Sayfa 12 / 30 İlkİlk ... 2891011121314151622 ... SonSon
Toplam 447 mesajın 166-180 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Leito, kireçlenmeden kastettiğin şey tam olarak nedir? İdrarla dışarı atılan ve enfeksiyona işaret eden parçacıklar olabilir mi? Kültür testi yaptırıp mesanede bakteri bulunup bulunmadığını kontrol ettirmeli ve doğru antibiyotiği doğzu süre kullanarak enfeksiyondan kurtulmalısın.

Gazanfer bey, bu konuda öyle şeyler yaşadım ki, neler çektiğinizi çok iyi anlıyorum... Aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz. Hangimiz cevabı biliyorsak yardımcı olmaya çalışırız. Merak etmeyin, her şeyin bir çözümü var.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

bitmedigitti

irfancım merhaba. benımde aynı sorunlarım var ve su an sondalıyım. ayaga kalktıgımda ınanılmaz sıkıstırıyor benı ve buyuk tuvaletımı yaparken ınanılmaz cısım gelıyor. bu normal mı sence.tşk.

Oturan boğa ve diğer tüm arkadaşlar,
    Hepinizden Allah razı olsun. 12 sayfalık bu ciddi konuyu okudum ve cok gereklı bılgılere ulastım. hepinize tskr. ederim.

İyi gunler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Sabit sonda bu tür rahatsızlıklar yapar genellikle. Zamanla azalacaktır... Olabildiğince az hareket edip, sabit sondanın üretrada alan açmasını sağlamak lazım. Sabit sondayı çıkarttıktan sonra dilatasyon katater yöntemini de öneririm: Üretral Darlığı açmak için -deliksiz- Dilatasyon Kateter kullanımı
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gaza51 Avatarı

Gerçek Adı
    gazanfer
    Son Giriş
    12.01-2013
    Saat
    19:19
    Yaşadığı Yer
    iskenderun

gaza51

slm su mesaneye tık tık olayını dediğiniz günden beri her çişinde yapıyorum.galiba çok işe yarıyo.benim oğlanın çişini sızdırması çok çok azaldı ben buna bağlıyorum.mesaneyi tam bosaltmaya basladı gibi.bunu paylaşmak istedim.çişini tutamayanlar için çok iyi yöntem olabilir.çok sağolun.bende devamlı sizin takibinizdeyim

bitmedigitti

Sevgılı oturanboğa ve diğer arkadaslar

Üretra darlıgı ameliyatı oldum ve 1 hafta sondalı kaldım. Sondayı bugun cıkardılar. Ancak sonda mesane agzında tahrıse neden olmus ve cıkarken cok acı cektım. uretrayı genısletmek ıcın dılatasyon yapmam gerekıyor. doktora sordum ne zaman baslayayım dıye hemen dedi. ( doktor fazla ilgilenmedi açıkcası )ancak sondayı cıkarırken bıle ne kadar acı hıssttım. Aynı seylerı sizinde yasadıgınızı bılıyorum. siz ne kadar sure sonra dılatasyon yapmaya baslamıstınız. yardımcı olabilri misiniz.

Teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Gazanfer bey, mesane üstüne küçük vuruşlar yaptığınızda mesane daha çok boşalıyor demek ki. Böyle olunca hem iki TAK arasındaki süre uzamış oluyor hem de mesanede idrar kalmadığı için enfeksiyon (ve onun yan etkileri) de azalmış oluyor.
    Uygulamaya devam...

bitmedigitti, geçmiş olsun.
    Sabit sonda bir hafta takılı kaldığında çıkartırken biraz can acıtabilir. Çıkartan kişi biraz da acemi ise... Önemli olan şey sonrasında işerken ya da dilatasyon katater uygulaması yaparken zorlanmaması ve tahriş olmaması.
    Her şeyden önce bol su içmeyi ihmal etmeyin sakın. Ayrıca üşütmeyin. Grip aşısı yaptırın. Vücudunuz ne kadar sağlıklı olursa o kadar iyi. Bir de dilatasyon uygulamasında ellerinizi bol sabunla yıkayın ve olabildiğince temiz şekilde çalışın. Katatere el değmemeye özen gösterin...

Dilatasyon uygulamasına küçük kataterden başlayıp sonra büyüğe doğru geçiş yapın. Zormalmadan, küçük küçük ilerleyin.

Üretral Darlığı açmak için -deliksiz- Dilatasyon Kateter kullanımı

bitmedigitti

Arkadaşlar tekrar meraba,
    Geçen gün kendi kendime ilk TAK'ımı yaptım. Ancak şöyle bir sorunla karşılastım. Doktor bana sonda 1 saat kalacak demişti. Ben yarım saat beklettım. Çıkarırken yapısmıstı çok acıdı ve zor ıktı. Daha sonrada idrara gıttıgımde asırı derecede yanma oldu. Bu konuda napmak gerekır.
    Birde doktor bana 14'lük sonda kullan demişti. Ama internal üretrotomı oldugumda 18'lik takmıslardı. Ben 14 ve 16 sonda ile tak yapıyorum. sizca bunu 18 cıkarmalımıyım.

Tsk.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Hayır hayır, asla 10 dakikadan fazla kalmasın. Hatta, 10 dakika bile çok. Aksi halde katateri çıkartırken üretraya zarar verir ve canını yakar.

Dİlatasyon sonda yöntemini kullanmalısın; küçük çaplı kataterden başlayıp, gittikçe büyük çaplı olana geçmelisin...

Hangi marka katateri kullanıyorsunuz?

bitmedigitti

Hi-slip. kendinden jeli. su ana kadar cok memnunum. Tavsiyeniz sayesınde.

Üye
    gaza51 Avatarı

Gerçek Adı
    gazanfer
    Son Giriş
    12.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    iskenderun

gaza51

selamlar gene ben aklımı epeyce kurcalayan bişi soracam.ben oğluma tak çek yapmadan önce pipisini proteksle iyice yıkıyorum.sonrada batikon sürüp öyle takçek yapıyorum.acaba diyorum bu sabun artığı ki iyice yıkıyorum,yada batikon içeriye girip zarar verirmi.yada sadece yıkasammı batikonlamasammı.işin açığı bu konuda titiz davranmamı sızden baska kimse sölemedi acaba bu fazlamı titizlik?bu arada bende hi slipe döndüm.bidaki rapora kadar delikliyi kullanacam ama sonrakilerde verdiğiniz arkadası arayıp üretim aşamasında deliksize dönmeye çalışcam.saygılar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Ben ilk sonda takıldığı günlerde panikle hemşireyi çağırmış ve "sonda hortumundan yukarı doğru hava kabarcığı çıkıyor. Bu hava mesanede birikip patlamaz mı" diye sormuştum!

Yani, hayır, batikon içeri kaçmaz, kaçtığı kadarı da hiç bir zarara yol açmaz.

Eğer her seferinde sabunla yıkayıp durulıyorsanız penisi, ayrıca batikon kullanmanıza gerek yok. Günde bir kez yıkasanız, diğerlerinde batikon kullansanız kafi.
    Ayrıca, o bölgeyi kaliteli bir kremle -abartmadan- nemlendirmeyi de ihmal etmeyin. Sürekli yıkanmak cildi kurutur ve mantar-egzama türü şeylerin oluşmasına neden olabilir.

bitmedigitti

Bu tak işlemini ne zamana kadar yapacagız. Ömur boyumu. Kapanmadıgını nereden nasıl anlıyacagız

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Genelde yaşam boyu TAK yapmak gerekebiliyor. Sorunun ilerlememesi için en kolay yöntem TAK çünkü...

Üye
    gaza51 Avatarı

Gerçek Adı
    gazanfer
    Son Giriş
    12.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    iskenderun

gaza51

Bülent bey merhaba.gene uzun soluklu sorularım olacak.benim oğlanı geçen hafta ankaraya götürdüm kontrolu vardı.biz 6 ay önce tak çeke başlamıştık bunun için gittik.doktor bize evet 6ay geçti tak çek yaparak darlığı açtık bidaha tak çeke gerek yok dedi.ve ekledi sizin çocuğun çişini tutma sorunu var.bu sızdırmayı bir ameliyatla halledecem,dedi.ameliyat yine kapalı olacak ve üretranın tam çıkış kısmına bir ilaç enjekte edeceğini söyledi.bu ilaç oradakı mukus özelliğini yitirmış bölgeye işlerlik kazandıracak ve basınç geldiği zamanda öişini yapmasını sağlıyacakmış.bu işlem için ilaç parası,kendisinin istediği para ,özel hastane..para da para.şimdi soruyorum size hiç böyle bir durumda bu tip bir ameliyat olmuş ve olumlu sonuç almış biriyle kasılastınızmı.?tak çek yapmıyorum bir haftadır çocuğuma, bu durum ne kadar risklı ?gene umutlanıp umudumun suya düşmesini istemiyorm.o yüzden bu ameliyata çok sıcak bakmıyorum.ama güvenmek istiyorum genedee..okadar kemoterapi aldı benim oğlum zaten oradaki hücrelerin normal çalışmasını beklemiyorum amaa ya düzelirse.iyiki siz varsınızda içimden geldiği gibi konusuyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Gazanfer bey, yazdığınız ameliyata dair hiç bir fikrim yok. Nasıl bir ilaçmış oraya enjekte edeceği ilaç? Botoks gibi bişey mi? Sorunu kalıcı olarak çözecek miymiş?

TAK'mayı bırakmak sizin kararınız mıydı, yoksa doktorunuzun kararı mı? Çocuğunuz kendi başına çişini yaptığında, mesanede idrar kalmadığından, işeme esnasında böbreklere geri idrar kaçağı olmadığından emin misiniz? Bunun tespiti için ürodinami yaptırmak lazım. Bir de ultrason ile bakılarak böbreklerin sağıklı olup olmadığını da teyit etmek lazım. Her şey böbreklerin sağlığı için sonuçta...

Sayfa 12 / 30 İlkİlk ... 2891011121314151622 ... SonSon