Konu Kapatıldı! + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
ÖTV ve Gümrük Vergisi indirimi aynı anda birlikte uygulanabilir mi?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

mberrak ÖTV ve Gümrük Vergisi indirimi aynı anda birlikte uygulanabilir mi?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    18 Ekim 2011 Güncel: Korayy rumuzlu arkadaşmız bu konu ile ilgili şöyle bir yazı paylaşmış (aynı anda hem yurt içinden hem yurt dışından araç almak yasal değilmiş; ceza uygulanmış): http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-engel-mi.html

Başlıkta yazıldığı gibi bu iki indirimden aynı anda yararlanma olasılığı var mı? (Örneğin ÖTV indiriminden yararlanan engelli daha 2. yılında iken yurt dışından araç getirebilir mi?) engel olan düzenleme rastlayamadım. Bilgi paylaşırsanız sevinirim.

Üye
    Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    25.05-2014
    Saat
    21:15
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören

öztürkmen

uygulanamaz. çünkü:
    (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tâbi mallardan, münhasıran aracı sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatı bulunanların malûl ve sakatlar tarafından beş yılda bir defaya mahsus olarak bizzat kullanılmak üzere ilk iktisabı, vergiden istisnadır.

İlk iktisap: (II) sayılı listedeki mallardan Türkiye�de kayıt ve tescil edilmemiş olanların kullanılmak üzere ithalini, müzayede yoluyla veya kayıt ve tescil edilmiş olsa dahi 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine göre iade edilenler de dahil motorlu araç ticareti yapanlardan iktisabını, motorlu araç ticareti yapanlar tarafından kullanılmaya başlanmasını, aktife alınmasını veya adlarına kayıt ve tescil ettirilmesini, ifade eder.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

akcay

bakın ben 2001 yılında gümrük vergisi muafiyetli araç aldım 5 yıl dolmadan Ö.T.Vindirimli araç aldım her iki aracta üzerime kayıtlıydı 5 yıl dolunca yurt dışından aldığım aracı engelsiz bir kişiye sattım bilgilerinize..

Üye
    Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    25.05-2014
    Saat
    21:15
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören

öztürkmen

kunun açık. kayıtların tutulmasından kaynaklanan bir sıkıntı. iktisabın anlamına bakarsanız durum anlaşılır. ötv tek gerek yurt içi gerek yurt dışı. 5 yıl.

akcay

yanılıyosunuz sanırım yurt dışından alınan aracta ö.t.v yokki sadece gümrük vergisi muafiyeti vaardır.ötv yurt içinden alınan sıfır araclarda uygulanır selam...

Birtan07

mberrak;

-Henüz 2.yılında araba getiremezsiniz . (10 yıl içinde)

akcay

hiç bir engel yok ben yaşadığım olayı yukarıda paylaştım

Birtan07

akcay;

-kendi adıma araba getirebilir miyim diyor ?

akcay

Aynı anda her iki indirmden de yararlanabilrsin

gezginemlak

bu çok guzel haber.mantıklıda yani engelli vatandaşa hak verilmiş.sen otv indirimden yararlanırsın,gumruk vergisindende muaf olursun.yani hem yurt dışından gumrukden muaf araç getirebilirsin 10 sene satamama durumun var .otv den muaf araç alirsin.5 sene satamazsın.
    mantıklı.

OturanBoğa

Yararlanamazsın. Ya yurt içinden ya yurt dışından araç alınabilir. Bu konuda en küçük bir tereddüt yok. Birisi "ben aldım" diyorsa, bu usulsüz alımdır. Kendisi bilmiyor olsa da memurların hatası söz konusudur. Durum maliye tarafından fark edilirse cezayı aracı satın alan kişi çeker. Benim bilgim bu şekilde.
    ÖTV Tebliği (seri no 7)
    7.2.1.3. Ortak Hususlar
    Yukarıda belirlenen usul ve esaslara göre ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanan araçlar için istisnadan yararlanan kişi (veya kişiler) adına düzenlenecek faturalarda ÖTV gösterilmeyecektir. Bu araçların kayıt ve tescilini yapanların, araç sahibinin faturada ve "ÖTV Ödeme Belgesi"nde alıcı olarak gösterilen kişi (veya kişiler) olduğunu tespit etmeleri gerekmektedir.
    Mükellefler, bu kapsamda istisna uygulanan işleminin bulunduğu aylar için 1 Seri No.lu ÖTV Genel Tebliği ekinde örneği bulunan (EK:1) forma uygun olarak düzenleyecekleri listeleri, takip eden ayın onbeşinci günü akşamına kadar Gelirler Genel Müdürlüğünün (0 312) 415 28 21, 415 28 22 telefaks numaralarına göndereceklerdir.

Malul ve engellilerin yurt dışından ithal edeceği taşıt araçları için de bu belgelerin gümrük idaresine ibrazı üzerine istisna uygulanacaktır. İstisna kapsamında taşıt aracı ithal edenlerin kimlik bilgileri (Adı, soyadı, ana ve baba adı, doğum yeri ve tarihi), sakatlığa dair raporun verildiği hastane, tarihi, sayısı, sakatlık türü ve derecesi ile ithal edilen taşıt aracının özelliklerini (G T İ P numarası, cinsi, modeli, markası, tipi, motor silindir hacmi) gösteren listeler gümrük idarelerince aylık olarak hazırlanarak, takip eden ayın onbeşinci günü akşamına kadar Gelirler Genel Müdürlüğünün (0 312) 415 28 21, 415 28 22 telefaks numaralarına gönderilecektir.

Yukarıda açıklanan usul ve esaslara göre istisnadan yararlananlar, 5 yıl süre ile ikinci bir defa bu istisnadan yararlanamayacaklardır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

mberrak

OturanBoğa;

Bülent bey tebliğde belirtilen hususu ben ce son cümleden dolayı tam tersine yorumlamamız gerekir. Son cümlede "....Yukarıda açıklanan usul ve esaslara göre istisnadan yararlananlar, 5 yıl süre ile ikinci bir defa bu istisnadan yararlanamayacaklardır" demektedir. O halde

"Yukarıda açıklanan usul ve esasalara göre" dediğine göre ve yukarıda ÖTV ile ilgili esaslara değinildiğine göre 5 yılda bir yararlanılacak mafiyet ÖTV ile ilgilidir.
    O halde bu hak kısıtlamasına yukarıda bahsedilmeyen Gümrük vergisi muafiyeti dahil değildir diye düşünüyorum...

gezginemlak

evet sonuçda vatandaş bir sefer otv indirimden yararlanacak.ve aynı zamandada bir seferdede yurt dışı gumruk indiriminden yararlanacak.aynı anda ikisinden yararlanamaz demeside aynı 5 sene içinde otv siz araba alamaz ,yada gumruk indirimli araç alamaz denmekdedir diye anladim bende.
    iki farkli hakdan aynı anda yararlanmasında sakinca olmamali.

OturanBoğa

Kırmızı ile belirlediğim ibareler de "yukarıda". Aynı anda sadece 1 araca MTV istisnası uygulanabileceğini söyleyen* gelirler idaresi başkanlığı'na hiç kimse iki aracı vergiden muaf saydıramaz. Sonuçta ötv için de gümrük vergisi için de her şey maliye'ye (gelirler idaresi'ne) gidiyor...

* MTV istisnası aynı anda sadece 1 araca uygulanırmış
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

gezginemlak

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    iki arabaya sahip olabilir ama birisinin mtv sini odemek zorunda diye yorumladım.yani tek arabaya mtv indirimi var.bu konuda anlaştık .ama ikinci arabayı yanı yurt dışından gumruksuz araba konusu daha netleşmedi sanirim.

Konu Kapatıldı!
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye