Sayfa 8 / 19 İlkİlk ... 45678910111218 ... SonSon
Toplam 279 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    B yi H ceviriceksin ya maalesef yine eziyet yine eziyet....

Üye
    AYDOĞAN Avatarı

Gerçek Adı
    fatih aydoğan
    Son Giriş
    21.08-2013
    Saat
    17:41
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MERHABALAR ARKADAŞLAR
    SAYIN OTURAN BOĞA ŞÖYLE BİR DURUMUM VAR KISACA İZAH ETMEYE ÇALIŞAYIM VE MÜMKÜNSE BİLGİNİZ DAHİLİNDE SİZDEN BİR CEVAP BEKLİYORUM AYRICA SİZİN VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİYE BİR DÜZELTME YAPAYIM

Ben sol ayak bileğim hiç hareket ettiremiyorum ve sağ ayak bileğimi de yanlızca aşağı ve yukarı hareket ettirebiliyorum B sınıfı ehliyetim var. Geçtiğimiz hafta devlet hastanesinden bir rapor çıkarttırdım. ben otomatik vitesli araç için başvuru yapmıştım aslında ama raporumda H SINIFI EHLİYET ALIR, ELDEN KONTROLLÜ ARAÇ KULLANABİLİR. diye bir rapor verdiler doktorlara ısrarla anlatmama rağmen H SINIFI EHLİYET ALIR OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANIR ibaresini koyduramadım otomatik vitesli araç kullanır yazdığımız zaman B sınıfı ehliyet alır diye yazarız diye söylüyorlar böyle bir ibare koymuyorlar doktorları ikna etmek içine yapa bilirim bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca Otomatik vitesli araç aldığınız zaman artık emniyet tirafik tescil işlemini yaparken araç sahibi kullanır ibaresini koymuyor 3. dereceye kadar kan ve sıhhi akrabalarından biri diye bir ibare düşüyor bununla ilgili emniyet genel müdürlüğü tarafından ilgili kurumlarında görüşü alınarak bütün il müdürlüklerine bir yazı gönderilmiş şu an yanımda olmadığı için tarih ve numarasını veremiyorum ama çok net bir yazı bunuda göndericem
    YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    105
    Verilen Beğeniler
    176

"Madem otomatik vites ibaresi koyunca B sınıfı sürücü belgesi veriliyor, o zaman Maliye şu koca tebliği neden yayınladı" deyin ve şu tebliğin en sonundaki otomatik vitesli maddeyi Bold olacak şekilde doktora gösterin: Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları

Özel donanımı bulunmayan, salt otomatik vitesli aracı istisnasız herkes kullanabilir. Bu konuda hiç bir kısıtlama yok. Şu başlıkta açıkça yazıyor: Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

"Trafik denetimleri sırasında özel tertibatlı bir araçla (otomatik vitesliler hariç) karşılaşılması durumunda, aracı kullanan kişinin özel tertibata uygun h sınıfı sürücü belgesi bulunup bulunmadığı kontrol edilecek ve uygun sürücü belgesi olmadığı anlaşılan sürücüler hakkında karayolları trafik kanununun 39/1-a maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır [Sürücü belgesi sınıfına göre sürmeye yetkili oldukları araçlar dışındaki araçları sürmek / 290 TL]."

Aksini söyleyen bir resmi yazı varsa, lütfen bizimle paylaşın
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ozghcttpli Avatarı

Son Giriş
    28.12-2016
    Saat
    22:45
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yazın arabamı değiştireceğim ve hafiften araştırmaya başladım, forumu mümkün olduğunca okumaya çalışıyorum ve benim durumum için şöyle bir kanıya vardım:
    H sınıfı ehliyetim var(99dan beri), %40 sol ayak polio, otomatik vites araç kullanabilir raporum var(5 sene öncesine ait), ÖTV istinası ile ilk kez araç arabilmem için raporu yeniden almam gerekecek. doğru mu anlamışım? yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar.

Üye
    yurekliumut Avatarı

Son Giriş
    31.10-2013
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

raporu yenilemenize gerek yok noterden çoğaltın aracınızı alın...

Üye
    ozghcttpli Avatarı

Son Giriş
    28.12-2016
    Saat
    22:45
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yurekliumut;
    Teşekkürler, öncelikle bir orjinal rapor nerede onu bir bulayım, hastane doğrudan emniyete göndermişti diye hatırlıyorum plaka için.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    105
    Verilen Beğeniler
    176

Raporda sol alt ekstremideden sakatlık olduğu tanı olarak belirtilmeli ve "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi yer almalı. Bu şekilde rapor varsa, tarihi önemli değil, araç alımı için kullanabilirsiniz
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ALİRİZA Avatarı

Son Giriş
    02.11-2016
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA/DENİZLİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın oturanboga ehliyette otomatik vites ibaresi var ama raporda otomatik vitesli araç kullanır ibaresi yok kullanım amacı özel tertibatlı araç kullanır yazıyor.tanı dada sol alt extremı bu raporla mtv muafım ama otv indirimli otomatık vıteslı araç almak için kullanabilirmiyim?otomatik vites araç kullanır yazmıyor raporda sadece ehliyette yazıyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    105
    Verilen Beğeniler
    176

Şansınızı deneyin, ama otomatik vites ibaresi yoksa, çok zor... Maliye sorun çıkartır.

Üye
    nasibegül Avatarı

Gerçek Adı
    Nasibe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ALİRİZA;

selam raporu aldığın hastaneye git raporunda eksiklik olduğundn aracının tecil işlemini yaptıramadığını söyle sadeec ortopedicinin düştüğü notla halledebiliyorsun. benim raporumdada yazmıyodu kabul etmediler bende gittim otomatik vites ibaresi eklettirdim.

Üye
    emrah_37 Avatarı

Gerçek Adı
    EmRaH
    Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    19:35
    Yaşadığı Yer
    KASTAMONU
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben OCAK ayın da %43 rapor aldım.Sol bacağım diz altından ampute , aldığım raporda B sınıfı ehliyetle otamatik vitesli araç kullanılabilir yazıyor bi anormallik olabilir mi ?
    İkincisi de ben bi engelli aracı almayı düşünüyorum ikinciel olarak buldum araç 2002 model BORA sadece engelli arkadaşlara devredilebiliyor herşey iyi güzel
    Benim şimdi H sınıfı ehliyet almam gerekiyor sürücü kursuna gittim durumu anlattım ehliyet alacam dedim sürücü kursunun bana dediği artık biz H sınıfı ehliyet verirken kendi üstüne kayıtlı ve senin kullanabileceğin bir aracın olması gerekiyor direksiyona girmen için dedi ? Ben şaşırdım kaldım şimdi ne yapacam ARABA ALMAK İÇİN EHLİYET İSTİYORLAR ;;; EHLİYET ALMAK İÇİN ARABA ) Ben nasıl o aracı alabilirim yada ben nasıl ehliyet alabilirim şaşırdım bana yardım edinnnnn

Üye
    alcatel Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başka bir ehliyet kursuna git.

Üye
    güllerdiyarı Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    13.10-2014
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    ısparta
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar 30 Mart 2012 de çıkan bir gelişme sizi ilgilendiriyorsa.

MTV muafiyetinde yeni düzenleme
    MTV yeni düzenleme ile muafiyet için engellilerden belge sağlık kurulu raporu, araçlar için teknik belge ve proje raporunu ibraz etmeleri gerekmediği bildirildi
    Resmi Gazete ilanı aşağıdadır.

30 Mart 2012 CUMAResmî Gazete Sayı : 28249 TEBLİĞ Maliye Bakanlığından: MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 40) 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun1 4 üncü maddesinin (c) bendinde, malûl ve engelliler adına kayıtlı taşıtların motorlu taşıtlar vergisinden istisna tutulmasına ve Kanunun 5 inci maddesinin son fıkrasında, (I) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin kasko sigortası değeri uygulamasına ilişkin hükümler yer almaktadır. Bu kapsamda, malûl ve engellilere ait taşıtlarda motorlu taşıtlar vergisi istisnası ve kasko sigortası değeri uygulamasında başvuru sahiplerinden istenilen bilgi ve belgeler bu Tebliğin konusunu oluşturmaktadır.

I- MALÛL VE ENGELLİLERE AİT TAŞITLARDA MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ İSTİSNASI UYGULAMASI

212 Seri No.’lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinde, 197 sayılı Kanunun istisnalara ilişkin 4 üncü maddesinin (c) bendi uyarınca, sakatlık dereceleri yüzde doksan ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı olan ve malûl ve engellilerin bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtların motorlu taşıtlar vergisinden istisna tutulmasına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. 1- Özel Tüketim Vergisi İstisnasından Faydalanan Mükellefler İçin İstisna Uygulaması Malûl ve engelli olmaları nedeniyle taşıtları ilk iktisabı esnasında özel tüketim vergisinden istisna olanların, motorlu taşıtlar vergisi istisnasından faydalanmak için Tebliğ ekinde örneği bulunan “Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu3” (Ek–1) ile motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyet kaydı olan vergi dairesine yapacakları müracaatta sağlık kurulu raporu, araçlar için teknik belge ve proje raporunu ibraz etmeleri gerekmemektedir. Bu şekilde müracaat eden mükellefler, söz konusu formda taşıtının özel tüketim vergisinden istisna olduğunu belirtmelidir. Bu durumda, malûl ve engelli mükelleflerin motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyet kaydını tutan vergi dairesi gerekli belgelerin birer örneğini özel tüketim vergisi istisnası uygulayan vergi dairesinden alır. 2- Özel Tüketim Vergisi İstisnasından Faydalanmayan Mükellefler İçin İstisna Uygulaması Motorlu taşıtlar vergisi istisnasından yararlanacak olan malûl ve engelliler tarafından; Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu düzenlenerek sağlık kurulu raporu, motorlu araç tescil belgesi, araçlar için teknik belge ve proje raporu asılları veya fotokopileri ilgili vergi dairesine verilir. İstisnadan yararlanabilmek için ibrazı zorunlu olan belgelerin fotokopilerinin getirilmesi hâlinde, asıllara uygunluğu kontrol edilerek işlem tesis edilir. 3- Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnasından Faydalanmak İçin Süreli Sağlık Kurulu Raporu İbraz Edenler Motorlu taşıtlar vergisi istisnasından yararlanan malûl ve engellilerden süreli sağlık kurulu raporu ibraz edenler, istisnadan raporun geçerlilik süresi içerisinde faydalanırlar. Bunun yanı sıra, söz konusu istisna uygulamasının devam edilebilmesi için, malûl ve engellilerin süre bitiminden önce yeni tarihli sağlık kurulu raporu ibraz etmeleri gerekmektedir.

II- KASKO SİGORTASI DEĞERİ UYGULAMASI 224, 245, 266 ve 287 Seri No.’lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğlerinde, 197 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin son fıkrası uyarınca, (I) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerine ait vergi tutarlarının Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından ilgili yılın Ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin yüzde beşini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarlarının, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak tahakkuk ettirilmesine ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Taşıtları “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi”nde yer alan mükellefler kasko sigortası değeri uygulamasından yararlanmak için yetkili sigorta acentelerine müracaat etmeden, Tebliğ ekinde yer alan “Kasko Sigortası Değeri Uygulaması Başvuru Formu8”nu (Ek–2) düzenleyerek motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat ederler. Vergi daireleri, bu şekilde müracaatta bulunan mükelleflerin ibraz edecekleri söz konusu formda yer alan bilgileri, motorlu taşıtlar kütüğünde ve ilgili yılın Ocak ayında ilan edilen “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi”nde yer alan bilgilerle karşılaştırarak, bilgilerin birbirini tutması halinde, başvuruda bulunan mükellefleri kasko sigortası değeri uygulamasından faydalandırırlar.

III- DİĞER HUSUSLAR Bu Tebliğ ile “Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu” ve “Kasko Sigortası Değeri Uygulaması Başvuru Formu” yeniden düzenlenmiştir. Bu Tebliğ hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Tebliğ olunur.

Üye
    DNZASTSB Avatarı

Gerçek Adı
    M.EMİN ÖZ
    Son Giriş
    29.01-2016
    Saat
    10:43
    Yaşadığı Yer
    BİLECİK/BOZÜYÜK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam yeni üyeyim. Bu konuda genelge veya kanun varmı. Ben bilmiyorum lütfen varsa bana yazarmısınız önemli saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    105
    Verilen Beğeniler
    176

Sayfa 8 / 19 İlkİlk ... 45678910111218 ... SonSon