Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    volkan26 Avatarı

Son Giriş
    20.09-2016
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    eskişehir

volkan26 Serebral Palsi hastası olup H sınıfı ehliyet alan var mı?

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    serebral palsi olup h ehliyet alan varmı ?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA

KKELEBEKK

sürücü yönetmeliği SP hakkında;

a) Santral sinir sistemi ile ilgili doğuştan veya sonradan geçirilmiş veya cerrahi girişime bağlı hastalıklarla ortaya çıkan uzuvların parezi ve paralizileri (duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından), araç kullanmasını ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde ileri derecede bozuk olanlara, sürücü belgesi verilmez. hafif derecede bozukluğu mevcut olanlara, nöroloji uzmanının kanaatine göre sürücü belgesi verilebilir.
    b) Periferik sinir sisteminin etkilenmesi sonucu ortaya çıkan uzuvlarda parezi ve paraliziler araç kullanmayı ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde ileri derecede ise sürücü belgesi verilmez. hafif derecede güçsüzlüğü varsa, nöroloji uzmanının kanaatine göre sürücü belgesi verilebilir. İki ayağı felçli (parapleji), diğer vücut fonksiyonları normal olan şahıslara H sınıfı sürücü belgesi verilebilir.

der..

SP' de yol açtığı hareket kısıtlılığına bakıp hastane/doktor sürücü yönetmeliğine göre "evet, sürücü olur" raporu verirse, araç kullanırken güvenlik sorunu yaşamayacağınıza emin olursa alabilirsiniz. H sınıfını alabilmeniz için bile gereklidir bu..
    Ayrıca H sınıfı ehliyeti almış olsanız, raporda özel donanımlı araç ve nasıl bir donanım kullanmanız gerektiği belirtilirse araç alımında ÖTV'den muaf olabilirsiniz. Otomatik vitesli araç kullanabileceğiniz belirtilirse H sınıfı ehliyet alsanız dahi, araç alımında ÖTV'den muaf olamazsınız.

Üye
    hurii Avatarı

Gerçek Adı
    huriye
    Son Giriş
    27.07-2013
    Saat
    00:14
    Yaşadığı Yer
    manisa

hurii Cerebral Palsy hastasıyım. 2 kez H sınıfı ehliyet alamaz dendi. Hakem hastane de ..?

ben 2 oldu h ehliyeti almak için başvuruda bulundum. ikisi de olumsuz çünkü cerebral palsy olduğum için sol elimde istem dışı hareket var. il sağlık müdürlüğüne dilekçe yazdım orası beni üniversite hastanesine sevk etti buradan da olumlu cevap alamazsam ne olacak ?

Üye
    savas.1991 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    istanbul

savas.1991

evet arkadaslar . ben H sınıfı ehlıyetımı 2011 yılında aldım . otomatık vıtes kullanabılır dıye tertıbat yazmadı heyet . her ıkı ayagımda sıkıntı var . ama doktor yanına gırınce sol ayagım daha kotumus gıbı gosterdm tertıbatsız almak ıcın netıcede aldım ehlıyetımı

fb1973

merhabalar
    02.04.2013 tarihinde Serebral Palsi teşhisiyle sadi konuk hastanesinden rapor aldım zaten 1997 yılında alınmış ehliyetim vardı nöroloji doktoru ilk kontrolde vermeyiz sana tekrar ehliyet dedi bende 1997 yılında alınan ehliyetim var siz bu hakkı benden alamazsınız dedim ve kurulda ortepedi uzmanında onayı ile birlikte h sınıfı ehliyet alabilir gaz ve fren sol ayak uyumlu olmalıdır otomatik vites kullanılabilir ibareli rapor aldım

jGLtoVI - Serebral Palsi hastası olup H sınıfı ehliyet alan var mı?

http://b1304.hizliresim.com/18/5/lsx4x.jpg

Yukarıdaki linkte alınan rapor mevcuttur.

Üye
    hurii Avatarı

Gerçek Adı
    huriye
    Son Giriş
    27.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa

hurii

hakem hastaneye gittim orası da h sürücü ehliyeti vermedi. hastane ve doktorlarla uğraşmaktan bıktım benim için ehliyet konusu kapanmıştır. bir öğretmen olarak iş hayatımı kolaylaştırmak istedim yok ama nerde bu ülkede kolaylık

Üye
    volkan26 Avatarı

Son Giriş
    20.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir

volkan26

ben de 1 hafta önce hastaneye başvurdum fizik doktoru test istedi testi yaptırdım sonuçlar olumlu ama aq noroloji doktoru vermicek gibi bide üstüne üstülük benmle alay etti p*ç

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Başka hastane, başka doktor: akıllı ve vicdanlı doktor bulana kadar!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hurii Avatarı

Gerçek Adı
    huriye
    Son Giriş
    27.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa

hurii

sayın genel yayın yönetmeni kaldı mı ki bu vasıflarda bir doktoru bırakın bir insan kalmış mı ki

Üye
    volkan26 Avatarı

Son Giriş
    20.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir

volkan26

[IMG]rapor2 635015768640888984 - Serebral Palsi hastası olup H sınıfı ehliyet alan var mı?[/IMG]

bu rapora itiraz etme hakkım kaç gün ve il sağlık müdürlüğünün sevkediceği hastanede aynı sonuçu verirse bir daha ehliyet alma hhakkım yokmu

Üye
    Birtan07 Avatarı

Gerçek Adı
    Birtan07
    Son Giriş
    14.08-2016
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    Antalya

Birtan07

Ya bu işin bir çözümü yok mu ??

Üye
    xion Avatarı

Son Giriş
    29.07-2015
    Saat
    12:03
    Yaşadığı Yer
    konya

xion

Ben cerebral palsy hastasiyim ve h sinifi ehliyet aldim.
    Simdi anlamadigim sey su yukarida sunu yazmislar;
    Otomatik vites ibaresi varsa ötv indiriminden yararlanamazsiniz denmis.
    Konu hakkinda bilgim yok. Arac alimi icin bayi ve maliye ile gorustum ama olumsuz bir durumdan bahsedilmedi. Yani ötv indiriminden bu rapor ile yararlanamazsiniz denilmedi.
    Kaynak gosterip aciklama yaparsaniz sevinirim. Su sira bu aracin alimi ile ugrasiyorum. Nasipse bu cuma araci teslim alacagim.
    Tesekkurler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

CP olup sürücü belgesi alan arkadaşlar deneyimlerini detaylarıyla birlikte yazarlarsa benzer şekildeki arkadaşlara çok yardımı dokunur.

@xion
    Araç kullanımında kullanamadığın uzvun hangisi? Raporunda nasıl bir ibare var?

Üye
    yolcugenc Avatarı

Gerçek Adı
    sezer
    Son Giriş
    14.12-2015
    Saat
    23:19
    Yaşadığı Yer
    konya
    Blog Mesajları
    1

yolcugenc CP'liyim. H sınıfı ehliyet için nasıl bir rapor çıkartmam gerek?

Merhaba Arkadaşlar Ben Yarın H Ehliyeti İçin Rapor Başvuracağım Bu Rapor Başvururken Raporun Kullanım Amaçına Özel Tertibatlı Araç Kullanabilir imi İşaretliyeyim Yoksa Diğer İşaretliyip H Ehliyet Otomatik Araç Kullanabiliri mi İşaretliyeyim Ben Otomatik Araçı Kullanabiliyorum Az Çok Ama Tabi Doktor Nedir Bilememde..,,

Ben 08/04/2015 Tarihinde Yeni Rapor Çıkarttım %95 Sürekli Serebral Palsı : Bükük Diz Yürüşü Mevcut Teşhis Konuldu Ben Şimdi Tekrar Rapor Almaya Gideceğim Sıkıntı Olur Mu Buna Göre Bana Ozel Tertibatlı Araç Raporu mu Verirler...
    Şimdiden Teşekkür Ederim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @yolcugenc

Ne yaptın?

CP'lilere ehliyet vermemek için o kadar uğraşıyor ki doktorlar, versinler de, ster özel donanımlı olsun ister otomatik

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon