktir. Ben kendi arastirmami yaptigim, ve kafamda butun islemin muhakemesini yaptigim icin icim son derece rahat. Bicak altina yatmak riskli, katiliyorum, ama sokakta yurumek de oyle. "Ikisi ayni sey mi canim sen de" dediginizi duyar gibiyim - ama sunu bilmenizi isterim ki, ben bunu yalnizca "estetik" olarak degil, aslinda ihtiyac duydugum icin yapiyorum.

Size ilginc bir anektod anlatayim, Amerika'daki doktor bahsetmisti. Ofisine Hollandali bir adam geliyor. Hollandalilar dunyanin en yuksek boy ortalamasina sahip milletidir bu arada. Adamin boyu 1.80 civarinda, doktorla ayni. "Kisayim ve ameliyat olmak istiyorum" diyor adam (yuh be arkadas). Doktor sasiriyor tabii, adam dogru psikologa... Psikolog sonucta adamin 1.65'lik adamlarla ayni sorundan muzdarip oldugunu soyluyor - "height dysphoria". Bu bicakla giderilen psikolojik bir sorun. Ben bu ameliyati olmazsam kendime de, baskalarina da zarar verecegim. Beni istediginiz kadar yargilayabilirsiniz aslinda. Cunku su anki hayatimda da kisa bir erkek olarak taninmadan yargilaniyor, ayrimciliga ugruyorum. Ustelik elimde hic olmamasina ragmen, secemedigim bir ozellik olan boyum yuzunden. Baska insanlari degistiremeyecek kadar yorgunum. Kendimi degistirmekten baska carem yok. Cesaret, caresizlikten de gelir. Hayat boyu canim yanacagina, veya sevdiklerimin canini yakacagima, gider doktora bacagimi kirdiririm daha iyi. Hayir, zerre korkmuyorum.

Yine de size bir noktada katilacagim Bacibey - bu islem burun yaptirmaya benzemez. Aylar suren bir sabir ve dayaniklilik gerektiriyor. Bu ameliyat herkese gore degil, hatta yol yakindan vazgecebilene vazgecmesini oneririm. Kendinize ne yaptiginizin farkinda bile olmayabilirsiniz. Allah korusun, Achondroplasia (cucelik) rahatsizligi veya iki bacagin esit olmamasi durumunu yasayan arkadaslar da var. Onlar icin bu ameliyat mecburi olabiliyor. Hepsine Allah'tan sifa dilerim. Gordugunuz gibi, bu ameliyati onlar mecburen olabiliyorsa, baska insanlar da estetik amacli olabilir. Yani ortada teknik ve riskle ilgili bir mesele yok, "tip etik anlayisi" ile ilgili bir mesele var. Benim yaptigimi veya doktorun bana yaptigini etik bulmuyor olabilirsiniz, saygi ile karsilarim.

Boy uzatma konusunda cok yeni teknoloji/tekniklerin varoldugunun bilinmesini isterim. Bunlari da bilmek isteyene, hangi doktora gideriz diyene, seve seve liste halinde aciklayarak yazabilirim. Uzulerek, Turk doktorlar hakkinda yeteri kadar bilgi sahibi olmadigimi belirtmek istiyorum. Yalnizca isimlerini ve kullandiklari metodlari biliyorum.

Üye
    Lâ Tahzen Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:26
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    8

Lâ Tahzen

1.55 boyun vardıda bıçak altına mı yattın.benimde 1.57 boyum var.topukluyla 1.59,60 oluyo.hiç kendimi kısa düşünmemiştim kısa görende olmadı okadar. şaşkınım şuan engelli olmayan ve senin boyunda olan çok bayan arkadaşım var.hatta daha kısasını tanıyorum.

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun

Bacıbey

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: rayc Mesajı Gör
    bu islem burun yaptirmaya benzemez.
    Yakın zamanda burun ameliyatı olmuş biri olarak, şunu söyleyebilirim; hiiiç kolay ve küçümsenecek bir ameliyat değil.. Nefes almaya yardımcı bir hortum varmış, narkozdan sonra uygulanmış, o olmasa kolaydı da, o bozuyor işleri.. aylarca çektim acısını. Şükür geçti, gitti.. Çok gerekmedikçe kimseye tavsiye etmem..

Ameliyatın büyüğü küçüğü yok, boyunuz bence çok da kısa değil. Hayırlısı olsun hakkınızda.. Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız memnun oluruz..

tatlış

en iyi ve yeni yöntem hangisi ve en iyi doktorlar açklarsan ilgilenirim

Üye
    rayc Avatarı

Son Giriş
    25.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi

rayc

Bacibey cok gecmis olsun, umarim kendinizi daha iyi hissediyorsunuzdur Daha once yazdigimi zannediyordum fakat anladigim kadariyla cevabim gitmemis, simdi fark edebildim.

tatlis, en kisa surede (eve donunce) yazacagim.

Üye
    rayc Avatarı

Son Giriş
    25.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi

rayc

Boy uzatma ameliyati icin 2 temel metod var. Yani kabaca ikiye ayirabiliriz. Internal (bacagin icine yerlestirilen) cihazlar ve external (bacaga distan yerlestirilen) cihazlar. External cihazlar ile ameliyat olmak genellikle daha ucuz bile olsa, enfeksiyon riski var. External cihazlari fazla arastirmadigimi belirtmek isterim. Ilk ameliyatimi femur (uyluk) kemiginden olacagim icin internal metodla olacagim. Ikincisine henuz karar vermedim - masrafi dusurmek icin external bir metod secebilir, veya hic ikinci kez ameliyat olmayabilirim. Bunu dusunmek icin onumde bol zaman olacak.

Uyluk kemigini, yani dizinizin uzerinde kalan bacak kemigini ameliyatla uzatmak, tibia'yi (dizinizin altinda kalan kisim) uzatmaktan daha kolay. Cunku iki kemikle (tibia-fibula) degil, tek bir kemikle ugrasiyorsunuz (femur). Uyluk kemigini uzattiktan sonra iyilesme sureleri biraz daha kisa oluyor. Kaldi ki tibia ameliyati genellikle biraz daha pahali (internal metodlari kiyaslar isek - yani femur'u ve tibia'yi internal metodla uzatacagim derseniz, muhtemelen tibia uzatmak daha masrafli olacaktir)

Ben uzatma operasyonu icin hangi doktora gidecegim? Cok buyuk ihtimalle Almanya'ya, Dr. Augustin Betz'e. Kendisi internal metodlardan biri olan Albizzia adli cihazin biraz daha gelismis versiyonu olan Betzbone'i kullaniyor. Amerika ve Almanya arasinda oldukca kararsiz kaldigimi belirtmek isterim. Amerika'daki doktorlar su anda en son teknoloji olan PRECISE adli internal cihazi kullaniyor. Peki Albizzia'nin gelismis versiyonlari (Almanya'da kullanilan Betzbone ve Fransa'da Dr. Jean-Marc Guichet'in kullandigi Guichet Nail) ile Amerika'daki doktorlar (Dr. Dror Paley ve Dr. Shabab Mahboubian) tarafindan kullanilan PRECISE'in farki nedir?

PRECISE, "controlled-rate" uzatma sistemi olan bir cihaz. Cihaz kirilan kemiginizin icine yerlestiriliyor. Manyetik bir sistemle her gun doktorun belirledigi oranda uzatma gerceklestiriliyor. Hemen sizinle prosedurun bir videosunu paylasayim, eminim benim Turkce-Ingilizce karisik yazimdan cok daha aciklayici bir animasyon olur.
    Height Lengthening Via The Precise Intramedullary Nail - YouTube
    Betzbone ise tam olarak boyle degil. Bacaginizi belirli bir acida cevirerek cihazdan "klik" sesi cikarmaniz lazim. Uzatma boyle gerceklesiyor. Bunun da bir videosunu buldum.
    Video of Growing Clicking - YouTube

PRECISE eminim cok daha rahat ve nispeten daha acisiz bir metod. Ama su anda kullanilan PRECISE teknolojisi maksimum 6,5 cm'lik bir uzama sagliyor. PRECISE'i ureten Ellipse Technologies firmasi bu yaza dogru 8 cm'lik yeni versiyonu cikarmayi planliyor. Betzbone ise 10 cm veya fazlasi uzatma saglayabilir.

Butun bu bilgileri verdikten sonra, aslinda ilk yazmam gerekeni simdi yazayim: 7.5 cm'yi gecen uzatmalar aslinda tavsiye edilmez. Cunku sadece kemigi uzatmiyorsunuz, etrafini cevreleyen yumusak doku ve o dokudaki butun sinirler de bu ameliyattan etkileniyor. Siz daha cok uzadikca, eski fitliginize yuzde yuz kavusma ihtimalinizi de azaltiyorsunuz. Yani azicik bir uzatma icin feda etmeniz gereken seyler cok ama cok fazla arkadaslar - para, zaman, fiziksel ve mental aci, fiziksel kapasite.. hepsi. Bunlar sizin icin gercekten deger mi, lutfen bir kez daha dusunun. Ben 7.5 cm'yi gecmeyi planliyorum ama ben asiri mantikli bir insan degilim, beni dinlemeyin Saka bir yana... Bu isi yapan o kadar cok hasta taniyorum ki, radikal kararlar vermem biraz da bu yuzden. Yani yapilabildigini biliyorum, bizzat gordum. Imkansiz bir sey denemiyorum.

Fiyat olarak biraz daha uygun, tavsiye edebilecegim kalitede, external metodlar kullanan doktorlari da yazayim. Hindistan'da Dr. Amal Sarin var. Suriyeli doktor (Almanya'da da ameliyat yapiyor) Dr. Ghassan Salameh var, cok iyidir. Pekin, Cin'de Institute of External Fixation diye bir merkez var, burada Dr. Xia'nin ogrencileri bu ameliyati yapiyor.

Turkiye'den tek bildigim doktorlar Dr. Mehmet Kocaoglu, Dr. Murat Kucukkaya, ve Dr. Haci Kutlu. Fakat kendileriyle bizzat gorusmedim, ve ameliyati Turkiye'de olmayacagim icin kullandiklari metodlar hakkinda fazla arastirma yapmadim.

Almanya'da ameliyat olacagim Dr. Augustin Betz'i gozum kapali tavsiye ederim. Fiyatlari buraya yazmayayim, sormak isteyenler ozelden mesajla ulasabilirler. Bu ameliyati bacak kisaligi veya cucelik gibi sebeplerle olup gercekten sikinti yasayan arkadaslara biraz ayip olur diye dusunuyorum.

Teknik anlamda bir sorunuz varsa, kisitli bilgim dahilinde seve seve cevaplarim.

tatlış

çok teşekkürler bizlerin almanyada ola şansı ne kadar olur bilemiyorum her şey gönlünce olsun

Üye
    YILDIS Avatarı

Gerçek Adı
    YILDIZ
    Son Giriş
    06.02-2013
    Saat
    21:31
    Yaşadığı Yer
    SAMSUN

YILDIS

Allaha şükürler olsun genel müdürümü çok iyi tatlış, ama daha yürüyemiyor , takılan protezlerden korkuyor, yürümesi hareket etmesi lazımmış, onunla uğraşıyoruz. Ben döndüm o istanbulda ama eve çıktı. ilk kontrolunude yapıp öyle gelecek... senin kızına ne dediler anlamadım, bizimi doğuşdan gelen bir rahatsızlıktı.. aklına takılan herşeyi sor. Hatta istanbulda yaşıyorsan ziyarete gidebilirsin

tatlış

benim kızıma bişey demiyorlar herhangibir hastalığı yok çok şükür orantılı boy kısalığı iştahsız bi çocuktu birde boyu kısayken erken ergnliğe girdi vs anlıycan gelişimini tamamlamış

Üye
    SonundaKostu Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Aralı
    Son Giriş
    01.07-2015
    Saat
    09:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

SonundaKostu

ArkadaşlarBenim sorunum bacak eğriliği ve kısalık. Bana smart correction bilgisayarlı fiksatör ile tedavi uygulayacaklar. Bu arada önerilen bir tekniğide sizinle paylaşmak istiyorum. Eğer femur ile düzeltme ameliyatda yapılır ve ardından uzatma planlanırsa bu durum için motorlu uzatma çivisi alternatifi var. Dünya da en yaygın kullanılan uzatma çivizi şuan bu Fitbone denen isimli ürün. Bunu da Muharrem İnan ve Sami Sökücü yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Muharrem İnan a gittim ama özelde olduğu için ücreti karşılayamadım ben. İlizarov, smart corrction ve fitbone eğiticisiymiş aynı zamanda. Precise isimli çivinin çok yeni olduğunu ve omurga skolyoz hastaları için ilk geliştirildiğini ve çok hata verdiğini duydum. Üç hastada anlık uzama kaybı ile büyük sorunlar çıkarmış anlara da. Femur uzatmada ise iki defa kırılmış. Bu konuda karar vermeden önce iyi ararştırın. Hayat zehir olmasın sonra. Ben muayene için beklerken ikinci ayağını 7cm uzatan bir hasta ile tanıştım. Fitbone u almanyadan bir firma özel getirtiyormuş ve her isteyen doktora veremiyormuş. Almanya da eğitim almayan doktor kullanamıyormuş. Türkiye de de en çok kullanılan uzatmaçivisi olduğunu söylemişti muharrem inan. Haberlere bakınca herkes onu konuşuyor. Bana uygun olsaydı onu isteyecektim ameliyatımda ama bilgisayarlı fiksatörün bana daha uygun olduğuna karar verildi. Aman deneme hastası olmayın ve maceraya girmeyin. Precise işi hala deneme aşamadındaymış, denek durumuna düşmeyin. İtalyan uzatma çiviside dünyada toplatılmış kırıldığı için.

Üye
    rayc Avatarı

Son Giriş
    25.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi

rayc

Sevgili SonundaKostu,

Bence siz de iyi arastirin. Fitbone cok sorun cikaran eski bir teknoloji. Eve donunce, bildiklerimi toparlayip yazmaya caliacagim. Yurtdisindaki cogu doktor Fitbone'i artik kullanmiyor bile. Burada okuyunca cok sasirdim.

Üye
    SonundaKostu Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Aralı
    Son Giriş
    01.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

SonundaKostu

Merhaba Rayc

Hangi ülkeyi dikkate alarak değerlendirdiğini bilmiyorum ama çivi ile uzatmayı araştırdığımda benim karşıma çok seçenek çıkmadı. Metin Küçükkaya, Levent Eralp, Muharrem İnan, Mehmet Kocaoğlu ve Bilal Demir ile de görüştüm. Bunların tamamı Fitbone önerdi çivi olması halinde. Mekanik çivi kırıldığı için önermediler. Precise ın İstanbul'da ve Ankara'da kullanıldığını ama çok yeni olduğunu sizde sanırım biliyorsunuz. Üstelik Precise 'ın ilk hastası ile tanıştım ben. Sıra beklerken konuştuğum kişiydi ve ikinci uzatmayı Fitbone ile yaptırmıştı. Birinci ameliyatında planlanandan iki kat daha fazla sürmüş tedavi, uzatma kaybı olduğu için. Benim görüştüğüm doktorlarla kesinlikle görüşmeli ve fitbone için gösterdikleri sonuçları görmelisiniz. Eğer sizin veya tanıdığınız birisinin bir tedavi planı varsa lütfen karar vermeden önce İstanbul'da bu işi yapan merkezleri dolaşıp dinleyin ve en iyi kararı öyle bulun. Birer muayene masrafı oluyor ama bu hayatını etkileyecek önemli bir iş herkesin. Daha önce de yazdığım gibi benim için çivi uygun bulunmadı ve fiksatör ile tedavi edecekler. Çivi birinci tercihimdi ameliyat sonrası beni daha rahat ettireceği için ama hayırlısı diyorum artık. İnşallah bu yöntem bana şifa olacak. Tübitak ödüllü ürün olması biraz rahatlattı içimi. Doktorumun eline kuvvet artık

destiny07

biride cevap vermiyor yaa ne diyim bilmiyorum .genel sağlık sigortasına motorlu çivi ile uzatma yaparlarmı yaşım 32 piskolojik olarak çökmek üzereyim.bu ülke imkansızlıklar ülkesi ama yinede bi çare vardır diye düşünüyorum.boyumun uzaması kesinlikle çok önemli ve mecburi biri yardım etsinde ona göre gidiyim hastaneye

Üye
    SonundaKostu Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Aralı
    Son Giriş
    01.07-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

SonundaKostu

Destiny07 estetik uzatmayı devlet ödemiyor. Çünkü bu şekilde uzatma bedelini kendi karşılamıştı benim karşılaştığım hasta. Ama tek taraflı uzatma ise bunu ödüyor devlet. Benim seçeneklerimden biri olabilir mi diye çok konuştuk Muharrem İnan ile ama en sonunda bu smart correction a karar verdi. Ameliyatı muharrem inan yapmayacak ama ben tüm ekibine güveniyorum onun. Eğer tek tarafa çivi olsaydı hastane ödeyecekti. Bu arada önce bir tarafı uzatıp sonra diğer tarafı uzatarak devlete ödetenlerde olduğunu duydum ama bunu doktorun ile konuşman gerekli sanırım.

Üye
    rayc Avatarı

Son Giriş
    25.01-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yurtdisi

rayc

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba SonundaKostu,

Cevabi cok gec yazabildim, ozur dilerim. Kisitli zamanimda biraz arastirma yaptim. Fitbone'u su anda Alman Wittenstein firmasi uretiyor. http://wittenstein-intens.de/en/index.htm Benim bildigim kadariyla Amerika'da ve Almanya'daki doktorlar (Dr.Paley ve Dr.Betz) Fitbone'u guvenilmez bulduklari icin artik kullanmiyorlar. 11 Mart'ta Florida'ya gidip Dr.Paley ile bizzat gorusecegim, simdiki hastalariyla da tanisip durumlarini ogrenecegim. Orada Fitbone'u kendisine sorarim. Daha once soyledigim gibi, kendi klinigi PRECISE metodunu kullaniyor. Ilk PRECISE hastasini 1 Aralik, 2011'de ameliyat etmis. Nispeten yeni bir teknoloji oldugunun farkindayim ama bu olumlu bir sey. Ben ameliyat oldugumda aradan neredeyse 2 yil gecmis olacak. Yani "denek" durumunda olmayacagim.

Bir PRECISE hastasiyla gorusmussunuz. "Uzatma kaybi" ile ne demek istediginizi tam anlayamadim. PRECISE'in diger internal cihazlara gore avantaji, uzamayi tamamen kontrol altinda tutabilmesidir. Yani isterseniz degil uzatma, kisaltma bile gerceklestirebilirsiniz. PRECISE'in icinde manyetik bir cihaz var. Disaridan elektronik bir cihaz bacagin icinde yerlestirilen cubuga tutularak motorize sistemle uzatma sagliyor. 80 kg'lik bir rezistansa kadar itme gucune sahip. Bacagin icindeki direnc yaklasik 50 kg civarinda. Yani PRECISE uzatma icin fazlasiyla guclu bir cihaz.

Diger internal cihazlara gore PRECISE'in en onemli avantaji su: Uzatma hizini her an dusurebilir, veya durdurabilirsiniz. Diyelim kemiginiz beklenenden yavas iyilesiyor, bu durumda uzatma yavaslatiliyor veya geriye alinip gecisi olarak kisaltma yapiliyor - kemik olusumu duzelinceye kadar. Bu "geriye gitme" olanagi Fitbone, Albizzia veya ISKD gibi cihazlarda maalesef yok. Ayni zamanda Fitbone, "weight bearing" degil. Yani uzatma yaparken buyuk ihtimalle tekerlekli sandalyede oturacaksiniz. (Gerci PRECISE da oyle)

Fitbone'un gelistiren doktor, yani doktor Augustin Betz, kendi bulusunu artik kullanmiyor Evet internet sitesinde kullanilan metodlar arasinda listelenmis durumda, ama kendisinin artik kullanmadigini biliyorum. Eger Fitbone'u bizzat bulan adam artik bu teknolojiyi kullanmiyorsa, daha ne denebilir? Tabii dunyada bazi kucuk kliniklerde kullaniliyor hala. Mesela Danimarka'da yapan bir yer de var, onlar da Fitbone kullaniyor.

Bu arada ben Betzbone yontemi ile ameliyat olacagimi yazmistim. Fikrimi degistirebilecegimi eklemek isterim. Amerika'da PRECISE yontemini de kullanabilirim. Ama 8 cm'lik yeni cihazin cikarilmasini bekliyorum. Tahminimce yaz donemini bulacak. Bir aksilik olmadigi surece bu sene Eylul-Ekim aylari gibi ameliyat olacagim.

Sayfa 5 / 53 İlkİlk 12345678915 ... SonSon