Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    52.589
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    164

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Lütfen konuya dair deneyimlerinizi yazar mısınız?

    Bir arkadaşımız bir soruya karşılık aşağıdaki mesajı yazmış. Deneyimlerine ve bilgilerine göre %90 ve üzeri raporu olması yurt dışından araç ithali için yeterli oluyormuş. Ayrıca araç sahibinin araca binip-inmesi için özel donanım şartı aranmıyormuş:

    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: tarcoban Mesajı Gör
    Araç alım şartları;
    • valilik makamına hitaben dilekçe yazılır; oğlumun, kızımın, annemin veya babamın zihinsel engelinden dolayı ötv indiriminden yararlanıp üzerine araç almak istiyorum diye.
    • Valilik de sizin dilekçenizi heyet raporu vermeye yetkili en yakın devlet hastanesine sevk eder. (yurt dışından araç alımlarında fakültelerden raporları kabul etmiyorlar).
    • Siz hastanızı heyete sokarsınız. Heyetten hastalık sebebi ve yüzdelik oranı ve hastalık süresi kısmında sürekli ve ötv istisnasından yararlanabilir yazarsa, bu yakınınıza özel donanım gerektirmeyen otomatik vites de şartı olmayan araç getirtebilirsiniz.
    • Ankara gümrükte zaten her ayın ilk salı günü toplanan heyete girerken o rapora ve hastaya bakıyorlar. Hasta yürüyebiliyorsa araçta özel donanım istemiyorlar. Ancak tekerlekli sandalye vs. gibi şeylere ihtiyaç duyuyorsa araca kolay binmesi için araçta rampa vs. gibi özel donanım şartı arıyorlar.
    • Ve getirdiğiniz bu aracı 3.dereceye kadar akraba olan herkes kullanabilir. Ancak trafikte sorun yaşamak istemiyorsanız nüfus müdürlüğünden 3.dereceye kadar olan akrabalarınızın bilgisini çıkarıp noterden de bunu tastik ettirirseniz aracı kullanan kişiler sorun yaşamazlar.

    Ben ankara'daki bahsi geçen heyete girdim. Heyette bir çok kişi zihinsel ve bedensel özrü olan küçük çocukları adına ( yaşları 2 ila 15) araç getirmek için oradaydı.
    Benle birlikte toplam 17 kişi vardı. 15 kişi ben de dahil raporu aldık. Bir kişinin ayakları felçli olmasına rağmen raporu fakülteden aldığından dolayı kabul etmediler. Bir kişiyi de tekrar rapor alması için ankara numune hastanesine sevk ettiler. Bilginize.
    Oysa ben aşağıdaki mevzuat uyarınca %90 ve üzeri sakatlığı olan kişi adına yurt dışından getirilecek minibüslerde özel donanım bulunmasının (asansör, lift, rampa vb.)
    şart olduğunu biliyor(d)um.

    Bu başlığı açtım ki bu konu netlik kazansın. Arkadaşlara yanlış bilgi vermiş olmayayım...

    4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARAR
    Madde 104: [...]
    (2) Gümrük idaresine sunulduğu tarih itibarıyla, kayıt ve model yılı dahil, üç yıldan eski olmamak kaydıyla;
    a) Münhasıran malul ve sakatlar tarafından kullanılmak üzere özel surette imal edilmiş hareket ettirici tertibatı bulunan ve bu kişiler tarafından serbest dolaşıma sokulan, motosiklet ve motor silindir hacmi 1600 cc.’ye kadar olan otomobillere,
    b) El ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitirmiş olmaları nedeniyle bizzat malul ve sakat kişi tarafından kullanılamayan, kişinin araca binip inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunan, malul ve sakat kişinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya kişi ile iş akdine bağlı olarak istihdam edilen sürücü tarafından kullanılan vasıtalardan motor silindir hacmi 2500 cc.ye kadar olan;
    1) 8702.10.91.13.00 ve 8702.10.99.13.00 GTİP’lerinde yer alan minibüslere,
    2) Portatif koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil altı ila dokuz oturma yeri olan, malul ve sakat kişinin rahatça taşınabilmesine imkan verecek tavan yüksekliğine sahip olan motorlu kara nakil vasıtalarına,
    muafiyet tanınır.
    (3) İkinci fıkranın (a) bendinde yer alan muafiyet uygulamasında, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren sol bacak engeli olan gaziler için vasıtaların özel tertibatlı olması gerekmez.
    (4) İkinci fıkranın (b) bendinde yer alan vasıtaların gümrük vergilerinden muaf olarak ithaline izin verilebilmesi için malul ve sakat kişinin bu tür bir araca ihtiyacı bulunduğuna ilgili gümrük idaresince kanaat getirilmesi gerekir.
    (5) İkinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinin uygulanmasında arazi taşıtları yararlandırılmaz.

  2. #2
    Üye
    Cloud. Avatarı

    Gerçek Adı
    Enes
    Üyelik Tarihi
    07.09-2013
    Son Giriş
    12.01-2017
    Saat
    22:46
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    420
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    bu konuda acil bilgi lazım ya...
    romanyalı bi arkadaşım 2007astras otomatik vites satıyo 3500euro.
    almak istiyorum ama prosedur nedir hiç bilmiyorum.yol göstericek varmı????

  3. #3
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    52.589
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    164

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @tarcoban arkadaşımızın deneyimi ile benim bilgilerim arasında uçurum var. Üzerinde donanım bulunmayan araç yurt dışından ithal edilemez (gaziler edebilir). Yurt dışından gelen aracı araç sahibi veya şoför olarak çalışan biri kullanabilir (bazen ruhsata birkaç isim daha yazıldığı da oluyor).

