+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Böbrek yetmezliği olanlar vergi muafiyetli araç alabiliyor mu, alamıyor mu?! [Soru]
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

nazmi21 Böbrek yetmezliği olanlar vergi muafiyetli araç alabiliyor mu, alamıyor mu?! [Soru]

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Öncelikle herekze merhabalar. Bu siteyi yeni öğrendim.Öğrenme amacım ise dayım.ben öğretmen olarak çalışıyorum ve benden dayım bilgi istedi daha doğrusu ona söylemişler oda doğruluk derecesini ve prosedürü öğrenmek istiyor. Kendisi %90 böbrek yetmezliğine sahip.Elinde raporda var. 2 günde bir diyalize gidip geliyor.araba alımında ÖTV indirimi olur mu?Bu foruma baktım çelişkili ifadeler var.Bazen alınır ddiyor bazıları ise hayır olmaz tarzı ile bilgi vermişler.

• forumdan örnekler: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=35221

merhaba %93 oranında Kronik Böbrek Yetmezliği rahatsızlığım var araç alırsam ÖTV vergisinden muaf olabilirmiyim

%90 ve üzerinde rapor olursa evet, yurt içinden ötv ötelemeli araç alabilirsiniz. Yalnız, aracı siz değil, bir yakınınız kullanabilir ancak. Zira sizin araç kullanamayacağınız varsayılır...

Yasa, "%90 ve üzerinde sakatlığı olanlar" der. Sakatlığın ne olduğuna dair açıklama getirmez. Yani %90 ve üzerinde raporun varsa, aracı kendisinin kullanamayacağüı varsayılır vs.

Diğeri: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=28944

ben 30\05\2006 yılında böbrek nakli oldum araba alabilirmiyim??

Alamazsın S1LV3RMooN.

Diğeri: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=38258

Siz bedensel engelli olmadığınız için ÖTV istisnasından yararlanamazsınız.
      Ehliyet konusuna gelince,Hastalığınıza göre ehliyet alıp alamayacağınıza karar verecekler doktorlardır.Yazdığınız yasada kronik böbrek yetmezliği olup diyaliz tedavisi görenlere, ilgili uzmanın görüşü alınmak suretiyle buna karar verecek kişi uzman doktordur.
    Bunlar çeliki değil mi?
    Şimdiden herekese teşekkürler sevgide ve dostça kalınız.

Raman72

Dayınız ÖTV siz araç alabilir.Ancak kendisi kullanamaz.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

OturanBoğa

%90'ın altında ise sakatlık oranı, sadece otomobil kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duyan bedensel engelliler vergi muafiyetli araç alabilir. Yani %90'ın altında ise böbrek hastasının oranı, o kişi vergi muafiyetli araç alamaz.

Eğer sakatlık oranı %90'ın üstündeyse, o zaman sakatlığın/hastalığın ne olduğuna bakılmaksızın, o kişi adına vergi muafiyetli araç alınabilir. Yalnız o zaman da aracı sakat kişi değil, onun 3. dereceye kadar kan bağı olan kişiler kullanabilir.

Yani aslında verilen yanıtlarda bir tezat yok. Böbrek nakli sonucunda yüzde kaç oranında rapor verildiğini bilmediğimiz için, "bedensel engelli olmayanlar vergisiz araç alamaz" deniyor. %90'In altındaysa, alamaz; üstündeyse, alır.

nazmi21 teşekkürler

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Cevalarınız için teşekkürler.Sanırım işlemleri de dayımdan vekalet alınca kendim takip edebilirim.

SEVGİDE VE DOSTÇA KALINIZ.

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye