+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Sıfır otomobilin ilk muayenesi 3 yılda mı yoksa 2 yılda mı oluyor!?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

indian Sıfır otomobilin ilk muayenesi 3 yılda mı yoksa 2 yılda mı oluyor!?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Engellilere özel evlilik ve arkadaşlık sitesi
    Merhaba,

1600 motor sıfır araçların ilk muayenesi bilindiği gibi 3 yıllık. Fakat bugün farketim ki 2007 de aldığım aracımın ruhsatında 2 yıllık görünmekte.
    Galeriye gittiğimde aracı şirketten şöyle bir yanıt aldık. "Bazı dönemlerde özel donanımlı engelli araçlarının muayenesi 2 yıllık oluyor. Bu aracın satın alınması da bu döneme denk gelmiş olabilir"

Ben bu açıklamayı çok saçma ve yetersiz bulduğum için ilgili resmi yazıyı istedim.

Bu arada da sizlerden yardım talep ediyorum. 2007 yılında sıfır araç alan arkadaşlar, ruhsatlarınızı kontrol edebilir misiniz? Trafiğe çıkış tarihi 2007 (özellikle eylül 2007) olan arkadaşlar. Muayene süresi 3 yıl görünüyor ise bana kopyasını mail gönderebilir misiniz?
    murat.polat@saananadolu.com
    m-p@tnn.net

Teşekkürler,

Life

Araçların Muayeneleri ile İlgili Hükümler

Muayene Süresi
    Madde 14-Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine uygun olarak periyodik muayeneye tabidir. Buna göre;
    a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
    b) Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,
    d) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
    e) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    periyodik muayeneye tabi tutulur.
    Askeri araçlarla, iş makinesi türünden araçların muayeneleri, tescilini yapan kuruluşlarca yapılır.
    Muayene süresi dolmasa bile kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülenler ile üzerinde değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur.
    Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir. Bu durumda trafik zabıtasınca bir “Uygunsuzluk Tespit Tutanağı” düzenlenir. Bu tutanak olmaksızın muayene istasyonuna sevk yapılamaz.
    Kaynak
    aracınızı ilk üç yaş sonunda her iki yılda bir muayene yaptırmanız gerek

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

indian

Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim.

Yani bu kanun 2007 de sıfır alınmış araçlar içinde geçerli olan değişmez bir kanun değil mi? Ayrıca tertibatlı araç olduğu için özel bir durumuda olamaz değil mi?

Life

evet şu anda geçerli olan kanun bu, özel tertibatlı olması durumunda da bir değişiklik olmaz çünkü donanım yönünden bir ayrım sözkonusu değil

indian

Değerli arkadaşlar,

Forumda bir arkadaşımızla yaptığım yazışma sonucu bu konuyu tekrar aktif etme ihtiyacı duydum.
    Konuyu ilk açtığımdan sonra ben araç muayenemi yaptırdım ama bundan sonrakiler için belki bir faydamız olur.

Yukarıda da belirtildiği gibi bir araca engelli tertibatı takılmış olsa dahi ilk muayenesi 3 yıl sonrakiler ise 2 yıl olarak yapılmakta.
    Fakat ben aracıma ilk muayenesini 2 yıl sonunda yaptırdım. 3 yıl olması gerektiği konusunda özellikle Gayrettepe Trafik merkezine gidip sordum araştırdım. Aldığım cevap ise şu oldu.
    Araca tertibat takıldığı için galeride ilk muayene işlemi görmüş. Bu sebeple ilk muayenesi yapıldığı için sonraki muayene 2 yıla düşmüş oluyor. Durum böyle oluncada yapacak birşey kalmadı ve muaneyi ikinci yılında yaptırmak zorunda kaldım.
    Devletin bir kolu devletin kanununu düzgün işletmemiş durumda.
    Ya aracın ilk muayenesinin galeride yapılmış olması yanlış, yada kanunu ilgili merciler tam anlamıyla bilmiyor.

Bu durumu kimi araba alırken yaşar, kimi araba muayenesinde. Kimi ehliyet alırken, kimi evde bakım hizmeti alırken.
    Asıl konu bu örnekteki gibi örnekleri resmi evraklar ile ilgili mercilere ulaştırıp doğru işlemesini sağlayabilir miyiz?

Ayrıca kanunları doğru işleten yerlerin listesini oluşturup işlemlerimizi bu yerler ile yürütmeyi sağlayabilir miyiz?

OturanBoğa

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: indian Mesajı Gör
    Gayrettepe Trafik merkezine gidip aldığım cevap şu:
    Araca tertibat takıldığı için galeride ilk muayene işlemi görmüş. Bu sebeple ilk muayenesi yapıldığı için sonraki muayene 2 yıla düşmüş oluyor.
    Durum böyle oluncada yapacak birşey kalmadı ve muaneyi ikinci yılında yaptırmak zorunda kaldım.
    Bu ayrıntıyı paylaştığın için teşekkürler.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    18.04-2014
    Saat
    20:09
    Yaşadığı Yer
    A.
    Blog Mesajları
    28

Sema

Ruhsata İlk muayene geçerlik süresini 3 yıl sonraya yazmışlar , daha 1 yıl sürem var diye acele etmiyordum
    TüvTurk araç muayene raporunda bir sonraki muayene 2 yıl sonraya yazılmış. Kafam karıştığı için takipçi ile görüştüm bugün , malesef aracımın muayene süresi dolmuş. Engelli plakalı araçlar için böyleymiş durum . Ruhsata da yanlış yazmışlar... Ruhsata çok güvenmemek lazım demek ki

yasar2456

evet kanundan pek haberim yok ama 13.08.2010 tarihinde bende sıfır araç aldım ,muayene 2 yıl dedi tertibattan dolayı,ayrıca egsoz muayeneside sıfır araçlarda 1 yıl istenmiyormuş aklınızda bulunsun 1 yıldan sonra egsoz muayenesinide unutmayın ???.slmlar.

Üye
    Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    18.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    A.
    Blog Mesajları
    28

Sema

Sizin ruhsata 2 yıl sonraya mı yazmışlar ?
    Ve egsoz muayenesi de yaptırmam gerekiyor anladığım kadarıyla

seyithan

arkadaslar bende gecen sene arac aldım ilk muayenesi yapılmış durumda tertibattan dolayı ve 2 yıllık görünüyor yani 2 yılın sonunda muayene olamsı gerek.

yasar2456

Sema;

evet 2 yııl sonra muayene yazmışlar,egsoz muayeneside ilk bir yıl yok ikinci yıl yaptırman gerekli bilginiz olsun 1.yıl gerekmiyormuş sıfır olduğu için ???

Üye
    Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    18.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    A.
    Blog Mesajları
    28

Sema

Bilgi için teşekkürler Yaşar..

Engelliye bu konuda da çok çok kolaylık sağlamışlar görüldüğü üzere Normal plaka araçlara 3 yıl , bize 2 yıl

ensar_yasar

ilk muayene üç yıl sonra ondan sonra iki yılda bir ama aracı ilk aldığında ilk muayenesi tadilat nedeniyle yapıldığı içi.n artık iki yılda bir yapılıyo bu büğtğn araçlar için geçerli

lpg takılan araçlar içinde bu kural aynen geçerli ya aracı sıfır alıp hiçbir değişiklik yapmazsanız ilk muayenesi üçüncü yılda ondan sonrakiler iki yılda bir yapılıyo ama araçta değişiklik yaptıktan sonra üç yıl sonunda yapılacak olan ilk muayenesi o gün yapıldığı için bundan sonra sürekli iki yılda bir yapılıyo

Üye
    Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar

Mami Junior

Eski bir konu ama bu olay şimdi benim başımada geldi.

Yeni aldıgım aracın ilk muayene süresi 3 sene sonra olması gerekiren 2 seneye düşürülmüş.

Sebepte araç muayene girdiği ve muayene giren aracında yenilenme süresinin 2 sene oldugudur.

Bence hiç bir mantıklı açıklaması yok, araca zaten şöyle bir göz gezdirip onay veriyolar.

Sıfır araca 2.el muamelesi yapılması çok saçma.

İşin saçma başka durumuda , 5 yılı dolmuş muayenesinin bitmesine 1 yıl kalmış bi aracı, tertibatını söktürüp muayeneye soktugunuzda muayenin malasef yenilenmiyor.

Yine muayene süreniz 1 sene kalıyor.

Böyle saçma ve keyfi bir uygulama olabilir mi ?

Şimdi ben bunları kime şikayet edicem ?

Gerçi bunların hepsi aynıdır, al birini vur ötekine.

Ama ben yinede girişimlerde bulunmayı düşünüyorum.

koseharun27

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Engellilere özel evlilik ve arkadaşlık sitesi
    sıfır araçta muayene 3 yıl ama araca herhangi bir tertibat bağlattınsa aracı ilk aldığında araç sana teslim edilmeden tertibat bağlandığından 2. muayeneye giriyor 2.muayene girdiğindende süre 2 yıla düşüyor.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye