+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon
Toplam 24 mesajın 1-15 arasındakiler
İşitme cihazı kullanıyorum. B sınıfı ehliyet alabilir miyim?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

CeSuR YüReK İşitme cihazı kullanıyorum. B sınıfı ehliyet alabilir miyim?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Merhaba, ben işitme engelliyim. 78db - 90 db kaybım var. ama işitme cihazı ile iyi duyuyorum ve ehliyet almak istiyorum. h sınıfı değil b sınıfı ehliyet almak istiyorum. bu durumda alabilir miyim?
    ayrıca plakada veya camda engelli ibaresi bulunması gerekir mi? kısacası benim durumumda ne yapmam gerek?

cevabınız için şimdiden tesekkurler

FaCia

bir sorun teşkil edeceğini sanmam alırsın. Bizim tanııdkta war.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de
    Yasaklı Üye
    Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar

serkanabi

Hastaneden alacağın rapora bağlı. Ama büyük ihtimal H sınıfı alırsın. Fakat B sınıfıda olsa H sınıfıda olsa engelin ehliyetine işlenmişse ki (bazı B sınıfı alanların ehliyetine önceden Ticari araç kullanamaz ibaresi düşülüyordu) mutlaka engelli olduğunu belirtir bir işaret koymak zorundasın.
    Burda koymak zorundasın dedim çünkü dikkatini çekmek istediğim bir durum var, bir arkadaşım aracıyla kaza yaptı kendisinin B sınıfı ehliyeti ve hafif işitme kaybı var, trafik polisi tutanak tutarken bunu farketmiş ve işitme kaybı olduğunu ve aracın arkasında bunu belirten bir işaret olmadığını rapora eklemiş... aradan yaklaşık 2-3 ay geçtikten sonra sigorta şirketinin avukatı arkadaşı aramış ve tüm masrafların kendisince karşılanması gerektiğini çünkü uygunsuz araç kullanıdığını vs vs (tam detay bilmiyorum) söylemiş, arkadaşım ise buna itiraz etti ve şu anda olay mahkemelik, ilk davada hakim pek ilgilenmeyip 4 ay sonraya ertelemiş ama karşı taraf kazanırsa tüm masrafları yasal faiziyle birlikte ödemek zorunda (her iki aracında hasarının)

Ufukalp

B sınıfı ve ''ticari araç kullanamaz'' ibareli ehliyetle, araca kulak amblemi asma zorunluluğu yoktur.
    İşitme kaybı fazlaysa zaten H verilir.
    Azsa ve B verilmişse ticari araç kullanamaz yazsa da amblem koyma zorunluluğu yoktur.

OturanBoğa

Mevzuat şöyle der:
    Kulak-burun-boğaz muayenesine ilişkin esaslar
    MADDE 7 – (1) İşitme kaybında;
    a) İşitme normal olmalıdır. Normal kulak hava yolu eşiği 25 dB’den iyi işitmek üzere diğer kulaktaki kayıp 50 dB olmalıdır.
    b) İşitmeyi yukarıda tarif edilenden daha kötü olan olgularda; bir kulağı normal olmak koşuluyla, işitme düzeyi işitme cihazı ile kötü işiten kulakta en fazla 50 dB olmak kaydıyla B ve F sınıfı ehliyet alabilirler; bu kişilerin ticari araç kullanamayacakları ancak; işitme cihazı ile kullanabilecekleri belgelerine işlenir.
    c) İşitme cihazı kullananlar A1, A2, C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alamaz. İşitme cihazı kullandıkları halde B Sınıfı Sürücü Belgesi alanların ticari araç kullanmayacakları belgelerine işlenir. B Sınıfı Sürücü Belgesi alıp da ticari araç kullanacaklarda C, D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi alacak olanlarda işitme tam olmalı, ileri derecede ses kısıklığı, solunum bozukluğu ve ileri derecede konuşma bozukluğu olmamalıdır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Forum Moderatörü
    Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:50
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Twitter Hesabım

officer

O yasa o kadar saçma ki abi ben hala anlamıyorum
    işitme engelisiniz h sınıfı vertecez diyor ama ben araba alacam diyorum yooooo siz sağlam adamlarsınız diyor resmen dalga geçiliyor ya....

CeSuR YüReK

cevaplar icin tskler arkadaslar sahsen ben b sınıfı istiyorum bir de amblem koymak istemiyorum arastırcaz umarım dilediklerim gibi olur

CeSuR YüReK

arkadaşlar maalesef b sınıfı ehliyet vermediler

peki 78-90 db işitme kaybı olarak ve gözlük kullanarak H sınıfı ehliyet alabilir miyim?
    bir de H sınıfı ehliyet aldım kullanacağım araba sadece benim üzerime mi olmak zorunda?

ben daha öğrenciyim arabam yok, fakat bizim arabamız otomatik vites ve babamın adına kayıtlı buna rağmen kendi arabamızı kullanamayacak mıyım?

acil cevaplarsanız sevinirim

bulnes

Cesuryürek arkadaşım, bir şey soracağım.
    Sen B sınıfı ehliyet vermediler diyorsun. Bu hiç bir şey yazmadan mı yoksa gözlük gibi işitme cihazı protezi kullanarakta olsa da vermiyorlar.
    Yani B sınıfır ehliyeti alalım. Kullanılacak proteze işitme cihazınıda yazsın ticari araç kullanamazda yazsın ama B sınıfır olsun.Böyle olmuyor mu demek istiyorsun.

CeSuR YüReK

doktorlara gittim durumu anlattım maddeler halinde bir kağıt çıkarıyorlar okuyorlar okudukları madde de aynen şu:

Kulak-burun-boğaz muayenesine ilişkin esaslar
    MADDE 7 – (1) İşitme kaybında;
    a) İşitme normal olmalıdır. Normal kulak hava yolu eşiği 25 dB’den iyi işitmek üzere diğer kulaktaki kayıp 50 dB olmalıdır.
    b) İşitmeyi yukarıda tarif edilenden daha kötü olan olgularda; bir kulağı normal olmak koşuluyla, işitme düzeyi işitme cihazı ile kötü işiten kulakta en fazla 50 dB olmak kaydıyla B ve F sınıfı ehliyet alabilirler; bu kişilerin ticari araç kullanamayacakları ancak; işitme cihazı ile kullanabilecekleri belgelerine işlenir.

yani bu maddeye göre hareket ediyorlar.. neden çünkü benim işitme kaybım sağ 90 db sol ise 78 db hal böyle olunca madde de müsaade etmiyor h sınıfı alsam bu seferde arabaya müsaade edilmiyor mutlaka ki araç kendimin olacakmış!

bulnes

Anladım. Bilgi için teşekkürler.
    Araç konusunda illa ki senin olacak diye bilmiyordum. İşitme engelli ibareli sticker'ları arabaya yapıştırdığın sürece sorun yok diye biliyorum ama.

OturanBoğa

H sınıfı sürücü belgesi alacaksın
    Ticari araç kullanamayacaksın.
    Otomatik vitesli ya da manuel dilediğin araçları satın alabilecek ve kullanabileceksin
    Başkasının araçlarını da istediğin gibi kullanabilirsin. Hiç bir kısıtlama yok.
    Plakada hiç bir işaret bulunmayacak.
    Tek şart, kullanacağın aracın arka camına işitme engelli olduğuna dair aşağıdaki resmi iliştireceksin.
    Vergi muafiyetli araç satın alamayacaksın.

- Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

CeSuR YüReK

arkadaşlar bu sefer de H sınıfı almak için doktorlara gittim onu da vermediler!!! bi doktora gittim H sınıfı işitme cihazı kullanamayacak şekilde ileri derecede işitme kaybı olanlara veriliyormuş sana hiç ehliyet veremezler dedi!!! başka doktora gittim bu doktor da H sınıfı alabilmen için gözünün sağlam olması dediler ordan da alamadım ne saçmalık!! sakat diye H sınıfı veriliyor gözlüğün var diye verilmiyor! saçmalığın daniskası!!!

siz ne düşünüyorsunuz? böyle bir durum olabilir mi?

bulnes

Haydaaa bu ne ya bende de gözlük var. Sana H sınıfı vermiyorlarda B sınıfımı veriyorlar.
    Eğer bu mazeretler bunun için ve B sınıfı veriyorlarsa ben bunu istiyorum zaten. Ben de gözlük kullanıyorum hem
    Hangi hastane ise söylede ben gideyim bari

Ufukalp

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    O doktorlar saçmalamış tamamen.
    Gözlükle düzelme sağlanıyorsa görme kusurunun H sınıfı ile alakası yoktur,kullandığı cihaz ve protezler bölümüne gözlük yazılır o kadar.
    İşitme düzeyi konusunda ise B verilemeyecek düzeyde işitme kaybı varsa mecburen H sınıfı vermek zorundalar.Tamamen sağır-dilsiz olanlara bile verilmektedir H sınıfı ehliyet.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye