Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    savaş savaş Avatarı

Son Giriş
    19.07-2010
    Saat
    14:36
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sevgili arkadaşlar merhabalar hepinizin hayatında kolaylıklar diliyorum.Benim bir sorum olacak sürücü ehliyeti alabilirmiyiz? bu konuda bilgisi ve ilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim hoşçakalın.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Valla savaş,

Bu hastalığın bendeki versiyonu biraz daha değişik olduğu için (erken başlamış ve çok ağır gelişmiş) ehliyet giibi bir konuyu hiiç aklıma getirmedim. :roll:

Gerçi bu konudaki mevzuatı tam olarak bilmiyorum. Bizim hastalığımız az bilinen bir hastalık olduğu için listede olmayabilir.. Ama bence, FAlıların araba kullanması bile hatalıdır ve kesinlikle ehliyet söz konusu olamaz..

Çünkü, bizim hastalığımız nörolojik tabanlı bir hastalıktır, kasların koordinasyonsuzluğu vardır. Dolayısıyla refleksler sıfıra yakındır! En önemlisi de zaman içinde daha kötüye giden yanı vardır.

Araba kullanımında ise, hepimizin bildiği gibi, koordinasyon ve reflekslerin önemi çok büyüktür. Genç yaşlarda sağlıklı olsak bile bir kaç yıl sonra nasıl olacağımız hiç belli değildir!(Ama sözü edilen ilaç geliştikten sonra nasıl olur bilemem.)

Ama şu aşamada tüm arkadaşların, bu konuyu akıllarına bile getirmemelerini öneririm.. Çünkü, araba kullananların sadece kendi hayatları değil, yoldan geçenlerin ya da başka araba kullananların hayatları da söz konusudur!!

Üye
    kürşat99 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2008
    Saat
    21:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

savaş savaş önce sana cevap vereyim:duyduğum kadarıyla kas hastaları ehliyet alınca (tabi ki -h- sınıfı ehliyeti) her yıl kontrol ediliyormuş.sağlık raporu almak için önce kollarda ki duruma bakarlar sanırım.bizim hastalık daha çok uzuvları tuttuğu için alabiliriz gibime geliyor lakin sağlık raporunda bizim hastalığımız hangi kategoride olur bilemem çünkü bizim hastalığımıza kas hastalığı diyen de var sinirsel bi vaka diyen de var ben kesin olarak birşey duymadım.bizi daha çok kas hastalığı kategorisinde değerlendirebilirler ama bu yaşadığımız bölgede değişiklik gösterebilir.misal a bölgesinde kas hastalığı denirse b bölgesinde sinirsel bi vaka denebilir çünkü bazı yerlerde nörologların yerine psikiatri bakabiliyor.ben de başvuracağım ama tanınan haklar daha çok şekillesin istiyorum

baben bu kadar karamsar olmanı kınıyorum.senin de dediğin gibi bu hastalık herkeste çok farklılık gösteriyor.mesela ben alamazken bu ehliyeti savaş veya sen alabilirsin ya
    ya baben,verdiğin cevabı,soruyu soran arkadaş okuyunca nasıl bir moral durumu içinde olur düşündün mü.belki de bana kızacaksın ama düşünce şeklin yanlış bana karşı.senin de bildiğin gibi moral bozukluğu bizi çok kötü ediyor.tamam yasal prosedür gereği vermeyebilirler ehliyet bize,durumumuz da müsayit olmayabilir ama çok acı ve ağır bi üslüpla dile getirmeyebilirdin bu durumu dimi.ben ağır konuştumsa kusuruma bakma.
    leandro sana gelelim dilekleklerin için çok teşekkürler.arkadaşına üzüldüm ama alın yazısı kader.bu dünya da herşey olabilir.ben ne durum da idim bu durma geldim ama yinede Allah'a çok şükür.daha kötü durumlar da var.daha kötü durumlar da olabilirdi.
    zaten serabeller ataksi demek friedreich ataksi demek gibi birşey.aynı olmasalar da ya aynıya yakınlar ya aynılar.friedreich ataksisi hastalığının kökeni sebrabeller ataksi gibi birşey çünkü rapor kayıtlarının çoğunda serabeller ataksi geçer kanısındayım.yine de tam bilmediğim için yorum yapmayacağım,yanlış anlaşıma sebebiyet verebilir.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kızacağımı bile bile, bu uslupta cevap vermen de, benim moralimi bozdu.. Hadi bakalım, ne olacak şimdi.?

Moral bozulması hayatın sonu değildir!.. Ama trafik kazaları ölümle sonuçlanabilen olaylardır. Üstelik tek kişinin değil birden fazla kişinin hayatının sonu söz konusu olabilir.. Lunaparklardaki çarpışan otomobil değil ki bunlar!.. :evil:

Bildiğim kadarıyla sigaraya devam ediyorsun. Sigara paketlerinin üzerinde "SİGARA ÖLDÜRÜR" yazıyor. O yazı için üretici şirketi de kınamayı düşündün mü?

Olanı olduğu gibi kabul etmek gereklidir.. Geleceğin ne getireceği bilinmez ama geçmişi de değiştirmeye gücümüz yetmez! "Moralimi bozuyor" diye başkalarına tavır takınman anlamsız!

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    6

kanki gruptan(müsküler distrofi MD diyelim bizde :wink: ) bağlanıyorum yayına arkadaşlar ehliyet mezuu ile ilgili sevgili dilemma ile 1-1,5 yıl önce sanıyorum ehliyet alma yönünde bir girişimimiz oldu ve gittiğimiz doktor bize elindeki engel gruplarına göre hangi hastalıkta ehliyet verilir verilemez ile ilgili sağlık bakanlığının yazısını gösterdi tabi hayallerimiz suya düştü fakat şöylede bir açık varmış sanırım doktorların uygun görmesi durumunda yılda bir kontrol olmak üzere(bunada sanırım yine doktorlar o kişinin sağlık durumundaki seyre göre gerek duyuyor veya duymuyor çünkü ehliyet sahibi bir çok kas hastası arkadaşıma soruyorum kiminde kontrol var kiminde yok) ehliyet verilebiliyor H grubu özellikle üst eksremitedeki kolların durumna bakılıyormuş benimde ehliyet ile ilgili bilgilerim bu kadar ama çokda umutsuz değil baben abiciğimmmmm(aam baben abide şu yönden haklı sağlamcı allah için sanırım frederich ataksisinde kas-sinir kavşağındaki bir problemden kaynaklanan kasları kontrol etmede güçlük var kas hastalığına benzeyen yönleride buradan kaynaklanıyor iki grupta kaslarındaki güçsüzlük yetersizlikten dolayı zorluk çekiyor ve trafik bu şakaya gelmesssss diyorsun ama bizler ehliyet alınca sağlıklı olupta trafiği kuralları hiç umursamayan trafk canavarlarına göre sanırım daha dikkatli sürücüler olarak trafikte yerimizi alırız

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyi ki ve tam zamanında geldin Sevgili minerva, Benim de endişe duyduğum nokta buydu!

Öyle bir şey ki, trafikte sen ne kadar "dikkatli sürücü" olursan ol! Karşıdakinin de aynı oranda dikkatli ve iyi niyetli olması gerekir.. Forumlarda okuyoruz.. Özellikle trafik magandaları (!) engelli plakasını gördüklerinde, normal zamanda sakinken, bir anda canavarlaşıyorlar!

Ve resmen 'taciz' ediyorlar! Böyle bir durumda azami ölçüde dikkat ve refleks gerekir. Ve bu özelliğini de FA yüzünden kaybettiysen sonuç hiç de olumlu olmaz sanırım.

Ama refleks özelliklerini henüz kaybetmediyse, yapılan kontrollerde OK aldıysa v.b. onlara bir sözüm yok!

Ve senin dediğin gibi: "trafik bu, şakaya gelmesssss"

Sevgili Murat, bilgilerimi adresine gönderdim. Sanırım almışsındır. Umarın işe yarar!

Üye
    kürşat99 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2008
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

baben bu kadar üzüleceğini tahmin etmemiştim yoksa Evet baben sigaraya devam ediyorum,evet üzerlerinde öldürür diye bişiler yazıyor ama bunun yazması tamanen saçmalık,adam tutmuş üretmiş,bide üstüne öldürür yazmış böyle saçmalık olurmu ya.özerinde öldürür yazması yasal uyarımı,üretici firmamı yazmış bilemem ama böyle birşey olurmu,kınıyorummmmmmmmmmmmmmmmmmm.ehliyete geçince evet haklı yanında var,Allah için doğru konuşmak lazım.ama bizimde hakkımız vardır herhalde dimi.evet olanı olduğu gibi kabul edicez ama devletin verdiği haklar,yasalar,din kuralları,ahlak kuralları çerçevesinde haklarımı kullanmaya özen göstermeliyiz.sadece bu moral olayı değil.

Üye
    kürşat99 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2008
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aha bak baben, cevabı vermiş minerva

daha ben ne söyleyeyim ama birkaç şey ekleyeyim:Friedreich ataksi hastalığında yürümede dengesizlik diyelim en baş temek sebebi(eski fizyoterapistim kurmuştu bu bağlantıyı)hastalık olduğu için normal yürürken kullandığımız kaslara yüklenmiyoruz,ozaman okaslarda zayıflıyor kas problemi bundan çıkıyor diye bi ibareydi.en basit örnekle bu diyelim işte kordinasyon bozukluğundan kaynaklanıyormesela geçen yıl bisiklete bindim pedal çevirmeye yoğunlaşsam direksiyona hakim olamıyorum,direksiyona yoğunlaşsam pedal çeviremiyorum yani en baş temel sebep kordinasyon bozukluğu

Üye
    savaş savaş Avatarı

Son Giriş
    19.07-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar öncelikle cevaplarından dolayı baben ağbiye ve kürşat99 a teşekkür ederim. cevap yazmak için çok zaman geçirdiğim için özür dilerim.ben şu anda araç kullanıyorum istedimki ehliyetim olsun.saygılar sevgiler bu konuda daha yazacaklarım var

Üye
    savaş savaş Avatarı

Son Giriş
    19.07-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle aramıza yeni katılmış olan arkadaşlarımız hoşgeldiz.Ben ehliyet konusunda birşeeyler yazmıştımhatırlarsanız vaktiyle bu konuda girişimlerim olmuştu b sınıfı herkez sağlam deyip onay verdi lakin ortopedi norolog da görsün dedi oda olmaz dedi bende boynu bükük şekilde sürücü kursunun yolunu tutdum yüz yüz kuyruğuna gel olmasın.neyse kursdaki yetkili rapor veren yeri aradı bayağı bir münekaşadan sonra doktoru bağladılar doktora bunun eli ayağı tutuyor dedi(bunların üstüne benim ruh halimi anlarsınız küçüldüm küçüldüm) neden vermediniz diye sordu cevaben o saralıllar gibi nöbet geçirir dedi ve telefon görüşmesi bitti. Adam dönüpte bana budoğrumu dedi bende bırak nöbeti ömrümce hiç bayılmadım bile dedim izin isteyip oradan ayrıldım.benim için duygusal bir travma olarak anılarıma gömüldü. Kürsat99 inşallah yolun açık olur bizde kollarımızın kuvvetinin çogğuna yakınını son evrelere kadar korunurmuş.herkeze sevgiler,selamlar

Üye
    lakoste Avatarı

Gerçek Adı
    metin/tolga
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:05
    Yaşadığı Yer
    istanbuL .
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

savaş savaş,

aslında arkadaşım yaşadı herşeyi bende yaşadım bende doktora gittim aslında sürücü kursu doktorunu geçtim ama bende salaklık sen tut hastalıgını söle tekrar muayne atti ve gözlerimi kapadım denge kayıplıgı başladı ve doktor iyiki söledin devlet hastanesine git rapor al dedi aslında ben b sınıfı ehliyet alacaktım ama h sınıfı ehliyete kafi oldun nese arkadaşım gibi bende geçtim noroloji dr vermedi tabi sonrası bana da nöbet geçirilsin dedi bende ben sara hastasımıyim diye kapıştık sonrası seni dr yapanı diye daldım adama güvenlik geldi zor aldı adamı elimden yanisi o kadar sinirlendimki böle şey olamaz zaten 2 sınıf insan muamelesi yapılıor bide eli ayagı tutanada ehliyet vermiyorlar gelde deli olma böle geçti yani

sayın baben sendeki hastalıgın versiyonu başka olabilir herkesdeki başka olabilir ben iki kardeş tanıyorum benim hastalıgımdan olan teki çok düzgün yürüyor arada sırada sallanıyor teki destekli yürüyor teki 25 yaşında teki 29 buda herkesteki hastalık versiyonu degişik

Üye
    Nil-80 Avatarı

Son Giriş
    15.03-2016
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    Bingöl
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar benim önceden aldığım B sınıf ehliyetim var ve çok şükür uzun yolda dahil her türlü yol şartlarında araç kullanıyorum... fakat kafama takılan bişey var o yüzden doktordan h sınıfı ehliyet almak istiyorum; allah göstermesin bir kaza yapmış olsam ve haklı olduğum karşı taraf halde hastalığımı farkedip dava açsa suçlu durumuna düşmekten korkuyorum... Bir keresinde ufak maddi hasarlı bir kaza yaptım, kazadan ziyade karayollarının hatasından kaynaklanan bir sebeple bir kavşakta refuja çarptım sonrada aynı sebeple biri geldi benim arabaya arkadan çarptı sonrasında yarım saatte aynı sebeple 5 kaza daha gelişti... bana çarpan arkadaşta MS hastası olduğunu farkettim...

Üye
    Engellektuel Avatarı

Gerçek Adı
    Aykan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:34
    Yaşadığı Yer
    06 - ( 35 )
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    18
    Blog Mesajları
    17

arkadaşlar ankarada ataksi hastalarına ehliyet raporu için önerebileceğiniz hastahane veya doktor varrmıdı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    105
    Verilen Beğeniler
    176

@Engellektuel

Numune'den uzak dur. Onu biliyorum.

FA olup yakın zamanda sürücü belgesi alan var mı?

Üye
    Engellektuel Avatarı

Gerçek Adı
    Aykan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:34
    Yaşadığı Yer
    06 - ( 35 )
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    18
    Blog Mesajları
    17

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    numune hakem hastahane
    eğer oradan allınamıyorsa hiçbiryerden alınamaz diyebilirmiyiz?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon