1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
Sayfa 14 / 26 İlkİlk ... 410111213141516171824 ... SonSon
Toplam 378 mesajın 196-210 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hergele1905 Avatarı

Gerçek Adı
    ümit öztürk
    Son Giriş
    29.11-2016
    Saat
    12:45
    Yaşadığı Yer
    tokat

hergele1905

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @mafus53

geçmiş olsun anneniz ömür boyu alaturka wc ye oturamaz protezin çıkma riski vardır ama klozeti kullanmasında hiçbir sakınca yoktur ağrıdan bahsetmişin tam anlayamadım ameliyattan sonra 1 ay felan ağrı olur sonra ağrıdan eser kalmaz

mafus53

Annem Ameliyatı oldu ustunden 1 gun gecti yurutulmedi..yarin yurutulebilir ama yurutulmeyedebilir acele etmeyin dediler..ama cevremdeki herkes ertesi gun yürütmeye basliyorlar demisti..neden yürütmüyorlar bunu anlayamadım

Üye
    hergele1905 Avatarı

Gerçek Adı
    ümit öztürk
    Son Giriş
    29.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat

hergele1905

@mafus53

onu kafaya takmayın doktorun bi bildiği vardır er yada geç yürütürler

Üye
    mytuncer Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    17.11-2016
    Saat
    07:56
    Yaşadığı Yer
    Erzurum

mytuncer

@mafus53, annenize hangi tip protez ameliyatı yaptılar? Eğer çimentolu tip ise hemen yürütmezler zaten. Birkaç gün sonra yavaş yavaş üstüne bastırırlar. Annenizin yaşının 60 olduğunu yazmışsınız. Yaş ilerlemiş olduğu için eğer kemik yoğunluğu uygun görülmediyse çimentolu tip protez ameliyatı yapmış olabilirler. Geçmiş olsun dileklerimle...

Tuna tuna

@mafus53

Benim annem 89 yaşında , sağ ayağına kalça protezi uygulandı , ilk 10 gün ağrıları şiddetli oldu , giderek azaldı 4 ay oldu hiç kalmadı .

Üye
    Mazhar K. Avatarı

Gerçek Adı
    Mazhar Güneş
    Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    04:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

Mazhar K.

Öncelikle büyük geçmiş olsun zor durumlardan bir tanesi bu tür ameliyat,insanı eve bağlıyor iş hayatı bitiyor benim gibi yalnız yaşayan biri gibi çok zorlu bir hayat başlıyor iyileşene kadar Mart 2015 de bende oldum ameliyat sonrası hiç wolkır kullanmadım 2 tane koltuk değnek aldım hastanede yatarken hocam yere basmamak şartı ile değnek kullanabilirsin dedi şu an tüm değnekleri bırakmış durumdayım rahat yürüyorum fakat ara ara dizimde yürürken boşluk hissi veriyor uzun yürüyünce o his de kayboluyor ağar bir ameliyat yalnız yaşayan biri için Allah(c.c.) şifalar versin bu tür ameliyat olanlara ve olacaklara.

mafus53

Allah razi olsun verdiginiz cevaplar icin..bugün yuruttuk annemi Allaha sukur zorlansa da yuruyebildi..peki bizi simdi neler bekliyor?fizik tedavi sureci olcak mi olacaksa nasil olacak? Evde uygulanan egzersiz var mi varsa neler oldugunu yazar misiniz? Herkesten Allah razi olsun..

Ne mutlu size masallah..peki simdi rahat yuruyor mu? Problem yasiyor mu?

Üye
    mytuncer Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    17.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum

mytuncer

Aslında kolay kısmı bitti, zor kısmı başladı şimdi diyebiliriz. Ameliyat sonrası hemen 2.gün egzersizlere başlamış olmanız gerekiyordu normalde. Doktorunuz hangi egzersizleri hangi dönemde yapacağınıza dair sizi bilgilendirecektir. İşi bilen doktorlar ilk 3 ay fizik tedavi önermezler. Çünkü bu ameliyat hakkında yeteri kadar bilgisi olmayan fizyoterapistler aşırı zorlayarak kalça protezinin çıkmasına sebep olabiliyorlar. Ama 3 ay sonrası ihtiyaç görürseniz gidebilirsiniz. Çok da şart değildir aslında. Asıl olarak egzersizlerin düzenli ve sıkı bir şekilde yapılması normal hayata bir an evvel geçiş için bir şart. Belli bir süre walker daha sonra tek baston ve daha sonra desteksiz yürüme şeklinde devam edeceksiniz. Kesinlikle yapmamanız gereken ve ayrıca yapmasanız daha iyi olur kapsamındaki hareketleri de doktorunuz size aktaracaktır. İlk 2-3 ay annenize çok destek olmanız gerekecek. Çünkü çorabını vb. siz giydirecek, tırnağını siz keseceksiniz. Öncesinde bacakta kısalık var idiyse ve şimdi giderildiyse bir süre sinir ağrıları devam edecek, ama bu yaşlılarda daha kısa zaman sürüyor. Sorularınız oldukça buraya yazarsanız bilgimiz ölçüsünde tecrübelerimizi paylaşmaya çalışırız. Biz şimdi nasıl mıyız? Aydan aya daha iyi oluyoruz inşallah. En ihtiyaç duyulacak şey sabır. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle...

Filiz_filizz

Ameliyat olali bugun 25. Gunum hala agrilarim var kasikta asilma var contramal kullaniyorum sanirim iylesemeyecegim

Üye
    mytuncer Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    17.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum

mytuncer

@Filiz_filizz, Bana kalırsa durumunuz sizi çok rahatsız ediyorsa ve şüphe duyuyorsanız doktorunuza uğrayarak muayene olun ve görüşünü alın. Ancak size tecrübeme istinaden şunu söyleyebilirim: Eğer ameliyat öncesi kısalığınız biraz fazla idiyse ve ameliyatla bu giderildiyse veya protez nedeniyle bacağınız uzadıysa buna benzer kasılmalar normal olabilir. Ben ameliyat olalı 13 ay geçti. Benim halen daha diz ile bacak arasında bazen geceleri ciddi kasılma olabiliyor ve hemen hareket ettiremiyorum. Ayak tabanımdaki parmaklara doğru uzanan kaslarım halen yeterince rahatlamadı. Ümidinizi ve cesaretinizi kaybetmeden egzersizlerinize sıkı bir şekilde devam etmeniz şikayetlerinizi azaltacak ve iyileşmenizi hızlandıracaktır. Önünüzdeki güzel günleri düşünmelisiniz bana kalırsa. Geçmiş olsun dileklerimle...

mafus53

Tesekkurler bilgiler icin..acikcasi dr umuz egzersiz olarak su hareket bu hareket demedi..bol bol yurusun dedi..yapmamasi gerekenleri söyledi..acaba bu egzersizler nelerdir? Aciklayici bir dille yazar misiniz? Ve bu varis coraplari ne zaman cikarilacak ve arada cikarip giydirebilir miyiz?Rabbim tum hastalara şifa versin

Üye
    hergele1905 Avatarı

Gerçek Adı
    ümit öztürk
    Son Giriş
    29.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat

hergele1905

@mafus53

fizyoterapist size söyler

Üye
    mytuncer Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    17.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum

mytuncer

@mafus53, Egzersizleri burada tek tek yazmak açıkçası pek mümkün değil. İnternet üzerinden "kalça protezi egzersizleri" diye aratırsanız çıkacak olan sayfalardan faydalanabilirsiniz. Varis çorabı hakkındaki sorunuzu doktorunuza sormalısınız. Çünkü ameliyat olan kişinin yaşına ve kan değerlerine vb. göre değişiklik gösterir. Sağlıcakla...

mafus53

Peki suan annem yurudukten sonra yatmali mi yoksa yuksek koltukta oturabilir mi gun icinde? Bir komsumuz oldu ayni ameliyati bana dr 1 ay yatcaksin dedi dedi..yuruyus yapacaksin ama sonrasinda oturmak yok yatacaksin demiş..böyle mi yapmamiz lazim?komsumuzun durumu da cok iyi şu anda

Üye
    hergele1905 Avatarı

Gerçek Adı
    ümit öztürk
    Son Giriş
    29.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    tokat

hergele1905

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @mafus53

onu doktorunuza sorun bence yürüyüş yapmasında bi sakınca yok yorulmadan yürürse iyi olur

Sayfa 14 / 26 İlkİlk ... 410111213141516171824 ... SonSon