Sayfa 9 / 30 İlkİlk ... 567891011121319 ... SonSon
Toplam 447 mesajın 121-135 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Geçmiş olsun Mete. Çok iyi bilirim o ddurumda acil servise yetişme stresini!

18 sonda takılması çok iyi. 1 hafta sonra sabit sonda çıkınca, ben olsam, 2-3 gün dinlendirir, sonra 1 hafta daha aynı şekilde sabit sonda takarım. Sonra 1 hafta daha dinlendirir, en sonunda 3-5 gün daha sabit sonda takarım. Böylece üretra baya bir dinlenmiş ve genişlemiş olur.
    Bu sürecin ardından haftada 1-2 kez 14-16 numara (hangisi zorlanmadan giriyorsa onunla) TAK yapmayı da ihmal etmem.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

darda

Merhaba,
    Enfeksiyona bağlı üretra darlığı nedeniyle Ocak ayında lazer ile darlığını açtırdım. Çok acı çektim. Sabit sondayı çıkardıktan yaklaşık 1 ay sonra darlık tekrar etti.
    Mart ayında başka bir doktora bu sefer soğuk bıçak ile ameliyat oldum. Bu sefer çok rahat oldu, çok az acı çektim. İkinci doktorum, sabit sondayı çıkardıktan sonra 2 günde 1 defa dilatasyon (genişletme) sondasını kendim takıp 10 dk. bekledikten sonra çıkarmam gerektiğini ve zamanla bunu azaltarak devam etmem gerektiğini söyledi.

Üretra darlıkları için Oasis'in ucu delik olmayan ve kendinden kayganlaştırıcılı ve su kitli Hi-Slip Plus sondasını kullanıyorum. El değmesin diye tutacak plastik halka bile koymuşlar. Çok memnunum, tavsiye ederim. İlk zamanlar Katajel (bazen de Dispojel) kullandım. (Zeytinyağı vs. yerine bu şekilde tıbbi ilaçları kullanmak lazım, yoksa geri dönülmez hatalar ortaya çıkabilir).

Delikli sondalarda deliklerin açıldığı yerler biraz keskin olduğu için bazen kanamaya neden olabiliyor. Delikli sonda kullanacak olan varsa buna dikkat etmeli.
    SpeediCath isimli bir firmanın (http://www.coloplast.co.uk/Products/...%20Eyelets.pdf) delikleri yuvarlatılmış modelleri var. Türkiyede satılıyor mu bilmiyorum.
    Ayrıca sondayı uzun süre içeride tutarsak yapışmaya başlıyor ve çıkarmak zorlaşıyor.

Ameliyat olacağınız doktoru iyi seçmeniz lazım. Lazerle ameliyat ediyor diye hemen atlamamak lazım. Klasik metodlar bazen daha olumlu sonuçlar verebiliyor.
    Üretra darlığında, ameliyat olmakla herşey bitmiyor. Ameliyat sonrası dilatasyon dedikleri işlemi tekrarlamak lazım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

darda, tecrübelerinizi aktardığınız için sağolun.

Evet, lazer vb. yöntemler kulağa hoş gelse de, darlık söz konusuolduğunda -diğer tüm yöntemler gibi- neredeyse hiç bir işe yaramıyor... Çoğunlukla açık ameliyatla tıraşlatmak ve sonrasında TAK ile darlığın yinelenmesini önlemeye çalışmak lazım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    seli79 Avatarı

Son Giriş
    25.08-2011
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul

seli79

öncelikle herkese merhaba..

oğlum 2 yaşında, omurilik felçli değil.. 16 aylıkken çiş yapmada zorluk çekmeye başladı doktor doktor gezmeler bir çok tahlilden sonra mesane çıkışında posterior üretral valv teşhisi koyuldu (zar gibi bişi) ve 3 ocakda pipiden girilerek yakma işlemi ile sistografi oldu. 5 gun sondalı kaldı..
    bir gün 14 şubatda çişini hiç yapmadı acile götürdük ve tekrar tahliler testlerden sonra 2.sistografi oldu (başka bir doktor aracılığı ile) sonucunda üretrada daralma ve ilk ameliyatdan sonra ödem oluşması dendi. 1 hafta sondalı kaldı. Takdir edersinizki 2 yaşında altında bezi olan bir bebek için sondalı olması çok zor.
    3 ay bebişim gayet iyiydi mayısda tekrar ıkınmaya başladı, ve haziranda tekrar 3. sistografi oldu ve tekrar 1 hafta sonda kaldı. sonda çıkalı henüz 2 hafta olmuşken tekrar bi kaç gundur ıkınmaya başladı. doktorumuz bu sefer sanırım TAK diyorsunuz tam olarak adını bilemiyorum 3 tane sonda sokup çıkardı 3. soktuğu 10 dk bekledi. bugun biraz çiş yaparken yanma oluyo..b
    unu 2 haftada bir tekrarlıycaz bir de bu şekilde ilerliycez..

hikayemiz bu.. içim okadar acıyorki, hayatı boyunca bu şekilde mi olacak bilemiyorum. piskolojisi etkilenmez mi? aklımda milyonlarca soru. .geçemyen bir hastalık mıdır bu? kimse net bir şey diyemiyorum.. ona olacağına bana olsaydı diyorum.. o daha bebek okadar acılar çektiki sondaydı ameliyatdı, artık okadar korkuyorum ki.. geceleri uykumdan uyanıp ağlıyorum yine de şükrediyorum ama belli olmayan bir hastalık.. daha keç kez ameliyat olacak hepsinde inşallah bu son olur diyoruz ama tekrarlıyor.. allah tüm bebeklere şifalar versin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Çok geçmiş olsun. Üzüntünüzü tahmin ediyorum. Sabırlar diliyorum.

Üretral darlık zor bir şeydir. Darlığın ortadan kalkıp kalkmayacağı zamanla belli olur. Size ilk önerim şu yöntemi denemeniz olacak: Üretral Darlığı açmak için -deliksiz- Dilatasyon Kateter kullanımı

Ben, bu sondalarla TAK yaptığınızda üretranın zamanla genişleyeceğini düşünüyorum.
    Yalnız, çocuk için küçük çaplı olanları yok bu dilatasyon sondalarının! Üretilmiyor yani. Ama ben şimdi Hi-slip Plus marka sonda üreten Oasis firmasından Fatih beyle görüştüm. Onlar üretici oldukları için, ürettikleri çocuk boy normal sondaları delme aşamasını pas geçerek deliksiz olarak üretebilirler mi diye sordum. "Olabilir" dedi. Bu konuda Fatih beyi arayı konuşmanızı öneriririm: 0533 630 3485

Üye
    seli79 Avatarı

Son Giriş
    25.08-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul

seli79

çok teşekkür ederim. yapılan işlemin adını tam olarak bilemiyorum yani deliksiz ditasyon katetermi kullanıldı tabi tam bilemiyorum ama doktormuzun yazdığında 5 6 ve 7 numaralardan bahsedildiğini hatırlıyorum oldukça da inceydi. hastanenin ameliyat bölümünden getirildi.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Sondanın deliksiz olması, işlem yaparken sondanın üretraya çok çok çok az sürtünmesi demek. Zaten tahriş olmuş olan üretra, bir de delikli ve geniş katater içeri itildiğinde iyice tahriş olabilir.

Dilatasyon sondasını doktorlar çoğu zaman bilmez (evet, maalesef!). Ve çoğu zaman bilse de uygulamaz (evet, maalesef!); umursamaz çünkü hastayı... Onun için, bu yöntemi doktorunuza danışın derim.

Üye
    seli79 Avatarı

Son Giriş
    25.08-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul

seli79

çok teşekkür ederim ilginiz için, bir konuyu daha merak ediyorum..çocuk çiş yapabildiği sürece acaba müdahale etmemek mi gerekir..yani oğlum çişini yapıyor çiş çıkışı normal ama ıkınarak yapıyor..müdahale etmezsek böbrekler etkilenebilir diye düşünüyorum..ayrıca bu bir kısırgı döngü değilmidir? yani her içeri girildiğinde vücut yabancı bir cisme tepki veriyor diyolar ama içeri giriş sebebide sorunu düzeltmek için..açık ameliyat önerilmiyor sanırım zaten küçük çocuklar için daha zor olsa gerek diye düşünüyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Çişini yapıyor olması güzl tabii ki. Ama şu iki konu önemli:
    1- Çişini yaptığında mesanede idrar kalıyor mu? Kalıyorsa ne kadar kalıyor? (Çişini yaptıktan sonra TAK yaptırıp içerde ne kadar idrar kaldığını öğrenebilirsiniz)
    2- Çişini yaparken mesanede oluşan basınç böbreklere idrar dönmesine neden olacak düzeyde mi? (Ürodinami veya şimdi adını anmsayamadığım bir rontgen yöntemi ile bu öğrenilebiliyor). Eğer iç basınç fazla ise, Üropan vb. bir ilaçla bu iç basıncı azaltmak gerekir (tabii ki buna doktoru karar verir)

Üretral darlık ile mücadelenin en az zararlı yolu bu dediğim dilatasyon işlemidir. Eller ve sondanın gireceği yeri sabunla yıkayıp duruladıktan, temizliğe çok çok çok dikkat ettikten sonra, ürkecek bir şey yok. Hele tıraşlama işlemine göre, bu yöntem neredeyse sıfır zararlıdır.

Ardı ardına 5-6-7-8 numara sonda ile dilatasyon işlemi yapıp, sonra 8 numara sabit sondayı bir hafta içerde bırakmak, aklıma gelen en iyi yöntem. Daha sonra sabit sondayı çıkarıp, birkaç gün daha dilatasyona devam etmek, sonra üretraya zarar vermeyecek en büyük boy sabit sondayı 3-4 gün daha takmak. Bunun ardından üretra rahatlar diye düşünüyorum. Sonra, dilatasyon işlemi haftada bir defa tekrarlanabilir duruma göre...

Bu yazdıklarımı doktorunuza danışarak değerlendirin bence.

Üye
    seli79 Avatarı

Son Giriş
    25.08-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul

seli79

tekrar çok teşekkür ederim doktorumuza danışacm..böbreklerde geri kaçma yok dediğiniz testlerin hepsi yapıldı sadece ürodinamide çiş yapmayı bilmediği için basınç ölçülemedi ama dediğiniz diğer test mesane ultrasonunda öncesi ve sonrası olarak yapıldı yani çiş yaptıktan sonrada yapıldı boşaltım tam değildi tabi ama az bi oran olduğu için doktormuz çok önemli değil demişti..üropen kullanmıyoruz uzun bir süre bactrim kullandık şu anda adını hatırlamıyorum TAK yapıldığı için 2 gun kullanın dediği bir antiseptik şurup veriyoruz.

Uzun süre sondalı kalmak daralmayı tetiklemez mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Hayır hayır, birkaç hafta sabit sonda kalması asla darlığa neden olmaz (sabit sonda, idrar akışını durdurup açabileceğiniz özellikli olsun. Böylece idrar mesanede birikir, ihtiyaç hissedildiğinde boşaltılır ve mesane daralma riski olmaz). Aksine, genişlemesini sağlar.

Üye
    Leito Avatarı

Son Giriş
    11.05-2015
    Saat
    20:27
    Yaşadığı Yer
    Aksaray

Leito

selamun aleykum arkdaslar ben 20 hazıranda trafık kazası gecırdım 2 femur (uyluk) kemıgımde kırıldı ameliyatta palatın attılar ve sonda taktılar sonda 1 haftaya yakın durdu ve söktuler sokunce 2--3 kez ıdrarımı yaptım sonra yapamadım gerı sonda takmak ıstettım doktorla olmaz dedı enfekdıyon kaparsın dedı bende tmm kalsın dedım sonra zorlada olsun yapmayı basardım ondan sonra hastaneden cıktık eve geldık evde hıc zorlanmadan yaptım eve geldıkte 15 gun sonra ıdrarım durdu kasıklarıma sıcak su koydum ve zorlayıne yaptım ve o gunden berı suan ıdrarımda zorluk cekıyorum bazn damla damla oluyo dedmek ısttedıgım ben kazadan berı yatakta yatıyorum kırıklar oldugu ıcın yattıgım ıcın olabılırmı yoksadoktora gıtmelımıyım yorumlarınızı beklıyorum suan 19 yasındayım hepınıze tesekkurler

Üye
    buyukadali Avatarı

Gerçek Adı
    ihsan
    Son Giriş
    17.06-2012
    Saat
    19:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul

buyukadali

çok geçmiş olsun aynı sorun bendede var şuan ilaç tedavisi uygulanıyor ileriye doğru ne olur bakıp değerlendiricez artık

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Leito, geçmiş olsun.

Kaza nedeniyle ya da sabit sondanın takılması esnasında üretrada bir hasar oluşmuş olabilir. Sakın ama sakın ihmal etme ve bir üroloğa git.

Ve, işeme zorluğu çekiyorsun diye sakın sıvı tüketimini azaltma. Az su içer ve mesaneyi uzun süre boşaltmazsan, mesanede enfeksiyon olur ve bu hem üretra için zararlıdır hem de genel sağlık durumun için risk oluşturur...

Bence ilk iş olarak steril bir kaba idrar örneği koy ve Kültür Testi yaptır bir yerde. Sonra onun sonucu ile birlikte doktora git...

Üye
    Leito Avatarı

Son Giriş
    11.05-2015
    Saat
    20:27
    Yaşadığı Yer
    Aksaray

Leito

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tmm saol verdigin bilgi icin en kisa zamanda yapacagim
    dediginizi

Sayfa 9 / 30 İlkİlk ... 567891011121319 ... SonSon