Sunrise Quickie akülü, Quickie aktif ve Breezy manuel sandalyelerde lansmana özel büyük indirim kampanyası!
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Toplam 8 mesajın 1-8 arasındakiler
ÖTV'siz alınan aracın sahibinin vefat sonrası..?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

EYLEMB ÖTV'siz alınan aracın sahibinin vefat sonrası..?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Merhaba,

Ben Babamın uzerıne ÖTV indirimli arabayı 2010 yılı ekım ayında satın almıstım.. ve Babamı 6 ay once kaybettım..
    Arac halen babamın uzerıne henuz varıslerden bırının uzerıne gecırmedık.
    bazı sorunlarımız var.
    *Babamın uzerıne arac dısında baska mal varlıgı bulunmadıgı ıcın kardeslerden aldıgım feragatname ıle arabayı kendı uzerıme alırsam daha once odemedıgım otv yı (kendı payıma dusen harıc) odemek zorundaymısım..
    *Eger aracı 6 varısın uzerıne yaparsam otv yı odemekten kurtuluyorum fakat kardeslerden bırının vergı borcu olmasından dolayı araca e-hacız gelmesı muhtemel osebeple sımdı aracı varıslerın uzerıne de yapamıyorum.

sorularım; aracın sıgortalarını yenıleyemıyorum sıgortaları bıttıgı ıcınde kullanamıyorum.. vefat eden kısı uzerıne sıgorta olamadıgı ıcın de sanırım benım durumumda otv den kacısım yok gıbı gozukuyor sızın yorumunuzu alabılırmıyım?
    * feragatname ve vergı daıresınden alınan dıger evraklarla trafıge gıttım dıyelım aracın benım uzerıme gecmesı ıcın orda aynı hersey bıtıyormu vergı borcu bana ne zaman yansıcak? yenı ruhsatı aldıktan sonra bana bı yazı mı gelıcek vergı borcumla ılgılı o surecı yasayan bılen var mı ? bu otv yı taksıtlendırme ımkanı oluyormu veya erteleme?

yardımlarınız ıcın tsk

OturanBoğa

Başınız sağolsun.

Başka bir mal varlığı olmadığı için durum aleyhinize görünüyor. Başta ödenmeyen ÖTV'yi ödemektense kardeşler arasında pay etmek daha avantajlı değil mi? Yani, altıda bir hak için velev ki icra takibi olsa, o payın ödemesini yapıp, diğer 5 kardeş üzerinden aracı ntescili devam etse..? Böyle bir ley yapılabiliyorsa tabii.

Bence en doğru yok vergi dairesinden bilgi almak. Çok spesifik bir durum çünkü. En doğru yanıtı onlar verecektir. Hatta, vergi dairesi de değil, Gelirler İdaresi Başkanlığı'Ndan özelge talebinde bulunun derim: ÖZELGE TALEP FORMU

Benzer bir özelge: http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1...B9&type=ozelge

Bu konuda deneyimi olan var mı arkadaşlar?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de
    Üye
    Gerçek Adı
    mehmet ali akıncı
    Son Giriş
    03.04-2013
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    yalova /armutlu

mali79

bülent hocam bende kızımı geçen hafta kaybettim henüz bir araştırmaya başlamadım inşaallah sonuçlarını sizinle paylaşırım.kızımdan annesiyle bana araçtan başka bir şey kalmadı

OturanBoğa

Sabırlar diliyorum Mehmet bey.

Dilerim sıkıntı yaşamadan bu süreci atlatırsınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

kazazede

*Babamın uzerıne arac dısında baska mal varlıgı bulunmadıgı ıcın kardeslerden aldıgım feragatname ıle arabayı kendı uzerıme alırsam daha once odemedıgım otv yı (kendı payıma dusen harıc) odemek zorundaymısım..
    *Eger aracı 6 varısın uzerıne yaparsam otv yı odemekten kurtuluyorum fakat kardeslerden bırının vergı borcu olmasından dolayı araca e-hacız gelmesı muhtemel osebeple sımdı aracı varıslerın uzerıne de yapamıyorum
    nasıl yani
    ÖTV siz alınan aracın ÖTV sinimi ödeyeceksiniz.
    babanızın üzerine başka mal varlığı olsaydı durum değişecekmiydi
    ben ödenmiyor diye biliyordum.

wedo

Benım bildiğim presedür şöyle. Varislerinden birinin üzerine araç geçirilir ancak kullanılamaz diye temlik konur, daha sonrada aracı biir engelliye satabilirsiniz. tabii bu durumdada ÖTV ödenmez. BUnu şuradan biliyorum; ilk aracımın sahibi vefat etmişti ve oğullarından birinin üzerine geçmişti araç ancak hala sakat aracı olarak ruhsatta işliydi. Yada varislerden birinin üzerine geçirip ÖTV ödenır kendiniz kullanır yada harhangibir şahsa satabilirsiniz.

kazazede

peki bu olay 5 sene içinmi geçerli
    5 seneden sonra olursa vefat olayı nasıl oluyor

wedo

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    5 sende sonra olursa ÖTV ödemek gerekmez.

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye