Sunrise Quickie akülü, Quickie aktif ve Breezy manuel sandalyelerde lansmana özel büyük indirim kampanyası!
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Toplam 14 mesajın 1-14 arasındakiler
Görme engelliler adına ÖTV indirimli araç alınabilir mi?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

aytürk Görme engelliler adına ÖTV indirimli araç alınabilir mi?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    iki gözüde tamamen görmeyen engelli biri adına ötv indirimli araba alınabilirmi? selamlar.

Anti Oksidan

iki gözün tamamen görmemesi halinde alıncak oran % 85'tir.
    bu durumda ÖTV indirimli araç alamazsınız..

Kimler araç alımında vergi avantajından yararlanabilir sorusunun cevabı burada

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de

taytıs

Merhabalar Yukarıda arkadaşın verdiği bilgi tamamen yanlış.
    İki gözü tamamen görmeye yada sadece ışığı algılayabilen biri için rapor olranı %90 dır. bu kişide araç alır.
    Önceden %85 idi şu anda bu oran arttırıldı.
    Siz rapora itiraz edin. O oranın % 90 olması gerekli

Görme sisteminin yetersizlik oranı (GSYO) ≤ 50 olduğu durumlarda özür oranı GSYO’na eşit olarak kabul edilir. GSYO › 50 ise Özür Oranı = (GSYO -50) x 0.8 + 50 formülü ile hesaplanır. Bu durumlarda aşağıdaki tablo da kullanılabilir.Tablo 3: GSYO › 50 olduğu durumlarda Özür Oranı Tablosu

Görme SistemiYetersizlik Oranı

Özür Oranı %

Görme SistemiYetersizlik Oranı

Özür Oranı %

51

50,8

76

70,8

52

51,6

77

71,6

53

52,4

78

72,4

54

53,2

79

73,2

55

54

80

74

56

54,8

81

74,8

57

55,6

82

75,6

58

56,4

83

76,4

59

57,2

84

77,2

60

58

85

78

61

58,8

86

78,8

62

59.6

87

79,6

63

60,4

88

80,4

64

61,2

89

81,2

65

62

90

82

66

62,8

91

82,8

67

63,6

92

83,6

68

64,4

93

84,4

69

65,2

94

85,2

70

66

95

86

71

66,8

96

86,8

72

67,6

97

87,6

73

68,4

98

88,4

74

69,2

99

89,2

75

70

100

90

Not: Tablodaki küsuratlı rakamlar bir üst tam sayıya tamamlanır.

Siz bu cevete göre oranınızı yükseltmelisiniz. ve ÖTV + KDV siz arasınız hayırlı olsun diyelim

OturanBoğa

Bilgi için teşekkürler Tayfun. Ben de körlük için en çok %85 oran veriliyor sanıyordum. Meğer %90 veriliyormuş.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

HuriGokce

Merhabalar,
    Benimde 2004 yılında aldığım kimlik kartım var ve %95 oranında, ötv li indirimli araç almak isteğim zaman yeniden rapor almam gerektiğini söylediler.Özür durumum 1 gözüm hiç görmüyor diğeri ise avg -8.50 S.E -9.75 (9 derece gözlük kullanıyorum) Yeni yönetmeliğe göre özür durumum %70-80 arasına düşüyor ve bu durumdada eşim veya yakınım aracı kullanamıyor.
    Bu durumda nasıl bir izlenmesi gerekir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

kazazede

yeni raporunuzda % 90 ve üzeri alırsanız vergi indirimli araba alabilirsiniz ama zor görünüyor bu oranı almanız.yinede yeni rapor almanızın size bir zararı olmaz düşüncesindeyim

eren4646

Ben bunu test ettirdim onaylattırdım eğer eski tarihli "SÜREKLİ" ibaresi olan raporunuz varsa yeni bir rapor almanıza gerek yoktur. İki gün önce 2005 yılında almış olduğum raporu Toyota bayiine faxladım bu raporla ötv siz araç alabilirmiyim diye onlarda vergi dairesine faxlamışlar vergi dairesi rapor "sürekli" olduğu için olur onayı vermiş. Bu gün durumu telefonla vergi dairesine sorduğumda toyotanın verdiği bilginin aynısını verdiler. Yalnız benim şöyle bir sıkıntım var. Ben bir kamu kuruluşunda 2 yıla yakın bir süredir işçi kadrosunda çalışıyorum 2005 yılında almış olduğum rapor %100 buna karşılık 2010 yılında işe girerken kuruma verdiğim rapor tüm vücut oranlarının ortalaması şeklinde %54 ayrıca işe girdiğimde vergi indirimi için vergi dairesinede %54 lük rapor vererek 2. dereceden vergi indiriminden yararlanıyor durumuna geldim.
    Şimdi eski yani 2005 tarihli raporumu kullanarak ötv muafiyetli araç almak istesemde yapamıyorum. Sonuçta araç alırken raporum vergi dairesine verilecek açıkçası korkuyorum ya kuruma verdiğim raporla 2005 yılındaki raporum çakışırsa sonuçta birisi %100 diğeri %54 ya kurum benim iş hakkımı fes ederse vs vs korkularım yüzünden araç alım girişiminde bulunamıyorum. Aslında bu konuda hiç bir yasal düzenlemede yok ama yinede ben bir engelliyim işsiz kalmak kabus gibi geliyor bana. Geçmişimi hatırlayınca o işsiz evde tek başıma oturarak yapayalnız geçen zamanlar. Zaten engellisin bir işin olduğu halde yüzüne bakan yok sürekli mobbing uygulanıyor birde Allah korusun işsiz kalırsam korkusu işte...

Diğer bir taraftan ötv siz araç alımında eşitsizlik olduğu kanatindeyim çünkü ötv siz araç alımı konusundaki mevcut yasa çok çok yetersiz. Örneğin bir insanın %75 görme engeli var Allah aşkına bu insana nasıl h sınıfı ehliyet verecekler hadi verdiler diyelim %75 görme engelli bir insan nasıl trafiğe çıkacak hadi çıktı diyelim sizce bu insan trafiği ne hale getirir. Tabiki altını üstüne getirir. Bana göre ötv siz araç alımında %40 raporlu olan yani engelli olan tüm insanlar gözetilmelidir. Herkes rapor oranınca ötv indiriminden yararlanmalıdır. Mecliste 550 kişi parmak kaldırmaya gelince kaldır indir kaldir indir yapıyorlar lakin çözümler konusunda haklar eşitlikler konusunda kocaman bir hiç gibi. Soruyorum size bu durum anayasnın eşitlik ilkesine aykırı değil mi?

Yoksa benmi yanlış biliyorum durum böyle değilmi eğer böyle değilse birisi beni bilgilendirsin

OturanBoğa

Güncel bilgi için teşekkürler.

Maalesef, ya rapor % 90'ın üzerinde olacak, ya da kişinin bedensel sakatlığı olacak. Aksi halde araç alımında vergi avantajından yararlandırmıyorlar: Kimler araç alımında vergi avantajından yararlanabilir sorusunun cevabı burada
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Behzat_H

Babamın %65 oranında görme yetersizliği var ve ayrıca açık kalp ameliyatı geçirdi.. Rapor oranı %90'nu geçer mi ?

Üye
    Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    1
    Twitter Hesabım

Çapa63

OturanBoğa vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler

Behzat_H

Sanırım sorumu farklı şekilde tekrarlamam gerekecek..

%65 + %30 = %95
    (Görme Yetersizliği) + (Açık Kalp Ameliyatı) = (Özür Oranı)

Böyle bir formül geçerlimidir ? ÖTV iindirimli araç alınabilir mi ?

OturanBoğa

Balthazard Formülü ile toplanır ve 65 + 30 = 76 yapar. Yani araç alımında bir işe yaramaz

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye