Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    dsarica Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

dsarica Engelli aracı almak için yurtdışı mı, yurtiçi mi daha avantajlı?

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar...
    burayı inceledim..herkese emeği gecen her arkadaşa ne kadar tşk etsem azdır..
    bilakis..Bu sitenin Kurucusu ve bu kadar bilgiyi ve tecrubeyi herkesle paylaşma ve kaynaşma dana dolayı teşekkürle ödenmez....

1-Araba almayı düşünüyorum.henüz h sınıfı ekliyet aşamasındayım,şu an rapar aldım ve h sınıfı ehliyet alabilir,özel tertibatlı araça kullanabilir diye bir rapaor aldım ve şu an surucu kursunda kayıttayım.
    2-kısmet olurda ehliyet alırsam,sonra araba almayı düşünüyorum .
    3- araştırıyorum,fakata yurtdışından mı alayım,buradan mı diye kararsız kaldım.bu konuda bu kadar tecrubeli arkadaşlar varken sizlerden fikir ve yardım alayım istedim.
    bilgi ve tecrubelriniz paylşaımı için ,bana en doğru yolu sizlerden aldığım fikir doğrultusunda yapacağım için
    şimdiden herkese teşekkür ederim..
    saygılar..

Üye
    Rain_Man Avatarı

Gerçek Adı
    adem
    Son Giriş
    08.12-2016
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    HATAY.
    Blog Mesajları
    1

Rain_Man

merhaba ben henüz araç almadım ama alan arkadaşın demesine göre aynı model aynı araba buradan da alsam yurt dışından hiç birşey far etmedi dedi yurt dışından getitirdi ama masrafı fazla mesela aracı ankaradan teslim alıyosun gümrükten işlemler ankarada dönüyo ve satar iken yine aankara lolu gözükiyormuş pişman olduğunu demişti onun yalancısıyım..iyi akşamlar.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar

Mami Junior

yurtdışıyla hiç uğraşma bence, yurtiçine yönel.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Hiç tartışmasız yurt içinden almak çok daha avantajlı.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    10LINE Avatarı

Son Giriş
    13.03-2013
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    Hayat Her Yerde Güzel

10LINE

OturanBoğa;

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir Hocam ? Bende Almayı Düşünüyorum.Kdv Kalktı Dediler Doğrumu ? Yapılması Gereken işlemler Nelerdir ?

Üye
    ensar_yasar Avatarı

Gerçek Adı
    ensar
    Son Giriş
    08.12-2016
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    gümüşhane

ensar_yasar

yurtdışından alacak olduğun araç için önce yurtdışından aracı sececeksin ki oraya gitme şansın yok o yüzden tamamen sipariş usulü olmak zorunda

ikinci olarak ından alacak olduğun sıfır araçla yurtiçinden alacak olduğun hemen hemen aynı fiyata geliyo hatta benim sorduğum araç yurtdışında daha pahalıydı örnek vereyim benim aldığım zaman dacıa sandero stepway yurtiçinde 27 bin tlydi ötv düşünce 19 a anlaşmıştık aynı aracı yurtdışında bi tanıdığa söyledim gitti bayiide baktı 10 bin euro dedi yani burdan daha pahalı

ikinci el için yurtdışından görmeden alacak olduğun aracada ne kadar güvenirsin oda ayrı sorun

neyse yurtdışından aldın diyelim gümrük işlemlerini ankarada yapmak zorundasın ve gümrükte herhangi bişey için en basitinden tertibat için olan projeden yada tertibatın takılmasıyla ilgili teknik hata yada bunun gibi şeyler için işin uzaması riski hatta alamama durumu bile çıkabilir

günlerce belkide aylarca ankarada uğraşmak gidip gelmeler edecek olduğun masraflar cabası

ayrıca aracı satarken yine bütün işlemleri ankarada yapacaksın

ve yanlış bilmiyosam yurtiçinden alınan araçlar 5 yurtdışından alınanlar 10 yıl sonra satılabiliyo

Üye
    mbozbas Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa BOZBAŞ
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Muğla / Fethiye
    Blog Mesajları
    2

mbozbas

bende araçtırmaktayım . küçük bir parentez açayım türkiyede satılan golf - passat - mercedes vs. ile yurt dışında satılan aynı araç arasında kalite yönünden çok fark var bunuda unutmamak gerek bence.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar

Mami Junior

Yurtdşından getirmenin tek avantajı, orada 2.eller çok ucuz oldugu için uygun bi fiyata araba alabilirsin ancak 10 yıl satamıyosun. 10 yılda arabanın elinde patlama durumu olabilir, arıza vs...
    Yurtiçinden alırsan ötv indirimiyle alıp, garantili bi şekilde kullanıp 5 sene sonra satabilirsin.

coolhead

Benim gibi sol kol engeli olanlar yurt içinden vergi muafiyetsiz araba alamadığından yurtdışından getirtmek durumunda kalabiliyor. Neyseki Ankara Nakilhane sol kol engeline yurtdışından araç getirebilme imkanı veriyor Evet yurtiçinden araba almak bir çok açıdan daha zahmetsiz. Ancak sıfır araba almak durumundasımız. Yurt dışından 3 yaşa kadar ikinci el imkanı var ancak 10 yıl süreyle satamıyorsunuz.

Mbozbas'ın dediği gibi özellikle Alman arabalarının donanım farkı olduğu gerçeği unutulmamalı. Türkiye'de vergisel etki nedeniyle bir çok Alman firması baz fiyatı düşük tutabilmek için arabayı tabiri caizse dört teker olarak gönderiyorlar. Türkiye donanımı kaportadan, lastiğe kadar farklı olabiliyor.

Ben giriş seviyesinde donanıma razı olanlar için Türkiye, donanımlı, pahalı arabalar için yurtdışını öneririm.

Üye
    sb-sn Avatarı

Gerçek Adı
    SmhGwz
    Son Giriş
    20.07-2012
    Saat
    21:54
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale

sb-sn

yurt dışından almak istiyorsanız bu araç dandik bişey olmaması lazım mesela;
    100 -150 bin arası bi mercedes beğenip ülke disbiratörü ile irtibata geçip ordan araıcı size özel bi şekilde ithal edip vergi indirimli alabilirsiniz ama ufak kendimi gezdirsin 30 bine bi araç isterseniz gidin fiat alın ve evden işe işten eve sizi getirip götürür..

Üye
    dsarica Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

dsarica

ASlında avantajı ve dezavantajı nelerdir.. bunu öğrenmek istiyorum
    alacağım ama..nereden alayaım halen kararsızım..
    ama almanyadaki bir araba ile buradaki bir araba..arasında donanım..farkı olmalı..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

yurt içi:
    1- Araç 5 yıl sonra vergisiz şekilde satılabilir
    2- Aracın plakasında sakat damgası olmaz
    3- Araç araç sahibi dışında H sınıfı sürücü belgesi bulunan kişiler tarafından da kullanılabilir. Ayrıca % 90 ve üzerinde raporla alınmışsa, aracı kimlerin kullanabileceğine dair hiç bir kısıtllama yok.
    4- Sol alt ekstremiteden sakatlığı olanlar ile % 90 ve üzeri raporlu kişi adına üzerinde hiç bir donanım bulunmayan araç vergi avantajı ile satın alınabilir.
    5- Alım her ilden gerçekleşebilir

yurt dışı:
    1- Araç ancak 10 yıl sonra vergisiz şekilde satılabilir
    2- Aracın plakasında sakat damgası olmaz
    3- Araç araç sahibi ya da 3. dereceye kadar yakınları dışındakiiler tarafından kullanılamaz.
    4- Üzerinde özel donanım bulunmayan araç vergi avantajı ile satın alınamaz.
    5- Alımancak Ankara Naklihane'den gerçekleşir. Raporlu kişinin Ankara'da heyete girmesi şart.
    6- Alım için aracı kullanmak gerekir çoğunlukla. Güvenilir aracı bulmak her zaman risktir. Gelecek aracın sicili ve aracının hukuki temizliği önceden kestirilmesi zor bir bilgidir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bensalih1131 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    30.03-2016
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ

bensalih1131

Yurt dışı araç getirmede eğer Size getirecek bir akrabanız var ise 2. elde avantajı var Örnek vereyim benim ilgilendiğim Ctroen C4 Grand Picasso 2009-2010 mode araç aynı emsal km ile Türkiyede 45 bin lira iken yurt dışında 20 bin ile 25 bin Tl arası değişiyor.gümrükte vergisi komisyoncusu falan 1000 tl en fazla çıkacak masraf oda 25 binin içinde olur Yani 20000 tl avantaj sağlıyor Tabiki bir akraba vasıtası ile getirmek kaydı ile.Bunun harici olan getirmeler kendi kanatimce risk taşıyor.

Üye
    cesar39 Avatarı

Gerçek Adı
    Cess
    Son Giriş
    08.11-2016
    Saat
    13:43
    Yaşadığı Yer
    Bolu

cesar39 Patron herşeyi kısaca özetlemiş..

1600 cc sınırlaması olmasa yur dışından araç almak elbette daha mantıklı Lüx sınıf ama yurt içinden almak bence de avantajlı her anlamıyla. 0 km bir araç alıcaksın zaten 5 sene satamıyorsun ee normal seviyediki bir aracında kullanıma bağlı olarak sorunsuz seni yolda bırakmayacak ömrü 5 yıldır sonrasında satar yeni bir 0 km araç alırsın. ikinci aracımı alacağım bu aralar bende bu yurtiçimi yurt dışımı olayını baya düşündüm ama yurtiçinden 0 km bir araç almak vergi muafiyeti ve yeni çıkan bir kaç yasa değişikliği ile daha cezbedici bir hal aldı Keyif senin sana kalmış

Üye
    okyanu Avatarı

Son Giriş
    16.11-2016
    Saat
    21:30
    Yaşadığı Yer
    Bursa

okyanu Araç almak yurtdışından mı yurtiçinden mi daha avatajlı?

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    slm arkadaşlar sizce yurt dışındamı araç almak kerlı yurt içindemi??ve önericeniz modeller otomotik fites olucak

Sayfa 1 / 2 12 SonSon