Sayfa 26 / 30 İlkİlk ... 16222324252627282930 SonSon
Toplam 447 mesajın 376-390 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alikuzu09 Avatarı

Gerçek Adı
    ali kuzu
    Son Giriş
    27.06-2015
    Saat
    13:43
    Yaşadığı Yer
    aydın

alikuzu09

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    slm öncelikle teşekkürler değerli fikirlerinizden epey fayda görüyorum
    ben T-15 T-16 parapeleji (omurilik felçli) 17 yıldır böyleyim o günden beridir sabit sonda kullanıyorum
    10 12 en fazla 15 günde bir değiştirdim hiç tak falan olmadı çünkü mesanenin ağzındaki kas sistemi çalışmadığından idrar devamlı geliyordu sondanın ucunu makasla kapatıp en fazla 30 dk bekleyebiliyordum geceleri ise devamlı açık kalıyordu arabaya oturunca da açık tutuyordum kapatınca kenardan sızma oluyordu

son olaya gelince anlattığım gibi değişirken sondayla beraber zeytin tanesi gibi taş geldi ve penis ucunu yardı doktorlar üretra yaralanması teşhis koydu ameliyathanede sonda takıldı fakat idrar ordan değil kenardan geldi doktorum da bir ay ara verelim bakalım dedi

şimdilik idrarımı beze yapıyorum haftaya gitcem bakalım ne olacak sonuçları buraya yazarım

tekrar tekrar teşekkürler oturan boğa (bülent )kardeşim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Anladım abi @alikuzu09

Sonda takılıyken yanından öyle büyükce bir taşın sıyrılıp dışarı çıkması sahiden enteresanmış. Kırk yıl düşünse insanın aklına gelmez bu olasılık!

"mesanenin ağzındaki kas sisteminin çalışmaması" ne nedem bunu bilmiyorum. Bu bütün paraplejililer için aynı değil o zaman? Bilgin var mı üstat @MeTePe ?

gecko06

@OturanBoğa şuan soonda takılı idrar deneyımım yok. ama sonda takılmadan önce 10 gün idrar yatım o idrar yapışımdada idrar cıkmadan önce önünde bir engel varmış gibi o engeli aşıp cıkıyor hiissi veriyordu. kimi zaman da işemede zorluk cekiyordum. üretrada herhangi bir sey elimle bakdıgımda yumurtalıkların alt kısmında kanal gıbı hortum gibi biir sey hiisediyorum. bu oradakı kesıklerın yada ıcerdekı dokulardan kaynaklanıyor bılemıyorum. ama kucuk kanal hortum gıbı bır sey hıssedıyorum. yumurtalıkların alt kısmanda. ACIK AMELIYAT BENIMKISI UC UCA OP

Üye
    alikuzu09 Avatarı

Gerçek Adı
    ali kuzu
    Son Giriş
    27.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın

alikuzu09

teşekkürler arkadaşım oturan boğa (bülent) az çok fikirlerim oluşuyor doktora daha bilinçli gideceğim yazılarınızı okuyor aydınlanıyorum sağolasın allah razı olsun sağlıklı günler

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:12
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    "mesanenin ağzındaki kas sisteminin çalışmaması" ne nedem bunu bilmiyorum. Bu bütün paraplejililer için aynı değil o zaman? Bilgin var mı üstat @MeTePe ?
    Evet herkeste aynı şeyler olmaz. Mesane ağzındaki kasların çalışmaması oradan sürekli idrarın serbestçe boşalması demek. Her parapleji veya felçli kişide tablo farklı olabilir.

Ancak böyle durumlar için benim çalıştığım zamanlarda yapay sfinkter ameliyatları yapılıyordu. Sanıyorum hala yapılıyordur. Bu işlemle mesane ağzına yapay bir aç-kapa valfi konuluyor. Hasta eliyle bir pompaya basarak idrar yapmaya başlıyor, mesane idrar bitince kendiliğinden kapanıyor. Arkadaşımız için uygun mu bilmiyorum ama konuyu araştırabilir. Çok karmaşık olmayan cerrahi bir işlemdir ve hastaların yaşam kalitesini ciddi şekilde arttırır.

ams800ccc - Üretra darlığı sorunu yaşayan var mı?

Chat.in

Sayın oturan kardeşim;
    Konu ile ilgili yazıların genelini okudum. Tecrübe niz takdirlik. Benim sorunum sanki daha basit ama okudukça korktum açıkçası. 1 yil önce darlik olduğunu teşhis ettiler. Ve narkozla bayiltip açtılar. Çok daralmis daha erken gelseydiniz keşke dedi dr. Tekrar edebileceğini söyledi. Ettide 6 aysonra tekrar aynı operasyon 1 ay sonra yine aynısı yapıldı. Kesin Çözüm yokmu dedim. Stend kedin çözüm olur dedi. Sizce olurmu? Yaptirmalimiyim. Nasil bisey dir. Bilginiz varmı. ? Saygilarimla.
    @OturanBoğa..?

Üye
    asiiii Avatarı

Gerçek Adı
    dinçer
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:03
    Yaşadığı Yer
    bartın

asiiii

Arkadaslar bende 9 aydir uretra darligi var kapali opera gecirdim olmadi bana doktor yada hastane onerirmisniz cok madurum acil yazarsaniz cok makbule gecer simdiden cok tsk.

Üye
    alikuzu09 Avatarı

Gerçek Adı
    ali kuzu
    Son Giriş
    27.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    aydın

alikuzu09

yazdığım üzere doktora gittim ultrasyon çektiler mesanede 100cc idrar kalıyormuş bu da normalmiş idrarım eğer azalırsa veya sıkıntı olursa gel dediler içerdeki üretra parçalanması yavaş da olsa ilerleme varmış omurilik felçli olduğumdan çok yavaş seyrediyor tedavi şu anda sonda kullanmıyorum beze idrarımı yapıyorum 2-3 ay sonra tekrar gel sonda takılacak pozisyona gelip gelmiyeceğini bakacaklar şimdilik yapacak birşey yok dediler şimdi benim merakım üretra darlığı diyorsunuz bu bende de olurmu olursa tedavisi varmıdır bilen tedavi olan konuya hakim arkadaşlardan fikir almak isterim herkese sağlıklı günler teşekkürler

Üye
    Gökmavim Avatarı

Son Giriş
    22.08-2016
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

Gökmavim

Oturan boğa kardeşim bu ve benzeri sağlık konularındaki: engellilere sitenin destekleri, takdire şayan.Çok dua alıyorsunuz,bu harika birşey,kalbi hizmetlerinizin devamını dilerim,site ve ekibine teşekkürler..

Üye
    kamil atmaca Avatarı

Gerçek Adı
    kamil atmaca
    Son Giriş
    10.07-2015
    Saat
    19:46
    Yaşadığı Yer
    ankara

kamil atmaca

Merhaba arkadaşlar,

Kesik kesik, ince işeme, sık tuvalet sorunum 2007 den beri var. (Bu arada idrarın keskin bi kokusu var). Öncesinde uzun suren idrar yolu ilhtahapları yaşamıştım. Zannedersem onun sonucunda oldu. 2009 da biopsi oldum. Doktor prostat için bakmıştı. Sonuç temiz dedi. Biopsi etkisiyle işemem çok rahatlamıştı. 1 yıl kadar rahattım sonrasında yavaş yavaş yine aynı problemi yaşamaya başladım. Ama biopsi oncesine gore birazcık daha rahatlama var. Biopsi diyorum belkide sistoskopiydi, tam bilmiyorum operasyonun adını. Bu doktorlar sitesine yazdım ankaradan Prof. dr. Mehmet Şevki SERT"e, o da; sistoskopi yapmamız ve sonrasında sonuca göre ilaç tedavisi gerekebilir dedi.
    Bu sistoskopi nasıl bir operasyondur? sakıncaları var mıdır? zor mudur? Ankara da onerebiliceğiniz hastane, doktor var mıdır? ücreti ne civardadır bilen var mı acaba?
    Allah razı olsun.
    Allah şifa versin herkeze inşallah.
    teşekkürler.

Üye
    kamil atmaca Avatarı

Gerçek Adı
    kamil atmaca
    Son Giriş
    10.07-2015
    Saat
    19:46
    Yaşadığı Yer
    ankara

kamil atmaca

Yapılan operasyon sistoskopiymiş, sonuclarını mail olarak hastaneden aldım. Analizi aynen yazıyorum. IV Anestezi altında 17 F derece sistoskopi ile girildi. Ürethra serbest iyi prostatik ürethrada prostat glandinin enfekte oldugu goruldu.Kronik prostatik gözlendi. Mesane normal iyi herhangibir komplikasyon cıkmadı. Operasyona son verildi.

Bu sonucu değerlendirebilecek bir arkadaşımız var mı acaba @MeTePe

Şimdiden çok teşekkür ederim.
    Herkeze Allah şifa versin.
    Hayırlı bayramlar

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

@kamil atmaca

Sistoskopi penisin ucundan sonda takar gibi ucunca kamera olan ince bir boruyla mesaneye kadar girip bakma işleminin adıdır.

Bu işlem sırasında aynı borunun içinden parça da alınabilir. Buna biyopsi denir.

Yazdığınız rapor, sistoskopi mesaneye kadar gidildiğini, prostat bezinin iltihaplı olduğunu söylüyor. Büyük olasılıkla işlem sırasında prostatdan parça da alınmıştır.

Bu durumda ilaç tedavisi önerilir ama sizin rapora göre iltihap kronikleşmiş. Belki ameliyat da dikkate alınabilir.

Tüm yazdıkların genel bilgilerdir. Tedavi planlanırken hastanın genel sağlık durumu, yaşı vs. gibi bir sürü kriter dikkate alınır. Yani doğru tedaviyi internetten değil, ancak doktorunuzdan bulabilirsiniz.

Üye
    yakoo1 Avatarı

Gerçek Adı
    yakup sahin
    Son Giriş
    30.10-2015
    Saat
    17:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul

yakoo1

herkese merhabalar, daha önce de burada derdimi yazmıştım. aradan zaman geçti son durumu paylaşmak istedim. konuşacak kimsem olmadığı için belki bir fikir veren olur çünkü malesef enerjim de kalmadı.

yavrum hipospadiaslı doğmuştu 8 aylıkken ameliyat oldu ameliyat başarılı geçti. sonrasında 2 yaşında gelip de çiş eğitimi vermeye başladığımızda iplik kadar ince içediğini farkettik. ultrason çekildi mesane duvarında kalınlaşma ve böbrekte taş oluşumu görüldü. mesanede 40 cc idrar kalıyor.
    sonra sodayla genişletme yapıldı. 3 gün normal bir hafta sonra eskisi gibi oluyor. 2 kez uçta genişletme ameliyatı yapıldı. doktor diyor ki çok uçda az bir darlık var sondayı takıyor şahane bir işeme. 1 hafta sonra aynı iplik gibi.
    1 sistoskopi ve 1 uçta genişletme operasonu sonrası gelişme görülmedi. en son geçen hafta gittik doktor üretrada inatçı bir darlık olduğunu ve dudak içinden doku alıp yeni yol yapılması gerekir dedi. darlığın neden olduğunu anlayamadık diyor. ama darlık oluşan yerde bir doku fibrozisi oluşmuş.
    başarı %78 miş. çocuk 5 yaşına geliyor. ameliyat oldukça zormuş ve sondayla 10 gün kalması gerekecek. ağzından doku alınacak. ne yapacağım bilmiyorum.

bilen varsa yazsa sevinirim. Allah şifalar versin hepimize.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

@yakoo1

Arkadaşlar, "dudak içinden doku alıp yeni yol yapılması" ameliyatını olan var mı aranızda?

Belki @MeTePe bir fikir verebilir?

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @yakoo1

Uzman olduğum bir konu değil ancak biraz araştırdım. Yanak içinden veya genital bölgeden alınan dokuyla yeni bir üretra yapmak üretra darlıklarında en etkili tedavi yöntemi... Ancak bu konuda uzman kişilerce yapılması gerekiyor. Uzman derken üroloji uzmanı değil, bu operasyonu yapabilecek deneyime sahip olmasını kasdediyorum. Çünkü uzmanlık arttıkça başarı şansı da yükseliyor.

Haliyle genel anestezi altında yapılan bir açık ameliyat. Başarı şansı uygulanan tekniğe ve işlemin zorluğuna göre % 80-90 civarında.

İyileşme yaklaşık 2-3 hafta sürüyor. Bu süre içinde sonda kullanılıyor.

Gördüğüm kadarıyla başka şekilde çözülemeyen darlıklarda en iyi alternatif bu cerrahi yöntem. Bence yapılması lazım ancak ehil bir doktorun yapmasının önemli olduğunu vurgulamak isterim.