Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

emir-irem %90 raporu ile araç alan kişi aracını kendi kullanabilir mi?

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben 2005 de emekli oldum o zaman emekli olurken emekli sandıgı maaşımı yüzde 78 özürlülük durumuna göre belirlemiş , şu an raporum yüzde 95. sgk dilekce ile yeni raporunuzu bize gönderın degerlendırelım uygun görürsek özür derecenızı yükseltırız dedıler. benım ögrenmek ıstedıgım anlamadıgım kısım şu; rapor yüzde 90 ı gecınce kişiler engelli araçlarını kendısı kullanabılırmı?? sgk 95 e yükseltınce bu seferde senin derecen yüksek sen engelli aracı kullanamazsın demesınler...

Üye
    Camur Avatarı

Gerçek Adı
    Yunus
    Son Giriş
    16.10-2016
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Bahcelievler

Camur

H sınıfı ehliyetin varsa kolların saglamsa Aracında otomatikse bir sorun teşkil edicegini sanmam ben 2007 ehliyetimi yeniledim B den H ye cevirdim aracım var ama manuel tertibatıda tuzlu taktırmıyorum o yuzden derecemde %92.

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    23:00
    Yaşadığı Yer
    ankara

edipbalkan

Hayır kullanamaz %90 ve altı özür grubunda kişi harici kimse kullanamaz %90 ve uzerınde ıse arac sahıbı kullanamaz 3. derece akrabaya kadar kullanabılır.Bu arada engel grubunuz nedir?

emir-irem

benım şu anki rapor 90 üzeri ve kendı aracımı kullanıyorum , 7 yıldır engelli plakalı arac kullanıyorum , ehlıyetımı h ye cevırırkenkı raporum 90 dan aşşagıydı şimdi yenı rapor 90 dan yukarı. (durumum o.f. ) arabaya şu an kaçakmı bınıyor oluyorum maaşımız bıraz artsın dıye sgk na özür derecesını yükseltirmek yarardan cok zarar getırcekse hıc girmeyelım bu işe ...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Hiç bir sorun olmaz... H sınıfı ehliyetin varsa, oran kaç olursa olsun aracı kullanabilirsin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

sedatt41

merhabalar
    çok şükür bir engelim yok,ama bir arkadaşımın durumu üzerine bu konuda bir araştırma yaptım.bu durumdaki arkadaşlara yararı olacağı düşüncesiyle paylaşmak istedim.

21.08.2013 tarihli bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.

Engelli oranı %90 böbrek yetmezliği raporu bulunan kişinin bu raporu ibraz ederek almış olduğu sürücü belgesi ile ÖTV den muaf olarak satın aldığı aracı 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesi gereğince araç kullanması mümkündür. Ayrıca, %90 üzeri engelliler adına tescil edilen özel tertibatı olmayan araçların sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir. İyi günle dileriz.
    diyaliz hastaları için ötv'den muaf araçlarını kendileri kullanabilirler mi soruma aldığım cevap yukarıdadır.
    umarım çok karmaşık görünen bu konu(her kafadan bir ses çıkıyor çünkü)emniyet genel müdürlüğünden aldığım bu cevapla aydınlanmıştır..
    tüm engelli arkadaşlarıma saygılarımla..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Aynen Sedat arkadaşımızın paylaştığı gibidir durum. Araç almak ayrı bir süreçtir, araba kullanmak ayrı. % 90 raporla araç alırsınız, uygun ehliyetiniz varsa da kullanabilirsiniz. Bu kadar basit

Üye
    Reddish Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    26.01-2015
    Saat
    18:15
    Yaşadığı Yer
    Adana

Reddish

Bu konuda ben de ekleme yapmak istiyorum, benim rapor oranım % 95 ve dahili hastalıklar (karaciğer vb.) nedeniyle.

B sınıfı ehliyetimle ben kullanamaz mıyım kendi aldığım 0 km aracımı ? Raporda belirtildiği gibi "ağır özürlü değilim" yalnız.

Ayrıca B sınıfı ehliyetimi değiştirip H sınıfı yapmak zorunda mıyım ? Zaten ağır özürlü kısmında "evet" ibaresi olsa devlet memuru olamam ki ?
    Memur diyor ki yok efendim sadece 3.derece yakınların kullanabilirmiş miş.. Sonra bayii satış müdiresi arıyor 'o memur bilmiyor' diye. Yahu %90 üzeri olup da zihinsel özürlü değilim ki Allah'a şükür...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Vergi istisnası ile alacağınız aracı siz dahil B sınıfı ve üzeri sürücü belgesi olan -istisnasız- herkes kullanabilir.

Siz aracı alırken kendinizin kullanacağını söylemyin. Ehliyetinizin olduğunu bile beyan etmeyin. Aracı alın. Bu işlem bitsin. Sonra B sınıfı sürücü belgenizle kullanın. Bu kadar basit.

Üye
    dedeadem Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    13.10-2016
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    kocaeli

dedeadem

19.08.2016 Heyete Girdim nefroloji ve ürolojiden toplam %93 rapor aldım rahatsızlığım organ nakli yapay mesane idrar çıkamama ben bu raporla araç almayı düşünüyorum bedensel hiç bir fiziki kaybım yok araçı kullanma yetkisine sahip olabilirmiyim ehliyetim hem B Sınıfı Hem D Sınıfı Raporun Sonucunuda 26.09.2016 Tarihinde gidip hastaneden alıcam....Cevaplarınızı Bekliyorum Yardımcı olursanız sevinirim

Üye
    sedatgedik Avatarı

Gerçek Adı
    sedatgedik
    Son Giriş
    23.11-2016
    Saat
    13:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

sedatgedik

@emir-irem

senin derecen yüksek sen kullanamazsın diyemez. ama sende kullanamazsın. senin kullanabilmen için rapor düşük olması lazım. %78 ile sen kullanabilirsin ama araç verirlermi onu bilemem oda sağlık durumuna bağlı.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

@dedeadem

B sınıfı ehliyetiniz varsa, evet, kullanabilirsiniz. Sadece, araç alırken ehliyetinizin olduğunu beyan etmeyin. Aracı yakınlarınız kullanacak gibi değerlendirin...

Üye
    nfrysmn Avatarı

Gerçek Adı
    ysmn
    Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    angara:)

nfrysmn

kullanabilir şekil a ben...

bir işte tam zamanlı çalışıyorsam araçda kullanabilirim..

Üye
    mb21 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:55
    Yaşadığı Yer
    dünya

mb21

kullanabilir

Üye
    bekone Avatarı

Gerçek Adı
    BEKİR
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:21
    Yaşadığı Yer
    sivas

bekone

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ya ben tekrar heyete basvuracam OTV ve rapor degişikligi için şimdi bana agir engelli verirseler raporu araci kullana bilir miyim ben.
    HASTALIK MS. VEDE ehlıyetım var B sınıfı

Sayfa 1 / 2 12 SonSon