Sayfa 5 / 92 İlkİlk 1234567891555 ... SonSon
Toplam 1377 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

Sükût-u Vaveyla

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    bu ameliyat için yaş sınırı var mı,belli bir yaştan sonra kemiklerin düzelmesi zor oluyo diye duymuştum?

ömer_ünal

valla ben 20 yasındayım benim kaldım hastanede 45 yasında biride oldu bu amaliyatı ve cok memmundu

Sükût-u Vaveyla

evet ben de son günlerdeki araştırmalarımla yaşın önemli olmadığını öğrendim ...

Üye
    Cigdemy Avatarı

Gerçek Adı
    Çiğdem
    Son Giriş
    26.08-2015
    Saat
    20:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    1

Cigdemy

Benim zamanımda 18 yaş üst sınırdı (1993), sonradan daha ileri yaşlarda da yapıldıgını ögrendim ama buna kemiğin yapısına göre karar veriyor doktorlar sanırım, doktor bu ameliyatı olman sakıncalı da diyebiliyor yani, önemli olan işin uzmanı iyi bir doktara gitmek, burada yazılanlarda da goruyoruz ki uzatma ameliyatından hiç memnun olmayıp pişman olanlarda var çok memnun olanlarda, uzun ve sıkıntılı bir dönem ama benim için çok faydalı ve başarılı bir ameliyat oldu.

Enfeksiyona karşı çok dikkatli olmak gerekiyor, bana takılan uzatma cihazı yuvarlak olanlardan degildi diz ve kalça arasına bacagın dış kısmından/yandan uzunlamasına bir cihaz takıldı o kısmı koruyarak banyomuda yapabiliyordum, pansumanımı da ihmal etmedim enfeksiyon sorunu yaşamadım.

Cihaz bacagımda takılıyken diz hareketlerine başlamıştık zaten (dizin kireçlenmesine engel olmak için) cihaz çıktıktan sonrada bu hareketlere devam ettim ve bu sayede dizimle ilgili bir sorun yaşamadım.

Arkadaşlar herkesin durumu aynı degil, iyileşme süreci, tedavi şekli kişiye göre degişiyor, en en önemlisi iyi bir doktora gitmek.

Sevgiler.

Sükût-u Vaveyla

evet çiğdem hanım çok haklısınız,insan güzel sonuçları okuyunca ümitleniyo,ama memnun kalmayanları okuyunca ,duyunca ,ister istmez tedirgin oluyo..
    ben şunu da öğrenmek istiyorum;
    Ekstremite uzatma ve rekonstrüksiyon teknikleri, kemik kayıplarını yerine koyma ve deformite (eğri) kemikleri düzeltme ve uzatmada kullanılır. Bu girişimler, doğumsal hastalık, kemik kayıpları veya travmalar sonrası gelişen kol ve bacak eşitsizlikleri olan çocuk yada erişkin hastalara (3-70 yaş arası) uygulanabilir
    bu uzatma sonrası hareket edebilme nasıl oluyo?
    çocuk felci sonucu problemli olan;hareket kısıtlılığı olan bacak bu uzatmadan sonra diğeri gibi hareket edebiliyor mu?
    yoksa sadece şekil bozuklukları gideriliyor,bir de diğeriyle aynı uzunluğa mı getiriliyor..hepsi bu mu?

Üye
    özgülperi Avatarı

Son Giriş
    23.02-2011
    Saat
    14:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Etimesgut

özgülperi İlizarovla bacak uzatmak isteyenlerin dikkatine

Arkadaşlar bende ilizarovla bacak uzatma ameliyatı oldum.Maalesef işin başından beri tedavim hiç yolunda gitmedi.Benim doğuştan 9 cm kısalığım vardı.6,5 cm kadar uzatıldı.Bu uzatma sürecinde şiddetli ağrılarım oldu.Ağrıdan hiç yerimde duramıyor koltuk değnekleriyle evin içinde dört dönüyordum.Ne ağrı kesici haplar ne de vurdurduğum iğneler ağrımı gidermedi.Bu ağrılı dönemimde birde dizim bükük kaldı.Bacağımı düzgün uzatmak istediğimde bacağım açılmıyordu.Bunu doktora söyledik.Oda Fizik Tedavi bçlümüne yatırdı.Orda dizimi elleriyle aşağı doğru bastırarak bağırttıra bağırttıra açtılar.1 hafta fizik tedavi bölümünde yattım.Dizim düzeldi neyseki.6,5 cm uzatıldıktan sonra doktor üzerine basabildiğin kadar bas dedi.Bende bastım.1 hafta sonra hemen hemen tüm teller ve içinde oluşmaya çalışan kemik dokusu kırıldı.1 kere daha ameliyat oldum.Öncekinden daha fazla tel taktılar.6 ay sonra 1 tel daha kırıldı.Yine ameliyat oldum.Kırılan telin olduğu yere 1 tel daha taktılar.Birde ayak tabanım havada kaldı yalnızca uç kısmına basılabilir duruma geldi maalesef.Doktora sorduğumda ayağımın şekli bozuk bir ayak olduğu için bu duruma geldiğini bunun normal ayaklarda olmadığını ve ayağımın düzelmeyeceğini söyledi.25 ay cihaz bacağımda kaldı.Buna rağmen kemik tam anlamıyla kaynamadı.15.ayda doktora kemiğim kaynayacak mı diye sorduğumda inşallah diye yanıt aldım.Birde bana seni kolundan tutup gel ameliyat edeyim demedim seni kimse ameliyat masasına zorla yatırmadı dedi.O sözünden sonra başka bir doktora gittim.7 ay boyunca yeni doktora kontrollere gittim.Kemiğim çok çok geç kaynıyormuş.3 ay sonrada kesin kaynar diyemiyorum dedi.İstersen çıkartalım ilizarovu sonrada bir müddet geçtikten sonra Titanyum çivi takalım dedi.Ondada enfeksiyon kapma olasılığından bahsetti.Birde oluşan kemikte biraz eğrilik varmış oda kırıldığı için olmuş.Sonuç olarak ilizarov kemik tam kaynamadığı halde çıktı.Şuan alçıda bacağım.Umarım alçı çıktıktan sonra kırılmaz.Titanyum çivi takmak için 5-6 ay beklenmesi daha iyi olurmuş.Ben çok sıkıntılar çektim mücadale ettim ama maalesef mutlu sona hala ulaşamadım.Bu ameliyatı olmak isteyen arkadaşlara söylemek istediğim bu ameliyatın herkesde başarılı olacak hiç problemle karşılaşılmayacak diye bir garantisi yok.Tamamen kişinin kemik yapısıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.Var olan kemiğiniz güçlüyse, vücudunuzun kemik yapma potansiyeli yüksekse ve ayağınızın şekli normalse ne mutlu size.O zaman bu ameliyat güzel bir sonuç verir. Bu ameliyatı olmadan önce lütfen doktorunuzla benim saydıklarımı çok çok iyi konuşun.

Sükût-u Vaveyla

sayın özgül peri;öncelikle çok geçmiş olsun diyorum
    sakıncası yoksa bacağınızın kısalığına sebep olan rahatsızlığı ve kısalık haricinde başka sıkıntınız varmıydı .?..bunları da yazmanızı rica ediyorum
    benim bacağımda 2-3cm kadar kısalık var;ama bunun yanında;kas gücü yetersiz(diğer bacağım gibi kaldıramıyorum),zayıflık da var...yani problemim sadece kısalık değil sanırım bu ilizarov yöntemi ,bu denli çekilen acılara rağmen sadece kısalığa çözüm oluyor;hatta şansımız yoksa daha kötü sonuçlar doğurabiliyorben yanlış mı anlamışım?

Üye
    özgülperi Avatarı

Son Giriş
    23.02-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Etimesgut

özgülperi Arkadaşım MOONse ROSE

Benim bacak kısalığımın sebebi doğuştan. Kısa olan bacağımla birlikte şekli bozuk bir ayağa sahibim. İlizarov yöntemi bacak kısalıklarında,bacak eğriliklerinde ve ayak deformitelerinde kullanılan bir yöntem. Kas gücü yetersizliklerinde kullanılan bir yöntem değil.2-3 cm kısalığınız içinse bacağınızı uzatmanızı pek tavsiye etmiyorum çünkü birde kasla ilgili probleminiz varmış uzatma işlemine giriştiğinizde kasınız belkide daha kötü bir duruma gelebilir. Bence 2-3 cm kısalık kafaya takılacak bir sorun değil. Geçmiş olsun.

Sükût-u Vaveyla

sağolun özgülperi..size de geçmiş olsun..

nöbetci

Özgülperi öncelikle geçmiş olsun . Size bazı sorularım olacak nerde oldunuz bu ameliyatı, ne zaman ve hangi doktora oldunuz.

Üye
    özgülperi Avatarı

Son Giriş
    23.02-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Etimesgut

özgülperi

Ben bu ameliyatı Ankara Dışkapı SSK Hastanesinde 09 Ekim 2006 tarihinde oldum.Bacağımla hala uğraşıyorum.

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    09.06-2015
    Saat
    13:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Fındıkzade

alifatih1958 Benim kısalık sağlam ayaktan giderildi

Benim sol ayak felçli ama sağ ayak sağlam. Sene 1970 veya 1971. Söz konusu yıllarda da yaşım 12-13. İki bacak arasındaki kısalık da 8-9 cm. O zamanlarki bilgilere göre bu ameliyatın belli bir yaştan önce yapılması lazımmış. Şimdi belki görüş değişmiştir bilemiyorum. Çapa Tıp Fk.de rahmetli Bahattin Bey ve ekibi tarafından sağlam ayağımdan operasyon geçirdim. Sağlam ayağın dizine platin koydular, ki hala dururlar, ve bu şekilde sağ ayağın büyümesi durduruldu, sol ayak büyüdü ve neticede kısalık yok oldu. Sol ayağımda yine cihaz kullanmaya devam ediyorum tabii ama içi mantar dolu ayakkabı giymekten kurtuldum Allah’ıma şükürler olsun. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    09.06-2015
    Saat
    13:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Fındıkzade

alifatih1958 devam

Söylemeyi unuttum, ameliyat edilen ayak 1-1,5 ay alcıda kaldı, akabinde fizik tedavi ile alçının neden olduğu kireçlenme giderildi ve ayağımı dizden büküp kıvırmaya başladım. Ve ben çok memnunum yapılan işlemden, ameliyat sonrasının mutad sancıları haricinde hamdolsun bu yaşa kadar da hiç bir ağrım sancım olmadı ameliyat olduğum sağlam ayağımda.

GAMZE YENYIL

arkadaşlar bende 6 cm sağ ayakta kısalık var eğer bilginiz varsa önereceğiniz doktor falan önerilerinizi bekliyorum....lütfen bu işte en az yüzde 98 başarı vereblecek kişileri önerir misiniz birde yaptığı yöntemleri falanda yazarsanız sevinitim şimdiden tşk ederim...

Üye
    bulent yalcin Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    30.04-2010
    Saat
    14:40
    Yaşadığı Yer
    ANKARA

bulent yalcin

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    denizince ben uzatma ameliyatımı hacetepede oldum ama bayağı oldu ben olalı o zman ben prf adil surat ameliyat etmişti ve ekibinde cemalettin beyde vardı ... adil hoca emekli olmuş ama cemallettin hocada onun kadar iyidir sanırım ... ben memnunum uzattığım için ..

Sayfa 5 / 92 İlkİlk 1234567891555 ... SonSon

Başlığın Etiketleri