    Benim bilgim bu şekilde. Yani Enes'çim, ben senin otomobil ithal edemeyeceğini söylüyorum @Cloud.

    Not: Yurt içinden sıfır araç almak yurt dışına göre kat be kat daha avantajlıdır.

  4. #4
    Üye
    OsmanŞengöz Avatarı

    Gerçek Adı
    Osman
    Üyelik Tarihi
    09.11-2013
    Son Giriş
    26.03-2016
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Mesaj
    1
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bülent bey merhaba;
    Konu üzerinden epey vakit geçmiş. Acaba daha net bir bilgi edinebildiniz mi?
    Benim anneannem 82 yaşında ve 8 senedir yatalak hasta.
    Yaklaşık 7 sene önce evde bakım hizmeti için rapor almıştık, oran %85
    Şimdi raporu yenileyip araç almayı düşünüyorum.
    Yurtdışından alacağım 2. el aracı vergisiz olarak yerli plakaya kaydettirebilir miyim?
    Anneannemi yurtdışına götüremeyeceğim için noterden alacağım vekalet yurtdışında geçerli olur mu?

  5. #5
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    03:01
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    7.507
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @OsmanŞengöz

    Ben de OturanBoğa'nın belirttiği şekilde biliyorum.
    %90 altına hareket ettirici tertibat, %90 üstüne inip binmeyi kolaylaştırmaya yarayan lift asansör gibi düzenek şart biliyorum.

    1- GÜMRÜK VERGİSİ’NDE SAĞLANAN VERGİ AVANTAJLARI(1- Bu kısım Gümrük Müsteşarlığı’nın katkılarıyla hazırlanmıştır.)

    Gümrük Vergisi Kanunu (Madde 167/12)’de malul ve sakatların kullanımına mahsus eşyanın gümrük vergilerinden muaf olduğu belirtilmiştir.

    Gümrük Vergisinden İstisna Edilen Eşya
    1- Körler Hariç olmak üzere malul ve sakatların eğitimi, çalışması veya fiziksel ve ruhsal açıdan sosyal gelişimlerine yönelik , özel olarak üretilmiş olup, malul ve sakatların kendi kullanımları için getirdikleri veya onlara yardım sağlanması amacına yönelik olarak kamu yararına faaliyette bulunan dernekler ile Sağlık Bakanlığınca yetki verilmiş kurum veya kuruluşlarca ithal edilen eşya,
    2- Malul ve sakatlar tarafından kullanılmak üzere özel surette imal edilmiş hareket ettirici tertibatı bulunan ve bunlar tarafından ithal edilen motorlu veya motorsuz koltuklar, bisiklet, motosiklet ve motor silindir hacmi 1600 (dahil) cc’ye kadar olan binek otomobilleri,
    El ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitirmiş olmaları nedeniyle bizzat sakat kişi tarafından kullanılamayan, sakat kişinin araca binip inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunan ve sakat kişinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından (Ek Tablo-2 de “Kan ve Sıhri Hısımlar” belirtilmiştir) bir sürücü veya sakat kişi tarafından iş sözleşmesiyle çalıştırılan bir sürücü tarafından kullanılan motor silindir hacmi 2500 (dahil) cc’ye kadar olan taşıtlar, gümrük vergilerinden muaftır. Arazi taşıtları bu istisnanın dışında tutulmuştur.
    Bahsi geçen eşyaya mahsus olan ve eşya ile birlikte getirilen parça, yedek parça ve aksesuarlar veya bu eşyanın bakım, kontrol, ayarlama ya da tamiri için gerekli olan aletler de bu muafiyet kapsamındadır.
    Söz konusu parça, yedek parça ve aksesuarlar ile sair aletlerin, eşyanın ithalinden sonra yurda getirilmesi halinde de muafiyetin uygulanabilmesi için bunların muafiyetten yararlanarak ithal edilen eşya ile ilgili olduklarının gümrük idaresine kanıtlanması gerekmektedir.

    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user...cin_vergi.html

  6. #6
    Üye
    Fatik1502 Avatarı

    Gerçek Adı
    Fatih
    Üyelik Tarihi
    11.04-2012
    Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    14:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    B - Özür Durumuna Göre Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranı (Sakatlık Derecesi) %90 veya Daha Yüksek Olanlarda ÖTV İstisnası
    Özel Tüketim Vergisi Kanununda, engel derecesi %90'aşanların herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması şartı olmaksızın yurt içinden veya yurt dışından iktisap ettikleri taşıt araçlarından ÖTV tahsil edilmemesi sağlanmıştır.
    Engel sebebinin önemi bulunmamaktadır. Görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel özürlüler de yasadan yararlanabilmektedir.
    Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90 ve üzerinde olduğu, Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık kuruluşlarından (tam teşekküllü devlet hastanesi) alınacak rapor ile belgelendirilmesi şartıyla, yukarda vasfı ve motor silindir hacmi belirtilmiş olan araçlardan birisinin özürlüler tarafından ÖTV ödenmeden satın alınması veya ithal edilmesi de mümkün kılınmıştır.
    Bu şekilde yurt içinden taşıt aracı iktisap edecek veya ithal edecek olanların motorlu taşıt kullanma ve ehliyet alma imkânları olmadığı için bunlar adına alınan taşıtlar başkaları tarafından kullanılacaktır. Başkalarından kasıt, araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş sözleşmesine bağlı olarak çalıştırılan bir sürücü olacaktır.
    Yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporunun, araçların ilk alımının yapılacağı motorlu araç ticareti yapan yetkili bayi veya galeri tarafından vergi dairesine verilecek Özel Tüketim Vergisi Beyannamesine eklenmesi suretiyle, beyannamede ÖTV hesaplanmayacaktır.